Diş İmplant

Vidasız İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

vidasiz-implant

Vidasız implant, eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan dental implant tedavilerinin bir türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere vida kullanılmadan uygulanan bu tedavi, hastaların eksik diş sorununu kalıcı ve uzun ömürlü olarak çözer. Vidasız olarak yapılan bu implant tedavisine ilişkin detaylar yazının devamında.

Vidasız İmplant Nedir?

Vidasız implant, herhangi bir vida kullanılmadan uygulanan implant tedavisidir. Eksik dişlerin giderilmesi için uygulanan bu tedavi, implant ile çene kemiği arasında herhangi bir vida yoktur. Vida olmamasına karşın implantın üzerinde yerleştirilen protez son derece sağlam olmakta ve hastaların beklentilerine tam olarak cevap vermektedir.

Vidasız implant görselleri, dışarıdan bakıldığında vidalılarla benzerdir. Zira tedavideki temel fark, vida kullanılmamasıdır. Bunun haricinde dental implant nedir sorusunun yanıtı, vidasız olan tedavi için de aynı şekilde kullanılabilir.

vidasiz-implantVidasız İmplant Nasıl Yapılır?

Vidasız olan implant tedavisi, tıpkı normal implant tedavisi gibi belli aşamalardan meydana gelir. Bu aşamalara ilişkin detaylar ise şu şekildedir:

  • İlk olarak hastaların ağız içi ve çene kemiği muayeneleri yapılır.
  • Bu muayenelerde hastaların söz konusu tedavi için uygun bir aday olup olmadığı belirlenir.
  • Adayların uygun aday olduğu anlaşıldığında, gerekli ölçüler alınır ve yerleştirilecek dişlerin rengi seçilir. Bu aşamadan sonra ise dişlerin üretimi için gerekli bilgiler laboratuvara gönderilir.
  • Bir sonraki seansta hastalara lokal anestezi uygulanır ve ağız içerisindeki yumuşak doku kaldırılarak çene kemiğine ulaşılır.
  • Çene kemiğinde uygun bir boşluk ayarlanarak vidasız olan ve titanyumdan yapılan implantlar yerleştirilir.
  • Bu aşamadan sonra ise 30-40 gün kadar beklenir ve implant ile çene kemiğinin kaynaşır.
  • Kaynaşma sonrasında ise implant üzerine protez diş takılır ve işlem tamamlanır.

İmplant üzerinde zirkonyum kaplama protezlerde kullanılabileceği gibi farklı malzemelerde yapılan protezler de kullanılabilir. Vidasız implant yorumları incelendiğinde estetik ve dayanıklılık konusunda zirkonyumların çok daha başarılı oldukları net şekilde görülür.

Vidasız İmplantlar İçin Kimler Uygun Adaydır?

Vidasız implantların kendi içerisinde farklı avantajları vardır. Ancak isteyen herkesin bu avantajlardan yararlanması, yani ilgili tedaviyi yaptırması söz konusu değildir. Bu tedavi için adayların istenen şartları sağlaması gerekir.

Tedavi için hastaların diş köklerinde herhangi bir problem olmaması gerekir. Ayrıca çene kemiği yoğunluğunun yeterli seviyede olması da önemli bir detaydır. Kemik erimesi, kalp, tansiyon ve şeker gibi hastalıkları bulunanların, implant tedavisi öncesinde bu durumu mutlak suretle doktorlarına bildirmesi gerekir.

Tedavi için bir diğer şart ise hastaların çene kemiği gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Çene kemiği gelişimi devam edenlere herhangi bir implant tedavisi uygulanmaz.

Vidasız İmplant Avantajları Nelerdir?

vidasiz-implantVidasız olarak uygulanan implant tedavilerinin farklı avantajları vardır. Bu avantajlar hastalara göre farklılık gösterir. Bu avantajlar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Avantajlar  Açıklama
Vidasız Tedavi Çene kemiğine bir vidanın yerleştirilecek olması, hastaları psikolojik açıdan tedirgin etmekte ve baskı altına almaktadır. Vidasız tedavide bu tür baskılar ve etkiler oluşmamaktadır.
Cerrahi İşlem Vidasız tedavideki cerrahi işlem, vidalı olanlara kıyasla daha azdır. Bu sayede cerrahi işlemin risklerinin ve komplikasyonlarının ortaya çıkma olasılığı daha düşük olmaktadır.
Bekleme Süresi Vidasız tedavide herhangi bir bekleme süresi bulunmamaktadır. Vidalı tedavilerde ise implant yerleştirilecek noktanın iyileşmesi için 3-4 ay beklenmesi gerekebilmektedir.
Vida Problemleri Vidalar, farklı nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmekte veya farklı sorunlara neden olabilmektedir. Vidasız tedavide ise bahsedilen türden problemler görülmemektedir.
İyileşme Süresi Vidasız tedavide iyileşme süresi çok daha kısadır. Hastalara göre bu süre değişse de vidalı tedaviye göre daha kısa olduğu net olarak ifade edilebilir.

Vidasız implant yaptıranlar, buradaki önemli avantajlardan yararlanma imkanı elde eder. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse her hastanın yapısı, iyileşme hızı ve cerrahi işlemlere karşı verdiği tepki farklıdır. Dolayısıyla buradaki avantajların ne oranda görüleceği, hastalarla da ilgili bir durumdur.

Avantajlara ilişkin bir diğer detay ise implantın üzerine yerleştirilen protezin hangi malzemeden yapıldığı ile ilgilidir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde de kullanılan zirkonyum protezler, bu noktada en avantajlı seçenek olarak dikkat çeker. Ayrıca porselen protezler de beklentileri genel itibariyle karşılar.

Vidasız İmplant Fiyatları 2024

vidasiz-implant

Vidasız İmplant

Vidasız implant fiyatları, hastanın dişlerinin genel yapısı, çene kemiği yoğunluğu, diş sayısı ve doktor deneyimi gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Bundan dolayı vidasız olarak yapılan dental implant fiyatları hakkında net rakam vermek yanlış olacaktır. Burada her hasta için rakamların değişebileceği dikkate alınmalıdır.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak farklı tipteki dental implant tedavilerini yüksek başarı oranı ile gerçekleştiriyor ve hastaların bu alandaki beklentilerini tam olarak karşılıyoruz. Siz de implant tedavisinin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız çene cerrahisi randevu seçeneğini değerlendirerek, randevunuzu oluşturabilirsiniz. Dental implant tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vidasız ve Vidalı İmplant Farkı

Vidalı ve vidasız implantlar temel olarak aynı işlevlere sahiptir. Vidalı olan tedavide hastaların çene kemiğine ulaşılır ve burada bir boşluk oluşturularak vidalama yapılır. Böylece protez diş, vidalı implantın üzerinde yer alır. Vidalama sayesinde protez oynamaz, hareket etmez ve dayanıklı şekilde işlevini yerine getirir.

Vidasız olan tedavide ise yine titanyumdan yapılan implantlar kullanılır. Ancak burada vidalama söz konusu olmayıp, implantın direkt olarak çene kemiğine tutturulması olayı vardır. Bu sayede hem bekleme süresine ihtiyaç duyulmaz hem de iyileşme süresi daha kısa olur. Çene kemiği ile implant arasında bağ zamanla sıkılaştığından, bu yöntem de beklentileri genel itibariyle rahat bir şekilde karşılar.

vidasiz-implantVidasız İmplant Mı Vidalı İmplant Mı?

Vidalı ve vidasız implantların kendi içerisinde farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Söz konusu seçenekler arasında seçim yaparken bu avantaj ve dezavantajların dikkate alınması önemlidir. Ancak buna ek olarak hastaların ilgili tedaviye uygun olup olmadıklarının da dikkate alınması gerekir. Zira her hasta bu tedaviler için uygun olmayabilir.

Dental implant tedavisi için hastaların kapsamlı bir muayeneden geçirilmesi ve hangi tedavinin hastalara daha uygun olduğunun belirlenmesi gerekir. Bu noktadaki kararın, hasta ile birlikte diş hekimi tarafından verilmesi çok önemlidir.

Vidasız İmplant ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Vidasız implant ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Vidasız İmplant Sağlam Olur Mu?

Vidasız olarak yapılan implantlar da tıpkı vidalı olan seçenekler gibi sağlam ve dayanıklı olur. Ayrıca bunların üzerine yerleştirilen protezler de aynı olduğundan, vidasız seçeneklerde dayanıklılık konusunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

2 – Vidasız İmplant Fiyatı Ne Kadar?

Vidasız olan dental implant tedavisinin fiyatları, hastanın diş yapısı, tedavinin karmaşıklığı, kullanılacak malzemeler, diş sayısı ve doktor deneyimine bağlı olarak farklılık gösterir. Dolayısıyla implant tedavisi fiyatları hakkında net rakam vermek mümkün değildir.

3 – Vidasız İmplant Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Vidasız olan tedavide bekleme süresi bulunmaz. Tedavi, hastaların durumuna göre iki veya üç seansta tamamlanır. Her bir seansın süresi ise ortalama 50-60 dakikadır. Ayrıca seansların süresi, diş sayısına göre farklılık gösterebilir.

4 – Her Hastaya Vidasız İmplant Yapılır Mı?

Her hasta bu tedavi için uygun olmayabilir. Diş sağlığı, çene kemiği yoğunluğu ve kronik hastalıklar dikkate alınarak hastaların tedavi için uygun olup olmama durumuna dair karar verilir.

5 – Vidasız İmplant Tedavisinde İyileşme Süresi Kaç Gündür?

Vidasız implantta iyileşme süresi ortalama 30 gündür. Ancak yapılan işlemin kapsamı ve hastaların iyileşme süresine bağlı olarak buradaki süre farklılık gösterebilir.