diş tedavileri, Diş İmplant

İmplant Kemik Erimesi Rahatsızlığını Önler mi?

İmplant kemik erimesi rahatsızlığını engeller mi ya da implantın kemik erimesi ile bir alakalı olup olmadığı hastalar tarafından çok merak edilir. Bilindiği üzere implantlar diş kökünü taklit etmek için uygulanan bir tedavidir. Hastanın eksik dişinin yerine uygulanmaktadır. Bu nedenle çevredeki dokular ve kemikler doğal diş kökünü nasıl kavrıyorsa implant vidasını da o şekilde kavramaktadır. Bu sayede kemik erimesinin de önüne geçtiği söylenebilir.

Hastaya implant tedavisinin uygulanması için bazı koşulların bir arada olması aranır. Örneğin hastanın yeterli kemik yoğunluğunun olması beklenir. Çünkü implant tedavisinde kullanılan vidalar belli bir genişliğe ve yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda hastanın diş etinin de sağlıklı olması gerekir. Diş eti rahatsızlığı olan hastalar implant tedavisine başlamadan önce gerekli tedaviye başlaması gerekir.

İmplant Kemik Erimesi Rahatsızlığını Engeller mi?

Dişler insanın çene kemiğini besler. Dolayısıyla ağız da diş eksilmesi halinde çene kemiğine yapılan destek azalmasına neden olur. Çiğneme sırasında dişlerin çeneye yaptığı basınç doğal olarak azalır. Basıncın azalması da eksik dişin olduğu yerde kemik erimesine sebep olur. Eksik dişin implant tedavisi ile doldurulması da çeneye eski basıncın sağlanmasına neden olur bu da kemik erimesinin önüne geçer. Yani İmplant kemik erimesi rahatsızlığını önler mi sorusuna kesinlikle evet cevabı verilebilir.

İmplant tedavisinin bir diğer faydalarını da şu şekilde sıralanabilir;

  • Protezler nedeni ile tat alma güçlüğünün önüne geçer
  • Eksik dişten kaynaklı yeme zorluğu yaşamak
  • Eksik diş yerine köprü kullanılması halinde köprü ayakları ağrıya sebep olabilir, implant kemik erimesi hastalığının önüne geçtiği gibi bu durumun da önüne geçer.
  • Bir veya daha fazla eksik diş bulunması halinde implant tedavisi en uygun tedavi olacaktır.
  • Ağızda hiç diş bulunmaması halinde de implant tedavisi uygulanabilir.
  • Eksik dişlerin yerine diş yaptırırken sağlam dişlere dokunulmamasını isteyen hastalar için en uygun tedavi yöntemidir.
  • Ön dişte eksiklik varsa ve doğal bir görünüm olsun isteniyorsa implant tedavisi en uygun tedavi olacaktır.
  • Hareketli protezler ağızda burukluğa sebep olabilir. Bu nedenle implant tedavisi tercih edilebilir.
  • Diş eksikliği sebebi ile kemik erimesini engellemek isteyen hastalar tercih edebilir. Çünkü implant kemik erimesi rahatsızlığını engelleyen tedavi yöntemlerinin başında gelir.

İmplant Kemik Erimesi Olan Yere Yapılır mı?

Konu ile alakalı merak edilen bir diğer husus ise implantın kemik erimesi olan bölgeye yapılıp yapılamayacağıdır. Hastanın genel sağlık durumu implant için uygun değilse tedavi uzman hekim tarafından uygulanmamalıdır. Örneğin kontrol haline alınmayan bir sistemik rahatsızlık bulunuyorsa implant tedavisi uygulanmaz. Ayrıca hasta da yeterli kemik hacmi de bulunmuyorsa bu tedavinin yapılması mümkün değildir.

Siz de eğer implant tedavisi düşünüyorsanız kliniğimize gelebilirsiniz. Kliniğimiz bünyesindeki uzman hekimler gerekli muayeneyi yaparak söz konusu tedaviye uygunluğunuzu belirleyecektir.