Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojilerin kullanılması ile hastanın gülüşünün daha estetik bir şekilde gülüş tasarımının oluşturulması olarak tanımlanmaktadır. Diş, diş eti ve dudak elemanlarının kişiye göre uyumlandırılmasıdır.

Hastanın yüz yapısı, karakteri, cinsiyeti ve mimiklerinin dikkate alınarak dijital gülüş tasarımı yapılmaktadır. Bu gülüş tasarımları diş hekimliği alanında kullanılan yazılımlar ile kişinin yüz oranları ve diş yapısına göre analiz edilmekte ve en doğru uyumlar belirlenmektedir. Bu sayede kişi için en uygun estetik ve doğal bir gülüş oluşturulmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere dijital gülüş tasarımı, birey odaklı bir tedavi olarak tanımlanmaktadır. Kişiye en uygun gülüşün tasarlanması ile tedavi süreci başlatılmaktadır.

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Dijital gülüş tasarımı; diş hekimleri tarafından, dijital teknolojilerin kullanılarak, kişiye özel, estetik bir gülüşe sahip olmak için yapılan işlemlerin tümüdür. Dijital gülüş tasarımı nedir? Kapsamında işleme geçmeden önce, yüz ve diş yapısı analizi sağlanır. Bu sayede hastanın; diş, diş eti ve dudak yapısı arasındaki uyum da yakalanmış olur.

Estetik gülüş tasarımı için; estetik diş hekimliği doktorları tarafından, hasta odaklı tedavi uygulanır. Çünkü, herkese yakışan gülüş çok farklıdır. Kişiye özel tedavi süresi de değişmektedir. İlk seansta hasta kaydı alınır. İkinci ve üçüncü seanslarda, kişi için dijital gülüş tasarımı belirlenip uygulanır.

dijital-gulus-tasarimi

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dijital gülüş tasarımı sürecinde öncelikle tasarımın yapılması ve gösterilmesi ile 2 seans sürmektedir. İlk seansta hastanın gerekli kayıtlarının alınmasından sonra ikinci seans sürecinde ise diş yazılımları sayesinde hasta için uygun görülen gülüş tasarımları hastaya sunulur ve nasıl bir tedavi sürecinin gerektiği belirtilir. Hastanın verdiği onay sonrasında gerekli çalışma sürecine başlanılır. Ancak herhangi bir revize durumu söz konusu olur ise gülüş tasarımı seansı 3 seans da sürebilmektedir.

İlk seansta 3D ağız içi tarayıcısı kullanılması ile dişlerin ölçüleri alınmaktadır. Farklı açılardan kişinin fotoğraflarının çekilmesinin ardından da hastaya daha önceden yapılan örnek çalışmalar gösterilmektedir.

İkinci seansta öncelikle hastanın gülüş tasarımı için onay alınır. Diş etleri ve dişleri için gerekli işlemler neler ise bunlar yapılır. Sonrasında da gerekli olan diğer tedavi işlemleri başlatılmaktadır.

Dijital Gülüş Tasarım Yaptırmanın Aşamaları Neler?

Yeni bir güne daha güzel gülüşler için uyanmak istediğinizde, dijital diş hekimliği planlaması sayesinde ağız ve diş yapınızın 3 boyutlu modeli ile diş yapınızdaki olumsuz durumlar tespit edilebilir. Bu süreç, üç aşamada incelenir. İlk aşama, mevcut durumu inceleme ve planlama, ikinci aşama, tedavi uygulaması, üçüncü aşama, kalıcı işlem uygulaması yönündedir.

1 . Aşama : Tarama Ve Planlama: Bu aşamaya, ön muayene de denilebilir. Dijital gülüş tasarımı kararını verdikten sonra, ilk aşamada yapmanız gereken gülüş tasarımı nasıl olmalı?

●       3D tarama ile ağız içi mevcut durumu, dijital ortama aktarılır.
●       Birbirinden farklı duruş  ve gülüş pozisyonlarında fotoğraflama yapılır ve incelenir.
●       Yapılan uygulamalar, planlı bir şekilde hastaya aktarılır.
●       Genel hatlarıyla, kişiye özel dijital gülüş tasarımı final fotosu gösterilir.

dijital-gulus-tasarimi

 1. Aşama : Tedavi ve Mock – up Uygulaması : Bu aşama, daha çok tedavi uygulama işlemlerinin gerçekleştiği kısımdır. İkinci seans olarak bilinen dijital gülüş tasarımı nasıl uygulanır?
●       Çürük dişlere müdahale etme
●       Dolgu ve kanal tedavisi uygulama
●       Dişte ortodontik tedavi uygulamaları
●       Diş eti sorunlarını düzeltme
●       3D yöntemiyle ağız içi tarama ve tedavilerinin çözümü gerçekleşir.
 1. Aşama : Kalıcı Uygulama : Bu aşama son bölümdür. Ancak, gerekli görüldüğü takdirde seans süresi uzatılabilir. Artık kalıcı bir gülüş tasarımı, bu bölümde gerçekleşmiş olur. Yapılması gereken uygulamalar şunlardır;
●       Hastanın dijital diş ölçülerine göre belirlenen zirkonyum, porselen, lamine, diş beyazlatma vb. diş tedavi uygulamalarının provası yapılır ve hastaya gösterilir.
●       Prova tamamlandıktan sonra, kalıcı uygulamalar gerçekleşir.
●       Prova sonrası hastaya detaylı bilgi verilip,bilgilendirilmesi gerçekleşir.

Dijital Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Dijital gülüş tasarımı, dijital teknolojinin kullanılması ile hastanın gülüşünün daha estetik bir şekilde, gülüş tasarımının oluşturulmasıdır. Diş, diş eti ve dudak sorunlarının kişiye göre ayarlanmasıdır. Hastanın yüz yapısı, karakteri, cinsiyeti ve mimiklerini dikkate alarak, estetik gülüş tasarımı yapılmaktadır.

Bu gülüş tasarımları; diş hekimliği kapsamında kullanılan yazılımlar sayesinde; hastanın  yüz oranı ve diş yapısına göre incelenip, en doğru kararlar verilmektedir. Bu sayede hasta için en uygun doğal gülüş tasarlanmaktadır. Kişiye en uygun gülüşün tasarlanması için, tedavi süreci başlatılmalıdır. Başından sonuna kadar tedavi süresi;

 • Dijital gülüş tasarımı, hastadan alınan fotoğraf ve ağız içi tarayıcılardan elde edilen modellerle yapılır.
 • İlk randevuda, muayene esnasında alınan ağız ölçüler üzerinde hazırlanan wax-up uygulaması ile finale en yakın gülüş ile tasarımda gösterilen gülüşün aynısı yapılır.
 • Dişlere hiçbir işlem uygulamadan, final diş yapısı hakkında görsel bir fikre sahip olmak mümkündür.
 • İlk randevu sonrasını takiben verilen ikinci randevuda, dijital gülüş tasarımı gerçekleşmektedir.
 • Yapılacak düzeltmelere ve ek tedavilere göre gülüş tasarımı kaç seans sürer? Konusunda minimum 3 diyebilirsiniz. İlave tedaviyi hesaba katmazsanız, ortalama tedavi süresi 6 – 15 gün arasında tamamlanmaktadır.

Kimler Tarafından Dijital Gülüş Tasarımı Yapılır?

Estetik diş hekimleri tarafından uygulanan bu işlemde, fazlasıyla özen ve dikkat gerekir. İşini iyi bilen bir diş hekimine başvurarak, sizler de güzel gülüşlerin sahibi olabilirsiniz. Kullanılan malzeme, nitelikli eleman, kalite ve fiyat farkı, kime yaptıracağınız konusunda etkili olur. Bunlardan en önemlisi, size en uygun gülüşü tasarlayacak olan uzman ekiple çalışmaktır.

Dijital gülüş tasarımı için başarılı, sağlıklı ve kullanışlı dişlerin sahibi olmak için; diş hekimleri tarafından diş eti, yüz kası, yüz kemiği ve eklemler arasındaki bağlantı iyi kurulmalıdır. Bütün bu özelliklerde bir diş tasarımı için; dijital gülüş tasarımı programı ile  diagnoz, tedavi ve prognoz aşamalarını, profesyonelce yürüten hekimlere başvurun.

NOT : Dijital gülüş tasarımı ile sizler de daha güzel yüz ifadeleri bırakmak istiyorsanız; uzman kadrosu ve kaliteli tasarımıyla Mehmet Eker Kliniği’nden, randevu alabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüklerde Dijital Gülüş Tasarımı Yapılabilir mi?

Yaşa, aşınmaya, yıpranmaya  ve renk değişimine bağlı olarak, gülümsemeniz bozulabilir. Bu; adım adım devam edip, zamanla rahatsızlık derecesine gelebilir. İşte tam da bu noktada, gülüş tasarımı ile tanışabilirsiniz.

Gülüş tasarımı; kişiye özel ihtiyaca uygun vaziyette planlanıp, yapılır. Bunun için gereken tek şart, yaşa uygun olarak tasarım yöntemi belirlemektir. Genel itibari ile 20 yaşını dolduran herkes, ihtiyacı doğrultusunda bu imkandan faydalanabilir.

dijital-gulus-tasarimiDijital Gülüş Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Dijital gülüş tasarımının en önemli avantajlarından biri olarak hastanın estetik diş tedavisine başlanmadan önce nasıl bir gülüşe sahip olacağını görmesi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kişinin yüzü son teknoloji bilgisayar yazılımlarıyla sistemlere aktarılır. Bu nedenle hasta tedavi başlamadan önce tedavi sonunda nasıl görüneceğini görebilir. Dijital gülüş tasarımları ile sürprizlere yer yoktur. Hastaları mutlu edecek garantili bir iştir. Hasta istediği ve tamamen onayladığı gülüşe sahip olabilir.

Diş hekimi hastayı dikkatle dinler, gerekli video ve fotoğrafları çeker ve yazılımı kullanarak yüz, diş, çene ve kişilik özelliklerine göre gülüş tasarımı hazırlar. Temel amaç hastanın ağız sağlığını korurken aynı zamanda güzel bir gülümseme sağlamaktır. Protez gülüş tasarımında ortodontik tedavi, protez uygulaması, implant tedavisi ve diş eti tedavisi birlikte yapılır. Bu yüzden diş hekimliğinde kullanılmakta olan tüm uygulamalardan destek alınması ile hastaya en uygun ve doğru gülüşün tasarlandığı, multidisipliner bir tedavi süreci olduğu söylenilebilir.

Dijital gülüş tasarımı ile istenilen sonuçlara büyük oranda ulaşılmaktadır. İstenilen görünüme ulaşıldıktan sonra uzun yıllar bunun korunmasını sağlamak için de uluslararası standartlara uygun en kaliteli ürünler kullanılmaktadır.

Gülüş Tasarımı Hangi Durumlarda Tercih Edilmeli?

Gülüş tasarımı sadece estetik açıdan değil, ağız ve diş sağlığını düzenlemek için de gereklidir. Çene kapanış şekli, diş yapısı, diş dizilimi ve diş eti tedavileri  için başvurmanız gereken yerlerden biridir. Peki gülüş tasarımı gerektiren durumlar nelerdir?

 • Tek diş sorunu olduğunda
 • Diş dizilim problemleri sonrası, diş teli gereken durumlarda
 • Dişler arasında boşluk sorununda
 • Diş eti problemlerinde
 • Dişlerin boylarının eşit olmaması durumlarında
 • Renk değişimine uğramış diş sorunlarında
 • Diş ve diş eti dengesizliği durumlarında
 • Kişinin gülüşünden memnun olmaması halinde
 • Çürük diş problemi yaşandığında.

Dijital Gülüş Tasarımı Dayanıklılık Süresi Nedir?

Dijital gülüş tasarımı dayanıklılık süresi birçok faktöre göre değişiyor olsa da on yılı aştığı söylenebilir. Gülüş tasarım yöntemi, düzenli diş kontrollerine ne sıklıkla gidildiği, kimler tarafından tedavinin yapıldığı, diş bakımı seviyesi gibi etkenler bu dayanıklılık süresini etkilemektedir. En önemli nokta ise hastanın diş ve ağız sağlığını korumaya önem vermesidir.

Dijital Gülüş Tasarımı Kalıcılık Sağlar mı?

Gülümsemeniz sayesinde; başkaları tarafından fark edilebilme özelliğine, sahip olabilirsiniz. Bu sebepten ötürü, diş kusurlarınız varsa özgüveniniz zarar görebilir. Estetik gülüş sadece kusurlarınızı kapatmakla kalmayıp, sizi de fazlasıyla mutlu edecektir. Gülüş tasarımı ile mükemmel gülüşlere ulaşmanızı sağlayacak tedavi yöntemleri vardır.

Bu aşamada kalıcılık konusunda şüpheniz varsa; Mehmet Eker Kliniği’nden randevu alıp, şüphelerinizi giderebilirsiniz. Kişiye özel tedavi uygulaması sayesinde, doğru prosedür ve yöntemle kalıcılık sağlanabilir. Ayrıca kalıcılık konusunda, sizlere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Gerekli ağız ve diş bakımını yaparak ve düzenli kontrollerden geçerek bunu sağlayabilirsiniz.

Dijital Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanmaktadır?

dijital-gulus-tasarimiDijital gülüş tasarımı yaptırmak isteyen kişiler genel olarak çok daha doğal ve estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerden oluşmaktadır. Ancak genel olarak bir sıralama yapılacak ise:

 • Dişlerde lekelenme olması,
 • Diş diziliminde çapraşıklık olması,
 • Diş boylarının düzensiz olması,
 • Diş ve diş etleri arasında orantısızlık olması,
 • Dudak ve diş uyumunun olmaması,
 • Diş eti görünümünün kötü olması,
 • Eksik diş bulunması gibi durumlardır.

Bu gülüş tasarımı tedavisinin ardından hastanın diş ve diş etlerinin uyumlu olması, yüz şekli ve gülüşünün uyumlu olması, çene yapısı ile dişlerinin uyumlu olması sağlanmaktadır. Erkeklerde köşeli dişler daha estetik bir hale getirilirken kadınlarda ise daha oval ve de narin bir görünüm yaratılması sağlanır.

Dijital Gülüş Tasarımı Fiyatları Ne Kadar?

Gülüş tasarımında, fiyatı etkileyen birçok unsur vardır. Bu etmenleri iyi bir hekim ile  istişare ederek belirleyebilirsiniz. Araştırmalar sonucunda dijital gülüş tasarımı fiyatları noktasında etkili olan kriterler, şunlardır;

 • Kalite farkı
 • Bu işi yapacak nitelikli eleman kadro
 • Kullanılan malzeme kalitesi
 • Kişiye özel tedavi yöntemi
 • Hastanın diş sorun derecesi
 • Gelişmiş teknoloji uygulamaları.

Siz de cebinize uygun fiyatlandırmalar için Mehmet Eker Kliniği kapsamında fiyat teklifi alın, tedaviye başlayın.

Dijital Gülüş Tasarımı İle Özgüveninizi Geri Kazanın

Dijital gülüş tasarımı ile özgüvenle kahkahalar atmak elinizde. Mehmet Eker diş kliniği olarak dijital gülüş tasarımı ile çok daha doğal ve de estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, gülüş tasarımı ile ilgili aklınıza takılan her bir soruya ayrıntılı yanıtlar alabilirsiniz.