Diş İmplant

Dayanıklı Modelleriyle İmplant Çeşitleri Mehmet Eker Kliniğinde Sizlerle!

implant-cesitleri

İmplant çeşitleri, doğal dişlere yakın bir dayanıklılık sağlayarak eksik diş sorununu kalıcı olarak giderir. Bu tedavi ile hastaların yaşam kalitesi artar ve diş eksikliğinden kaynaklı tüm problemleri çözülür.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak dayanıklı implant çeşitleri ile eksik dişlerinize kalıcı çözüm üretiyor ve bu noktada sizlere farklı alternatifler sağlıyoruz. Sağlamış olduğumuz kaliteli implantlarımız sayesinde doğal dişleriniz kadar dayanıklı dişlere sahip olacaksınız.

İmplant Nedir?

implant-cesitleriİmplant, eksik dişlerin giderilmesi için kullanılan yapay diş kökleridir. İmplantlar, çene kemiğine yerleştirilir ve çene kemiği ile birleşerek, adeta gerçek diş köklerini taklit eder.

Yapay diş kökleri, genellikle titanyum ve alaşımlarından yapılır. Titanyum, yüksek dayanıklılığının yanında biyouyumluluğu da dikkat çeker. Yani diş etlerine zarar verme ve alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı son derece düşüktür.

Hastalardaki eksik dişleri gidermek için kullanılacak farklı implant çeşitleri vardır. Zirkonyum implant, dayanıklılığı ve estetik diş sağlaması ile yaygın olarak tercih edilen seçeneklerdendir.

Bu noktadaki çeşitlilik; uygulama şekline, yapısına ve kalitesine göre değişir. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak hastaların ihtiyacı olan ve en dayanıklı dental implantları kullanıyor ve kalıcı çözümler üretiyoruz.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökünü ve bunun üzerine takılan protezi kapsar. Yani implantlar sadece yapay diş kökleri olmasına karşın, söz konusu tedavide diş kökünün üzerine porselen veya zirkonyum protezler takılarak hastaların dayanıklı dişlere sahip olması sağlanır.

Cerrahi bir işlem olan bu tedavide izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlara dair detaylar ise şu şekildedir:

  • İlk olarak hastaların tedavi için uygun olup olmadığına bakılır. Burada hangi dişlere implant yapılmaz sorusunun yanıtı dikkate alınır. Kronik hastalıkları olanlar, çene kemiği yoğunluğu düşük olanlar ve çene kemiği gelişimini tamamlamayanlara tedavi uygulanmaz.
  • Tedavi için uygun olan adaylarda kullanılacak implant ve protez belirlenir. İmplant çeşitleri arasından hasta beklentilerine, çene kemiği yapısına ve hastanın genel durumuna göre uygun olan seçenek tercih edilir.
  • Seçim sürecinin tamamlanmasından sonra hastalara lokal anestezi uygulanır ve çene kemiğine implant yerleştirilir. Daha sonra ise çene kemiği ile implant arasındaki birleşmenin gerçekleşmesi için 2-6 ay arasında beklenir.
  • Birleşme sonrasında yapay diş köklerinin üzerine protezler takılarak işlem tamamlanır.

Bu süreçte hastalar için farklı alternatifler vardır. Zirkonyum implant markaları, yüksek dayanıklılığı ve kalitesi ile buradaki en önemli seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Ancak her hastanın ihtiyacı ve beklentileri farklı olduğundan, kararın deneyimli bir diş hekimi tarafından verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yapısına Göre İmplant Çeşitleri

implant-cesitleriYapısına göre implant çeşitleri, farklı yapıdaki implantlardan oluşur. Her ne kadar bunların tamamının temel işlevi yapay diş kökü olmak olsa da yapılarında önemli farklılıklar vardır. Yabancı ve yerli implant çeşitleri incelendiğinde de bu farklı yapıdaki seçenekler fark edilir.

1 – Titanyum İmplantlar

Titanyum implantlar, en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Titanyumdan yapılan vida şeklinde bir üründür ve direkt olarak çene kemiğine uygulanır. Yüksek dayanıklılığı ve alerjik reaksiyon riski düşük olan bir implant türüdür.

En iyi implant markaları tarafından sunulan seçeneklerin önemli bir kısmı titanyumdan yapılan yapay diş köklerinden oluşur.

2 – Seramik İmplantlar

Tamamen seramikten yapılan seçeneklerdir. Seramiğin dayanıklı yapısı ile estetik görünümünün sağladığı avantajları içerir. Kendi içerisinde farklı türleri de olan seramik implantların yivsiz olan modelleri, vidasız implant olarak bilinir ve herhangi bir vida olmadan çene kemiğine uygulanır.

Titanyum, her ne kadar alerjik riski düşük bir madde olsa da bazı hastalarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Böyle hastalarda titanyum tercih edilmez ve bunun yerine seramik implant çeşitleri kullanılır.

3 – Titanyum Üstü Seramik İmplantlar

Bu seçeneklerin alt tarafı titanyumdandır ve son derece dayanıklıdır. Üst tarafı ise seramiktir ve titanyumun neden olabileceği olası estetik riskleri içermez. Hem dayanıklılığın hem de estetik kaygıların yoğun şekilde dikkate alındığı durumlarda tercih edilir.

Yerli ve yabancı implant markaları arasında bu türden seçenekler vardır. Bu seçenekler, arka dişlerde fazla tercih edilmez iken, genel olarak ön dişlerde tercih edilir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında yaygın şekilde kullanıldığı ifade edilebilir. Ancak her hastanın ihtiyaç ve beklentilerinin farklı olduğu unutulmamalıdır.

Uygulamaya Göre İmplant Çeşitleri Nelerdir?

implant-cesitleriİmplantlar, sadece yapılarına göre değil, aynı zamanda uygulama şekline göre de çeşitlere sahiptir. Uygulama şekline göre implant çeşitleri ile ilgili detaylar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

İmplant Çeşitleri Açıklama
Endodontik İmplantlar Endodontik implant, dişlerin içerisindeki boşluklara yerleştirilerek dayanıklılığı artırmayı hedefleyen tedavilerdir. Sağlamlığın ve dayanıklılığın artırılması gerektiği durumlarda tercih edilir.
Endostal İmplantlar Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen implant çeşididir. Dayanıklılığı, stabil olması ve sağlamlığı diğer seçeneklere kıyasla çok daha iyidir. Ancak sadece yeterli çene kemiği yoğunluğuna sahip olanlara uygulanır.
Subperiostal İmplantlar Çene kemiği ile diş eti arasındaki noktaya, yani çene kemiğinin içerisine değil, üzerine yerleştirilen implantlardır. Genellikle çene kemiği yoğunluğu yetersiz olduğu durumlarda tercih edilir.
Transosseöz İmplantlar Diş eksikliği olan nokta yerine çene kemiğinin tamamına yerleştirilen bir implant türüdür. Çene kemiği yoğunluğunun yetersiz olduğu durumlar için bir diğer seçenektir.
İntramukozal İmplantlar Diş eti içerisine yerleştirilirler. Mantar şeklinde titanyumdan üretilen bu implantlar, protez üzerindeki retansiyonu artırmada kullanılırlar.

Uygulama türüne göre implant çeşitleri ile ilgili detaylar bu şekildedir. Buradaki çeşitlere göre diş implant ne kadar sürer sorusunun yanıtı da değişir.

Dental İmplant Tedavisi Avantajları

Dental implant tedavisi, diş eksikliği için geliştirilmiş en etkili tedavi olarak kabul edilir. Bundan dolayı implant mı köprü mü sorusunun yanıtı çoğunlukla implanttır. Sadece bu tedavi için uygun olmayan adaylar açısından en ideal seçenek köprü tedavisidir.implant-cesitleriİmplantların, birçok önemli avantajı vardır. Bu avantajlara dair detaylar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Diş hekimi talimatlarına dikkat edildiğinde kalıcı ve ömürlük sonuçlar verir. Ortalama kullanım süresinin 25 yıl ve üzeri olabileceği bilinmektedir.
  • Dayanıklılığı son derece yüksektir ve adeta gerçek diş kökü kadar güçlüdür. Bu sayede hastalar herhangi bir kısıtlama olmaksızın dilediklerini yiyebilir. Ancak implantların güçlü olması, hastaların dişleri ile sert cisimleri kırabilecekleri veya doktor talimatlarına uymayacakları anlamına gelmez.
  • Konuşma ve çiğneme gibi fonksiyonların başarılı şekilde geri kazanılmasını sağlar.
  • Komşu dişlere zarar vermediği gibi dayanıklı yapısı sayesinde onları üzerindeki baskıyı da alarak diş sağlığını olumlu etkiler.
  • Estetik ve dijital diş hekimliği uygulamalarında kullanılarak gülüş tasarımı yapılmasına ve estetik kaygıların giderilmesine katkı verir.
  • Hastaların özgüvenlerini artırarak yaşam kalitelerini olumlu olarak etkiler.

Siz de bu avantajlardan yararlanmak ve dayanıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız, kliniğimizin sunduğu avantajlardan ve yüksek kalitedeki tedavilerden yararlanabilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak hastalarımıza özel çözümler üretiyor ve onların beklentilerinin en üst seviyeden karşılanmasını sağlıyoruz.

İmplant Diş Çeşitleri ve Fiyatları

Dental implant tedavisi ile ilgili merak edilen hususlardan biri de fiyatlardır. Fiyatlar, implant çeşitleri ve tedavi süreçlerine göre değişir. Diş eksikliğinin giderilmesi için farklı implant türleri vardır. Ayrıca bu türleri sunan farklı markalar bulunur. Bunlardan çok kullanılan implant markaları olduğu gibi daha az tercih edilen markalar da vardır.

Fiyatlar, implantın türü, kalitesi ve markasına bağlı olarak değişir. Ayrıca farklı tedavilerde implantların kullanılması durumunda toplam maliyetlerde önemli farklılıklar olabilir. Köprülü implant fiyatları, bunun en önemli örneklerindendir. Zira burada hem köprü hem de implant tedavisi yapılır ve tedavinin fiyatı da buna göre oluşur.

Mehmet Eker Diş Kliniği, yüksek kalitedeki implant tedavisini uygun fiyat avantajı ile olmanızı sağlar. Dental implant tedavisi ve fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

implant-cesitleri

İmplant Çeşitleri

İmplant Çeşitleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İmplant çeşitleri ile ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin yanıtlar aşağıda yer almaktadır.

1 – En İyi İmplant Hangisi?

Her hastanın çene kemiği yoğunluğu, ihtiyaçları ve beklentileri farklıdır. En iyi tedavi, hastaların ihtiyaç ve beklentilerini en etkili karşılayandır. Dolayısıyla bazı hastalar için endostal implantlar daha uygun iken, bazıları için ise endodontik implantlar daha uygun ve iyi olabilir.

2 – Kaç Çeşit İmplant Vardır?

Çok sayıda implant türü vardır. Yapısına, uygulama şekline ve markasına göre implantlar kategorize edilebilir. Bu kadar fazla olmasının temelinde ise hastaların ihtiyaçlarının farklılığıdır. Her farklı durum için yeni implantlar geliştirilmiş ve hastaların ihtiyaçları bu şekilde karşılanmıştır.

3 – İmplant Çeşitleri Arasından Seçim Nasıl Yapılır?

İmplant çeşitleri arasından seçimi hastalar tek başına yapmamalıdır. Hastanın genel durumu değerlendirilerek en uygun seçeneği diş hekimi belirlemelidir. Hastalar, implant markasının belirlenmesi konusunda diş hekimiyle birlikte karar verebilir.

4 – İmplant Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Tedavi fiyatları; diş hekimi deneyimi, çene yoğunluğu, işlemin karmaşıklığı, birden fazla dişe implant yapılma durumu, tercih edilen implant markası gibi unsurlara göre değişir. Bundan dolayı net olarak tedavi fiyatlarını ifade etmek mümkün değildir.

5 – İmplant Çeşitleri Arasındaki Fark Çok Mu Fazla?

İmplant markalarından bazıları çok daha kaliteli ve dayanıklıdır. Ancak implantlar arasındaki farklılığın genel itibariyle çok fazla olmadığını ve önemli kısmının beklentileri karşılayacak kalitede olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.