Diş İmplant

Zirkonyum İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

zirkonyum-implant

Zirkonyum implant nasıl yapılır? Birçok ülkede yıllardır kullanılan zirkonyum diş implantları ülkemizde de başarıyla uygulanmaktadır. Zaman içerisinde değişen ve gelişen teknoloji sayesinde geleneksel uygulamalardan modern uygulamalara geçiş başladı. Böylece artık hastaların dişleri daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır. Peki, zirkonyum nedir?

Zirkonyum İmplant Nedir?

zirkonyum-implant

Zirkonyum İmplant

Zirkonyum implant, eksik olan dişlerin meydana getirmiş olduğu boşlukları doldurmak için kullanılan sentetik diş köküne denmektedir. Yapılan bu yapay kökün üzerine protez diş takılarak doğal bir diş görünümü elde edilmeye çalışılır. Böylece hastanın dış görünümü de etkilenmemiş olur.

Bazı hastaların diş etleri zayıf olabiliyor. Bu sebeple diş etleri zayıf olan hastalarda beyaz görünüme sahip zirkonyum implant uygulamaları tercih edilmektedir. Oldukça estetik bir görünüme sahip olan zirkonyum kaplama uygulamaları sağlam olmasıyla da bilinmektedir. Peki, Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?

Zirkonyum İmplant Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş implantı yapımına başlanmadan önce diş hekimi hastayı genel bir muayeneden geçirir. Muayene sonucunda ortaya çıkan tabloya göre bir tedavi planı çıkarılır. Elbette ki bu tedavi planı her hasta için aynı değildir. Fakat genel olarak implant tedavisine şu şekilde başlanmaktadır:

 • Hasta önce genel bir diş muayenesinden geçirilir.
 • Ağız ve çene yapısı incelenerek ayrıntılı bir şekilde değerlendirilir.
 • Ardından lokal anestezi yapılarak çene kemiğinin üzerine implantın yerleştirileceği uygun bir alan hazırlanır.
 • Yerleştirilen implantın birkaç ay çene kemiği ile uyum sağlaması beklenir.
 • Bu süre zarfında eğer talep edilirse hastaya geçici protezler takılır.
 • Belirlenen sürenin tamamlanmasının ardından diş protezi özel olarak şekillendirilir ve ardından hastaya takılır.
 • Zirkonyum implant kalıcı olarak yerleştirilerek doğal bir diş görünümü elde edilmeye çalışılır.

Zirkonyum Diş İmplantının Özellikleri Nelerdir?

Zirkonyum diş implantını diğer diş implantlarından ayıran temel özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Zirkonyum diş implantı seramik bir malzemeden yapılmıştır.
 • Herhangi bir metal özelliği bulunmamaktadır.
 • Metal özelliği olmadığı için de dişlerin vücuda herhangi bir zararı olmamaktadır.
 • Zararlı bir materyal içermediği için de hastalar tarafından güvenle tercih edilmektedir.
 • Zirkonyum implant uzun ömürlüdür.
 • Doğal diş yapısına uygun görünümü bulunduğundan ağız içerisinde herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Zirkonyum Diş İmplantının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

zirkonyum-implantZirkonyum diş implantının tıpkı diğer tedavilerde olduğu gibi hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bu sebeple uygulamayı yaptırmadan önce kafanızdaki tüm soruları diş hekiminiz ile paylaşmak çok önemlidir. Peki, zirkonyum diş implantının avantajları nelerdir?

 • Zirkonyum doğal bir malzemedir. Bu sebeple de doğal diş görünümüne oldukça yakın bir sonuç verir.
 • Zirkonyum metal içermez. Bu durumda estetik bir görünüm oluşmasına olanak tanır. Böylece hastalar istedikleri görünümü elde ederler.
 • Metal malzemelere göre oldukça hijyenik bir uygulamadır.
 • Sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Zirkonyum implant bağışıklık sitemi ile uyumludur. Bu sebeple herhangi bir alerjik duruma yol açmaz.
 • Zirkonyum diş implantları çene kemiği tarafından kolayca kabul edilir.

Tüm bu avantajların yanında zirkonyum diş implantının dezavantajları nelerdir?

 • Zirkonyum implant, titanyum implantlar ile kıyaslandığında daha kırılgan ve maliyetlidir.
 • Zirkonyumun işlenerek implant haline getirilmesi oldukça meşakkatli bir işlemdir. Bu sebeple de maliyeti yüksektir.
 • Zirkonyum diş implantı çene köküne yerleştirilmesi işlemi biraz uzun sürebilir.

Zirkonyum İmplant Yaptıranlar Hangi Yaş Grubudur?

Günümüzde implant tedavileri her geçen gün artmaya devam ediyor. Fakat her tedavide olduğu gibi implant tedavilerinde de dikkat edilmesi gereken bazı zorunlu durumlar bulunmaktadır. Bu sebeple implant tedavisinde uzmanlaşmış her diş hekimi bu kriterlere dikkat ederek hastalarının hayat konforlarını arttırmaya çalışır. Peki, zirkonyum implant yaptıranlar için zorunlu tutulan şartlar nelerdir?

İmplantı çene kemiğinin içerisine yerleştirebilmek için, çene kemiğinin kaliteli ve yeterli olması çene cerrahisi tarafından önemsenir. Bu nedenle zirkonyum implant, diş kemik gelişimini tamamen tamamlamış olan hastalara yapılmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda ve erkekler de farklıdır. Kızlarda kemik gelişimi 15 ile 16 yaşından sonra, erkekler de ise kemik gelişimi 17 ile 18 yaşından sonra tamamlanmaktadır. Bu sebeple implant diş tedavisinde kemik gelişimi göz önüne alındığında 18 yaş sınırı vardır. Bunun dışında herhangi bir üst diş sınırı yoktur.

İmplant Zirkonyum mu Porselen mi Yaptırılmalı?

Zirkonyum kaplama nedir? İmplant zirkonyum mu porselen mi yaptırılmalıdır? Genellikle geçmiş yıllarda metal destekli kaplamalar daha sıklıkla kullanılırdır. Fakat günümüzde artık metal destekli kaplamalar yerine zirkonyum implant diş kaplama uygulamaları daha çok tercih edilmektedir. Çünkü zirkonyum kaplama uygulaması dişi koruma açısından oldukça avantajlıdır. Hem diş eti hem de estetik açıdan ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi ve bu yeni tekniklerin başarılı olmasıyla zirkonyum kaplamaların tercih edilmesinin daha doğru olacağı kanaatine varılmaktadır. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak hastalarımızın da en iyi sonucu alabilmeleri için zirkonyum kaplamaların daha doğru bir seçenek olduğunu düşünmekteyiz. Peki, porselen kaplama ile zirkonyum implant arasındaki farklılıklar nelerdir?

Porselen diş kaplama ile zirkonyum kaplama arasında diş eti sağlığı ve estetik görünüm açısından farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar şöyledir:

 • Zirkonyum kaplama yapılmış olan dişler, doğal dişler gibi sağlam ve dayanıklıdır. Bu sebeple çiğneme fonksiyonları kolayca yerine getirilir.
 • Porselen kaplama dişlerin materyali daha camsı bir yapıda olduğu için kırılgandır. Bu sebeple de zirkonyuma göre dayanıklı olmamaktadır.
 • Porselen kaplama yapılmış olan dişlerin yüzeyi, materyalin yapısından dolayı daha düzdür. Bu durumda estetik açıdan hastayı tatmin etmemektedir.
 • Zirkonyum implant ise kolayca şekillendiğinde estetik anlamda oldukça avantajlıdır. Yapısı gereği doğal dişe çok yakındır.

Tüm bu etkenler düşünüldüğünde zirkonyum kaplamalar, doğal dişler gibi daha kesicidir. Böylece çiğneme fonksiyonları kolayca yerine getirilmektedir.

Titanyum İmplant Uygulaması Kimlere Yapılır?

zirkonyum-implantTitanyum implant uygulaması diş eksikliği yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Fakat implant tedavisinin uygulanabilmesi için minimum 18 yaşında olmak zorunludur. Bu sebeple diş hekiminin yapacağı muayene sonrasında hastaların yapay diş kökü titanyum malzeme kullanılarak yapılabilir. Bu sebeple dayanıklı ve sağlıklı olmasından kaynaklı yapay diş kökünde tercih edilebilen uygulamalardan biridir. Peki, zirkonyum implant markaları nelerdir?

En Kaliteli Zirkonyum İmplant Hangi Ülkenin?

Genellikle Alman malı zirkonyum implant markalarının daha güvenli ve sağlam olduğu diş hekimlerince söylenir. Fakat implant yaptırmadan önce en iyi ve sağlıklı kararı diş hekimiz ile vermeniz önemlidir. Hekiminizin tavsiyelerine uyarak en iyi implant markasını seçebilirsiniz. Eğer bu konuda hala bir fikre sahip değilseniz Mehmet Eker Diş Kliniği’ni arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zirkonyum İmplant Markaları Nelerdir?

Son zamanlarda başarı oranlarının artmasıyla implant tedavilerinin de seyrini değiştirmiştir. Talebin artması piyasaya yeni markaların ve ürünlerin çıkmasına olanak tanımıştır. Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji ile bu markalarda gelişme göstermiştir. Günümüzde üretim yapan zirkonyum implant markaları şöyledir:

Straumann Pure
CeraRoot
Densilox
Zeramex
Biohorizons Ceralog
Nobel Pearl

 

Zirkonyum İmplant Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

zirkonyum-implant2023 zirkonyum implant fiyatları 2022 yılı ile kıyaslandığında daha pahalı olduğu görülmektedir. Fakat ülkemizde yaşanan kur değişimleri diş tedavilerinin de etkilenmesine neden oldu. Peki, zirkonyum kaplama fiyatları ne kadar?

Dayanıklı Zirkonyum İmplant Fiyat Bilgisi

Zirkonyum implant fiyatları 2023 yılında klinik ve tedavi yöntemlerine göre farklılık göstermiştir. Bu sebeple bu fiyat değişimleri hastadan hastaya değişebilmektedir. En iyi fiyat ve tedavi bilgisi için ister kliniğimiz ile isterseniz de kendi diş hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Zirkonyum diş implantı ile ilgili hastalar tarafından genellikle merak edilen konular ise şöyledir:

1 – İmplant Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Genel sağlık durumu implant tedavisine uygun olmayan hastalara implant tedavisi uygulanmayabilir. Kemik hacmi yeterli olmayan ve tedaviye uygun yanıt vermeyen hastalar bu tarz işlemlere alınmaz. En doğru tedavi ve karar için mutlaka diş hekiminizden bilgi almanız oldukça önemlidir.

2 – İmplant Tedavisini Hangi Bölüm Yapar?

İmplant tedavisi için Periodontoloji bölümü tercih edilmelidir. Bu sebeple diş hekiminizin bu konuda uzmanlığı olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.