diş tedavileri

Gülüş Tasarımı Yaptırmadan 14 Bilmeniz Gereken!

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı Yüzümüzdeki en önemli makyaj güzel bir gülüştür. Estetik diş hekimliğinin bir dalı olan gülüş tasarımı, güzel / estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen ancak dişlerinden ve dişetinden memnun olmayan hastalar için uygulamalardaki yüksek başarı oranlarıyla dikkat çeken bir uygulamadır.

Ağız ve diş problemleri denilince aklımıza; diş ağrısı, anormal renklenmeler, diş dizilimindeki çapraşıklıklar, dişeti problemleri, diş çürükleri ve ağız kokusu gibi sorunlar gelmektedir. Bu problemler insanların sosyal yaşantılarını etkilemekte, bununla birlikte öz güven eksikliğine ve toplum içinde özgürce gülmekten kaçınmaya neden olmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi ve yapılan profesyonel çalışmalar ağız ve diş sağlığı alanında da yeni tedavi şekillerine imkân sağlamakta, böylece diş ve dişeti rahatsızlıkları çok daha basit ve konforlu yöntemlerle giderilebilmektedir. Hastalar, estetik diş tasarımı alanındaki taleplerine cevap bulabilmekte ve kaybettikleri özgüvenlerine geri kavuşabilmektedirler.

1 – Gülüş Tasarımı (Estetik Diş Tedavisi) Nedir?

Estetik diş tedavisi ( dijital gülüş tasarımı ya da Hollywood gülüşü) estetiğin ve diş hekimliğinin birlikte kullanılarak ve aynı zamanda hastanın talepleri göz önünde bulundurularak en ideal gülüşü sağlamak amacıyla yapılan bir tedavilerdir. Gülüş tasarımı, görsel olarak daha güzel, düz ve beyaz dişlerle mükemmel bir gülüşe kavuşmanızı sağlayan estetik diş restorasyon uygulamalarıdır.

Gülüş tasarımında kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dişlerinin dizilimi ve dişeti formu, ağız ve çene yapısı gibi faktörler dikkate alınır. Tedavinin amacı, size en iyi gülüşü kazandırmaktır.

gulus-tasarimi

Gülüş Tasarımı

Kayseri MayaDiş’te yapılacak muayene sonrasında, diş hekiminizle birlikte gülüş estetiğinde, istekleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda (beğendiğiniz bir rol model de referans alınabilir) ölçüm ve modelleme işlemleri yapılır. Bu işlemler esnasında teknolojik sistemlerden yararlanılarak dijital gülüş hesaplamaları gerçekleştirilir ve sizin için en iyi gülüş tasarımına karar verilir.

İşlemler sonrasında oluşturulan prototip modellemeler, sizin de onayınız alınarak değerlendirilir ve işlemlere başlamadan önce son şekli verilir. Tedaviye başlanmadan önce dijital ortamda sonucu görme imkânına sahip olursunuz.

Gülüş tasarımını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için birçok işlemin bir arada uygulanması gerekebilir.

2 – Gülüş Tasarımı Aşamaları Nelerdir? Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı, diş hekimliği uygulamalarının estetik ve kozmetik alanında kullanıldığı bir süreçtir. Bu süreç kişinin dişlerinin şeklini, boyutunu, rengini, konumunu ve oranını değiştirerek daha güzel bir gülüş elde etmesini sağlar. Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en popüler olanıdır. Aşamaları şunlardır:

 • Gülüş Analizi: İlk adım, kişinin mevcut dişlerinin analiz edilmesidir. Dişlerin boyutu, şekli, rengi, konumu ve oranları değerlendirilir. Bu analiz sonucunda, kişiye en uygun tedavi planı belirlenir.
 • Planlama: Gülüş tasarımının ikinci aşaması, tedavi planının oluşturulmasıdır. Bu aşamada, kişinin istekleri ve diş hekiminin önerileri dikkate alınarak, tedavi planı hazırlanır. Bu aşamada, kişinin dişlerinin şekli, boyutu, rengi, konumu ve oranı gibi faktörler göz önünde bulundurulur.
 • Hazırlık: Hazırlık aşaması, kişinin dişlerinin hazırlanmasıdır. Bu aşamada, dişlerin yapısına uygun olarak kesme, şekillendirme ve zımparalama işlemleri yapılır.
 • Geçici Protezler:Geçici protezler, tedavi süreci boyunca kişinin dişlerinin şeklini, boyutunu, rengini ve konumunu görmesini sağlar. Bu sayede, kişi sonuçtan memnun kalıp kalmayacağına karar verebilir.
 • Kalıcı Protezler: Gülüş tasarımının son aşaması, kalıcı protezlerin takılmasıdır. Kalıcı protezler, kişinin dişlerinin şekil, boyut, renk, konum ve oranlarını değiştiren işlemler sonucunda hazırlanır. Kalıcı protezler, kişinin yeni gülüşünü tamamlar.

Gülüş tasarımı, diş hekimliği uygulamaları arasında en estetik ve kozmetik olanıdır. Bu nedenle, kişinin güzelliği, özgüveni ve mutluluğu için önemlidir.

3- Gülüş Tasarımı Öncesi ve Sonrası

Yukarıdaki resimde gülüş tasarımı öncesi ve sonrası görselini görebili var. Bu görselde olduğu üzere bu işlemi yaptıranlar istediği gülümsemeye kavuşur.

4 – Gülüş Tasarımı Hangi Tedavileri İçermektedir?

Her insanın gülüş tasarımı ihtiyaçları farklı farklı olduğundan, yapılacak işlemler de buna bağlı olarak değişecektir. Kişinin talebine ve ihtiyaca göre gülüş estetiğinde aşağıdaki işlemler uygulanabilir. Bazı hastalarda bu tedavilerden yalnızca bir tanesi uygulanırken başka bir hastada istenilen sonuca ulaşabilmek için birden fazla işlem uygulanması gerekebilir. Bu işlemler aşağıdaki gibi örneklendirilebilir.

 1. – Porselen kaplamaları (kron),
 2. – Zirkonyum kaplama,
 3. – Laminate veneer (yaprak porselen),
 4. – Diş eti estetiği için gingivektomi müdahalesi,
 5. – Dişlerin renginin koyu olması durumunda lazerle diş beyazlatma (bleaching),
 6. – Diştaşı temizliği gerekiyorsa detartraj veya küretaj,
 7. – Diş eti estetiği (pembe estetik),
 8. – Dişlerde çapraşıklık olması durumunda ortodonti (diş teli) tedavisi,
 9. – Dişler eksikse veya hiç yoksa diş implantı ve protez uygulamaları,
 10. – Kanal ve dolgu tedavisi,
 11. – Dudak, yüz bölgesi ve çene şekillendirmesi

5 – Gülüş Tasarımı Kapsamında Hangi Uygulamalar Yapılır?

gulus-tasarimi

1 – Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin renk tonunu açmak olarak bilinen, daha beyaz bir görünüm elde etmek için kullanılan bir uygulamadır. Diş beyazlatma genellikle dişin doğal yapısını etkilemeden kimyasal ajanlar veya özel beyazlatma jelleri kullanılarak gerçekleştirilir.

 

2 – Porselen Laminate Veneerler

Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan ince porselen tabakalardır. Lamine veneerler, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu düzeltmeye yardımcı olur, daha kusursuz ve daha estetik bir gülüş sağlar.

3 – Porselen Kuronlar (Porselen Kaplamalar)

Dişlerin üzerine tamamen veya kısmen yerleştirilen porselen kaplamalardır. Porselen kuronlar, dişlerin estetik görünümünü iyileştirirken bir yandan da yapısal olarak güçlendirir.

4 – Porselen veya Kompozit Dolgular

Dişlerdeki çürük, kırık hasarlı ve eksik parçaların onarılması için kullanılan dolgu malzemeleridir. Porselen veya kompozit dolgular, doğal diş rengine uyumlu ve bu renge en yakın şekilde yapılarak dişlerin estetik görünümünü korur.

5 – İmplantlar

Diş eksikliklerinin yerine konması için kullanılan yapay diş kökleridir. İmplantlar, doğal dişlere benzer bir görünüm ve işlev sağlayarak estetik ve doğal bir görünüş sağlar.

6 – Ortodontik Tedavi

Dişlerin düzgün hizalanmasını sağlamak ve çapraşıklıkları düzeltmek amacıyla uygulanan tedavilerdir. Braketler, teller veya şeffaf plaklar gibi ortodontik apareyler kullanılarak dişlerin pozisyonu ve hizalanması düzeltilir.

7 – Zirkonyum Kaplamalar:

Zirkonyum, dayanıklı ve doğal görünümlü bir porselen türüdür. Zirkonyum kaplamalar, dişlerin estetik görünümünü iyileştirirken güçlü bir yapı sağlar.

6 -Estetik Gülüş Tasarımı Hangi Uzman Tarafından Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı, genellikle estetik diş hekimliği veya kozmetik diş hekimliği alanında uzmanlaşmış diş hekimi veya diş estetiği uzmanı tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanlar, gülüş tasarımıyla ilgili eğitim ve birçok deneyime sahip olan diş hekimleridir. Doktorunuza estetik gülüş ile ilgili tüm detayları sorabilir birlikte bir yol çizebilirsiniz.

7 – Gülüş Tasarımı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Gülüş tasarımı modelleri estetik bir tedavi yöntemi olduğu için öncesinde ve sonrasında dikkat etmeniz gerek hususları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Aksi taktirde hem zaman hem de maddi açıdan olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Tedavi öncesi dikkat etmeniz gereken en önemli şey doktor seçimi olmalıdır. Mehmet Eker Kliniği ve uzman ekibinden alacağınız destek ile istediğiniz sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Tedavi öncesi mutlaka doktorunuzla bir gülüş analizi yapmalı ve bu doğrultuda bir yol çizmelisiniz.

gulus-tasarimiTedavi sonrası ise ilk olarak bakım ve temizlik konusunda oldukça hassas olmalısınız. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli dişinizin rengine zarar verecek asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda aşırı sigara ve kahve tüketimi gibi diş sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıklardan da uzak durmalısınız.

Doktorunuzun tedavi sonrası verdiği diş bakım ürünlerini ve ilaçları aksatmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca düzenli diş kontrollerini aksatmamak tedavinizden beklediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

8 – Gülüş Tasarımı Tedavisi Ne Kadar Sürer, Süresi var mı?

Dijital estetik gülüş tasarımının net bir süresi yoktur, çünkü tedavi kişiden kişiye göre değişir. En güzel gülüşü elde etmek amacıyla uygulanacak olan tedaviler için bir planlama yapılır.

İşlemler bu planlama doğrultusunda ve en kısa sürede bitecek şekilde gerçekleştirilir. Gülüş estetiğinin işlem süresi yapılacak işlemlere bağlı olarak değiştiğinden ve hastaya özel olarak belirlendiğinden belli bir süre vermek doğru olmayacaktır. Bunun için muayene olarak hekiminizden kesin süreyi öğrenebilirsiniz.

9 – Gülüş Tasarımının Faydaları Nelerdir?

– Gülüş tasarımı alanında uzman bir diş hekimi, size güzel bir tebessüm sunabilir.
– Genel görünüşünüzdeki pozitif değişiklik fark edilecektir.
– Dişlerinizin yapısal özelliklerine, yaşınıza veya kalıtsal özelliklerinize bağlı olarak dişlerinizdeki aşınma ve renk solması problemleri giderilir.
– Gülümsemenin getirdiği özgüven ile kariyer gelişimi veya başarı şansını artırmak isteyen bireylerin önü açılır.

gulus-tasarimi10 – Tasarlanabilecek Gülüş Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların gülüş şekilleri farklılıklar gösterir. Bazı insanlar ciddi, bazı insanlar sempatik, bazı insanlar ise çekici bir gülüşe sahip olmak isteyebilir. Gülüş tasarım uzmanlarımız bu farklılıkları göz önünde bulundurarak size en iyi yakışan ve güzel gösteren estetiği planlayacaklardır.

11 – Gülüş Tasarımı Kalıcı mı?

Düzenli diş hekimi kontrolleri ve yeterli bir ağız-diş bakımıyla, gülüş tasarımı ile elde etmiş olduğunuz mükemmel gülüşünüzü ömür boyu kalıcı hale getirebilirsiniz.

12 – Hollywood Gülüş Tasarımı Kimler için Uygun?

Hollywood gülüş tasarımı estetik ve diş kozmetiği olarak ifade edilen bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır.  Genellikle diş görünümünden rahatsız olanlar; renk, şekil, boyut ve sıralanması ile ilgili sıkıntı yaşayanlar tarafından tercih edildiği gibi farklı alanda sorun yaşayan birçok insan tarafından da oldukça tercih edilir.

Özel gün ve geceler için hazırlık yapanlar, özgüvenini güzel ve kusursuz bir gülüş ile arttırmak isteyenler, mesleki zorunlulukları gereği göz önünde olan insanlar örneğin medya alanı gibi, Hollywood gülüş tasarımına sıklıkla başvuran insanlar arasındadır.

13 – Gülüş Tasarımı Fiyatı (Maliyeti) Nedir?

Gülüş tasarımı fiyatı yapılacak işlemlere bağlı olarak değiştiğinden ve yapılacak işlemler hastaya özel olarak belirlendiğinden belli bir fiyat vermek mümkün değildir. Mehmet Eker diş kliniği yaptıracağınız muayene sonucunda diş hekiminiz size yapılacak işlemler ve fiyat hakkında bilgi verecektir.

Zirkonyum Gülüş Tasarımı Fiyat Bilgisi

gulus-tasarimiGülüş tasarımı zirkonyum fiyatı, birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler, diş hekiminin deneyimi ve uzmanlığı, tedavinin karmaşıklığı, kullanılan malzemelerin kalitesi, tedavi sürecinin gerektirdiği diğer prosedürlerlerdir.

Zirkonyum kaplama, porselen laminat veneerler veya diğer estetik diş uygulamalarıyla birlikte düşünüldüğünde fiyatlar genellikle bir set diş için belirlenir.  Bu set diş sayısı genellikle 6 ila 10 diş arasında değişebilir, ancak her durumda değişiklik gösterebilir.

Fiyatlar ülkelerde de farklılık gösterebildiği gibi dolar kur artışına bağlı olarak artıp azalabilir. Zirkonyum gülüş tasarım fiyatları 2023 için ülkemizde 30000 TL ye kadar fiyatlardan söz etmek mümkündür. En doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilir bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz.

14 – Gülüş Tasarımı Fiyat Bilgisi Nasıl Belirlenir?

Gülüş tasarım fiyatları kişiden kişiye değişebilmektedir. Bunun sebebi herkese tasarlanan tedavinin farklı olmasıdır.  Tedavi plan ve karmaşıklığı fiyatı belirleyen ilk faktördür. Diş hekiminizin fiyat politikası ve uzmanlığı, kullandığı materyallerin kalitesi, tedavi sürenizin uzunluğu gibi çeşitli faktörler gülüş tasarım fiyatlarını belirlemede önemli rol oynamaktadır.