Diş Kaplamaları

Zirkonyum Dişler Mi Daha Dayanıklı Porselen Dişler Mi?

zirkonyum-disler

Zirkonyum dişler ile ilgili merak edilen farklı hususlar olsa da dayanıklılık konusu bunların içerisinde farklı bir yer tutar. Özellikle dayanıklılık noktasında zirkonyum kaplamalar ile porselen kaplamalar sık sık kıyaslanır ve hangisinin daha iyi olduğu anlaşılmaya çalışılır. Peki, dayanıklılık konusunda hangisi daha iyi; porselen mi, zirkonyum mu?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum dişler, diş kaplama tedavisi gündeme geldiğinde ilk tercihlerden biridir. Bu durumun temelinde zirkonyum diş nedir sorusunun yanıtı bulunur. Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biri olup, oksijenle birleştiğinde seramiğe dönen bir maddedir. Oksijenle yakılması sonucundan oluşan seramik, zirkonya ya da zirkonyum seramiği olarak isimlendirilir.

zirkonyum-disler

Zirkonyum Dişler

Zirkonyumun kullanılması ile elde edilen seramik, yüksek dayanıklılığı ve biyouyumlu yapısı ile dikkat çeker. Bundan dolayı diş tedavilerinde yoğun olarak kullanılır. En fazla kullanıldığı tedavi ise diş kaplamalarıdır. Söz konusu tedavi dişlerdeki estetik ve fonksiyonel problemlerin giderilmesi için kullanılır. Estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde de yer alır.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Porselen kaplamalar, uzun zamandır kullanılan diş kaplama tedavilerinden biridir. Yüksek dayanıklılığı, estetik sonuçları ile dikkat çeker. Gülüş tasarımı ile daha beyaz dişlere sahip olmak isteyen hastaların ilk tercihleri arasında yer alır.

Porselen kaplamaların dayanıklılıkları oldukça yüksektir. Ayrıca metal destekli olan türü de vardır. Çok daha yüksek dayanıklılık isteyenler metal destekli kaplamalara yönelir. Ancak metalin alerjik reaksiyona neden olma olasılığı olduğu dikkate alınmalıdır.

Porselen, diş kaplama tedavisinde kullanıldığı gibi yaprak kaplama tedavisinde de tercih edilir. Porselen laminate veneer ile dişlerdeki estetik problemler giderilir ve dişlerin daha beyaz ve estetik görünmesi sağlanır. Sadece estetik diş isteyen ve işlevsel problemleri olmayanlar için ideal bir tedavidir.

Hangisi Daha Dayanıklı: Zirkonyum Dişler Mi Porselen Dişler Mi?

zirkonyum-dislerZirkonyum dişler ile porselen kaplamalara dair farklı konularda kıyaslamalar yapılır. Ancak hastalar açısından bunların başında dayanıklılık konusunun geldiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Nihayetinde hastalar, kaplamalarının kolay bir şekilde kırılmasını istemez ve uzun ömürlü sonuçlar elde etmek ister.

Diş kaplama tedavisi söz konusu olduğunda sunulan ilk seçenekler, zirkonyum ve porselen kaplamalardır. Zirkonyum diş kaplamaları, porselen kaplamalara kıyasla daha dayanıklıdır. Metal kökenli bir madde olması, yüksek dayanıklılık elde edilmesinin temel nedenlerinden biridir.

Dayanıklılık konusunda porselen dişler de çok iyidir. Talimatlara uygun hareket edildiğinde çok uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılırlar. Ancak bu konuda zirkonyum kaplamaların bir adım gerisinde olduğunu ifade etmek yanlış olmaz. Buna karşın porselen diş kaplaması fiyat konusunda zirkonyumlara göre daha avantajlıdır.

Zirkonyum diş görselleri ile porselen dişlerin görsellerine bakıldığında dayanıklılık konusunda bir karar vermek mümkün değildir. Bundan dolayı dayanıklılık konusundaki bilgilerin, deneyimli diş hekimlerinden alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Zirkonyum Dişler ile Porselen Dişlerin Farkları

Zirkonyum dişler ile porselen dişler sık sık kıyaslanır ve bu kaplamalara ilişkin en iyi diş kaplaması hangisi sorusu sorulur. Her iki tedavinin de kendi içerisinde önemli avantajları ve dezavantajları vardır. Bundan dolayı hangisinin daha iyi olduğuna ya da hangisini tercih edilmesi gerektiğine hastanın durumuna bakarak diş hekimi tarafından karar verilir.

Her ne kadar hastalara göre bu kaplamaların hangisinin daha doğru tercih olacağı değişse de genel kabul gören hususlar da vardır. Zirkonyum dişler ile porselen kaplamaların detaylı karşılaştırılması için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Özellik Zirkonyum Dişler Porselen Dişler
Malzeme Zirkonyum dioksit veya zirkonya olarak bilinen seramikten yapılır. Beyaz ve doğal bir madde olarak dikkat çeker. Porselenden yapılır ve üzerinde camsı bir katman bulunur. Metal destekli ve metal desteksiz türleri vardır.
Dayanıklılık Zirkonyum diş kaplamanın dayanıklılığı çok yüksektir. Bundan dolayı ön dişlerde ve arka dişlerde rahat şekilde kullanılırlar. Zirkonyum kaplamalara kıyasla daha az dayanıklıdır. Dayanıklılığı daha fazla gerektiren arka dişlere bundan dolayı metal destekli olarak uygulanmaları gerekebilir.
Estetik Zirkonyum, ışığa karşı yarı geçirgen bir maddedir. Dişlerin doğal rengini ve yapısını en iyi yansıtan tedavi olarak kabul edilir. Estetik beklentileri karşılama konusunda çok başarılıdır. Porselen kaplamalar, estetik açıdan da zirkonyumların bir adım gerisindedir. Porselen kaplamaların yüzeylerindeki camsı yapı, estetik açıdan mükemmel sonuçlar elde edilmesini engellemektedir.
Uygulama Süresi Zirkonyumlar, metal kökenli seramiklerdir ve bundan dolayı hazırlanma süresi nispeten uzundur. Porselen kaplamaların hazırlanma süresi, zirkonyum kaplamalara göre daha kısadır. Uygulama süreleri ise aynıdır.
Fiyat Zirkonyumlar, en pahalı diş kaplama tedavisi olarak bilinir. Porselen kaplama fiyatları, zirkonyumlara kıyasla daha uygundur.
Renk Değişimi Zirkonyumlar, renk değişimine karşı dayanıklıdır. Rutin diş bakımına özen gösterildiğinde renk değişimi gibi problemler yaşanmamaktadır.
Biyouyumluluk Zirkonyum kaplama dişlerin biyouyumluluğu çok yüksektir ve alerjik reaksiyonlara yol açma olasılığı düşüktür. Porselen kaplamaların biyouyumluluğu da yüksektir. Ancak metal destekli olanlar için aynı ifadeler kullanılamaz. Metale karşı alerjisi olanların diş etine zarar verebilir ve burada alerjik reaksiyon oluşmasına yol açabilir.

Zirkonyum diş modelleri, birçok alanda porselen kaplamalara göre çok daha iyi sonuçlar verir. Ancak hangi kaplama tedavisinin bir hasta için uygun olacağına, diş hekiminin tavsiyeleri dikkate alınarak karar verilmelidir.

zirkonyum-dislerİmplant Üzerinde Zirkonyum Mu Porselen mi?

Dental implantlar, eksik dişlerin giderilmesinde etkili sonuç veren tedavilerdir. Bu tedavilerde çene kemiğine titanyumdan yapılan yapay bir diş kökü yerleştirilir ve üzerine ise protez takılarak dik eksikliği giderilmiş olur.

İmplant tedavisinin son aşamasında takılacak protezin zirkonyum mu, yoksa porselen mi olması gerektiği sık sık sorgulanır. Esasında bu noktada da zirkonyum dişler bir adım öndedir. Ancak yine diş hekiminin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

İmplant üzerine yerleştirilen protezin dayanıklılığı, estetik açıdan iyi görünmesi çok önemlidir. Bunlara ek olarak alerjik reaksiyona neden olmaması da gerekir. Diş etlerine zarar vermesi durumunda, implant tedavisi tamamen başarısız olabilir. Bütün bunlar, implant tedavisinde zirkonyum dişlerin öne çıkmasına neden olmaktadır.

İmplant üzerine zirkonyum diş yaptıranların yorumları incelendiğinde beklentilerinin karşılandığı net şekilde görülecektir. Ancak hastalar, zirkonyum kaplamaların fiyatlarının yüksek olduğunu da ifade etmektedir. Fiyatlar, zirkonyum kaplama dezavantajları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Fakat Mehmet Eker Diş Kliniği ile dezavantaj yaşamaz aksine cebinize uygun seçim yapabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

zirkonyum-dislerZirkonyum dişler, kaplama tedavisindeki en iyi seçenek olarak dikkat çeker. Bu seçeneğin kendi içerisinde farklı avantajları vardır. Her ne kadar zirkonyum diş fiyatları diğer kaplamalara göre daha yüksek olsa da bu tedavi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  • Işığa karşı yarı geçirgen olması nedeniyle doğal diş rengini ve yapısını başarılı şekilde taklit eder. Böylece estetik açıdan mükemmel sonuçların ortaya çıkmasını sağlar.
  • Dayanıklılığı çok yüksektir. Zirkonyum diş yaptıranlar doktor talimatlarına göre hareket ettiklerinde çok uzun yıllar bu kaplamaları kullanabilirler.
  • Biyouyumluluğu yüksek bir maddedir. Alerjik reaksiyona neden olma olasılığı çok düşüktür. Biyouyumluluk, kaplama tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler içerisinde yer alan bir konudur.
  • Lekelenmeye karşı dayanıklıdır. Uzun yıllar kendi rengini korur ve estetik görünüm sağlar.
  • Doğal sonuçlar elde edilmesine imkan verir. Doğal dişleri başarılı şekilde taklit eder.
  • Isı iletkenliği çok yüksek olmadığından dişlerde hassasiyete neden olmamaktadır.

Her ne kadar zirkonyum kaplama fiyatları diğer tedavilere kıyasla yüksek olsa da sağlamış olduğu avantajlar ile fiyatının karşılığını veren bir tedavidir. Zirkonyum dişler, her anlamda beklentileri karşılar ve insanların yaşam kalitesine direkt ya da dolaylı etkiler yapar.

Zirkonyum Dişler ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Zirkonyum dişler ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

zirkonyum-disler1 – Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum dişler, normal kaplama tedavisi şeklinde uygulanır. Öncelikle hastaların dişleri kaplamalar için yontularak küçültülür. Sonrasında ise ölçüler alınarak her hastaya özel kaplamalar hazırlanır. Son olarak da hazırlanan kaplamalar, küçültülen dişlere takılarak işlem tamamlanır.

2 – Kırık Dişler Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık dişlerin tedavisi için genellikle kaplama yöntemi kullanılır. Zirkonyum dişler ile kırıkların üzerine kaplama yapılır. Böylece kırılmış olan diş, işlevini yeniden kazanır.

3 – Zirkonyum Dişler Ne Kadar Dayanıklı?

Zirkonyumların dayanıklılıkları son derece yüksektir. Çiğneme konusundaki ihtiyaçları sorunsuz olarak karşılar. Diş hekimlerinin talimatlarına dikkat edildiğinde çok uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilirler.

4 – Porselen Diş Mi Daha İyi Zirkonyum Mu?

Zirkonyum dişler, porselen kaplamalara kıyasla çok daha iyidir. Dayanıklılık, estetik, biyouyumluluk ve lekelenmeme direnci konusunda daha başarılı sonuç verdikleri kabul edilir.

5 – Zirkonyum Kaplama Mı Pahalı Porselen Kaplama Mı?

Zirkoyum kaplamalar, en pahalı kaplama tedavisidir. Dolayısıyla porselen kaplamalardan da daha pahalıdır.