Diş Dolgusu, diş tedavileri, Endodonti

Hangi Dolgu Daha Kalıcı?

Diş için hangi dolgu daha kalıcı sorusu yıllardır tartışma konusudur. Gün geçtikçe geliştirilen farklı dolgu çeşitleri aslında hastaların da alacağı sonuca etki ediyor. Kalıcı olması hedeflenen ve sonrasında diş problemi çıkarmayacak farklı dolgular da üretiliyor. Geçmişte nazaran genişleyen dolgu skalası içinden hangi dolgu daha kalıcı belirlemek artık daha kolay!

Dolgular diş kırılmaları, çürümeler gibi durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Yarım kalmış dişe asit bazlı dolgu başta olmak üzere farklı dolgular yapılarak tamamlanır. Tamamlanan dolgu zaman içerisinde erimektedir. Kırılıp hava alması da muhtemel durumlardandır. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemeyen hastalar hangi dolgu daha kalıcı sorusuna merakla eğilmektedir.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Var olan dolgu çeşitleri farklı karışımlardan meydana gelerek elde edilmektedir. Her bir karışımın değişik olması kalıcılık başta olmak üzere görünüm açısından da farklılık yaratmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle dişe en yakın görünümü elde etmek amacıyla değişik dolgular uygulanmaktadır. İşte, güncel olarak uygulanan dolgu çeşitleri.

1- Amalgam Dolgu

Diş hekimleri tarafından geçmişten günümüze en eski kullanılan dolgu çeşididir. İçerisinde civa, gümüş, bakır ve kalay ile birlikte elde edilen karışım bulunur. Günümüzde hala kullanıldığını söylemek mümkün. Çünkü fiyat olarak daha uygun maliyete neden olmaktadır. Fakat genelde arka dişlerde görülmeyen noktalarda tercih edilir çünkü estetik bir görünümü bulunmaz.

2- Kompozit Dolgu

Amalgam dolguya kıyasla daha çok tercih edilen bir dolgu türüdür. Kimilerine göre hangi dolgu daha kalıcı sorusuna yanıt olarak verilebilir. Dolguyu oluşturan karışım maddeleri bir plastik gibi şekil alabilmektedir. Kolay şekil verilebilmesinin dışında ultraviole ışıklar sayesinde kısa sürede de sertleşmektedir.

Kimi kişiler tarafından ışınlı dolgu olarak dahi adlandırılmaktadır. Farklı renklerde bulunan bir dolgu türü olması, kolay sertleşmesi ve şekil almasından dolayı ön dişlerde dahi kullanılmaktadır. Ön dişlerde estetik sorun yaratmaması ve maliyeti ile birlikte en çok kullanılan dolgu türüdür.

3- Porselen Dolgu (Onlay ve İnlay) | Hangi Dolgu Daha Kalıcı?

Günümüzün en yaygın dolgu türlerinden birisidir. İnlay (çürük dokusu alınınca oluşan boşluğu doldurmak) ve onlay (kaybedilen diş yapısını oluşturmak) yöntemlerinde kullanılırlar. Temel amacı hastanın diş yapısını bozmadan tam uyum sağlayarak en doğal görüntüyü elde etmektir. En güncel dolgu türü olması hangi dolgu daha kalıcı sorularında sık sık adının anılmasına neden olmaktadır.

Hangi Dolgu Daha Kalıcı? Hangi Dolgu Tercih Edilmeli?

Var olan dolgular arasında hangi dolgu daha kalıcı diye soracak olursanız şüphesiz porselen dolgular yanıt olacaktır. Bu dolgular klasik dolguların erişemediği noktalara bile uyum sağlar. Dişler arasında bütünlük oluşturur. Çünkü laboratuvar ortamında üretilen özel dolgu tiplerindendir.

Genel itibari ile dolguların kalıcılık oranları: porselen, kompozit ve amalgam olarak en kalıcıdan en az kalıcıya doğru sıralanabilir. Siz de dişinizde dolgu yaptırırken bu sıralamaya göre hareket ederseniz memnuniyet oranınız da buna bağlı artacaktır.