Diş Kaplamaları

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Bu 7 Konuya Dikkat Etmeli

zirkonyum-kaplama-yaptiranlar

Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle dişlerinin estetik yapısından rahatsız olanlar olduğu gibi sağlık nedenleri ile yapanlarda mevcuttur. Kaplama işlemi birçok madde ile yapılabildiği gibi en çok tercih edilen zirkonyum kaplamadır.

Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle doğal diş görünümüne en yakın olması sebebi ile zirkonyum kaplama tercih ederler ancak her tedavi yönteminde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken noktalar, avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Bunlara Dikkat Etmeli!

zirkonyum-kaplama-yaptiranlar

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Zirkonyum kaplama yaptıranlar özellikle olumlu sonuçlar almak için bazı noktalara ekstra dikkat etmeleri gerekebilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar tedavi öncesi ve sonrası bazı noktalara dikkat ettikleri taktirde dişlerin ömrü oldukça uzun olacaktır.

1 –Bakım: Zirkonyum kaplama yaptıranlar kendi doğal dişiymiş gibi düşünüp bakımına dikkat etmelidirler. Günde en az 2 kez fırçalama önemle tavsiye edilen en önemli noktadır.

2 – Diş İpi Kullanımı: Dişinizi fırçaladığınız halde yemek artıkları diş altlarında birikebilir. Bunun önüne geçebilmek ve kaplamaların ömrünü uzatmak için diş ipi kullanımına yönelebilirsiniz.

3 – Düzenli Kontrol: Normalde sağlıklı bireylerin bile yılda iki kere diş kontrolüne gitmesi önerilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar aynı şekilde 6 ayda bir kontrollerini ihmal etmemeleri diş sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

4 – İlaç Kullanımı: Tedavi sürecinden sonra ilk birkaç ay sızlama yapabilir. Bu durumda diş hekiminizin önerdiği ağrı kesiciyi mutlaka düzenli kullanmalısınız. Eğer sızlama geçmezse mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

5 – Beslenme Düzeni: Zirkonyum kaplama yaptıranlar en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri beslenme düzenidir. Aşırı sert ve kabuklu besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca yine asitli içeceklerde dişinizin yapısına zarar verebilir.

6 – Yapışkan Sorunu: İlk yapıştırıldığı zaman sürekli ya da geçici yapışkan kırıntıları kalmış olabilir. Dişlerinizi fırçaladığınız zaman ağzınıza zaman zaman gelebilir korkmayın. Zamanla geçecektir.

7 – Alışma Süreci: Zirkonyum kaplama yaptıranlar o bölgenin bir süre boşluk kalmasından dolayı hemen alışmaları zaman alabilir. Alışma süreci yaklaşık 15 gündür. Bu sürede dişler sanki uyumlu değilmiş gibi hissedebilirsiniz. Zamanla uyum sağlayacaktır.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Hangi Süreçlerden Geçerler?

zirkonyum-kaplama-yaptiranlarZirkonyum kaplama yaptıranlar genelde tedavi sürecinde belli aşamalardan geçerler ve istedikleri kaplama en uygun şekilde hekimleri tarafından tasarlanarak yapılır. Tedavi süreci şöyle sıralanabilir.

İlk Muayene İlk muayene ile dişteki hasarlar tespit edilerek tedavi süreci kabataslak belirlenir.

 

Lokal anestezi Müdahale hemen edilecekse hasta koltuğunda kaplama yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır.

 

Diş ölçüsü ayarı Anestezi altında diş mümkün olduğunca az aşındırılarak küçültülür ve hazırlanır. Aşındırma metal alt yapılı porselenlere nazaran oldukça az yapılmaya özen gösterilir. Bu nedenle hem doğal diş korunur. Hem de küçültülmeyen diş daha sağlam bir şekilde uzun yıllar ağız içinde kaybedilmeden durabilir.

 

Diş eti iyileşmesi Eğer hasta istiyorsa bir süre gerçek porselenle aynı görünümde geçici dişler kullanılabilir. Diş eti sağlıksız bireylerde ilk amaç diş eti sağlığını iyileştirmek olmalıdır. Diş eti kötüyse sadece kaplama değil, neredeyse hiçbir işlem yapılamaz, bu dişlerinize daha çok zarar verebilir. Diş eti iyileştirilmesi bütün tedavilerden önce gerçekleştirilmelidir. Eğer kişinin yaygın bir diş eti hastalığı varsa, dişlere hiç müdahale etmeden öncelikle bunu çözmesi doğru olur.

 

Geçici dişler Geçici diş yapılması hem aşındırılmış dişlerdeki hassasiyeti önleme konusunda hem de kişinin işlem sonuna kadar estetik ve işlevsel olarak hayatına devam etmesine olanak sağlar. Geçici dişlerle rahatça yemek yeme ve bir şeyler içilme gerçekleştirilir.

 

 

Zirkonyum Kaplama Gülüş Tasarımı Nedir?

zirkonyum-kaplama-yaptiranlarGülüş estetiği, Hollywood smile zirkonyum kaplama yaptıranlar için tercih sebeplerinden biri olabiliyor çoğu zaman. Gülüş tasarımında hastanın beklentisi oldukça önemlidir. Bu noktada diş hekimi ile hastanın iletişimi de aynı oranda önem arz eder.

Günümüzde sosyal hayatı oldukça etkileyen gülüşün estetik görünmesi insanların en çok dikkat ettiği noktalardan biri olmuştur. Gülüş estetiği için dişler ve dişlerle bütünlük sağlayan çevre dokular birlikte değerlendirilir ve dişlerin uygunluğu dikkate alınır. Tasarımı etkileyen faktörler arasında hastanın yüz şekli, yaşı, cinsiyeti, diş eti sağlığı, dudak mesafesi ve kalınlığı, kapanış ilişkileri sıralanabilir. Ön değerlendirmede hastanın stabil durumu ile dişlerin konuşma, gülüş gibi fonksiyon sırasında değerlendirilmesi de yapılmalıdır.

Zirkonyum kaplama yaptıranlar en çok gülüş tasarımını tercih edebilmektedirler. Bunun estetik görünüşü direkt etkilediğini söylemek mümkün. Peki gülüş tasarımı uygulamasını genelde kimler tercih eder? Kimlere yapılır? Şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Çarpık ve bozuk diş problemi yaşayan hastalar,
 • Dişlerinde sararma, lekelenme ve renk düzensizliği olanlarda,
 • Köpek dişi önde/geride olan hastalar,
 • Diş boylarının eşitsizliğinden kaynaklı rahatsızlıkta,
 • Diş eti rahatsızlığı bulunan kişilerde uygulama yapılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

zirkonyum-kaplama-yaptiranlarZirkonyum diş kaplama diş hekimliği alanında hastalar tarafından sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Zirkonyum doğal diş rengine en yakın materyaldir. Doğal duruş isteyen hastalar özellike tercih ederler.
 • Zirkonyum kaplama yaptıranlar en çok diş yapısı ile en uyumlu yöntem olduğu için tercih etmektedirler.
 • Bu yöntemde diş eti çekilmesi yaşanma riski en aza indirgenir.
 • Zirkonyum kaplamalar değiştirilmek istendiğinde en az hasarla değiştirilebilir.
 • Ağız içinde uzun ömürlü ve sağlam bir diş yapısı istiyorsanız zirkonyum kaplama tercih etmelisiniz.
 • Zirkonyum kaplama her yaşta hastaya yapılabilir. Hatta erken yaşlarda zirkonyum kaplama yaptıranlar ilerde dişlerde oluşabilecek hasarların önüne geçebilir.
 • Zirkonyum diş yapısında metal uygulanmaz. Bu sebeple metal alerjisi olan kişiler dahi tercih edebilir. Bu önemli gerekçe sayılmaktadır.
 • Düzenli kontroller ve düzenli bakım yapıldığında uzun yıllar kullanımı kolay bir tedavi yöntemidir.

Siz de Bağcılar zirkonyum olarak hizmet veren Mehmet Eker Kliniği kapsamında tedavi olabilirsiniz. Uygun fiyatlar ve profesyonel işlemler için hemen kliniğimize ulaşın!