Diş İmplant, diş tedavileri, Endodonti

Implant Çene Kemiğine Zarar Verir mi?

İmplant Çene Kemiğine Zarar Verir mi?

İmplant çene kemiğine zarar verir mi sorusu birçok hastanın aklına takılan sorular arasındadır. İmplantlar ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.Kaybedilen dişler için kullanılan en yaygın yöntemlerin başında gelir.

Peki implant çene kemiğine zarar verir mi ? implant tedavisine başlamadan önce hastaların kafasında genelde bu soru belirir. Hasta işlem esnasında çene kemiğine herhangi bir zarar gelmesinden korkar. İmplant tedavisi için yapılabilecek en iyi önlem uzman bir diş hekimi ile beraber çalışmaktır. Kliniğimizdeki hekimlere bu konuda gönül rahatlığı ile kendinizi emanet edebilirsiniz.

İmplant Çene Kemiğine Zarar Verir mi?

İmplant tedavisinden sonra çene kemiği erimesi ya da enfeksiyon gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi durumlar genellikle işinde uzman olmayan hekimler tarafından yapılan işlemlerde görülür.

İşinde uzman olmayan ya da başarılı olmayan birine işlem yaptırmanız halinde dokularda zedelenme de meydana gelebilir hatta çene kemiği de hasar görebilir. Bu nedenle tedavi sürecine başlamadan önce detaylı bir araştırma yapması gerekir. Uzman bir hekimle anlaştıktan sonra tedavi süreci hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılır ve beraber planlama yapılır.

İmplant Çene Kemiğine Zarar Verir mi – İmplant İnce Kemiklere Uygulanabilir mi?

İmplant kayıp dişin yerine uygulanabilecek en sağlam ve sağlık estetik diş uygulamaların başında gelir. İmplant tedavisi ile beraber diş eti bölgesine yapay kök yerleştirilmesi yapılır. Bunun için de sağlam diş yapısına sahip olmak gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir diş eti de olması gerekir. Aksi halde başarısız bir tedavi ile sonuçlanarak implant çene kemiğine zarar verir mi sorusuna evet cevabı verilir.

İmplant Vidası Görünür mü?

İmplant çene kemiğine zarar verir mi sorusu kadar implant vidası görünür mü sorusu da hastaların aklında soru işareti olarak kalmaktadır. Tedavi sonlandıktan sonra vidanın görünmesi mümkün değildir. Tüm diş ile alakalı tedaviler gerçekleşirken estetiğe çok önem verilmektedir. Vidanın takılmasının sebebi diş kaybının yeri tamamlanırken vidanın da kök görevi görmesidir. Bu nedenle yapay kök olarak da bilinmektedir.

Dişimizin kökü nasıl dışarıdan görünmüyorsa implant vidasının da görünmesi mümkün değildir. Vida işleminden sonra üzerine kaplama uygulaması yapılmaktadır. Böylece implant diş neredeyse gerçek dişten ayırt edilmeyecek seviyeye gelir. Başarısız olan implantta bile vidanın görünmesi mümkün değildir.

Başarısız İmplant Belirtileri

Her işlemin başarısız olma riski mevcuttur. İmplant yaptıranlar da tedavinin başarısız olmasından tedirgin olurlar. Söz konusu tedavinin başarısız olduğunu anlayabileceğimiz bazı belirtiler vardır. Bu belirtileri de şu şekilde sıralayabiliriz;

Diş etinde meydana gelen iltihaplanma
İşlemin yapıldığı bölgede uzun süreli ve geçmeyen şişlik hali
Hastanın çiğneme güçlüğü yaşaması
Diş etlerinde çekilme meydana gelmesi
Protez dişte oynama ve çıkma
Hastanın şiddetli ve geçmeyen ağrı yaşaması