Diş Kaplamaları

Zirkonyum Kaplama Diş Neden Ağrır?

Zirkonyum kaplama diş neden ağrır, normal mi? Yapılan işlemin boyutu ve işe göre hastaların dişinde bazen tedavi sonrası ağrı meydana gelebilir. Özellikle dayanılmaz bir ağrı söz konusu olduğunda diş ağrısı nasıl geçer araştırmaları yapılır. Zirkonyum kaplama diş tedavisi olan hastaların ilk aşamada hafif de olsa ağrı ile karşılaşmaları normal görülebilir. Fakat tedavi kaplama yapılan dişler üzerinden uzun bir süre sonra ağrı meydana geliyorsa burada bir sorun olduğu anlamına gelir.

Kaplama Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Zirkonyum diş dolgusu diş ağrısına kısmen sebep olabilir. Burada uzman doktorun izlediği yol oldukça önemlidir. Kaplamaların diş etine baskı yapması sonucunda ağrılar oluşabilmektedir. Özellikle hastanın diş etinde farklı bir rahatsızlık söz konusu ise dikkat edilmesi gerekenler artar. Uzman ilk aşamada hastanın diş eti tedavisini olmasını ister. Aksi takdirde ilerleyen süreçte diş ağrıları artış gösterir.

Estetik diş görünümü için yapılan kaplamaların iyi bir işçilik çıkarılsa dahi ilk gün hafif bir sızı meydana gelebilir. Zirkonyum kaplama diş neden ağrır sorusuna bu aşamada dişin yeni yapıya ayak uydurması örnek gösterilebilir. Fakat zaman geçtikçe artan ve geçmeyen bir ağrı söz konusu ise diş hekimliği ile iletişime geçerek önlem alınmalıdır. Aksi takdirde daha fazla katlanılamaz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki zirkonyum kaplama diş neden ağrır? Asıl sebepleri neler? Ağrının sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

Zirkonyum Kaplama Diş Neden Ağrır, Sebepleri Neler?

Diş kaplama sonrası ilk gün ağrısının ağız içindeki değişime bağlı olarak oluştuğunu söylemek mümkündür. Ancak aylar geçtikten sonra ağrı ortaya çıkıyorsa burada dikkatli olunmalıdır. Hastanın sahip olduğu diş çürükleri, hava alma durumu ve hatta farklı diş eti hastalıklarına bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir.

Kaplama altındaki dişlerin ağrıma sebepleri bunlarla da sınırlı değil üstelik. Düşük bir ihtimal de olsa doğru uzman ve malzeme seçilmediğinde yapılan kaplama zaman içerisinde zarar görür. Kaplama altından dişe nüfuz eden yiyecek ve bakteriler diş minesine zarar verir. Bu noktada diş kaybı da kaçınılmaz olur. Genel itibari ile bu sebepler zirkonyum kaplama diş neden ağrır sorusu için örnektir.

Kaplamanın Altındaki Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Uzman doktora başvurulduğu andan itibaren doktor tarafından ‘Zirkonyum kaplama diş neden ağrır?‘ sorusuna yanıt arar. Hastanın ağrısının sebebi saptandıktan sonra yapılabilecekler gözden geçirilir. Kimi zaman ağrı kesiciler ile durum kontrol altına alınabiliyorken kimi durumlarda müdahale yapılabilmektedir. Kliniğimizdeki doktorlar tarafından gerekli inceleme ve görüntülemeler yapıldıktan sonra her hastaya özgü olacak şekilde tedavi süreci planlanır.

Kaplama Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Hastanın zirkonyum kaplama diş neden ağrır konusuna neden olan sebebine göre diş ağrıma süresi değişiklik gösterir. Eğer hava alma ya da çürüme söz konusuysa sürekli ağrılar kaçınılmaz olacaktır. Bu aşamada doktor tarafından müdahale edilerek ağrı sonlandırılmalıdır.