Diş İmplant, diş tedavileri

İmplant Kanser Yapar mı?

Diş kaybı yaşayıp implant tedavisi olacak hastalardan bazıları implant kanser yapar mı sorusunun cevabını merak ederek tedirginlik yaşarlar. İmplant tedavisinde kullanılan vidalar titanyum isimli maddeden yapılmaktadır. Titanyum da oldukça doku dostudur. Bu nedenle bu madde tercih edilir.

Doku dostu olan titanyum implant ile yapılan tedaviler kansere sebep olmaz. Üstelik titanyum sadece implant tedavisinde kullanılan bir madde değildir. Ortopedi de sık sık tercih edilen bir metaldir. Bu konu da iki alanda da tek bir kansere sebep olma vakasına bile rastlanmamıştır. Bu nedenle implant kanser yapar mı sorusuna gönül rahatlığı ile hayır cevabı verilebilir.

İmplant Kemik Erimesi Yapar mı? | İmplant Kanser Yapar mı

İmplant kanser yapar mı sorusu kadar implant kemik erimesi yapar mı sorusu da hastaların zihnini meşgul etmektedir. İmplant uygulaması diş alanında her geçen gün daha çok tercih edilir hale gelir. İmplant tedavisi hastanın kayıp dişi yerine uygulanan oldukça konforlu bir protez yerleştirilmesidir. Bu protezler de hastanın yaşamı boyunca kullanabileceği söylenebilir.

Halk arasında implant tedavisinin kemik erimesine yol açtığı şeklinde bir söylenti mevcuttur. Bu söylenti o kadar yaygındır ki kayıp dişi yerine implant tedavisi yaptıracak olan hastayı bu düşünce vazgeçirecek seviyeye bile gelebilir. Fakat bu söylenti kesinlikle doğru değildir. İmplant tedavisinin böyle olumsuz bir etkisine hiç rastlanmamıştır.

Böyle bir söylenti çıkmasının ana sebebi önceki dönemlerde kemik erimesi olan hastalara implant tedavisi uygulanmamasıydı. Bu durum hastaların zihninde implant tedavisinin kemik erimesi yaptığı yönünde bir durum oluşmasına sebep oldu. Dolayısıyla hastalar implant kanser yapar mı sorusunun yanı sıra implant kemik erimesi yapar mı gibi sorular sormaya başladı.

Fakat son zamanlarda implant alanında gelişmelerin olması ile beraber kemik erimesi rahatsızlığı olan hastalara da implant uygulaması yapılabilmektedir. Siz de kliniğimizde kendinizi uzman hekimlere emanet ederek implant gibi tüm hassasiyet gerektiren uygulamaları yaptırabilirsiniz.

İmplant Kanser Yapar mı | Amerika’da İmplant Neden Yasaklandı?

İmplant kanser yapar mı sorusunun gündeme gelmesinin en büyük sebebi Amerika’da implantın yasaklandığı söylentisidir. Fakat Amerika’da implantın yasaklandığı yönündeki iddialar doğru değildir. Amerika’da implantın kendisi değil implant tedavisi uygulanırken farklı ve kalitesiz materyallerin kullanılması yasaklanmıştır.

Diş ile ilgili tedavilerin hepsi oldukça hassastır. Bu nedenle kaliteli ve uygun malzeme kullanımı çok önemlidir. Kalitesiz veya ucuz malzeme kullanmak tedaviyi başarısız yaptığı gibi hastada bazı olumsuz sağlık sorunlarının yol açmasına da neden olur. Örneğin implantın yapıldığı bölgede geçmeyen şişlik ve iltihaplanma meydana gelir. Bu durum implantın başarısız olduğunun en büyük sinyallerinden biridir.

Bu yüzden Amerika’da implant tedavisinin kendisi değil kalitesiz materyallerden yararlanarak hastaya uygulanan implant tedavisi yasaklanmıştır. İmplantı titanyumdan üretilirse ve uzman bir diş hekimi tarafından uygulanırsa herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.