diş tedavileri

Zirkonyum Kaplama Altındaki Diş Çürür mü?

zirkonyum-kaplama-altindaki-dis-curur-mu

Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü ve köprü altındaki dişin çürümesi soruları kaplama yaptıran hastalar için cevabı oldukça önemli sorular arasındadır. Eğer hasta düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımını yaparsa kaplama altındaki diş çürümez.

Kronların çürümesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat hastanın ağız ve diş bakımına dikkat etmemesi ve düzenli yapmaması halinde zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü sorusuna evet cevabı vermek durumunda kalınır.

Zirkonyum Kaplama Altındaki Diş Çürür mü? Çürürse Ne Yapılır?

Kaplama altındaki dişin çürür mü? Maalesef çürüyen bölgede ağrı hissedilmesi halinde diş hekimine başvurmak gerekir. Nitekim kaplama altında yer alan dişin çürümesinin temel nedenlerinden biri tedaviyi deneyimli bir hekimin yapmamasıdır. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaşmamak için öncelikle uzman ve tecrübeli bir hekime gitmek gerekir.

zirkonyum-kaplama-altindaki-dis-curur-mu

Zirkonyum Kaplama Altındaki Diş Çürür mü?

Kliniğimize zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü sorusuyla gelen hastalara gerekli tedavi özenle uygulanmaktadır. Kaplama açılarak altındaki dişin çürüğü tedavi edilir. Sonrasında kaplama yeniden yapılır. Eğer kaplama işlemini alanında uzman bir hekim yaparsa kaplama altındaki dişin çürüme olasılığı oldukça düşüktür.

Zirkonyum Kaplama Altındaki Dişin Çürür mü? Belirtileri Nelerdir?

Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü sorusunun birçok cevabı evet olduğu gibi bu çürüklerin birtakım belirtileri vardır. Kaplamanın altındaki diş neden çürür Günlük hayatta hissedilen bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Ağrı veya hassasiyet: Çürümüş diş genellikle ağrılı veya hassas olabilmektedir. Sıcak, soğuk veya tatlı yiyecek ve içeceklerle temas ettiğinde artan hassasiyet hissedebilir rahatsız olabilirsiniz

 

Renk değişikliği: Çürümüş diş genellikle renginde değişiklik gösterir. Dişin rengi koyu lekeler veya noktalar şeklinde değişir ve kötü görüntü oluşturur.

 

Diş eti sorunları: Dişte çürük diş etlerinde sorunlara yol açabilir. Diş eti çekilmeleri, kızarıklık, şişlik veya kanama gibi rahatsız edici sorunlar görülebilir.
Kötü nefes kokusu: Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü , çürür ve bu çürük ağızda kötü bir koku oluşturabilir. Bakteriler çürük dokuları parçalayarak uçucu sülfür bileşiklerin oluşmasına neden olur, bu da kötü bir nefese yol açar.
Yemek yerken zorluk: Çürük diş çiğneme veya yutma işlemlerini zorlaştırır. Çürük dişler, yiyeceklerin diş üzerinde sıkışmasına veya acı verici bir şekilde temas etmesine neden olabilir.

zirkonyum-kaplama-altindaki-dis-curur-muZirkonyum Kaplama Altındaki Dişin İltihaplanması Neden Olur?

Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü veya iltihaplanır mı? İltihaplanma ve çürüme oldukça sık görülebilir. Zirkonyum kaplama altındaki dişlerin iltihaplanması genellikle altta yatan bir enfeksiyon nedenli başka bir oral sağlık sorununun sonucunda oluşabilir.

Özellikle genç yaşta kaplama diş yaptıranların yaş ilerledikçe ve kaplamalarına yeterli bakım ve özeni göstermeme durumunda İltihaplanma, diş etlerinde veya çevre dokularda bir enfeksiyonun gelişmesiyle ortaya çıkar. Aşağıdaki durumlar zirkonyum kaplama altındaki dişlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır.

1 – Diş çürüğü: Diş çürüğü, diş minesinin zarar görmesiyle başlayan ve dişin iç dokularına ilerleyen bir durumdur. Çürük diş, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara açık hale gelir ve zirkonyum kaplamayı da etkileyebilir.

2 – Periodontal hastalık: Periodontal hastalık, diş etlerini etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Diş eti iltihabı başlangıç aşamasında hafif olabilir, ancak ilerlediğinde diş etlerinin çekilmesi, diş eti ceplerinin oluşması ve çene kemiğinin etkilenmesi gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Zirkonyum kaplama altındaki dişlerin etrafındaki periodontal hastalık, enfeksiyon riskini artırabilir.

3 – İyi oturmama veya bozulmuş kaplama: Zirkonyum kaplama diş doğru şekilde yerleştirilmediğinde veya zamanla hasar gördüğünde, kaplama ve diş arasında boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar bakterilerin ve yiyecek artıklarının birikmesine neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırır.

3 – Travma veya yaralanma: Dişlere gelen bir darbe veya yaralanma, dişin iç yapısında hasara neden olduğu için  enfeksiyon riskini artırabilir. Zirkonyum kaplama altındaki bir dişin travmaya maruz kalması, iltihaplanma riskini artırır.

4 – Sinüs enfeksiyonları: Üst çene dişlerinin zirkonyum kaplamaları, sinüs boşluklarına yakın olduğu için sinüs enfeksiyonlarından etkilenir ve iltihaplanmaya yol açabilir.Sinüs enfeksiyonu, sinüs boşluklarının iltihaplanmasıyla oluşan bir durumdur.

Eğer zirkonyum kaplama altındaki dişiniz iltihaplanıyorsa, bu durum zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü sorusuna verilecek evet cevabını da destekler nitelikte sonuçlar doğurabilir. Değerlendirmek ve uygun tedaviyi almak için Mehmet Eker Diş Kliniği’ne başvurmanız önemlidir. Diş hekimi, sorunu teşhis edecek ve uygun tedaviyi önerecektir

Zirkonyum Kaplama Altındaki Diş Çürür mü | Zirkonyum Kaç Yıl Dayanır

zirkonyum-kaplama-altindaki-dis-curur-muZirkonyum kaplamaların ömrü için net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü kaplamanın ömrü bazı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu unsulardan biri zirkonyum kaplamayı yapan hekimin alanında uzman ve deneyimli olmasıdır. İşlem ne kadar güzel ve kaliteli bir şekilde yapılırsa kaplama ömrü de o kadar uzun olur. Bu nedenle zirkonyum kaplama yapmadan önce hekim hakkında detaylı araştırma yapmak gerekir.

Zirkonyum kaplamanın ömrünü etkileyen bir diğer husus ise kişinin ağız ve diş sağlığına dikkat edip etmemesidir. Kişi düzenli bir şekilde ağız bakımına dikkat ederse zirkonyum kaplama ömrü 20 yıla kadar bile çıkabilir. Ama genel olarak zirkonyum kaplamaların ömrü 5 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Doğal Durur mu?

Zirkonyum özellikle ön dişlerde tercih edilir. Bunun sebebi de oldukça doğal bir görünüme sahip olmasıdır. Doğal bir görünüme sahip olmasının yanı sıra çok sağlam bir yapıda olduklarını da söylemek mümkündür. Uzun yıllar kullanıma da müsait olması çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

zirkonyum-kaplama-altindaki-dis-curur-muZirkonyum Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama altındaki diş çürür mü sorusu kadar zirkonyum kaplama işlemi ne kadar sürer sorusunun da cevabı merak edilir. Bu işlem herhangi bir problem ile karşı karşıya gelinmemesi halinde 3 seansta tamamlanır. Ama yine de hastanın ve mevcut dişin durumuna göre seans sayısı da değişiklik gösterebilir. Bazen işlemi hızlandırıp 2 seansta da tamamlamak mümkündür. Bu konuda önemli olan nokta her seans arasında en az 2 veya 3 gün olmasıdır. Böylece kaplamanın yerleşmesi daha kolay olur.