diş tedavileri

10 Aşamada Laminate Veneer Kaplama Nedir?

Laminate Veneer Diş Kaplama (Yaprak Porselen)

Laminate veneer, estetik diş rehabilitasyonu usullerinden biridir. Laminate, latince bir kelime olup, Latince’de yaprak anlamına gelmektedir. Veneer ise kaplama demektir. Laminate Veneer ile Yaprak Diş Kaplaması aynı şeyi ifade etmektedir. Kozmetik ve Estetik diş doktorluğunun ilerlemesi ve büyümesi ile beraber yaprak diş kaplaması yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hangi sebeplerle kullanıldığını altta detaylı olarak sarihledik. Ancak kısaca yapılma emeli: Diş kaplaması çeşitlerinden biri olan laminate veneer, diş sağlık kurumularında diş doktorları tarafından, daha çok “estetik gülüş tasarımı” isteyen hastalar için uygulanmaktadır.

1. Laminate Veneer (Porselen Yaprak Diş Kaplama) Nedir?

laminate-veneer-dis-kaplama-yaprak-porselen

Dişlerin yaprak porselenle kaplanmasına / örtülmesine Laminate Veneer denir. Bu harekât diş sağlık kurumularında diş doktorları tarafından uygulanır. Genellikle porselen malzemeden yapım edilmiştir. Dişe yapıştırılan plakların kalınlığı 0.3 ile 0.5 mm arasındadır.

Porselen laminate veneer, dişlerin yüzeyine yapıştırılarak; natürel beyazlık parlaklık verir ve kirli, sararmış kırık dişleriniz varsa bu dişlerin onarılmasını sağlayarak pürüzsüz ve muhteşem görünüm sunar. Bu sayede hasta, makûs görüntülerden kurtulmuş ve orantısız dişlerini düzenlemiş olur.

Veneer Ne Demek?

Veneer, diş hekimliği tarafında kullanılan bir terimdir. Bu terimin anlamı ise diş üzerine uygulanan malzemeden kaynaklanmaktadır. Diş üzerine uygulanan kaplama malzemesine veneer denmektedir. Uygulama malzemesine göre veneer önüne herhangi bir kelime gelebilmektedir. Örneğin lamine veneer ya da porselen veneer şeklinde adlandırmaları mevcuttur.

2. Hangi Şartlarda ve Durumlarda Yaprak Porselen Tedavisi Uygulanır?

laminate-veneer

Laminate Veneer

Estetik açıdan verimli olmasının yanı gizeme aynı zamanda, zamandan da tasarruf ettiren Lamine veneer uygulaması ile alttaki isteklere yanıt verilmektedir:

 • Estetik diş tasarımı yaptırmak ve gülüşünü yine dizayn ettirmek isteyenler,
 • Renk, biçim ve diş bozukluklarının giderilmesi gerekiyorsa,
 • Diş arasında ki boşlukların doldurulması isteniyorsa,
 • Ön dişlerde ve arka dişler çatlamış ve kırılmışsa,
 • Kalıcı olarak dişlerin beyazlaması arz ediliyorsa,
 • Dişlerde oluşmuş eğrilikleri ve çarpıklıkları düzenlemek ve onarmak isteyenler için laminate veneer rehabilitasyonu yapılır.

3. Hangi Nedenlerle Laminate Veneer Tedavisi Uygulanmaz?

Alttaki sayılan sebeplerle porselen lamina uygulaması yapılmaz:

 • Ağız içinde bulunan alt çene önde ise
 • Çenede ters kapanma var ise
 • Yeterli ölçüde mine yok ise
 • Dental Fluorozisli vaziyeti mevzubahisi ise yapışmama problemi
 • Uykuda diş sıkma ve diş gıcırdatma bruksizm gibi problemler var ise
  Porselen laminate rehabilitasyonu uygulanmaz. Şayet şahıs yaptırmaya kararlı ise evvel bu problemlerin düzenlenmesini müteakip, harekât başlatmalıdır.

4. Laminate Veneer Tedavisinde Nasıl Yol İzlenir?

laminate-veneerRehabilitasyona başlamadan evvel kendinize deneyimli uzman bir diş doktorunu seçim faktörüz, rehabilitasyonunuzun sıhhatli bir biçimde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Hekiminiz tarafından size uygulanacak yöntem bildirilecek, uygun gördüğünüz takdirde operasyonlara başlanacaktır.

 • Uygulamaya başlamadan evvel operasyon yapılacak bölgede acı hissi dinlenmemesi için tatbik yapılacak yer uyuşturulacak, bu sayede acı hissi yok denecek kadar aza indirgenecektir.
 • Rehabilitasyona başlarken yaprak porselen dişin, dişinizin üzerine yerleştirildiğinde bütün olarak oturması için ön dişlerin yüzeyleri yaprak diş kaplaması levhası ebadında 0.3 ile 0.5 mm arasında yüzeysel olarak eskitilecektir törpülenecektir. Bu operasyonla; yaprak porselen dişin rahatlıkla kendisi için hazırlanan yuvaya oturması kastedilmektedir.
 • Akabinde, eskitilmiş yer için miktar alınacak ve işlenmesi için laboratuvarlara sevk edilecek, prova çalışması yapılacak ve bu müddetin bitirilmesi takribî 5 günü bulacaktır.
 • Diş yapınıza uygun olarak hazırlanan miktar bitirildikten sonra, törpülenmiş dişlerin üzerine yerleştirilir. Yapıştırılan diş banal koşullarda 15 seneye kadar kullanılır ancak iyi bir bakımla 20 seneye kadar kullanabilirsiniz.
 • Rehabilitasyon başlangıç ve bitiş tarihlerinden arasında hekiminiz tarafından istenirse, geçici yaprak dolgu yapılabilir.

5. Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi hastaların karar verme aşamasında etkili olan bir unsurdur. Laminate veneer uygulaması tek seansta sonlanmaz. Ortalama olarak 2-3 seanslık bir vaktin ayrılması gerekir. Yalnız hastadan hastaya durum değişiklik gösterebilmektedir.

Hastanın ağız ve diş sağlığı seansların uzunluğunu belirleyecek bir unsurdur. Eğer diş yapısında ekstra işlem gerektiren sorunlar varsa süreç uzayacaktır. Örneğin çürük varsa önce bunların temizlenmesi gerekir. Keza aynı şekilde kanal tedavisi ihtiyacı varsa tamamlandıktan sonra diş kaplamaya geçilmesi şarttır.

Eğer hastada ekstra bir işlem gerektiren durum yoksa 2-3 seans içerisinde laminate veneer işlemi tamamlanacaktır. Elbette en net tamamlanma süresini manuel olarak diş hekiminiz muayene ettikten sonra öğrenebilirsiniz. Dilerseniz kısa sürede siz de estetik, sağlıklı ve beyaz diş görünümüne kavuşabilirsiniz.

Laminate Veneer Acı Verir mi?

laminate-veneerİlk defa kaplama yaptıracaksanız acı yaşayıp yaşamama noktasında kaygı yaşamanıza gerek yoktur. Laminate veneer yapılırken ilk etapta dişlerinizin yüzeyleri ince bir katman halinde inceltilir. Böylece yapıştırılacak olan veneere yer açılacaktır. Bu aşamada neredeyse yok denecek kadar az ya da hiç his yaşamazsınız.

Sonrasında istediğiniz renkte ve boyutta malzemeler hazırlandıktan sonra yapıştırma aşamasına geçilir. Bu aşamada hiçbir şekilde kötü hissiyata kapılmazsınız. Sağlığınıza zarar vermeyen yapışkanlar dişinize uygulandıktan sonra veneerler yapıştırılır ve sabitlenir. Bundan sonra dişlerinizi kullanabilirsiniz.

6. Laminate Veneer Kaplama Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Memnun olacağınız bir diş yapısına sahip olmak için laminate veneer uygulamasından sonra bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Diş hekimleri tarafından bu noktada size bilgi verilecektir. Ancak diğer taraftan internet üzerinden de bilgi alarak hareket etmeniz doğru olacaktır.

Genel itibari ile kaplama yaptırdıktan sonra şu aşamalara dikkat etmekte fayda var:

 • Kaplama sonrası ağız ve diş hijyenine dikkat etmelisiniz.
 • Ekstra sert gıdaları tüketmekten uzak durmalısınız.
 • Belirli bir süre sonunda gerekirse kaplamaları yeniletmelisiniz.
 • 2-3 ayda bir diş hekimi kontrolünü sürdürmelisiniz.
 • Yapışkan yapıdaki besinlerin tüketimini azaltmalısınız.
 • Asitli içecekleri tüketmemelisiniz.

Her ne kadar lamine kaplama, yaprak porselen kaplama malzemesi kaliteli olsa da doğal diş gibi zaman içerisinde yıpranabilmektedir. Bu yüzden özellikle bakımına dikkat ederek ilerlemenizde fayda bulunmaktadır.

7. Laminate Veneer Yaptıranların Yorumları Nasıl?

Genel itibari ile laminate veneer yaptıran bireylerin memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Çünkü yapılacak bu uygulamanın sağlayacağı avantajlar çok fazladır. Diş beyazlatma ile elde edilemeyecek olan temizlik bu kaplama ile elde edilebilmektedir.

Diğer taraftan kırık, yarım ya da yamuk diş görünümünden de 2-3 seansta kurtulmayı sağlar. Tüm bunlar düşünüldüğünde kişileri tatmin eden bir durum söz konusudur. Yalnız kişilerin seçeceği diş hekimi de oldukça önemlidir. Doğru bir adreste dişlerinizi yaptırırsanız memnun olma olasılığınız sizin de artış gösterecektir.

laminate-veneer8. Yaprak Porselen mi  Zirkonyum mu Yaptırmalıyım?

Yaprak porselen mi zirkonyum mu sualine verilecek cevap tabi ki hastaların daha çok seçim ettiği ve hekimlerin öneri ettiği yaprak porselendir. Zira porselen diş lamine, natürel diş yapısına daha çok benzediğinden transparan ve mat olmaktan uzaktır bu sebeple parlak ve azametlidir.

Diğer taraftan yaprak porselen bu parlak görünümü ile birlikte doğal diş yapısından oldukça uzaktır. Geçmişte her ne kadar çok sık tercih ediliyor olsa da doğal yapıdan uzak olmasından dolayı günümüzde artık çok fazla tercih edilmemektedir.

9. Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Laminate veneer bakımınıza bağlı olarak kullanım süresi değişiklik gösterecektir. Ortalama bir kullanım ömrü kullanılan malzemeye göre elbette saptanmaktadır. Ancak bu sürenin sizin hareketlerinize ve dikkatinize göre artabileceğini unutmamalısınız. 15 seneye kadar rahatlıkla kullanılabilir ve iyi bir bakımla 20 seneye kadar ömrü vardır.

10. Yaprak Porselen Diş Fiyatları Ne Kadar? Laminate Veneer Fiyat 2023 Bilgisi

Yaprak porselen diş maliyetlerini bilmek için Özel Dr. Mehmet Eker kurumunun telefonlarını arayabilir veya bize WhatsApp hattından yazabilirsiniz.Hastalarımız tarafından laminate veneer fiyatları merak edilmektedir. Fiyatlandırmalar hakkında internet üzerinden bilgi vermek hatalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmayan bu durum neticesinde ücret bilgisi yalnız hastalar ile paylaşılabilmektedir. Dilerseniz güncel fiyat bilgisi için randevu alarak Mehmet Eker kliniğimize uğrayarak fiyat alabilirsiniz.