Diş İmplant, Diş Kaplamaları

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır? Aslında bu soruya cevap vermek hem çok zor hem de kolaydır. Estetik diş hekimliği kapsamında yapılan bu uygulama günümüzde çok sık tercih ediliyor. Özellikle diş beyazlatma ile istediği sonucu bulamayan ve diş yapısında bozukluk oluşan bireyler kaplama yaptırmaktadır. Yapılan uygulamanın ömrü ise birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplama yaptırmadan önce hastalar ömrü konusunda araştırma yapmaktadır. Hekimin yapacağı zirkonyum porselenlerin ömrü aşağı yukarı 5-10 yıl olarak belirtilmektedir. Ancak hastanın izleyeceği yaşam standartlarına göre zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır sorusunun cevabı da değişiklik gösterir.

Genel itibari ile diş hekimi tarafından dikkat edilmesi gerekenler belirtilir. Eğer hasta diş sağlığı kapsamında bu uyarılara uyarsa bir diş kaplamanın ömrü 15-20 yıla kadar uzanacaktır.

Elbette zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır sorusunun cevabı sadece hastaya bağlı değildir. Gülüş tasarımı yapan uzman ve kullandığı diş estetiği malzemelerde etkilidir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak ancak süre konusunda bilgi verilebilir. Yine de zirkonyum kaplamaların ömrü için ortalama süre 5-10 yıl olarak saptanmıştır.

Zirkonyum Kaplama Diş Ömrü Neye Göre Belirlenir?

Zirkonyum kaplama yaptıranlar, kaplamanın ömrünü belirleyen unsurlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Böylece dikkat edilecekler daha rahat saptanacaktır. Yıllar geçse bile kaplamaya zarar gelmeyecek rahat bir kullanım elde edebilirsiniz. Genel itibari ile zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır sorusunu ilgilendiren etmenler şu şekildedir:

1- Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Zirkonyum kaplama yorumları incelendiğinde nadir de olsa olumsuz yorumlar bulunur. Bahsi geçen zirkonyum kaplama dezavantajları genellikle kullanılan malzeme kalitesi ile alakalıdır. Eğer kullanılan malzeme ne kadar iyiyse sonucunda da memnuniyet buna bağlı olarak artış gösterecektir.

Zirkonyum diş kaplama yapılırken önemli olan yurt dışı ya da yurt içi malzeme kullanmak değildir. Kaliteli olan kaplama malzemelerini kullanmaktır. Diş hekimleri özellikle son senelerde artan malzeme seçeneğinden dolayı daha rahat kaliteli ürüne erişebilmektedir.

2- Hastanın Sağladığı Diş Hijyeni

Zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır sorusuna doğrudan etki eden şüphesiz hastanın izleyeceği tutumdur. Hasta kaplama ne kadar dayanıklı, leke tutmaz olursa olsun mutlaka hijyene önem vermelidir. Aksi durumda kaplama bile zamanla zarar görecek ve buna bağlı olarak yenilenmesi gerekecektir.

3- Uzman Hekimin Tecrübesi | Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Yetişkin ya da genç yaşta kaplama diş için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Hastanın yaşı fark etmeksizin zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır konusunda ektili olan son unsur da hekim tecrübesidir. Diş hekimi ne kadar tecrübeli ve bu alanda uzmansa kaplamanın ömrü de bu yönlü uzayacaktır.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir zirkonyum kaplamadan yana şansınızı kullanmak istiyorsanız, kliniğimizdeki uzmanlarla tanışmanızın vakti geldi!