diş tedavileri

Zirkonyum Kaplama Diş Leke Tutar mı?

zirkonyum-kaplama-dis

Zirkonyum kaplama diş tedavisi, hastaların sağlıklı bir ağız yapısına sahip olması için diş hekimi tarafından gerçekleşmektedir. Diş hekimleri tarafından zirkonyum diş kaplama tedavisinde hastanın ağız yapısına göre hareket edilir.

Dişte eksiklik söz konusu olduğunda dolgu kapsamında da tercih edilmektedir. Porselen dolgu kaplama arasındaki fark neticesinde hasta ve doktor kararını verir. Uzun vadede sağlıklı ağız yapısına sahip olmak adına zirkonyum kaplama için diş hekimlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Diş Nasıl Yapılır?

Hasta tarafından ‘zirkonyum yaptırmak istiyorum’ isteği ile gelinebildiği gibi diş hekimliği alanında uzman bireyler tarafından da bu yönde karar verilebilir. Zirkonyum diş tedavisi yapılmadan önce hastanın dişleri üzerinde ekstra bir işlem yapılacaksa gerçekleştirilir. Özellikle varsa çürük vs. temizlenerek zirkonyum kaplama yaptırmak için gerekli hazırlıklar tamamlanır.

zirkonyum-kaplama-disDişler tamamen çürükten temizlendikten sonra dişin kullanılabilir yükseklikte olması, hava almaması için zirkonyum kaplama diş adına gerekli malzeme saptanır. Bu aşamada artık uzman tarafından metal destekli kaplama istemeyenler için zirkonyum kaplama tedavisi yapılır. Malzeme diş üzerine, diş eti zarar görmeyecek şekilde yerleştirilir. Estetik diş görünümü elde edilmesi için gerekli düzenlemeler yapılarak işlem tamamlanır.

Zirkonyum Kaplama Diş Aşamaları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama diş görselleri her zaman zirkonyuma olan merak ve rağbeti arttırmıştır ve yapım aşamaları hep merak konusu olmuştur. Zirkonyum kaplama yaptırmak isteyenlerin akıllarında zirkonyum diş tek tek mi takılır sorusu da hep yer etmiştir. Zirkonyum diş aşamalarını burada inceleyebilir ve tedavi sürecinize bu şekilde karar verebilirsiniz.

1 – Genel kontrol: Ağız içi diş tedavisine ve zirkonyum kaplama sürecine hazır mı, başka tedaviye ihtiyaç duyuyor mu diye mutlaka ilk genel kontrol yapılır.

2 – Lokal anestezi: hasta tedaviye hazırlanır, kaplama oluşturulacak bölgenin uyuşturulması için kısa bir süre beklenir.

3 – Diş boyutları düzenleme: kaplama olacak diş boyları düzeltilip uçlarında inceltme yapılabilir.

4 – Hastadan ölçü alınması:  Ölçü alındıktan hemen sonra zirkonyum kaplama öncesinde kullanılacak olan geçici diş kaplamalar dişlere yapıştırılır. Zirkonyum için renk seçilir.

5 – Kaplamalar hazır olduğunda dişe kalıcı olarak uygulanması: zirkonyum kaplama diş tamamen uygulandıktan sonra  bir sorun ya da soru işareti olması durumunda bir haftalık deneme süresi sağlayabilmek adına kaplamalar geçici olarak da dişlere uygulanabiliyor.

zirkonyum-kaplama-disZirkonyum Diş Kaplama Zararlı mı?

Zirkonyum diş kaplama genellikle dayanıklı, estetik ve sağlıklı bir seçenek olarak kabul edilse de, her tıbbi müdahalede olduğu gibi, bazı potansiyel riskleri ve yan etkileri olabilir. İşte oluşabilecek zirkonyum diş kaplama zararları:

Alerjik reaksiyonlar Nadir olsa da, bazı insanlar zirkonyuma karşı alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. Bu nedenle, diş hekiminizle mutlaka alerjik durumlarınızı paylaşınız. Her detayı bilmesinde fayda var
Diş Uyumsuzluğu Zirkonyum kaplamaların yerleştirilirken dişinize uygun şekilde yapılmalıdır. Yanlış bir şekilde uygulama yapıldığında diş etlerinde tahrişe veya rahatsızlığa neden olabilir.
Diş aşınması Zirkonyum kaplama diş genellikle oldukça dayanıklıdır, ancak aşırı diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi dişlerin aşınmasına neden olan durumlarda diş kaplamalarının yenilenmesi gerekebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kullanışlı mı? Avantajları Nelerdir?

Evet, zirkonyum kaplama diş birçok açıdan kullanışlı bir seçenek olabilir. Özellikle estetik olarak gülüşlerinizi ortaya çıkarma noktasında Mehmet Eker Kliniği zirkonyum kaplama diş tedavisi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Şimdi zirkonyum kaplama diş avantajlarını inceleyebilirsiniz.

  • Estetik: Zirkonyum kaplama diş, doğal diş yapısına benzer bir görünüm sağlar. Bu kaplamaların ışığı geçirgenliği yüksektir, bu da daha doğal ve estetik bir gülüş elde etmenize yardımcı olur.
  • Dayanıklılık: Zirkonyum, son derece dayanıklı bir malzemedir. Kaplamalar uzun ömürlü olabilir kırılma riski düşüktür. Günlük aktiviteler sırasında dayanıklılığını korur ve uzun süreli kullanım için ideal sayılabilir.
  • Biyouyumluluk: Zirkonyum kaplamalar, genellikle doğal dişinize uyumlu olarak kabul edilir. Diş etleriyle uyumlu olduğu için tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olduğu durumlar çok nadir görülür.
  • Renk tonu: Zirkonyum kaplamalar, renk değişikliklerine karşı dayanıklıdır. Bu tabii ki de diş bakımlarınızı ihmal etmemenizle de doğru orantılıdır. Uzun süreli kullanımda bile renkleri değişmez veya lekelenmez.
  • Doğal diş dokusunu koruma: Zirkonyum kaplama diş, dişlerinizi koruyarak daha az diş dokusu çıkarılmasını gerektirir. Bu, dişlerinizin doğal yapısının mümkün olduğunca korunması demektir.

Elbette, zirkonyum kaplama diş bazı sınırlamaları ve dezavantajları beraberinde getiriyor. Bunlar, bireysel durumunuza, diş hekiminizin önerilerine ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir. Diş hekiminizle detaylı bir şekilde görüşerek size en uygun seçenek hakkında daha fazla bilgi almanız önemlidir.

Zirkonyum Diş Modelleri Leke Tutar mı?

zirkonyum-kaplama-dis

Zirkonyum Kaplama Diş Leke Tutar mı?

Genel itibari ile zirkonyum kaplama nedir araştırması yaptığınızda diş sağlığı adına doğru bir tercih olduğunu görebilirsiniz. Zirkonyum kaplama diş tedavisi herhangi bir şekilde sorun yaratmaz, sağlıksız da değildir. Aksine estetik bir görünüm için daha fazla uygununu da bulamazsınız. Değişik renk seçeneklerinde bulunan bu dolgu uzun vadede leke tutmaz. Gülüş tasarımı için tercih edilebilir.

Uygulama Öncesi Zirkonyum Diş Provası Yapılır mı?

Zirkonyum kaplamalar her ne kadar uzman doktorlarımız tarafından önerilse de hastanın detaylı bilgi alması ve uygulama öncesi güvence sağlaması gerekir. Gülüşün güzel ve doğal olması için 3D boyutlandırma kullanılan klinikler aracılığıyla diş provası yapabilirsiniz. İşlem sonunda üç boyutlu görüntülemeler ağız yapısı hakkında bilgi sahibi elde etmenize neden olur.

Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadar? Zirkonyum Kaplama Diş Düşer mi?

zirkonyum-kaplama-disGenel itibari ile zirkonyum kaplama yaptıranlar durumdan oldukça memnundur. Bu memnuniyetin altında ise dolgunun/kaplamanın uzun süreli kullanılabilir olmasıdır. Her dolgu kendi içerisinde değişik kullanım ömrüne sahiptir. Tercih edeceğiniz zirkonyum kaplama diş standart düzeylerde olsa bile 5-10 yıl arasında dayanıklılık gösterir.

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları Bilgisi

Güncel olarak zirkonyum kaplama fiyatları porselen kaplamalara göre daha uygundur. Fakat fiyat bilgisini doğrudan vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü güncel fiyatlar kullanılan malzemeye göre değişir. Bununla birlikte dolgu yapılacak diş sayısı da duruma göre etkili olacaktır. Bu aşamada İstanbul’da bulunan kliniğimizden randevu alarak siz de fiyat bilgisi öğrenebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığınız için gerekli olan zirkonyum kaplama ya da diğer işlemler için Mehmet Eker Kliniği iletişime geçin. Kısa sürede siz de estetik gülüşe kavuşun.