Diş Kaplamaları

Porselen Diş Kırılır mı?

Porselen diş kaplama uzun vadede hastaların memnuniyetini sağlayan bir yöntemdir. Özellikle porselen diş yapımında harcanan emek ve sonunda alınan doğallık memnuniyetin sebebidir. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için kliniğimizde diş yapımında kullanılan bu yöntemin sonuçları da oldukça kalıcıdır.

Porselen kaplama diş uzun vadede rahat kullanım sağlar. Eğer siz de dişlerinizde farklılık yaratmak istiyorsanız porselen kaplama diş yaptırabilir, bunun için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Her ne kadar uzman doktorlar tarafından porselen kaplama yapılmasına karar verildikten sonra bilgi verilse de porselen diş kırılır mı soruları çok sık araştırılır.

Zira lamine diş kaplama, amalgam dolgu kullanımı sonrası çoğu zaman memnun kalınmaz. Kalıcılık konusu da ciddi bir nokta olduğundan porselen diş nedir, kırılır mı araştırması yapmak oldukça doğaldır. İşte, konu hakkında merak edilenler ve cevapları!

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği, diş eti bakımı ya da kanal tedavisi sonrası da bu kaplama yapılabilir. Diş hekimi tarafından öncelikle hastanın doğal diş yapısı incelenir. Varsa eğer sorun alanı tespit edildikten sonra ne kadarlık bir dolgu gerektiği saptanır.

Bu saptama sonrası bir diş için dolgu hazırlığı yapılır. Diş hekimliği kapsamında estetik gülüş tasarımı da hedeflendiğinden birkaç gün içinde dolgu malzemesi hazırlanır. Uzman doktor daha sonra doğal görünümde olması da hesaba katılarak dolgu işlemine geçilir.

Dişin genel temizliği yapılarak dolgu dişe entegre edilir. Bu süreç içerisinde hem dili, ağzı hem de gözü rahatsız etmeyecek şekilde metal destekli şekil verilir. Oldukça kısa bir süre içinde hastanın da durumuna bağlı olarak hastayı engellemeyecek bir süre zarfında işlemler tamamlanır.

Porselen Diş Modelleri Kırılır mı?

Her dolgu uygulamasında olduğu gibi elbette bu dişlerin de kırılma olasılığı bulunur. Zirkonyum, lamine ya da diğer tüm dolguların sağlamlığı belirli seviyededir. Hastaya rahatlık sunması amacıyla ne kadar sağlam üretilse de hastanın dikkatine bağlı olarak kırılma olasılığı saptanır.

Her ne kadar porselen kaplama diğer dolgu çeşitlerine göre daha sağlam ve uzun ömürlü olsa da sert yiyecekler tüketmek ya da darbe alma sonucunda kırılabilir. Bu yüzden porselen diş yapımı sonrası doktorun da bahsedeceği durumlara dikkat ederek ilerlemek gerekir. Aksi durumda dolgunun kırılması muhtemeldir.

Porselen Diş Çeşitleri Kaç Sene Dayanır?

Porselen kaplama ya da dolgu yaptırdığınızda ekstrem bir durum yaşamadığınız müddetçe 10-15 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Dişin doğal yapısı da genel itibari ile sağlamdır. Fakat gerçekleşen bir kaza neticesinde kırılabilir.

Doğal diş bile ömürlük dayanıklı olmadığından bu tarz dolgulardan bu denli bir beklentiye girmemek gerekir. Yine de zirkonyum kaplama ya da diğer dolgulara nazaran uzun ömürlü olduğunu bahsetmek mümkün. Siz de kliniğimizde estetik gülüş sahibi olmak ve sağlıklı dişlere sahip olmak için misafir olabilirsiniz.