Diş Kaplamaları

Güncel Zirkonyum Kaplama Fiyatı Listesi

zirkonyum-kaplama-fiyati

Zirkonyum kaplama fiyatı için net ve kesin bilgiye tercih edeceğiniz diş hekimi ile irtibata geçerek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ortalama maliyet için fiyat üzerinde etkili etmenlere göz atarak, kendi bütçenizi oluşturabilirsiniz. Önemli olanın fiyat değil, kaliteli iş olması gerektiğidir.

Zirkonyum kaplama fiyatı kullanılan malzeme kalitesine doğru orantılı olarak artış gösterebilir ki bu olması gereken durumdur. Unutulmaması gereken, kalitenin fiyat üzerinde etkileyici olmasıdır. O halde diş kaplama fiyatları üzerinde belirleyici etkenler nelerdir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

zirkonyum-kaplama-fiyati

Zirkonyum Kaplama Fiyatı

Zirkonyum kaplama nedir? Özel fırınlama tekniğine göre sert zirkonyum malzemesi ile yapılan ve dayanıklılığının yanında, estetik olarak doğal diş görünümüne en yakın kaplama türüdür. Metal içerikli olmadığı için ışık geçirgenliği fazla olup, saydam ve ince yapılıdır.

Genelde diş beyazlatma gibi estetik işlemlerin yanında çürük, eksik diş, aşınma sorunu vb. durumlarda ağız ve diş sağlığı yönünde tercih edilen, son dönem popüler kaplama yöntemidir. Ayrıca bu yöntem, zirkonyum kaplama fiyat ve maliyeti üzerinden de dikkat çeker.

Zirkonyum Kaplama Fiyatı: Diş Kaplama Fiyatları 2023 Üzerinde Etkili Unsurlar Nelerdir?

Zirkonyum kaplama fiyatı çoğunlukla porselen ya da zirkonyum malzemesinden yapılır. Kullanılan malzeme kalitesi fiyat üzerinde en önemli etkenlerden biridir. Ayrıca “Türk Diş Hekimleri Birliği” tarafından her yıl güncel olarak belirlenen fiyat politikasına göre maliyet çıkarılır. Ancak hastaların durumlarının farklı olması ve maliyetlere etki eden unsurlar nedeniyle zirkonyum kaplama fiyat seviyesi değişkenlik gösterebilir.

Özel hastane ya da devlet hastanesi fiyat belirleme politikası aynı değildir. Net ve kesin zirkonyum kaplama fiyatı bilgisi verilmesi de uygun olmayacağı için, güncel diş kaplama fiyatları konusunda en net bilgiye ulaşma noktasında Mehmet Eker Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Peki diğer zirkonyum kaplama fiyatı belirleyici unsurları nelerdir?

1 – Zirkonyum Kaplama Fiyatı: Kullanılan Malzemenin Kalitesi

Tedavide kullanılacak olan malzeme kalitesi, zirkonyum kaplama fiyatı üzerindeki en belirleyici unsurdur. Bu noktada özelde yapılacak olan kaplama fiyatı ile devlet hastanesi fiyatı aynı değildir. Devlet hastanesinde zirkonyum diş kaplama fiyatları farklı etkenlerden etkilenir. Ancak uzun ömürlü ve dayanıklı malzeme ile yapılan bu kaplama türünün fiyata yansıması normal kabul edilir. Malzeme kalitesi fiyatı nasıl etkiler?

Kaplama esnasında kullanılacak birinci sınıf malzeme fiyatı arttırır.
Uygun fiyat konusunda yerli malzeme kullanımı fiyatı düşürür.
Özel fırınlama tekniğine göre üretilen zirkonyum nedir konusunda sert ve dayanıklı malzeme sayesinde, uzun ömürlü kaplamalar yapılır. Bu da haliyle zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde etkilidir.
Hastanın dişlerinde asla yapay durmayan ve doğal dişe en yakın saydamlıkta olan malzeme fiyatı etkiler.
Kaplama esnasında kullanılan teknolojik cihaz ekipmanı kullanımı da yüksek teknolojili gülüş tasarımı noktasında fiyata etki eder.
Kaplamada kullanılan porselen diş kaplama fiyatları ile zirkonyum gülüş tasarımı fiyat aynı değildir. Porselen daha uygundur. Porselen diş fiyatları 2023 ile zirkonyum fiyatlarını karşılaştırarak bütçenize uygun olanı belirleyebilirsiniz.

 

2 – Diş Hekimi Mesleki Donanımı

Diş hekimi tecrübesi ve donanımı, kaliteli işçilik noktasında zirkonyum kaplama fiyatı arttıracaktır. Diş hekimi ne kadar hasta görürse o kadar tecrübe kazandığı için, zirkonyum kaplama fiyatları da bu noktada artan yönde arz – talep ilişkisine bağlı ilerleyecektir. Ayrıca;

 • Tecrübeli doktor kaliteli kaplama noktasında tüm yöntemleri deneyen ve bilen doktordur.
 • Doğru iletişim kurabilen hekim, doğru yolu seçeceği için başarılı işler ortaya çıkacaktır.
 • Tecrübeli ve donanımlı diş hekimi, hasta memnuniyetine önem veren kişidir.
 • Benzersiz ve kişiye özel tedavi yöntemleri sayesinde, her hastaya uygun teknik belirleyecektir. Bütün bunlar diş hekiminin kalitesini ortaya koyup, zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde doktor etkisini gösterecektir.

Deneyimli diş hekimlerinin yaptıkları tedavilerdeki başarı oranı ve kalıcılık daha yüksektir. Bu durum, fiyatların doktor deneyiminden etkilenmesine neden olmaktadır.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak deneyimli diş doktorlarımızın yapmış olduğu tedavilerden, uygun fiyat avantajı ile yararlanmanızı sağlıyoruz. Zirkonyum kaplama fiyat bilgisi için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 – Zirkonyum Kaplama Öncesi Yapılacak Ek Diş Tedavileri

zirkonyum-kaplama-fiyati

Zirkonyum kaplama öncesinde, iyi ve kaliteli iş için mutlaka sorunlu dişlere gereken ek tedaviler yapılmalıdır. Kanal tedavisi, çürük, diş taşı temizliği, çekim gibi ek işlemler, tedavi süresini uzatacak ve fiyatı arttıracaktır.

Zirkonyum kaplama fiyat bilgisi için öncelikle diş hekimi tarafından hastaların detaylı olarak muayene edilmesi ve tedavi için uygun aday olup olmadıklarının belirlenmesi gerekir. Bu süreçte dişler de kontrol edilir ve farklı problemler için tedaviler planlanır. Bu tür tedaviler, zirkonyum kaplama fiyat düzeyinin artmasına neden olur.

4 – Gelişmiş Hastane ya da Klinik Özellikleri

Zirkonyum kaplama fiyatı konusunda etkili diğer husus ise hastane ya da kliniğin çağa uygun özellikler taşıyıp taşımadığıdır. Ayrıca klinik veya özel hastane konumu da fiyata yansıyacaktır. Peki gelişmiş klinik özellikleri nelerdir?

Hasta memnuniyetini ilke edinen
Hızlı ve etkili zirkonyum diş kaplaması noktasında yüksek teknolojili cihaz kullanan
Alanında uzman doktor sayısı olan
Merkezi konumlu
Kaliteli zirkonyum malzemesi ile rakiplerine fark atan
Kişiye özel kaplama çeşitlerinin bulunduğu hastane ya da klinik zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde belirleyici olacaktır.

5 – Yıl içi Artan Enflasyon Durumu

Yıl içi hastane ya da klinik durumuna uygun olarak belirlenen asgari diş fiyatı da her geçen yıl güncellenmektedir. Zirkonyum diş yaptıranlar yorumlarından hareketle zirkonyum kaplama fiyatı karşılaştırması yapabilirsiniz. Zirkonyum kaplama fiyat 2023 yılı seviyesini en fazla etkileyen hususlardan biri enflasyondur.

6 – En Etkili ve Hızlı Tedavi Süresi

En etkili ve hızlı tedavi süresi, hem hastaların psikolojik olarak rahatlamasını hem de zirkonyum kaplama fiyatı konusunu etkilemektedir. Tedavi süresi ne kadar uzarsa, zirkonyum kaplama fiyatı da haliyle o kadar artacaktır. Peki tedavi süresi noktasında kaliteli zirkonyum kaplama nasıl yapılır? Ortalama olarak kaç seansta tamamlanır?

Öncelikle hastanın detaylı hikâyesi dinlendikten sonra ağız içinden 3D tarama yapılarak ölçü alınır.
Daha sonra ölçü modelleme için bilgisayar ortamına aktarılır. Ardından modelleme için laboratuvara gönderilir.
Sonrasında hastaya anestezik işlem yapılır. Kaplamaya hazır hale getirilecek komşu dişlerde inceltme yapılır. Geçici kaplamalar takılır.
Bu esnada kaplama için uygun renk tonu seçilir. Finale en yakın görüntü hastaya gösterilir.
Son olarak 5 ile 7 gün arasında hazırlanan kaplamalar, prova sonrası dişe entegre edilir.

7 – Tedavide Kullanılacak Teknolojik Cihaz Durumu

zirkonyum-kaplama-fiyati

Zirkonyum kaplama tedavisinde hem hastanın psikolojik durumunu rahatlatmak hem de hijyen açısından teknolojik cihazlarla muayene ve tedavi süreci oldukça avantajlıdır. Haliyle bu durum zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde etki edecektir.

Kullanılacak teknolojik cihazları, zirkonyum gülüş tasarım fiyat 2023 yılı seviyesini de etkiler. İşlemlerin karmaşıklığını azaltan teknolojik cihazlar, zaman içerisinde maliyetlerin düşmesine katkı verir.

8 – Zirkonyum Kaplama Yapılacak Diş Sayısı

Zirkonyum kaplama tek tek yapılacağı gibi, diş eksikliklerinde köprü görevinde blok olarak da yapılabilir. Genelde ön dişlerde tek tek takılır. Arka dişlerin sorununa ve gerekli durumlara bağlı olarak implant üstüne kaplama şeklinde de tercih edilebilir. Dolayısıyla kaplama yapılacak diş sayısı arttıkça, zirkonyum kaplama fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır.

Diş sayısı, zirkonyum kaplama fiyat üzerindeki en etkili unsurlardan biridir. Maliyetleri direkt olarak artırır.

Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Diş ve diş etine uyumu konusunda popüler olan zirkonyum kaplama, hem gülüş tasarımı hem de uzun ömürlü kullanım açısından oldukça revaçtadır. İyi bir diş hekimi kontrolünde yapılan ve tedavi sonrası gerekli ağız bakım hijyeni sayesinde, ortalama 10 ile 15 yıl arasında kullanım sağlar. Peki ağız bakım noktasında yapmanız gerekenler nelerdir?

 • Günde en az 3 kere olacak şekilde dişler, florür içerikli diş macunu ile fırçalanmalıdır. Bunun için kaplamalarda aşınma oluşturmayacak eğimli ve yatay fırçalama teknikleri kullanılmalıdır.
 • Kaplama altında kesinlikle yemek kırıntısı bırakılmamalıdır. Bunun için tek tek yapılan kaplamalar, diş ipi kullanımına oldukça uygundur.
 • En az, yılda iki defa düzenli olarak diş hekimi ile iletişime geçmelisiniz.
 • Kaplama sonrası oluşacak ağrılar noktasında doktor kontrolünde yazılan ilaçlardan destek alabilirsiniz.
 • İlk süreçte ağrı, hassasiyet durumlarının geçici olduğunu unutmayın.
 • Ağız içi antiseptik içerikli gargara ve bol su tüketimi önemlidir.
 • Sert kabuklu ürünlerin kaplamalar ile kırılmaması gerekir.
 • Tedavi sonrası aşırı sıcak ve soğuk gıda tüketiminde bulunmayın.
 • Asitli ve şekerli yiyeceklerden sonra mutlaka diş fırçalayın.

Zirkonyumdan elde edilen zirkonya seramiği son derece dayanıklı bir malzeme olsa da kullanım ömrü üzerinde etkili birçok unsur vardır. Dolayısıyla herkeste kullanım süresinin aynı olması söz konusu değildir. Diş bakımını iyi yapan, bu süreçte diş çürüğü ve diş eti problemi yaşamayan, diş hekiminin talimatlarına göre hareket edenlerde kullanım süresi çok daha uzundur.

Diş Kaplamada Porselen ve Zirkonyum Arasındaki Fiyat Farkı

Zirkonyum kaplama fiyat seviyesi ile porselen kaplamaların fiyatları sık sık kıyaslanır. Her iki tedavinin yoğun olarak tercih edilmesi, birbirlerine karşı üstünlükleri ve fiyat farkları, hangi tedavinin tercih edileceğine karar verilmesi sürecinde kullanılır. Porselen diş fiyatı 2023 yılı seviyesi ile zirkonyum kaplama fiyat seviyesi kıyaslandığında, zirkonyumun daha pahalı olduğu görülecektir.

Her iki tedavinin genel itibariyle uygulanması benzerdir. Buradaki fiyat farkının temelinde, zirkonyumun porselene göre daha pahalı olması vardır. Zirkonyum, doğada bulunan metallerden biri olup, oksijenle birleşerek seramiğe dönüşmekte ve daha sonra diş hekimliği alanında kullanılmaktadır. Doğada bulunma oranı, diş hekimliğinde direkt olarak kullanılamaması, kullanım için hazırlanma süreci gibi etkenlerden dolayı zirkonyum kaplama fiyat düzeyi, porselen kaplamalara göre daha yüksektir.

Zirkonyumun porselen kaplamalara göre daha pahalı olduğu söylenebilse de aradaki fiyat farkını net olarak ifade etmek mümkün değildir. Zira her hasta için uygulanacak tedavi farklıdır ve buna bağlı olarak rakamlar değişkenlik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

zirkonyum-kaplama-fiyati

Zirkonyum kaplama fiyatı noktasında gerekli olan tüm bilgiler yukarıda verilmiştir. Zirkonyum kaplama fiyat seviyesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular üzerinden aşağıdaki bilgilerden de yardım alabilirsiniz.

1 – Zirkonyum Diş Neden Pahalı?

Zirkonyum kaplama fiyatı noktasında laboratuvar aşamaları daha meşakkatli olup, kullanılan malzeme daha kalitelidir. Yani metal destekli kaplama malzemesi üretimlerine göre 3 – 4 kat daha maliyetlidir. Bu da normal olarak zirkonyum kaplama fiyatı üzerinde etkilidir.

2 – Zirkonyum mu Daha Pahalı Lamine mi?

Zirkonyum kaplama estetik ve oldukça ince yapılıdır. Lamine kaplamalar da ince ve hafif yapılıdır. Tek tek yapılır. Ancak lamine kaplama fiyatı, zirkonyum kaplama fiyatı noktasında daha pahalıdır.

3 – Zirkonyum mu Ucuz Porselen mi?

Zirkonyum kaplama için kullanılan malzeme, porselen kaplamaya göre daha kaliteli ve dayanıklıdır. Metal içerikli olmaması da malzeme özelliğinin doğal dişe yakın görünümde olmasını sağlayacağı için, zirkonyum kaplama fiyatı daha pahalıdır.

4 – Zirkonyum Diş Yaptıranlar Memnun mu?

Zirkonyum uygulaması yaptıran kişiler, tedavi sonrası konforlu süreç ve estetik görünüm anlamında oldukça memnun kalmaktadır. Özellikle metal içermemesine bağlı alerjik durumların oluşmaması, bazı hastalarda önemli avantajdır.

5 – Zirkonyum Kaplama Fiyat Seviyesi Çok Mu Yüksek?

Zirkonyum kaplama fiyat düzeyi, diğer kaplama tedavilerine göre nispeten daha yüksektir. Ancak diğer tedavilerin fiyatları ile aralarında büyük farklar yoktur. Zirkonyumun sağlamış olduğu avantajlar, fiyat farkına fazlasıyla değmektedir.