Diş Ağrısı, Diş Dolgusu, Endodonti

Dolgu Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ sorusu dolgu işlemi gören neredeyse her hasta tarafından araştırılmaktadır. Burada dolgulu dişin ağrıma sebebine göre hareket etmek gerekiyor. Çünkü yeni yapılan dolgu sonrası ağrı meydana geliyorsa bu oldukça normaldir. Fakat eskiyen ve zaman geçtikten sonra dolguda ağrı varsa araştırılmalıdır.

Diş hekimleri tarafından ‘Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ konusunda soru soran hastalara öneriler verilebilmektedir. Ancak bunlar evde yapılabilecek önerilerin ötesinde olacaktır. Bizzat hekim tarafından tedavi süreci planlanarak ilerlenir. Böylece dolgu dişin ağrıması kesin olarak çözüme kavuşturularak son bulur.

Dolgu Yapıldıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Dolgu sonrası ağrı hastaların çok sık karşılaştığı durumlardan birisidir. Hatta çoğu zaman sırf bu yüzden ‘Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ şeklinde öneriler de alınmak istenir. Diş üzerinde yapılan işlemler hem işlem yapılan dişi hem de diğerlerini etkilemektedir. Sırf bu sebeplerden dolayı dahi dişte ağrı meydana gelebilmektedir. Herkeste görülecek diye bir kural yoktur.

dolgu-disim-agriyor-ne-yapmaliyimAmalgam Dolgu Sonrası Ağrı Normal mi?

Amalgam dolgu masrafsız olmasından dolayı özellikle arka dişlerde sık sık kullanılmaktadır. Eğer amalgam dolgu sonrası ağrı ile karşılaştıysanız endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü dolgudan sonra ağrıların oluşması oldukça doğaldır. Ağız içi ve dişleriniz oluşan bu farklı uygulamadan dolayı ilk günlerde ağrı ile tepki verebilmektedir.

Yeni Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Diş üzerinde yeni dolgu yapıldığında oluşan bir baskı söz konusudur. Özellikle uzun süreli eksik bulunan bir diş tamamlandığında bu dişe temas eden dişler durumu yadırgar. Oluşan bu baskı neticesinde ağrı meydana gelebilir. Sadece diş değil aynı zamanda diş eti de durumdan etkilenebilir.

Oluşan yeni dolgu dişin ağrısını gidermek için çoğu zaman diş hekimleri tarafından ilk gün ağrı kesici kullanılması önerilir. Yalnız burada kişisel ilaç kullanımına gidilmemelidir. Uzman tarafından bizzat öneri alınarak ilerlemek gerekir. Aynı zamanda ağrı oluşmadan da oluşma ihtimaline bağlı olarak ilaç içilmemelidir.

Eski Dolgulu Dişim Ağrıyor: Dolgu Sonrası Ağrı Neden Olur?

dolgu-disim-agriyor-ne-yapmaliyimYeni ya da eski dolgu fark etmeksizin dolgu sonrası ağrı rastlanabilen bir durumdur. Yalnız her iki duruma göre sebepler değişiklik gösterecektir. Sahip olduğunuz dolguya bağlı olarak sebebini araştırmanız gerekecektir. Ancak böyle bir sonuca erişebilirsiniz.

A – Eski Dolgulu Dişin Ağrıma Nedenleri

Eğer dolgu yaptırdıktan sonra üzerinden belirli bir süre geçtiyse oluşacak ağrıların sebebi farklılaşacaktır. Bu sebeplere bağlı olarak ‘dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ sorunuza cevap aramalısınız. Genellikle bu dişin ağrıma sebepleri şunlardır:

  • Dolgunun düşmesi,
  • Dolguda erime meydana gelmesi,
  • Dolgunun kırılması,
  • Dolgunun hava alması,
  • Altta kalan sağlam dişin çürümesi.

Her bir sebebin çözümü farklılık gösterse de yeniden dolgu yaptırmak ya da diş çektirmek çözüm olacaktır.

B – Yeni Dolgu Sonrası Ağrı Nedenleri

Yaptırdığınız dolgu yeni ise ve ağrı ile karşılaşıyorsanız oldukça doğaldır. Ekstrem bir durum oluşması gerekmez. Her zaman olumsuzluk habercisi de değildir. Tam tersine dolgu yapılan dişiniz ve çevre dişler yabancı maddeye karşı bu tarz bir reaksiyon gösterebilir. Birkaç gün içerisinde geçmesi beklenir. Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım kapsamında ağrı kesici kullanarak geçirebilirsiniz.

Diş Dolgu Yüksekliği Ağrı Yapar mı?

Dolgu yapılırken diş hekimi tarafından dişin hizasında denk gelen yapıya zarar vermemesi, estetik durması adına belirli bir yükseklik ayarlanır. Gerekirse dolgu törpülenerek boyutlandırılır. Eğer dolgunun yüksekliği ayarlanamadıysa temas ettiği diş dolayısıyla ağrı yapabilmektedir.

dolgu-disim-agriyor-ne-yapmaliyimKanal Tedavisi ve Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Kanal tedavisi sonrası ağrı oluşumu ilk birkaç gün ile sınırlıdır. Ancak sonrasında oluşan bir ağrı söz konusuysa bu beklenen bir durum değildir. Bu yüzden eğer ağrılarınız 1 haftayı geçecek suretle devam ediyorsa işlem yaptırdığınız diş hekimi ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Dolgu Yapılan Diş Bastırınca Ağrıyor | Eski Dolgulu Diş Neden Ağrır?

Yapılan dolgu üzerinden çok zaman geçtiğinde ‘Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ sorusu daha sık gelmektedir. Bu tarz dolgularda genel itibari ile ağrıların oluşması normal görülmez. Çünkü zaman geçtikten sonra dolgunun aynı sağlamlıkta durması beklenir. Aksi durumda ağrı oluşması dolguda da bir sorun olduğunun simgesidir.

Genel itibari ile eski dolgulu dişin ağrıması artık dolgunun vaktinin dolmasından kaynaklanır. Özellikle dolgunun erimesi, kırılması ve dişin hava almasından dolayı gerçekleşir. Çürük iyi temizlenmediyse yine içeride çürüğün ilerlemesinden dolayı da ağrı meydana gelebilir. Doktor tarafından sebep saptandıktan sonra ancak dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım konusuna net bilgi verilebilir.

Sızlayan Dolgu Diş için Ne Yapılmalı? Dolgu Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Yeni yapılan dolgu sonrası ağrı ile karşılaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Birkaç gün gözlem içinde kalarak devam etmelisiniz. Ancak uzun süreli bir ağrı varsa dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım sorusu için doktora danışmalısınız. Doktor dolgunun ve dişin durumunu inceleyerek bu konu hakkında bir tedavi süreci ilerletecektir.

dolgu-disim-agriyor-ne-yapmaliyimEğer dolgu kırıldıysa ve diş hava alıyorsa olası bir durumda dolgunun yenilenmesi gerekir. Hava alan kısım kapandıktan sonra ağrılar sonlanabilir. Eğer erime söz konusuysa dolgu baştan yapılacaktır. Sebep çürük ya da değişik durumlara bağlıysa da duruma göre hareket edileceği bilinmelidir. Her ne olursa olsun hastanın dolgusu incelenmeden süreç hakkında karar verilemez.

Dolgu Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

Dolgu sonrası ağrı birkaç gün ile sınırlıdır. Özellikle ilk gün içerisinde anestezi etkisi geçtikten sonra ağrılar hissedebilirsiniz. Ortalama olarak ağrı süresi 2-3 gün ile sınırlı tutulmaktadır. En fazla kanal ya da dolgu sayısı fazlaysa 1 hafta olabilmektedir. Daha fazla sürmesi dahilinde ‘dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım?’ önerisi olarak diş hekimine başvurmanız gerekir.

Dolgu Sonrası Ağrı Ne Zaman Geçer | Dolgudan Sonra Ağrı Ne Kadar Sürer?

Yapılan dolgu sayısı, dolguya eşlik eden tedavilere göre ağrı süresi değişebilmektedir. Kanal tedavisi de yaptırdıysanız iyileşme süresi daha da artabilmektedir. Ancak yaşadığınız ağrıların ortalama olarak 1-2 gün içerisinde geçmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Dolgudan Sonra Ağrı Nasıl Geçer?

dolgu-disim-agriyor-ne-yapmaliyim

Dolgu Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım noktasında hastaların evde yapabileceği şeyler sınırlıdır. Uyuşturması adına dışarıdan soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Ancak bunu her zaman yapmamak gerekir. Aynı zamanda dolgu sonrası ağrı gidermek için ilaç kullanılabilir. Diş hekimi tarafından belirtilen ilaçlar tüketilmelidir.

Dolgulu Diş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım konusunda akla ilk olarak ilaçlar gelir. Ağrı kesiciler genel itibari ile dolgu dişim ağrıyor ne yapmalıyım sorusuna etkili cevaptır. Doktora danışarak reçetelenen ağrı kesicileri kullanırsanız ağrınız bir nebze hafifleyebilir, sonlanabilir.

Dr. Mehmet Eker kliniğinde siz de diş dolgusu yaptırabilir, kontrol ettirebilirsiniz. Sağlıklı gülüşler için randevu almayı unutmayın!