Diş İmplant

1 Diş İmplant Ne Kadar Sürer? İmplant Yaptırma Süresi Ne Kadar?

implant-ne-kadar-surer

İmplant ne kadar sürer? İmplant diş yapımı ile ilgili merak edilen hususlar arasında, tedavinin ne kadar süreceği ve aşamalarının ne olduğu da vardır. Eksik dişlerin giderilmesi için uygulanan bu tedavi, normal diş tedavilerine kıyasla daha uzun bir tedavi süresine sahiptir. Peki, implant ne kadar sürer? Bu sorunun yanıtı ve implant tedavisiyle ilgili diğer detaylar yazının devamında.

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

implant-ne-kadar-surerİmplant ne kadar sürer? İmplant tedavisi, farklı nedenlerden dolayı kalıcı olarak kaybedilen dişlerin eksikliğinin giderilmesi için uygulanır. Bu tedavi ile dişlere yerleştirilen implantlar, doğal dişlere yakın bir güçtedir ve benzer amaçla yapılan diğer tedavilere kıyasla çok daha kalıcıdır. Öyle ki, diş doktorunun talimatlarına uyulduğunda, bu tedavilerin kalıcılığı 15 yılı dahi geçebilmektedir.

Çene cerrahisi içerisindeki uygulamalardan biri olan implant tedavisi, tedavi edici etkiye sahip olduğu gibi esteti sonuçlar da oluşturur. Çene kemiğine yerleştirilen implantların üzerine yerleştirilen protezler, hastaların estetik dişlere sahip olmasını sağlar. Bu yönü ile ilgili tedavinin estetik diş hekimliği uygulamaları içinde yer aldığı da ifade edilebilir.

Tedavinin kendi içerisinde farklı türleri vardır. Örneğin; tek bir diş için bu uygulama yapılabildiği gibi köprü tedavi için de tedavi uygulanabilmektedir. Maliyetler ise tedavinin türüne göre değişmektedir. Tek bir implant ile köprülü implant fiyatları farklı olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi Aşamaları

Başarısız kanal tedavisi, dışarıdan gelen darbeler, diş eti hastalıkları veya farklı nedenlerden dolayı kaybedilen dişler için ideal tedavinin dental implant olduğu herkes tarafından kabul edilir. Bu tedavi, diğer diş eksikliğini gideren tedavilere kıyasla çok daha etkili sonuçlar verir ve çok daha kalıcıdır.

Dental implant tedavisi, kendi içerisinde aşamalara sahiptir. Bu aşamalara dair detaylar, aşağıda yer alan tabloda gösterilmektedir.

Tedavi Aşamaları Açıklama
Konsültasyon İlk olarak hastaların bu tedaviye uygun olup olmadıklarına karar verilir. Çene kemiği ve genel sağlık durumu üzerinde yapılan kontroller ile hastaların bu tedavi için uygun bir aday olup olmadıkları belirlenir.
İmplantın Yerleştirilmesi Uygun adayların eksik dişlerinin giderilmesi amacıyla çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirilir. Titanyum ve alaşımlarından meydana gelen bu yapay diş kökü, lokal anestezi altında kemiğe yerleştirilmektedir.
Kaynaşma Titanyumdan yapılan yapay diş kökü yerleştirildikten sonra 2-6 ay arası bir süre beklenir ve bu süreçte implant ile çene kemiğinin kaynaşır.
Protezin Takılması Diş etlerinin dibindeki kemikte istenen implant kaynaşması meydana geldikten sonra protez takılır. Bu noktada porselen veya zirkonyum implant gibi farklı seçeneklerden uygun olanlar tercih edilir.
Protezin Ayarlanması Takılan proteze dair ayarlamalar ve son kontroller yapılarak tedavi tamamlanır.

Tedavi süreci genel olarak bu şekildedir. Hastalar, bu süreç kadar implant ne kadar sürer sorusunun yanıtını da merak etmektedir.

İmplant Ne Kadar Sürer?

implant-ne-kadar-surerDiş implant ne kadar sürer? Bu tedavinin diğer diş hekimliği uygulamalarına kıyasla daha uzun sürdüğünü bilen hastalar, tam süreyi öğrenmek ister. Öncelikle her tedavide olduğu gibi burada da tedavi süresinin tamamen hastalara bağlı olarak farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla implant ne kadar sürer sorusunun yanıtı, her hasta için farklıdır.

Bu tedavi, farklı aşamalardan meydana gelir. Her aşamanın ortalama süresi ile ilgili detaylar şu şekildedir:

 • Konsültasyon: Hastanın beklentilerinin alındığı ve tedaviye uygunluğunun araştırıldığı konsültasyon aşaması, ortalama 30-60 dakika sürer. Dişlerinde özel durumlar olanlar için bu süre biraz daha uzun olabilir.
 • İmplantların Yerleştirilmesi: Diş etlerinin kaldırılarak, çene kemiğine implantın yerleştirilmesi işlemi, yaklaşık 30-45 dakikada tamamlanır. İmplant sayısına bağlı olarak buradaki işlem süresi de farklılık gösterebilir.
 • Kaynaşma Süresi: İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra kaynaşma için belli süre beklenmesi gerekir. Bu süre, hastaların genel durumlarına göre 2 ila 6 ay arasında değişir. Bazı hastalarda bu süre daha da uzun olabilir.
 • Protezin Takılması: Protez, ortalama 30 dakikada takılır ve gerekli kontroller tamamlanır.

İmplant ne kadar sürer sorusunun yanıtı genel itibariyle bu şekildedir. Ancak hastaların durumuna göre bu sürelerin farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Örneğin; yaşlılığa bağlı olarak çene kemiği yoğunluğu düşük olanlara tedavi öncesinde kemik grefti uygulanabilir. Bu ise toplam tedavi süresinin uzamasına neden olur.

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant ne kadar sürer sorusunun en önemli kısmını, kaynaşma süresi oluşturur. İmplant vidasının çene kemiğine yerleştirilmesi ile protezin takılması arasında geçen süre, kaynaşma süresi olarak isimlendirilir. Üst çene implant bekleme süresi veya alt çenedeki bekleme süresi, esasında buradaki kaynaşma süresidir.

İmplant tedavisinde titanyumun tercih edilmesinin temel nedeni, insan kemiği ile kaynaşabilmesidir. Kemiğe yerleştirilen titanyum, bir süre sonra kemikle kaynaşır ve bir bütün haline gelir. Yaşanan bu kaynaşma, titanyumun da adeta bir diş kökü olarak görev yapmasına imkan verir.

Kaynama süresi, ortalama 2-6 ay arasında değişir. Gençlerde bu süre daha kısa iken, yaşlılarda ise daha uzundur. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken hususlara göre hareket etmesi, kaynama süresini kısaltacaktır.

Kimlere İmplant Tedavisi Yapılamaz?

implant-ne-kadar-surer

İmplant Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi, eksik dişlerin giderilmesi ve genel diş sağlığı açısından günümüzdeki en etkili tedavilerden birdir. Bir şekilde kalıcı olarak kaybedilen dişlerin eksikliğinin giderilmesi için uygulanan bu tedavi, uzun ömürlü sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak tüm hastalar bu tedavi için uygun değildir. Peki, hangi dişlere implant yapılmaz?

 • Çene kemiği yoğunluğu aşırı düşük olanlar
 • Kemik erimesi bulunanlar
 • Diş teli tedavisi görenler
 • Çene kemiği gelişimi tamamlanmayanlar
 • Diş eti hastalığı bulunanlar
 • Cerrahi işleme engel sağlık sorunu olanlar

Buradaki en önemli kriterlerden biri çene kemiği gelişiminin tamamlanmasıdır. Bundan dolayı söz konusu tedavi genellikle 18 yaş altındakilere tavsiye edilmez. Bu bağlamda çocuk diş hekimliği uygulamaları içerisinde implant tedavisi yer almaz.

Bu kişiler haricindekiler, tedavi için deneyimli bir diş hekimine başvurabilir. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak bu noktada standartlara uygun şekilde tedaviyi yapıyor ve her aşamada sizleri detaylı olarak bilgilendiriyoruz. İmplant ne kadar sürer sorusunun yanıtını ve iyileşme sürecine dair diğer detayları sizlerle paylaşıyoruz. Dental implant tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İmplant Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

İmplant tedavisinden sonraki iyileşme süreci, hastaların iyileşme hızlarına ve genel sağlık durumlarına göre farklılık gösterir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler, iyileşme sürecinin daha kısa ve daha rahat olmasını sağlar.

Bu tedavideki iyileşme süreci, implantın çene kemiğine yerleştirilmesi ile başlar. Çene kemiğine ulaşmak için açılan diş etlerindeki dikişler ve titanyumdan yapay diş kökünün kemiğe kaynaması, bu süreçte gerçekleşir.

Bu dönemde hastalar, reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanır ve doktor talimatlarına uyar. İyileşme süreci ortalama 2-6 ay sürer.

implant-ne-kadar-surerBaşarısız İmplant Belirtileri Nelerdir?

Eksik dişlerin giderilmesi için implant tedavisi en önemli seçenektir. Ancak bu tedavinin yanlış diş hekimi seçimi, talimatlara dikkat edilmemesi gibi nedenlerden dolayı başarısız olma olasılığı vardır. Bundan dolayı da zaman zaman implant mı köprü mü sorusu sorulur.

Dental implant tedavisinde süreç yolunda gitmediğinde ve tedavi başarısız olduğunda bazı belirtiler ortaya çıkar. Söz konusu belirtiler şu şekildedir:

 • İlgili bölgede şiddetli ağrı
 • Diş etlerinde kızarma ve enfeksiyon
 • İmplantın sallanması ve yerinden oynaması
 • Ağız içerisinde kötü tat ve koku
 • Yeme sırasında ağrı
 • Aşırı hassasiyet

Bu türden belirtilerin oluşması durumunda hızlı bir şekilde diş hekimine görünmek gerekir.

İmplant Ne Kadar Sürer Konusu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

implant-ne-kadar-surerİmplant ne kadar sürer konusu ile ilgili merak edilen farklı hususlar vardır. Hem bu hususa ilişkin sorular hem de bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Bir Seferde Kaç İmplant Yapılır?

Tek bir seferde alt veya üst çenedeki tüm dişlerin yerine implant (All 4 Dental İmplants) yapılabilir. Hastaların genel durumu ve çene kemiği yapısına göre tek seferde takılabilecek implant sayısı farklılık gösterir.

2 – Komple İmplant Nasıl Yapılır?

Tüm dişlerin yerine implant yapılmasında, genellikle all 4 dental implants uygulaması tercih edilir. Bu uygulamada, tek bir protez üzerinde tüm dişler yer alır. Bu protez, dört implant üzerine yerleştirilerek işlem tamamlanır.

3 – Dikişli İmplant Nasıl Yapılır?

Dikişli implant, geleneksel implant tedavisidir. Bu tedavide diş etleri kaldırılır ve titanyumdan yapılan yapay diş kökleri çene kemiğine yerleştirilir. Sonrasında ise diş etleri, dikişle kapatılarak tedavinin ilk aşaması tamamlanır. Titanyum ile kemiğin kaynaması sonrasında ise protez takılarak işlem tamamlanır.

4 – İmplant Ne Kadar Sürer?

Tedavi, toplamda üç aşamadan meydan gelir. İlk aşamada yapay diş kökü ortalama 45 dakikada yerleştirilir. Sonrasındaki bekleme süresi 2-6 ay arasıdır. Üçün aşamada ise protezler takılır ve bu işlem de ortalama 30 dakika sürer.

5 – 1 İmplant Kaç TL?

Hastanın genel durumu, çene yapısı, kaplamanın türü, kullanılacak implantın üretildiği metal alaşımı ve doktor deneyimine bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir. Bundan dolayı tedavi fiyatları hakkında net rakam vermek mümkün değildir.