diş tedavileri

Hamilelikte Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

HAMİLELİK TE DİŞ SAĞLIĞI

Hamilelikte diş tedavisi ve diş bakımına ekstra dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Hamilelikle beraber ortaya çıkan hormonal değişimler ve artan stresle beraber diş ve diş etlerinizde bazı sorunlar meydana gelebilir. Hamilelik dönemi diş sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Bu dönemde doktorunuzun uygun gördüğü tedaviler dışında yöntemlere başvurmanız doğru olmaz.

Hamilelikte Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hamilelikte diş tedavisi en çok ağrılı ve enfeksiyonlu acil durumlarda gerekli olabilmektedir. Bu hastalıklarda mutlaka hekiminizin acil müdahalesi gerekebilir. Bu durumlar

  • Şiddetli diş ağrısı: Hamilelik döneminde şiddetli diş ağrısı tedavi gerektiren durumlar arasındadır. Bu durumların sebebi genelde çürük diş ve diş eti hastalıkları olabilir. Şiddetli diş ağrılarında güvenli ağrı kesiciler anlık ağrınızı kesebilir fakat ağrının sebebi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Diş travmaları: Ani kazalarda dişlerde çatlaklar, kırıklar ve hasarlar meydana gelebilir bu gibi durumlarda mutlaka tedavi gerekir ve doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Diş eti hastalıkları: Hamilelikte hormonal değişimler diş eti hastalıklarına, diş etlerinde enfeksiyonlara ve şişmelere neden olabilir. Eğer diş eti hastalıkları tedavi edilmezse zamanla dişlerin kaybına varacak sonuçlara ulaşabilir.

hamilelikte-dis-tedavisiDoktorlar Tarafından Onaylanan Hamilelikte Diş Tedavisi Yöntemleri Hangileri?

Hamilelikte diş tedavisi için doktorların genel olarak güvenli bulduğu bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler acil durumlarda ya da beklenmesi anne ve bebek için sakıncalı olan durumlarda mutlaka uygulanmalıdır. Hamilelikte diş tedavisi içerisinde en önemli olan düzenli diş temizliği için doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuz dişlerinizi temizleyecek ve plaklardan dolayı oluşacak hastalıkların önüne geçebilecektir.

Hamilelikte diş tedavisi için dolgular hamilelikte tercih edilebilir. Diş çürükleri nedeniyle oluşan boşluklar, dolgularla tedavi edilebilir. Genellikle amalgam dolgular hamilelikte tercih edilmez. Bunun yerine, kompozit dolgular veya diğer güvenli dolgu malzemeleri kullanılabilir.

Kanal tedavileri de hamilelikte diş tedavisi içerisine dahil edilebilecek tedavilerdendir. Dişin içindeki sinirlerin neden olduğu enfeksiyonlar kanal tedavisi gerektirebilir. Bu durumlarda mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptıranlar Sorun Yaşar mı?

Hamilelik döneminde diş sorunları yaşayan hastaların diş tedavisi yaptırması mümkündür. Fakat bu dönem anne adayları için ve bebek için hassasiyet gerektiren dönemler olduğu için bazı noktalara dikkat etmek gerekebilir.

Röntgen gerektiren durumlarda röntgene maruz kalmak anne ve bebek açısından tehlikeli olabilir bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu hamileliğiniz ile ilgili bilgilendirmelisiniz. Günümüzde diş doktorlarının röntgen cihazlarındaki radyasyon minimum düzeyde olsa da bu durumda doktorun söylediği en önemlisidir.

Anestezik durumlara bakılacak olursa diş tedavilerinde genelde lokal anestezi uygulandığından bu durumlar anne ve bebek için tehlike arz etmez, fakat yine de doktor kontrolünde bu duruma karar verilmesi en uygunudur.

Hamilelikte diş tedavisi hormonal değişiklikler nedeniyle diş etlerinde hassasiyet, şişlik, kanama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Diş eti tedavisi, diş eti hastalıklarının kontrol altına alınması için önemlidir. Diş hekiminiz Mehmet Eker Kliniği ekibi olarak hamilelikte diş eti tedavisinin güvenli ve etkili bir şekilde yapılmasını sağlayacak yöntemleri tercih edecektir.

İlaç kullanımı ise gerekli durumlarda, diş enfeksiyonları veya diğer durumlar için antibiyotikler reçete edilebilir. Hamilelikte kullanılması güvenli kabul edilen antibiyotikler bulunmaktadır. Diş hekiminiz, hamilelik durumunuzu dikkate alarak size uygun olan ve size zarar vermeyecek ilacı reçete edecektir.

Hamilelikte Diş Uyuşturucu İğne Kullanımı Uygun mu?

Hamilelikte diş tedavisi sırasında diş uyuşturucu iğne kullanımı farklı durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman doktorlar lokal anesteziyi hamileler için riskli bulmazlar. Fakat bu durumda mutlaka doktorunuzun hamilelik sürecinden bilgisi olması gerekir ve buna göre uygun tedaviyi uygulamaya karar verir.

Doktorların diş uyuşturucu iğne ile ilgili dikkat ettikleri noktalar çoğu zaman doz ayarlaması, güvenli ilaç seçimi gibi unsurlardır. Bunun yanında doktorunuz hamilelikte en güvenli ilaç seçimini yapacaktır.

hamilelikte-dis-tedavisiHamilelik Öncesi Diş Bakımı Neden Önemli?

Hamilelikte diş tedavisi anne adayının yaşayabileceği bazı sağlık sorunları gebeliğin bütün büyüsünü bozabilir. Ağız ve diş sağlığı bakımı her zaman yapılabilir fakat planlı gebeliklerde özellikle ağız hijyeninin sağlanması gerekir. Annenin bu süreçteki beslenme şekli gelecekte yaşanabilecek sorunları önlemeye yardımcıdır.

Gebelik vücudun hormon ve salgı sisteminde bazı değişikliklere sebep olur. Bu süreçte beslenme alışkanlıklarının değişmesi, diş ve diş çevresi dokuları hasar görmeye daha yatkın hale gelir. Eğer gebelik öncesi anne adayının çürüokay tedavilerini, sorun çıkarma riski olan 20 yaş dişlerinin ve diş etlerinin bakımlarını yaparsak, ileride yaşanacak vüreduce değişimi için dirençli dokular oluşturmuş oluruz.

Çürük Dişlerin Bebeğe Bir Zararı Olur mu?

Ağız içinde bulunan mikroplar sindirim yoluyla vücuda yayılmaktadır. Unutmamak gerekir ki, mikroplar her zaman bir threat sebebidir. Diş eti problemleri ve diyabet arasında bilimsel ilişki vardır. Gebelikteki en büyüokay sağlık sorunlarından biri de gebelik diyabetidir. Bu nedenle gebelikte diyabeti tetikleyecek unsurları minimal seviyeye indirmek gerekir. Diş çürüklerindeki en büyüok sorun ağrıya sebep olmasıdır ki yine bu süreçte ağrı istenmeyen durumlardandır.

Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir mi? Annelerin en çok dikkat ettiği konular arasında. Diş çürüğünün bebeğe ve anne ve bebeğin sağlığı üzerinde oldukça fazla riskler bulunmaktadır. Bunların arasında bakteri geçişi en fazla bilinendir.  Hamilelik sürecinde anne diş ve ağız sağlığına yeterince dikkat etmezse ağızdaki bakteriler çoğalır ve diş çürüklerine sebep olur. Bu bakteriler doğum sonrası veya öncesinde bebeğe geçebilir.

Ağızdaki bakteriler ve diş sorunları vücutta bazı aksaklıklara neden olabilir ve bu sağlık nedenleri sonucunda erken doğum riski oluşabilir. Bu da ağız sağlığının bebek üzerindeki riskleri arasındadır. Son olarak annedeki ağız ve diş hassasiyeti bebeğe de geçebileceğinden ileride bebekte diş sağlığı sorunlarına yol açabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

hamilelikte-dis-tedavisiHamilelikte diş tedavisi ve diş ağrısına ne iyi gelir gibi sorular hamile annelerin en çok merak ettiği konular arasında.  Bu noktada doğal ağrı kesiciler, doktorunuzun önerdiği ilaçlar ve mutlaka doktor kontrollerinizi aksatmamanız oldukça önemlidir.  Ayrıca annenin ağız sağlığına ve bakımına her zamankinden daha fazla önem göstermesi gerekebilir.

Hamileliğin Kaçıncı Ayından İtibaren Diş Çekilebilir?

Hamilelikte diş tedavisi olur mu? Diş çekimi genellikle hamileliğin ikinci trimesterinde, yani gebeliğin 13. ila 28. haftaları arasında tercih edilir. Bu dönemde bebeğin gelişimi daha düzenlidir ve riskler daha düşüktür. Hamileliğin ilk trimesterinde diş çekimi mümkünse ertelenir, çünkü bu dönemde bebeğin organları gelişmektedir. Bu bebek gelişimine zarar verebilir.

Gizli Gebelikte Diş Tedavisi Olunursa Ne Olur?

Dış gebelik durumunda, öncelikli olarak dış gebeliğin değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Diş tedavisi, bu sürecin ardından ve doktorunuzun onayı ile uygun bir zamanda planlanmalıdır. Dış gebelik durumu, doktorunuzla iletişim halinde olmanızı gerektiren ciddi bir durumdur ve size uygun tedavi seçenekleri sunulacaktır.

Gebeliğin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Hormon değişiklikleri ağız içi salgılara da etki eder. En büyüokay sıkıntılarımızdan biri de reflü, bulantı ve kusma sürecinde ağızdaki asit oranının artması sonucunda diş dokusu ve diş etlerinin zarar görmesidir. Yine hormonlara bağlı olarak diş eti şişmeleriyle de sık sıokay karşılaşmaktayız. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uyku kalitesinin bozulması ile diş sıkma, gıcırdatma, eklem ağrıları da görebiliyoruz.

Çoğu gebede yeme alışkanlıkları değişim gösterir. Gebelikte daha sıokay yemek yenmesi sebebiyle ağız hijyenini de eskisi gibi sağlıklı tutmak için biraz daha fazla çaba göstermek gerekiyor. Günde en az 2 sefer diş fırçalama alışkanlığı gebelik döneminde minimal 3 sefere çıkarılmalıdır. Bu süreçteki hormon değişiklikleri ağız içi salgılara da etki eder. Tükürük akışımızın kalitesi ve hızı etkilenebilir. Yoğunlaşan ve azalan tüokayürük, diş ve diş çevresini temizleme etkisini kaybeder. Ağız hijyenine daha fazla önem vermemizi gerektiren sebeplerden biri de budur. Tükürüğün yıkayıcı etkisi yerine diş fırçamızla bu görevi yerine getirmeliyiz.

hamilelikte-dis-tedavisiGebelik döneminde ağız ve diş sağlığı konusunda yaşadığımız en büyüokay sıokayıntılardan biri de reflü, bulantı ve kusma sürecinde ağızdaki asit oranının artmasıdır. Artan asidik ortam, diş dokusuna ve diş etlerine zarar verir. Sürekli asit ortamına maruz kalan diş yüzeyleri aşınır. Diş yüzeyi aşınması (yumuşaması) olan dişler hem hassasiyet oluşturur hem de çürüok oluşumuna ortam hazırlar. Yine hormonlara bağlı olarak diş eti şişmeleriyle de sık sık karşılaşmaktayız.

‘Hamilelik gingivitisi’ dediğimiz bu diş eti şişmesi sorunu, hekim tarafından yapılan temizlik ile rahatlar. Gebelik bitimiyle de eski haline döner. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uyku kalitesinin bozulması sonucunda diş sıkma, gıcırdatma, eklem ağrıları da görülebilir. Uyku kalitesizleştikçe diş sıkma paralelinde eşlik eder. Diş sıkma sonucu kulak, boyun ve omuz bölgelerinde gerginlik ve ağrı oluşturabilir. Bu süreçte bruksizim plağı ile gebelerimizin rahat etmesini sağlayabilmekteyiz.

Gebelikte Diş Taşları Nasıl Sıkıntılara Yol Açar, Diş Taşı Temizliğinin Önemi Nedir?

Diş taşı tükürükle birleşen gıda artıklarının mineralize olmasıdır. okısacası hangi yaşta olunursa olunsun diş taşı varlığı, dişi çevreleyen kemik dokusunda yıkıma sebep olur. Diş taşı başlangıcı ise diş eti kanamaları ve sızlamalarıdır. Gebelik döneminde diş etleri daha kolay ödem tutacağından dolayı diş taşı oluşumu hızlanır. Gebeliğin hangi döneminde olunursa olunsun özel bir durum olmadığı sürece, diş taşı temizliğinin mutlaka yapılmasını öneriyoruz.

Diş Ağrısı Olan Gebelere Nasıl Tedavi Uygulanıyor?

Sıkıntısız gebeliklerde her türlü işlemi yapabiliyoruz. Yine de gebenin yorulmaması için bu süreçte sadece acil ihtiyaçlarını giderip diğer tedavilerini doğum sonrasında yapmayı tercih ediyoruz. kırık gibi akut durumlar haricinde gebeye röntgen çekmiyoruz. Sıkıntılı gebeliklerde (düşük riski, erken doğum riski, alerji durumu, kanama sıkıntısı vb.) ise kadın doğum uzmanı onayı ile gebeyi tedavi edebiliyoruz.

Diş Çürüdüğü Takdirde Tedavi Hemen Yapılmalı mı, Hangi Durumlarda Beklenmeli?

Gebelik takibi yapan kadın doğum doktoru onay verdiği sürece hamileliğin her döneminde diş çürüğü tedavisi yapılabilir. Gebeliğin 13. ve 27. haftaları arasını, tedavi için en güvenli dönem olarak tanımlayabiliriz.

Gebelere Kanal Tedavisi Yapılıyor mu? 

Gelişen teknoloji sayesinde döner aletler ve ‘apex locator (çürük ucu bulucu)’ ile gebelerde kanal tedavisi yapılabilir. Yalnızca kanal tedavisi yapılırken gebeye röntgen çekilmez. Gebelikte diş çekimi dahil, her türlü diş tedavisi yapılabilir fakat gebenin durumu acil değilse tedavi doğum sonrasına ertelenir.

hamilelikte-dis-tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi

Diş Tedavisinde Kullanılan Kimyasal Maddelerin Anne ve Bebeğe Etkisi Nedir?

Gebelerin diş tedavisinde lokal anestezi kullanıyoruz. Lokal anestezilerin sisteme geçmesi ve oradan bebeğe geçmesi düşük ihtimal ki, o ihtimali yok sayıyoruz. Zaten tedavi yapıyorsak bu süreç de acildir ve tedavi edilmeyen diş bebeğe daha fazla zarar verecektir.

Dişi Kırılan Bir Gebe Panik Yapmadan Ne Yapmalı?

Dişi kırılan bir gebe panik yapmamalıdır ve gebelik riskli değilse diş hekimine gitmelidir. Tabi ki takibinde olduğu kadın doğum doktoruna haber verilmesi de şarttır. Gebelik riskliyse tam teşekküllü bir hastanenin diş bölümüne gitmesini tavsiye ederiz.

Hamilelik Öncesinde Dişler Konusunda Nasıl Tedbirler Alınmalı?

Hamilelikte diş tedavisi kapsamında önceden hareket edilmelidir. Diş hekimine hamile kalmadan gitmek bu yüzden önemlidir. Genel itibari ile hamilelikte diş tedavisi tedbirleri şu şekildedir:

  • Gebelik öncesi bütün diş kontrolleri yaptırılmalı. Ağız hijyeni, çürük diş olup olmadığı, 20 yaş dişlerinin durumu, eski veya kötü yapılmış işlemler kontrol edilmelidir.
  • Fırçalama ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli.
  • Yapılması gereken tedaviler zamanında yaptırılmalı.
  • Hamileliğin her döneminde işlem yapılabilir. Gebenin ve bebeğin en rahat olduğu dönem hamileliğin 2. trimester dönemidir.

Siz de Mehmet Eker Kliniğimiz bünyesinde hamilelik sırasında ve öncesi sonrasında tedavi olabilirsiniz.