Diş İmplant, diş tedavileri

Hangi Dişe İmplant Yapılır?

Diş hekimi tarafından hangi dişe implant yapılır? İmplant tedavisi hiç diş olmayan alanda uygulanan bir yöntemdir. Diş eksikliği olan alandaki kötü görüntüyü yok etmek ve estetik diş görünümü elde etmek adına gerçekleştirilir. Tek diş eksikliği durumunda yapılabildiği gibi birden fazla implant diş de uygulanabilmektedir. Burada önemli olan hangi dişe implant yapılır konusunda doğru bilgiye sahip olmaktır.

Hangi Dişe İmplant Yapılır? Her Dişe İmplant Yapılabilir mi?

Estetik diş hekimliği başta olmak üzere uzman diş hekimleri tarafından implant diş tedavisi sadece uygun alanlara yapılmaktadır. Genel kanı eksik bir diş alanına her zaman implant yapılacağı yönündedir. Halbuki implant tedavisi söz konusu olduğundan her dişe bu uygulama yapılmaz. Çünkü diş sağlığı adına implant uygulaması yapılan dişin kenarlarında 3-5 mm boşluklar bırakılması hedeflenir.

İmplant tedavi yöntemi boşluk bulunan noktalara rahatlıkla uygulanır. Ancak uygulama yapılan kemiğin ve çevre alanında sağlığı adına belirli boşluklar bırakılması gerekir. Aksi halde çene kemik ve ağız sağlığı için sorun veya istenmeyen görünüm ortaya çıkabilir. Bütün ihtimaller göz önünde bulundurularak daha profesyonel bir dizilim ve alanlar belirlenir. Böylece hangi dişe implant yapılır  konusu da netlik kazanır.

Hangi Dişlere İmplant Yapılmaz?

İmplant cazip bir yöntem olsa da bazı durumlarda hastalara uygulanamamaktadır. Bu yüzden en az hangi dişe implant yapılır sorusu kadar merak konusu olacaktır. Her dişe implant yapılmaz bu yüzden hastaların genel ağız sağlığı konusunda dikkatli olmasında fayda vardır. 18 yaşın altındaki bireylerin herhangi bir diş eksiğinde asla implant uygulanmaz. Çünkü kemik gelişimi ve diş büyümesi devam etmektedir.

İmplant tedavisi yapabilmek için hastanın ağız içindeki kemik yapısı ve normal yaşantısı da elverişli olmalıdır. Eğer hasta çok fazla sigara içiyorsa implant uygulaması istenen başarıyla sonuçlanmayacaktır. Kemikte istenen kaynama meydana gelmeyecek ve ilerleyen süreçte diş düşebilecektir. Bu yüzden bu tarz hastalarda da genel itibari ile implant tedavisi önerilmemektedir.

Diş Çekiminden 2 Yıl Sonra İmplant Yapılır mı?

Diş çekiminden hemen sonra implant tedavisi yapılamaz. Çekim alanının iyileşmesi için en az 3-6 hafta beklenmektedir. Fakat kimi durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Özellikle 1-2 senelik gibi bir süre zarfı geçtikten sonra hastalar implantın mümkün olup olmadığı konusunda uzman doktor ile görüşmelidir. Çünkü diş eti ve kemiği iyileştiyse implant yapılabilir ancak kemikte sorun varsa uygulanmama kararı da alınabilir.

İmplant Diş Fiyatları 2022 Bilgisi

İmplant konusunda hangi dişe implant yapılır sorusu gibi fiyatlar da sık araştırılıyor. İmplant fiyatları kaç diş uygulanacağı ve hangi implant yöntemi seçileceğine göre değişir. Uzman doktor bu konuda gerekli bilgileri tedavi öncesi iletmektedir. Hasta ile yönteme ve yapılacak implant sayısı saptandıktan sonra güncel fiyat listesi iletilmektedir.

Eksik dişlerinizi tamamlamak, estetik gülüş sahibi olmak için İstanbul’da bulunan uzman doktorlarımızla yer aldığımız kliniğimize uğrayabilirsiniz.