diş tedavileri

Oyuk Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Oyuk diş tedavisi ön ya da arka dişler fark etmeksizin yapılması gereken bir uygulamadır. Dişte oluşan oyuklar ve çürükler sebebi ile hasta rahatsız olur. Bu rahatsızlık başta dişin sert yüzey yapısında bozulma ve diş çürüğü ile meydana gelir. Dişin daha yumuşak halde olması zamanla delinmeye ve diş kaybını beraberinde getirir. Hatta zaman içerisinde bir diş daha fazla çürümeyle komşu dişleri etkiler ve ağız kokusuna da neden olur.

Her ne kadar dişte oyukluk meydana gelmesi oldukça olumsuz bir durum olsa da durum bununla kalmaz. Diş eti ve ağız bakımı kapsamında sağlıklı olmak adına kliniğimizdeki diş hekimi kadromuz ile size en iyi sonuçları sağlıyoruz. Hedeflenen diş sağlığı için diş yapınıza ve durumunuza göre oyun diş tedavisi planlanarak ilerlenecektir.

Oyuk Diş Ağrısı Neden Oluşur?

Diş çürüğünün oluşma sebebi hastanın gerekli ağız hijyenini oluşturmaması, yanlış diş macunu ve diş ipi kullanımı gibi değişik nedenleri mevcuttur. Oluşan diş çürümesi dişte farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Özellikle dön dişlerde meydana gelen şekli oyuk halde olacaktır.

Çürümeye bağlı olarak zaman içerisinde istenmeyen bakteriler diş üzerinde birleşerek dış diş kaplama alanında zarar oluşturur. Bu zarar neticesinde yavaş yavaş dişte yumuşama ve delikler meydana gelir. Uzun bir süre sonra veya dikkate alınmayan durum neticesinde diş kaybına doğru ilerlenebilir.

Çok kötü bir görüntüye neden olduğu gibi kişide özgüven eksikliğine de neden olur. Peki oyuk diş tedavisi nasıl yapılır? Güncel olarak uzman doktorlarımız tarafından oyuk diş tedavisi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Her ikisi de hastanın konforu ve sağlığı için uygulanır.

Oyuk Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından hastanın ağız sağlığı için araştırma ve inceleme yapılır. Dişlerin durumuna göre diş dolgusu ya da çekimi konusunda karar verilecektir. Burada önemli olan hastanın konforu ve mümkün mertebe diş kaybının önüne geçmek olacaktır. Özellikle çevre dişlere de çürüğün bulaşmasını engellemek için kısa sürede müdahalede bulunmak gerekir. Aksi takdirde diş çürüğünün farklı alanlarda oluşmasına neden olur.

Oyuk Çürük Diş Dolgu Tedavisi

Çürük eğer diş minesine sıçramadıysa ve dişe kökten bir zarar vermediyse dolgu ile kurtarma yapılabilir. Özellikle kısıtlı alanda kalan çürüğün dişten tamamen temizlenmesi ile diş kurtarılacaktır. Derinlemesine temizlik yapıldıktan sonra hasta ve uzman doktor eşliğinde dolgu türüne karar verilir Amalgam ya da porselen dolgu ile dolgu işlemi tamamlanacaktır. Üstelik bu tedavi sadece bir seans içerisinde tamamlanarak sonlanabilir.

Oyun Diş Çekilir mi?

Her ne kadar dişin kurtarılması temel hedef olsa da oyuk dişe ne yapılır sorusuna karşılık çekim ihtimali de söz konusudur. Dişin minesine varan bir çürüme meydana geldiyse diş artık kurtarılamayacak durumdadır.

Hastanın genel sağlığı konusuna daha fazla bilgi doktor tarafından hastaya verilecektir. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda diğer dişlerin iyi durumda bulunabilmesi için çekim meydana gelir. Böylece oyuk diş çekimi ile diş hakkında karar verilerek hastanın konforu hedeflenecektir.