Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden oluşturulan Botulinum toksini birçok alanda kullanılmaktadır. Tedavi aşamasında oldukça fazla etkisi olan yapıcı bir maddedir. Kas aktivitelerini etkilemekte olan bu madde spastik kas tedavisinde ağırlıklı olarak kullanılır. İncelenmiş olan bu madde için 78 ülkede kozmetik alanında kullanılmak üzere izin verilmiştir. Bir çeşit bakteri tarafından üretilmekte olan bu madde özellikle yüz kırışıkları için kullanılır. Birçok alanda tıbbi ve kozmetik olarak yararı olduğu kanıtlanmıştır. Fakat bir hekim tarafından uygulanması gerektiği vurgulanmaktadır.

Botulinum Toksini Tedavisi

Uygulandığı alanda farklı etkileri bulunan tedavi hakkında merak edilen birçok ayrıntı bulunmaktadır. Botulinum toksini tedavisi hakkında merak edilen ilk konu işlemin nasıl gerçekleştirildiğidir. Uygulama öncesinde hasta rahat bir konumda oturarak yüzünü doktora doğru döner. Ardından uyuşturucu bir krem ile yüz uyuşturulur. Topikal anestezik madde yaklaşık olarak 30 dk bekletilir. Ardından işleme başlanır. Uygulama öncesinde ilgili bölge temizlenir. Enjeksiyonun yapılacağı yer işaretlenerek uygulanır. Herhangi bir acı hissedilmez.

botulinum-toksini

Botulinum Toksini

Enjeksiyon yardımı ile uygulanan ürün neticesinde kas dokusu etkilenir. Hareket kabiliyeti azalan kaslar mimiklerin oluşturduğu derin izlerin oluşmasını engellemektedir. Uygulandığı yerdeki kas dokusunun yaklaşık 1 veya 2 cm’lik çevresini etkilemektedir. Yaklaşık 3 veya 4 ayın ardından kaslar hareket kabiliyetini geri kazanır. Genellikle 6 ayın ardından ise eski haline dönmektedir. Düzenli uygulandığı takdirde ise kırışıklıkların görünümü ve oluşumu engellenmektedir.

Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum toksini günümüzde birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Ama daha çok ağız ve diş problemlerinde daha da popülerleştiğini söylemek gerekir. Son yıllarda medya üzerinden de çok fazla insan tarafından bilinen bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Fakat birçok kişi bu işlemin yalnızca estetik kaygılardan dolayı yaptırıldığını düşünmektedir. İşin aslı ise pek öyle değildir.

Botulinum, tıp ve diş hekimliğinde de sık sık kullanılır hale gelmiştir. Çok fazla tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi ise ameliyattan çok daha basit bir işlem olmasıdır. Ayrıca 6 ayda bir de tekrarlanabilir.

Botulinum Toksini Nasıl Etki Eder?

Söz konusu işlemin etki süresi oldukça hızlıdır. Diş sıkmalarına ya da diş gıcırdatmasına anında etki eder. Etkisi geçtikten sonra ise tekrarlanabilen bir işlemdir. Yan etkisinin olup olmadığı da merak edilen hususlar arasında yer alır. Kişiden kişiye değişmesi ile beraber bazı hafif yan etkilerinden bahsetmek mümkündür. Fakat bu yan etkiler genellikle geçici ve oldukça hafif seyreden etkilerdir.

botulinum-toksiniİşlemin sonuçları en fazla üç gün içerisinde kendini göstermeye başlayacaktır. İşlemin birçok avantajından bahsetmek mümkündür. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Diş ile alakalı problemi cerrahi işlemi gerektirmeden halleder.
Etkilerinin geri dönüşlü olduğu söylenebilir.
Anestezi gerektirmez.

Botulinum Toksini Hangi Durumlarda Dişlere Uygulanır?

Botulinum toksini günümüzde birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Ama daha çok ağız ve diş problemlerinde daha da popülerleştiğini söylemek gerekir. Son yıllarda medya üzerinden de çok fazla insan tarafından bilinen bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Fakat birçok kişi bu işlemin yalnızca estetik kaygılardan dolayı yaptırıldığını düşünmektedir. İşin aslı ise pek öyle değildir.

Botulinum, tıp ve diş hekimliğinde de sık sık kullanılır hale gelmiştir. Çok fazla tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi ise ameliyattan çok daha basit bir işlem olmasıdır. Ayrıca 6 ayda bir de tekrarlanabilir.

Hangi Diş Hekimi Uzmanı Tarafından Botulinum Toksini Yapılmaktadır?

Söz konusu işlemi yaptırmak için uzmanlığının olması şarttır. İşlemden sonra olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimalinin önüne geçmek için işlemi yapan hekimi iyi araştırmak çok önemlidir. Yalnızca tıpçıların ya da diş hekimlerinin yapabileceği bir işlemdir. Herhangi bir güzellik merkezinde yapılması kesinlikle çok risklidir.

Hamilelerde Botulinum Tedavisi Yapılabilir mi?

Hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönemdir. Normalde yapılmasında herhangi bir sakınca olmayan işlemlerin dahi gebelik döneminde yapılması tavsiye edilmez. Bebeğin sağlığı açısından riskli olabilecek her türlü işlem ya da ilaç tedavisinden kaçınmak gerekir. Söz konusu tedavinin de eğer bir aciliyeti yoksa doğum sonrasına bırakılması en iyisi olacaktır.

botulinum-toksiniBotulinum Toksini Enjeksiyonu

Uygulama öncesinde fotoğraf çekilerek Botulinum toksini enjeksiyonu sonrası işlemin farkını daha iyi anlamak mümkün olmaktadır. Hekiminiz uyguladığı işlemlere göz atarak nasıl bir sonuç elde edildiğini görebilirsiniz. Enjeksiyon sırasında her hasta için istediği ve gereken ölçüde uygulama yapılır. Cildin travmatize olmaması adına 30-33 G enjektör tercih edilmelidir. Enjektörün uçları sık bir şekilde değiştirilerek hijyenik bir şekilde uygulama yapılmaktadır. İşlemin ardından masaj önerilmemekte olup istenmeyen bölgelere uygulamanın etkilerinin yayılması engellenmektedir. Komplikasyon olup olmadığının gözlemi açısından hasta belli bir süre bekletilir. En etkili sonuç için ise doktor tarafından işlemin yapıldığı bölgenin 3 saat kadar kullanılmaması önerilmektedir.

Botulinum Toksini Ne İşe Yarar?

Kırışıklıklara olan etkisi ile bilinen Botulinum toksini ne işe yarar merak edilmektedir. Kozmetikte kullanımı onaylanmış olan bu ürün ciltte meydana gelen kırışıkların etkisini azaltmayı amaçlamaktadır. Yaklaşık 4 veya 6 aylık etki süresi ile düzenli bir kullanım ile yapılması tavsiye edilir. Etkilerinin korunması açısından önemli bir noktadır. Aynı zamanda bir doktor tarafından uygulanması gerekmektedir. Merdiven altı yerlerde kişiler istenmeyen çeşitli komplikasyonlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kırışıklıklara ek olarak terleme tedavisinde tercih edilmektedir. Koltuk altına yazın yapılan bu işlem kişinin bu bölgeden neredeyse hiç terlememesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı aktif mesane sebebi ile idrar kaçırma problemi yaşayan kişiler için de ideal bir çözüm sunmaktadır. Migren bir diğer etkili olduğu alanlardan birisidir.

Botulinum Toksini Güvenli mi?

Sağlık açısından uygulanmasında herhangi bir sakıncası bulunmadığı belirtilen Botulinum toksini güvenli mi sık sık sorulmaktadır. Cerrahi bir müdahale olması sebebiyle yan etkileri hafif bir şekilde görülebilmektedir. Bilinmesinde fayda vardır ki işlem sonrasında ağrı görülmesi oldukça normaldir. Ödem, hematon, eritem ve ekimoz gibi etkiler gözlemlenebilmektedir. Baş ağrısı en sık rastlanan yan etkilerden birisidir. İşlemden sonra dikkat edilecek bazı hususlar ile bu etkiler en aza indirgenebilmektedir. Bunlar alkol ve sigara kullanılmamasıdır. İşlemin ardından 2 veya 3 gün süresince bu maddelerin kullanımına dikkat edilmelidir. 2 haftanın ardından ise işlem için kontrol yapılarak durum gözden geçirilmektedir.

botulinum-toksiniKimlerin Botulinum Toksinden Yararlanması Sakıncalıdır?

Bazı hastaların bu tedaviden yararlanması sakıncalı bir durum oluşturabilmektedir. Bu kişşiler ise şu şekilde sayılabilir;

  • Hamileler
  • Kinin, penisilamin ve aminoglikozid grubu antibiyotik kullanmakta olan kişiler
  • Kalsiyum kanal blokerı kullanmakta olan hastalar
  • Nöromusküler hastalığa sahip kişiler
  • Laktasyon
  • Dismorfik rahatsızlığı olanlar

Botulinum Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Botulinum tedavisine başlamadan önce birçok kişi fiyat hakkında da araştırmalar yapmak ister. Fiyat hakkında net bir bilgiye ulaşmak ister. Fakat bu konu hakkında net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Çünkü fiyata doğrudan ya da dolaylı olarak etki eden birçok unsur bulunur. Bu unsurları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Rahatsızlığın ilerleme seviyesi
  • Rahatsızlığın tam olarak ne olduğu ya da neyden kaynaklandığı
  • İşlem sırasında kullanılacak olan ilacın dozu

botulinum-toksiniSiz de işlem hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz, Mehmet Eker kliniğimiz ile iletişime geçerek sürecin tümüne ve fiyatlandırmaya hakim olabilirsiniz.

Uygulama ardından meydana gelebilecek çeşitli komplikasyonlardan korunmak için uzman bir hekim ile görüşmeniz gerekmektedir. Hastanın beklentisi hakkında gerekli paylaşımı yapması işlemin ölçüsü e uygunluğu açısından oldukça önemlidir. Mehmet Eker diş kliniği olarak sizler için gerekli olan tedaviyi güvenle sağlamaktayız. Siz de kliniğimize telefonla ulaşarak hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz.