Diş İmplant, Diş Kaplamaları

İmplant mı Kaplama mı?

İmplant mı kaplama mı sorusuna cevap vermek için öncelikle operasyon yapılacak dişin durumunu göz önünde bulundurmamız gerekir. Çünkü implant tamamen kaybedilmiş veya herhangi bir müdahaleyle kurtarılamayacak dişlere uygulanan bir tedavidir. Kaplama ise dişlerin yüzeyinde ki hasarlar, kırıklar ve çürükler için uygulanan dişin inceltilerek ana dişin üzerine yapılan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İmplant mı Kaplama mı Daha Avantajlı?

İmplant mı kaplama mı sorusunu araştıranlar çoğunlukla bu operasyonların zorluğuyla alakalı bilgi edinmek istemektedirler. Bu soruya da şu şekilde cevap verebiliriz; İmplant, cerrahi bir operasyon olarak sayılırken porselen diş kaplama tedavisi basit bir diş estetiği operasyonudur. İmplant tedavisi kliniğimizde birden fazla seans da tamamlanırken kaplama ise yapılan dişin durumuna göre tek veya en fazla iki seans sonrasında tamamlanmaktadır. Bu sebeplerden ötürüm hastalar eğer diş kurtarılacak durumda ise ana dişi kaybetmemek adına kaplama işlemini tercih etmektedir.

1 – Protez mi İmplant mı

Günümüz modern diş tedavilerinde, dişlerde ki eksiklik ve hasarları restore etmek ve tamamlamak için dişin durumu, hangi dişlerin eksik olduğu ve hastanın ağız yapısına göre karar verilmektedir. Hastalar İmplant mı kaplama mı sorusuyla beraber protez mi implant mı sorusunu da birçok kez araştırmaktadırlar. Bu soruya kesin ve net bir cevap vermek yanlış olur. Hangi tedavi yönteminin tercih edileceği ve bu tedavilerin olumlu ve olumsuz durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin protez cerrahi bir operasyon değildir. Bundan dolayı daha ağrısız, sıkıntısız bir süreçtir. Yapılan işlemin ana mantığı eksik olan dişe komşu dişlerin inceltilip törpülenerek eksik dişi yerinde tutacak şekilde bu dişlerle yeni yapılan protez köprü dişi desteklemektir. Herhangi bir cerrahi müdahale gerekmediğinden protez köprü dişler de komplikasyon oluşma riski implanta göre yok denecek kadar azdır.

2 – İmplant mı Kaplama mı Fiyatları Daha Uygun?

Köprü diş mi implant mı diye soracak olursanız bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Köprü dişler implant dişlere göre çok uygun fiyatlara gelebilir. Fakat uzun vade de düşünüldüğünde implant dişin daha karlı olduğunu söylemek mümkündür.

Köprülü protez dişler ne kadar iyi ve sağlam yapılsa da diğer dişlere tutturulduğu için zamanla aşınma, gevşeme ve düşmeler yaşanmaktadır. En iyi ihtimalle 10 -12 sene sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Fakat implant sağlam yapıldığın ve implant tedavisi uygulanan hastanın dişlerin de herhangi bir komplikasyon oluşmadıysa ömür boyu sürecek bir dayanıklılığa sahiptir ve yanında ki dişlere zarar vermemektedir.

3 – Zirkonyum Köprü mü İmplant mı?

Diş kaplaması diyince ilk akla gelen malzeme zirkonyumdur. Zirkonyumun ışık geçirgenliğinin ana dişler gibi fazla olması ve bu sebeple insanın doğal diş rengine uyum sağlayan bir malzeme olması, diğer dolgu ve kaplama malzemeleri gibi metal içermemesi, diş eti ile uyum sağlaması gibi sebepler zirkonyum kaplamanın öne çıkan özelliklerindendir.

İmplant mı kaplama mı bu soru arasında bir tercih yapmak doğru bir karar değildir. Çünkü implant kaybedilen ve eksik kalan dişlere yapılan bir operasyondur. Zirkonyum ise halihazırda ağızda bulunan fakat çekilecek kadar kötü durumda olmayan dişlere uygulanan bir tedavidir. İmplant bir cerrahi operasyonken zirkonyum kaplamaya estetik bir operasyon diyebiliriz.