diş tedavileri, Endodonti

Kanal Tedavisi mi Diş Çektirmek mi?

Kanal tedavisi mi diş çektirmek mi sorusu diş ile alakalı problem yaşayan hastaların merak ettiği soruların başında gelir. Diş çekimi, hasarlı bir dişin uzun vadede ki durumu kötü ve onarılamaz bir durumda ise önerilir. Fakat diş hekimleri dişin kurtarılması için en ufak bir umut dahi görürse öncelikle kanal tedavisini uygularlar.

Diş çekimi diş hekimleri tarafından son çare olarak uygulanmak istenen bir durumdur. Çünkü çekilen dişin yerine yapılacak olan diş ne kadar kaliteli ve sağlam yapılırsa yapılsın doğal diş gibi olmayacaktır. Bu sebeplerden ötürü öncelik kanal tedavisi yöntemini uygulamak en doğrusudur.

Kanal Tedavisi mi Diş Çektirmek mi?

Bir dişin yapısında diş hekiminin müdahalesi ile tedavi edip onarılamayacak büyük kayıplar oluştuysa bu dişin çekilmesi bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Kanal tedavisi mi diş çektirmek mi sorusu kliniğimize gelen hastalarımıza yöneltildiğinde ise hastalar o an ki ağrı, sızı ve şişmeden ötürü çekimi tercih edebilirler. Fakat burada yapılması gereken kurtarılabilecek olan durumda ki dişe kanal tedavisi uygulanmasıdır.

Kanal Tedavisi Olumlu ve Olumsuz Sonuçları Nelerdir?

Kanal tedavisi yaptıran hastaların en çok araştırdıkları konuların başında kanal tedavisinin olumlu ve olumsuz sonuçları gelmektedir. Eğer kanal tedavisi olumlu sonuçlanırsa hastanın doğal dişinin ömrü uzamış olur ve uzun yıllar bu dişi kullanabilir. Kanal tedavisi olumsuz sonuçlanır ise öncelik olarak bu tedavinin neden başarısız olduğu diş hekimi tarafından tetkik edilir. Ardından imkan varsa bu dişe tekrar kanal tedavisi uygulanır.

İkinci sefer denenen kanal tedavisi de başarılı olmazsa kanal tedavili diş çekimi gerçekleşir. Bu dişin çekimi için diğer dişlerden farklı bir durum olduğu söylenemez. Sanılanın aksine kanal tedavili dişin çekimi zor değildir. Hatta kanal tedavili dişin sinirleri bu tedavi esnasında alındığı için normal dişe göre daha acısızdır denebilir.

Kanal Tedavisi Hakkında Yanlış Bilinenler

Halk arasında kanal tedavisi çok zor, ağrılı ve uzun bir süreç olarak bilinir. Hastaların birçoğu diş çekimini kanal tedavisine tercih etmektedir. Fakat kanal tedavisi halk arasında bilinenin aksine kliniğimizde ki uzman doktorlarımızla gerçekleştirildiğinde oldukça kolay bir operasyondur.

Kanal tedavisi mi diş çektirmek mi ikileminde kalan hastaların yanlış düşüncelerinden birkaçına bakacak olursa bunlardan ilki tedavi uygulanacak dişin ömrünün kısalacağı yönündedir. Doğrusuna bakıldığında ise dişin ömrünün kısalması bir yana aksine dişin ömrü uzayacaktır.

Diğer bir yanlış düşünce tedaviden sonra şiddetli bir ağrı olur ve bu ağrı ile iltihap sürekli tekrarlar düşüncesidir. Kanal tedavisi uygulanan dişin sinirleri alındığından diş sıcak veya soğuğa bir hassasiyet hissetmediği için şiddetli bir ağrı veya hassasiyet oluşmaz. Eğer şiddetli ağrı, acı varsa mutlaka en yakın sürede doktora muayene olunmalıdır.