Diş Kaplamaları

Zirkonyum Diş Modelleri Seçerken 7 Dikkat Etmeniz Gereken Unsur

zirkonyum-dis-modelleri

Zirkonyum diş modelleri, dişlerde bulunan fonksiyonel ve estetik problemleri gideren kaplamalardır. Ancak bu kaplamalardan istenen sonucun alınabilmesi için mutlaka diş modelleri seçimi sürecinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplamalar, ihtiyaç ve beklentileri karşılama konusunda en etkili kaplama tedavilerinden biridir. İlgili tedavinin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak için zirkonyum diş nedir sorusunun yanıtına bakılması gerekir.

Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biridir. Diğer metallere göre en önemli farklılığı, oksijenle yakıldığında zirkonya isimli bir seramiğe dönüşmesidir. Zirkonya ve bilinen diğer ismiyle zirkonyum seramiği ise kaplama diş tedavisinde kullanılır. Bu noktada zirkonyum diş kaplaması nasıl yapılır sorusunun yanıtı da merak edilir.

zirkonyum-dis-modelleri

Zirkonyum Diş Modelleri

Bu tedavi için öncelikle dişler yontulur ve kaplamaların oturacağı boyutlara inmesi sağlanır. Sonrasında ise ölçülere alınarak, hastalara özel kaplamalar yapılır ve dişlere yerleştirilir. Gerekli kontroller ve ayarlamaların ardından tedavi tamamlanır.

Zirkonyum kaplamalar, uzun ömürlü tedaviler olup, genellikle estetik amaçlı olarak yapılır. Ancak yüksek dayanıklılığı nedeniyle fonksiyonel problemleri de giderir. Dolayısıyla zirkonyum diş modelleri için çok yönlü tedavi tanımlamasını yapmak yanlış olmayacaktır.

Zirkonyum Diş Modelleri Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum diş modelleri, uygulanan tedavinin nasıl sonuç vereceği ile yakından ilgilidir. Bundan dolayı sunulan seçenekler arasından seçim yaparken çok dikkatli olmak ve farklı etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Zirkonyum kaplama modelleri seçilirken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

1 – Estetik Kaygılar

Zirkonyum diş modelleri erkek ve kadınlar için sunulur. Modeller arasındaki temel farklılık, renk ve tondur. Bu noktada estetik kaygıların dikkate alınması ve bütüncül bir değerlendirme yapılması gerekir. Dijital gülüş tasarımı ile sonuçların önceden tahmin edilebilmesi, seçim yaparken çok daha isabetli kararların verilmesini sağlar.

2 – İşlevsel Kaygılar

Zirkonyum kaplama tedavisi, işlevsel problemleri yüksek dayanıklılığı ile giderir. Dayanıklılık konusunda metal altyapılı porselen diş kaplama tedavisine yakın sonuçları verir. Ayrıca uzun ömürlü yapıya da sahiptir. Modeller arasından seçim yaparken bunların göz önünde bulundurulması ve tercih edilen modellerin uzun süre dişlere kalacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

3 – Renk Uyumu

Zirkonyum diş modelleri arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise renk uyumudur. Zirkonyum diş renkleri arasında ufak ton farklılıkları vardır. Bu farklılıklar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Kişinin ten rengi, dudak açıklığı ve diğer unsurları mutlaka dikkate alınmalıdır.

zirkonyum-dis-modelleriEstetik diş hekimliği uygulaması olan bu kaplamaların estetik açıdan istenen sonucu vermesi için doğru tonda seçilmesi çok önemlidir. Dışarıdan bakıldığında söz konusu ton farklılıkları çoğu zaman fark edilmese de ufak detaylar doğallığı etkiler. Zirkonyum diş görselleri üzerinden bu seçim yapılmalıdır.

4 – Doğallık

En iyi diş kaplaması hangisi sorusunun yanıtı olan zirkonyum kaplamalar, deneyimli bir diş hekimi tarafından uygulandığında uzun ömürlü ve kalıcı sonuçlar verir. Kalıcı sonuçların doğal olması çok önemlidir.

Zirkonyum diş kaplama tedavisi, dişlerin tamamen beyaz görünmesini hedefleyen bir tedavi değildir. Burada dişlerdeki renk problemlerinin giderilmesi ve doğal bir sonuç elde edilmesi hedeflenir. Zirkonyum diş yaptıranların yorumları incelendiğinde, verilen tavsiyelerin büyük kısmının doğallık üzerine olduğu görülür.

5 – Klinik

Dişlere zirkonyum kaplama yaptırmadan önce doğru kliniğin belirlenmesi çok önemlidir. Bu aşama, zirkonyum diş modelleri seçiminden çok önce olsa da son derece önemlidir. Zira doğru olmayan klinikler bu noktada şeffaf olmayacak ve diş modeli seçimi konusunda yanılmanıza neden olabilecektir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak zirkonyum kaplama ve diğer dental tedavilerde sizlere karşı tamamen şeffaf olduğumuzu bilmenizi isteriz. Yeni teknolojileri kullanarak sonuçları önceden görmenizi sağlıyor ve en doğru diş modelini seçmenize katkı veriyoruz.

6 – Diş Hekimi

Zirkonyum diş modelleri arasından seçim yapmak ciddi anlamda deneyim gerektirir. Bu deneyim ise diş hekimleri tarafından sağlanır. Hastaların beklenti ve ihtiyaçları dikkate alınarak, doğru seçim yapmaları için gereken bilgiler diş hekimlerince aktarılır.

Doğru ve deneyimli bir diş hekiminin tercih edilmesi, tüm bu sürecin çok daha kolay olması anlamına gelir. Kaplama tedavisi sonrasında doğal ve estetik dişlere sahip olmak isteyenler, diş hekimine ekstra önem vermesi gerekir.

7 – Maliyet

zirkonyum-dis-modelleriZirkonyum diş kaplaması fiyat seviyesi, bu süreçte dikkate alınması gereken bir diğer husus olarak dikkat çeker. Zirkonyum diş modelleri arasından seçim yaparken mutlaka fiyatlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları

Zirkonyum, en çok tercih edilen kaplama tedavisidir. Bunun temelinde ise zirkonyum kaplamaların sağladığı avantajlar vardır. Zirkonyum diş yaptıranlar tarafından da dile getirilen o avantajlar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Avantajlar Açıklama
Estetik Görünüm Zirkonyum, doğal diş rengi ve yapısı ile yüksek uyumluluk gösteren bir maddedir. Estetik kaygıları olan kişiler için mükemmel sonuçlar oluşturur.
Dayanıklılık Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biridir ve metal olmasından dolayı çok dayanıklıdır. Yüksek dayanıklılığı ile doğal dişlere yakın performans sağlar.
Biyouyumlu İnsan vücudu ile biyouyumlu olan bir maddedir ve bu sayede alerjik reaksiyona neden olma olasılığı çok düşüktür.
Isı İletkenliği Isı iletkenliği düşük bir maddedir. Bu sayede dişlerde hassasiyete neden olmaz.

Öne çıkan avantajları bu şekildedir. Ancak estetik ve doğal bir görünüm sağlayan bu kaplamaların farklı avantajları da olduğu unutulmamalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Dezavantajları

Bu tedavinin çok önemli avantajları olmasına karşılık, bazı dezavantajları da vardır. Zirkonyum kaplama dezavantajları şu şekildedir:

  • Bu diş kaplamaları için dişlerin yontulması gerekir. Bundan dolayı geri döndürülemez bir tedavidir.
  • Zirkonyum, en pahalı kaplama tedavisidir. Yüksek maliyeti, önemli bir dezavantaj olarak kabul edilebilir.
  • Çok dayanıklı olsa da kırılma riski olduğu unutulmamalıdır. Tedavi sonrasında doktorun verdiği talimatlara uyulmamasına bağlı olarak bu risk daha da artar.
  • Herkes için uygun bir tedavi olmayabilir. Diş yapısı yetersiz olanlar, ciddi diş eti problemleri bulunanlar için uygun bir tedavi değildir.

zirkonyum-dis-modelleriZirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları üzerinde farklı etkenler vardır. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net rakamlar vermek çok zordur. Ancak bu tedavinin, diğer kaplama tedavilerine kıyasla daha pahalı olduğu ifade edilebilir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak bu noktada sizlere kaliteli tedavi ve uygun fiyat avantajları sunuyoruz. Kaliteden ödün vermeden uyguladığımız uzun ömürlü kaplama diş tedavisi ve zirkonyum diş modelleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Modelleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Zirkonyum diş modelleri ile ilgili sık sorulan sorular ve bunlara dair detaylar aşağıda yer almaktadır.

zirkonyum-dis-modelleri1 – Zirkonyum Diş Tek Tek Mi Takılır?

Zirkonyum kaplamalar, ekstra bir durum olmadığı müddetçe tek tek takılır. Böylece dişlerin arası daha rahat temizlenir. Ayrıca kaplamalarda problem olduğunda kaplamaların tamamı değil, sadece ilgili kaplamanın çıkarılması sağlanır. Yetersiz diş yapısı, köprü uygulamaları ve benzeri durumlarda ise kaplamalar blok olarak takılabilir.

2 – Zirkonyum Diş Modelleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Zirkonyum diş modelleri, tedavi sonrasında oluşacak sonucu direkt olarak etkiler. Öncelikle klinik ve diş hekimi seçimine dikkat edilmelidir. Zira model seçimi sürecinde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler diş hekimi tarafından yapılır. Sonrasında ise renk, estetik görünüm ve doğallık gibi unsurlara dikkat edilmelidir.

3 – Zirkonyum Diş Modelleri Dayanıklı Mı?

Zirkonyum diş modelleri, yüksek dayanıklılığa sahiptir. En dayanıklı kaplama tedavileri arasında yer alır. Ancak tedavi sonrasında hastaların dişleri ile sert cisimleri kırmamaya çalışması, gereksiz yere kaplamalara aşırı baskı uygulamaması çok önemlidir. Aksi durumda kaplamalar çatlayabilir ve kırılabilir.

4 – Zirkonyum Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Bu kaplamaların kullanım ömürleri 15 yıl kadardır. Talimatlara göre hareket edildiğinde ve diş bakımına önem verildiğinde çok daha uzun süreler kullanılabilir. Kullanım süresini, hastaların alışkanlıkları, geçirecekleri diş rahatsızlıkları ve doktor talimatlarına uyma durumları belirleyecektir.

5 – Zirkonyum Kaplama Diş Ne Zaman İyileşir?

Tedavi sonrasında dişlerde hafif ağrı ve hassasiyet olabilir. Bunlar, herhangi bir tedavi gerektirmez ve zaman içerisinde azalarak kaybolur. Tam iyileşme, hastalara göre farklılık gösterir ve iyileşme süresi ortalama 2-4 hafta arasında değişir.