Diş Kaplamaları, Uncategorized @tr

Zirkonyum Kaplama Diş Sızlaması Nedenleri Nelerdir?

zirkonyum-kaplama-dis-sizlamasi

Zirkonyum kaplama diş sızlaması ve buna bağlı oluşan ağrının birçok sebebi vardır. Bunun en belirgin sebepleri, kaplama altındaki diş çürümeleridir. Ayrıca diş eti çekilmesi, yanlış kaplama uygulaması vb. sebepleri sayabilirsiniz. Daha detaylı olarak zirkonyum diş sızlaması ve ağrısının nedenlerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, diş çürüğü ya da daha estetik gülüş tasarımı noktasında yapılan son dönemlerin popüler kaplama yöntemidir. Kullanılan zirkonyum malzemesi sayesinde, doğal gülüşe en yakın sonucu vermektedir. Işık geçirgenliği özelliğiyle, orijinal dişlerle neredeyse aynı yapıdadır. Metal içerikli değildir. Bu yönüyle yapay diş görünümünden tamamen uzaktır. Oldukça dayanıklıdır.

zirkonyum-kaplama-dis-sizlamasiZirkonyum Kaplama Diş Sızlaması Neden Olur?

Kaplama sonrası, zirkonyum kaplama diş sızlaması ve buna bağlı ağrı oluşumu görülmektedir. Birkaç gün süren ağrı normaldir. Ancak bazen bu süre uzamaktadır. Kaplama yapılan dişlerde oluşan sızlama ağrısının nedenleri şunlardır;

 • İşlem Ağrısı: Kaplama işlemi esnasında, diş hekimi tarafından mine tabakası kaplamaya hazır hale getirilir. Bu kısım diş sinirlerine yakınsa, zirkonyum kaplama diş sızlaması yaşanacaktır.
 • Geçici Kaplama Süreci : Kaplama işleminde kalıcı kaplamalar gelene kadar dişe geçici kaplamalar yerleştirilir. Geçici olan bu kaplamalar bazen diş etine baskı yapabilir. Bu durumda zirkonyum kaplama diş sızlaması oluşacaktır.
 • Dişin Yapısı: Bazı durumlarda diş yapısı da bu ağrıya ve sızlamaya neden olabilir. Dişin iç pulpa kısmı çürümüş ya da iltihap almış olabilir. Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü? Bu soruya “Evet” yanıtını verebilirsiniz. Bu durum da zirkonyum kaplama diş sızlaması
 • Dişte Çatlak veya Kırık Durumu :  Kaplama yapılan ana dişlerde dişin çatlaması, kırılması da zirkonyum kaplama diş sızlaması
 • Sıcak Soğuk Hassasiyeti : Kaplama sonrası ya da yıllar sonrası çok sıcak veya çok soğuk ürünlerin tüketiminde, zirkonyum kaplama diş sızlaması görülmektedir.
 • Diş Eti Sorunları : Kaplama yapılan dişlerde görülen diş eti problemleri, zirkonyum kaplama diş sızlaması ve buna bağlı ağrıya neden olmaktadır. Diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi bunlardan sadece ikisidir.
 • Kaplamanın Yanlış Boyut ve Şekilde Olması : Kaplama yapılan dişlerde yükseklik gibi yanlış boyut sorunu yaşanabilir. Bu da kaplamanın dişlere tam oturmaması demektir. Kaplama diş yüksekliği nasıl giderilir için alanında uzman bir diş hekimi ile irtibata geçmelisiniz.

Zirkonyum kaplama diş sızlaması nedenleri, sadece bunlarla da sınırlı değildir. Bunun yanı sıra düşük ihtimalle de olsa iyi bir yerde yapılmayan kaplama zaman içinde zarar görecektir. Kaliteli malzeme ve uzman diş hekimi bu noktada çok önemlidir.

Zirkonyum Kaplama Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur mu?

zirkonyum-kaplama-dis-sizlamasiZirkonyum kaplama sonrası kısmen de olsa birkaç gün ağrı normal kabul edilir. Burada uzman doktorun izleyeceği adımlar çok önemlidir. Bu ağrının sebepleri şöyledir;

●       Kaplama diş etine baskı yapıyordur. Özellikle zirkonyum kaplama öncesi tedavi edilmeyen diş ve diş eti sorunlarında bu durumla karşılaşılabilir.
●       İyi bir diş hekimi tarafından yapılsa da ilk günlerde sızlamalar hassasiyete bağlı olacaktır. Bu aşamada oldukça sabırlı davranılmalıdır. Bunun, geçici bir süreç olduğunu bilmelisiniz.
●       Kaplama yapılan dişlerde meydana gelen ağrı, ana dişteki çürük nedeniyle de oluşmaktadır.
●       Köprü ya da kaplama tedavisinde küçültülen dişler de ağrıya sebep olur. Bu da geçici bir süreçtir.
●       Kaplamanın dişe tam oturmaması, yani dişe uygun kaplama yapılmaması zirkonyum kaplama diş sızlaması ve ağrı sebebidir.
●       Diş gıcırdatma, diş sıkma sorunları kaplama üstünde ağrı yapabilir. Bunun için doktor tavsiyeli gece plağı kullanabilirsiniz.
●       Dişin yeni yapıya, yani kaplamaya ayak uydurma sorunu kaplama diş takıldıktan sonra ağrı yapar mı sorusunun temel nedenlerinden biridir. Sabır gösterirseniz bu durum geçicidir.
●       Kaplama altındaki ana dişin iltihabına bağlı olarak da ağrılar meydana gelecektir.

Zirkonyum Kaplama Sonrası Şiddetli Ağrı Nedeni Nedir?

zirkonyum-kaplama-dis-sizlamasi

Zirkonyum Kaplama Diş Sızlaması

Kaplama sonrası ilk günler yaşanan ağrı, ağız içindeki yapıya alışma sürecine bağlıdır. Normal kabul edilmektedir. Ancak on gün ve üzeri yaşanan ağrı normal olmaktan çıkacaktır. Bunun da birçok sebebi vardır.

 • Kaplama altındaki dişin iltihaplanması
 • Kaplama altındaki dişin çürümesine bağlı zirkonyum kaplama diş sızlaması ve ağrı durumu
 • Diş ve diş etiyle uyumlu olmayan kaplama çeşidine bağlı zirkonyum kaplama diş sızlaması ve baskı ağrısı
 • Kaplamanın dişe tam oturmaması sebebiyle, ana dişin hava alması
 • Kaplama altındaki diş ve diş eti hastalıkları
 • Zamanla diş etlerinde çekilmeler olabilir. Kaplama yapılan dişlerde diş eti ile kaplama uyumunu bozacağı için, dişlerde çürümeye ve şiddetli ağrıya sebep olabilir.
 • Kaplama ve köprü protez için yapılan diş küçültme işlemi fazla yapıldıysa, dişin sinirlerini barındıran pulpa tabakasını açığa çıkarır. Bu da şiddetli ağrı sebebidir. Bunun önüne geçmek için kaplamaları yapıştırmadan, kanal tedavisi ile sorun çözülmelidir.
 • Kaplama sınırları diş etine baskı yapacak oranda uzun yapıldıysa, şiddetli ağrı görülebilir. Hemen iyi bir diş hekimi tarafından, diş ve diş etine uyumlu kaplama yapılmalıdır.
 • Yetersiz hijyen bakımı da şiddetli ağrıların sebebidir. Kaplama altında biriken yemek artıkları zamanla diş taşı, zirkonyum kaplama diş sızlaması Hatta çürüğe sebep olacaktır. Eğer bu durum ertelenirse, kanal tedavisi ya da diş kaybı ile sonuçlanabilir.

Zirkonyum Kaplama Diş Sızlaması : Kaplama Altındaki Dişin İltihaplanması

Eğer kaplama iyi bir diş hekimi tarafından yapılmasıyla, zamanla gevşeme durumu olacaktır. Bu da bakterilerin kaplama altına sızması ve buna bağlı zirkonyum kaplama diş sızlaması, çürük ve iltihap oluşumu demektir. Kaplama altında iltihaplanmanın sebepleri şunlardır;

●       Diş ve diş eti hastalıkları zirkonyum kaplama diş sızlaması ile başlayıp iltihaba kadar gider.
●       Gingivitis yani diş etlerinde kanama ve iltihaplanma hastalığı da bu sorunun  sebebidir.
●       Periodontitis de yine ciddi diş eti hastalığıdır. Zirkonyum kaplama diş sızlaması ve şiddetli iltihaba sebep olur. Kaplama diş yemek yerken ağrıyor sorununun en büyük sebeplerinden biridir.
●       Yetersiz veya yanlış bakım uygulaması sonrası besin artıkları kaplama altında kalacağı için, iltihaba ve zirkonyum kaplamanın ömrü noktasında sorunlara neden olacaktır.

Zirkonyum Kaplamanın Altındaki Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

zirkonyum-kaplama-dis-sizlamasiKaplama dişlerde meydana gelen şiddetli ağrılar için, hemen diş hekiminden randevu almalısınız. Çünkü ihmal ederseniz, ilerde daha ciddi sorunlara sebep olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için;

 • Hafif dereceli zirkonyum kaplama diş sızlaması ve ağrısına doktor tavsiyeli ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres uygulayın.
 • Doktor önerili aşındırma karşıtı dişe macunu ve antiseptik gargara kullanın.
 • Zirkonyum kaplama diş sızlaması noktasında, aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler tüketmeyin.
 • Dikkat edilmesi gereken diğer nokta, kaplamalar ile sert kabuklu yiyecekler kırılmaması gerektiğidir.
 • Diş ağrınız bütün bunlara rağmen geçmiyorsa ve şiddetlenirse, acilen diş hekimi ile irtibata geçin. Diş hekiminiz durumu değerlendirip, gerekli tedavi yolunu uygulayacaktır.

Yani aslında iyi bir klinikte ve uzman elinde yapılan kaplama, ağrıya asla sebep olmaz. Ağrıya sebep olan şey, ana diş sorunları halledilmeden yapılan kaplamadır. Bu ağrıları yaşamamak için, en ince detayına kadar hasta memnuniyetine önem veren Mehmet Eker Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz. Bağcılar zirkonyum bu noktada başarılı şubelerindendir.