Diş Kaplamaları

9 Adımda En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

en-iyi-dis-kaplamasi-hangisi

En iyi diş kaplaması hangisi? Diş kaplama tedavisinde kullanılan farklı kaplama malzemeleri bulunur. Söz konusu malzemelere göre bu tedaviler farklı şekillerde isimlendirilir. Zirkonyum kaplama, porselen kaplama, bu tedavilerden bazılarıdır. Peki, en iyi diş kaplaması hangisi? Sorunun cevabı ve diş kaplama ile ilgili diğer detaylar yazının devamında.

Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

en-iyi-dis-kaplamasi-hangisi

En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

Diş kaplama tedavisi, dişlerdeki fonksiyonel ve işlevsel problemleri gidermek için dişin bir bölümünün ya da tamamının kaplanmasıdır. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için kaplama yapılacak dişin ilgili bölümü yontularak inceltilmesi gerekir. Böylece kaplamanın ilgili alana tam oturması ve diğer dişleri sıkıştırmaması sağlanır.

Bu tedavilerde dişlerin yontularak küçültülmesi, geri döndürülemez olmalarına neden olur. Yani dişlere yapıştırılan kronların daha sonraki süreçte kullanılmaması ve normal dişlere dönülmesi gibi kararlar alınamaz. Zira eski dişler küçültüldüğü için çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarını yerine getiremez. Ayrıca estetik açıdan da sorunlu gözükür.

Yapılan tedavi, uzun ömürlüdür. Dolayısıyla hastaların zirkonyum diş kaplama mı, yoksa diğer seçenekleri mi tercih edecekleri noktasında dikkatli olması gerekir. İşte bundan dolayı en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabı aranır.

Diş Kaplama Seçenekleri

Kaplam diş tedavisinde farklı seçenekler vardır. Bu seçeneklerin bir kısmı kron kaplama, yani dişin tamamının kaplanması şeklindedir. Diğer seçenekler ise yaprak kaplama olarak da bilinen yöntemdir. Yaprak kaplamada ise dişin sadece ön bölümüne kaplama yapılarak, estetik problemlerin ortadan kaldırılması hedeflenir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş kaplama tedavisi seçenekleri şunlardır:

  • Zirkonyum Kaplama
  • Porselen Kaplama
  • Laminate Veneer Kaplama
  • Empress Diş Kaplama

Genç yaşta kaplama diş yaptıracaklar için de uzun ömürlü sonuçları olacak bu tedavilerin her birinin kendi içerisinde bazı avantajları ve dezavantajları bulunur. Avantaj ve dezavantajlarının temelinde kaplamaların yapıldığı malzemeler vardır. Örneğin; zirkonyum kaplamalar hakkında fikir sahibi olabilmek için zirkonyum nedir sorusunun cevabının bilinmesi gerekir.

Diş kaplamada farklı seçeneklerin bulunması, en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun sorulmasına yol açmaktadır. Bu sorunun cevabı, yapılacak kapsamlı bir değerlendirme ile verilebilir.

Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması yapım sürecinde hastaların sadece ‘en iyi kaplama diş hangisi?’ sorusunu yöneltmediğini söylemek gerekiyor. Kaygıların büyük bir çoğunluğu da kaplamanın nasıl yapıldığı yönündedir. İlk defa kaplama diş tedavisi olacak bireyler ağrı ya da acı olup olmayacağı konusunda araştırmalarını bu yönde ilerletmektedir.

1 – Çürük Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Çürük diş kötü görüntüsünden dolayı kaplama sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak var olan bu diş üzerine doğrudan kaplama yapılması mümkün değildir. Çünkü çürük diş eğer tedavi edilmezse kaplama diş için de kötü sonuçlar yaratacaktır.

Mevcut çürük dişin önce tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmesi için herhangi bir diş hekimine başvurmanız yeterli olacaktır, uzmanlık gerektirmez. Çürük dişin durumuna göre dolgu ya da çekim yapılarak diş kaplaması için uygun alan oluşturulur. Kaplama için uygun alan oluşturulduktan sonra artık kaplama aşamalarına geçilir ve işlem bitirilir. Aksi durumda çürüme devam ederek hastayı rahatsız edecektir.

2 – Azı Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Azı dişleri estetik anlamda ön planda olmaması ve daha az kuvvete maruz kaldığı için diş kaplaması sırasında göz önünde bulundurulmamaktadır. Halbuki azı dişler için de en iyi diş kaplama hangisi araştırabilir buna göre kaplama yapabilirsiniz. Çünkü azı dişlerinde de kaplamalar gönül rahatlığıyla uygulanabilmektedir.

Uygulama öncesi dişler törpülenerek kaplama dişe uyun alan açılmaktadır. Sağlıklı azı diş kökü elde edildikten sonra kalıp çıkarılır. Kalıba göre ağzınıza uygun kaplama dişler oluşturulur. En son aşamada bu dişler azı dişlerinize yapıştırılarak işlem tamamlanır. Fonksiyonel, estetik oluşuyla istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

3 – Dolgu Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması kanal tedavisi ve dolgu tedavisi sonrası tercih edilebilen bir durumdur. Hatta başarısız dolgu durumlarında çoğu zaman tercih edilmektedir. Özellikle sağlam diş kökü kalmadığında en iyi diş kaplama hangisi için kuron kaplama önerilmektedir. Böylece eksik diş yeri tamamlanacak beraberinde de estetik görünüm gelecektir.

Dolgu dişlerde diş kaplama değişiklik gösterebilmektedir. Eğer sağlam diş kökü mevcutsa hastanın dişi tamamen yok edilmeden var olan kökten destek alınarak kaplama yapılabilir. Ancak ortada diş kalmadıysa ya da dolgu altındaki kök sağlam değilse çekilerek kuron desteklerle kaplama yapılması daha uygundur.

Genç Yaşta Kaplama Diş Yaptırmak Doğru mu?

Her yaştan birey tarafından ‘en iyi diş kaplama hangisi?’ merak edilse de gençlerde durum daha değişmektedir. Gençlerin erken yaşta diş kaplama yapıp yapmama konusunda tereddütleri olmaktadır. Eğer sağlıklı bir diş yapısı varsa diş kaplaması mecburi olmayacaktır.

Ancak her zaman diş kaplaması estetik kaygı ile yapılmamaktadır. Çoğu zaman travmatik durumlardan dolayı da kaplama yapılması gerekmektedir. Gençlerde sık rastlanan bu durum neticesinde tedavilere yön vermekteyiz. Elbette bu gibi durumlarda hem fonksiyonellik hem de estetik için kaplama yaptırmak doğru olacaktır.

Çünkü hastalarımızın fiziksel ve psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi Mehmet Eker Diş Kliniği doktorları olarak önem verdiğimiz bir konudur. Siz de diş kaplaması için kliniğimize hemen ulaşın.

En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

en-iyi-dis-kaplamasi-hangisiEn iyi diş kaplaması hangisi? Esasında bu sorunun herkes için geçerli olacak bir yanıtının olduğunu söylemek zordur. Zira hastanın durumuna bağlı olarak uygun olan kaplama tedavisi farklılık gösterebilir. Buna karşın genel kabul gören bazı gerçekler de vardır.

En iyi diş hangisi sorusunun cevabı için bazı kriterleri dikkate almak gerekir. Dikkate alınacak kriterler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

1 – Dayanıklılık

Dayanıklılık, bu tedavideki en önemli hususlardan biridir. Zira hastaların hiçbir yemek yerken kaplamalarının kırılmasını veya çatlamasını istemez. Bu yüzden kendilerine seçenek sunulan hastaların sordukları ilk sorulardan biri en sağlam diş hangisi şeklindeki sorudur.

2 – Estetik Görünüm

Kronların temel amacı, işlev ve estetik problemlerin ortadan kaldırılmasıdır. Estetik problemler ne kadar etkili bir şekilde ortadan kaldırılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır. Etkili estetik sonuçlar için tercih edilecek malzemenin dişin dokusunu ve genel görünümünü başarılı şekilde taklit etmesi gerekir. Bazı hastalara göre en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabı, estetik görünüme bağlıdır.

3 – Biyouyumluluk

Diş kaplamaların yapıldığı malzemelerin, insan vücudunda alerjik reaksiyona yol açma olasılığı vardır. Diş etlerine direkt olarak temas eden bu maddeler, ilgili bölgede kızarıklık, tahriş ve şişlik gibi olumsuz etkilere yol açabilir. Üstelik bunlar sürekli olarak gerçekleşir. Böyle problemlerin yaşanmaması için tercih edilen malzemenin biyouyumlu olması çok önemlidir. En iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabı için biyouyumluluğun göz önünde bulundurulması gerekir.

4 – Renk Uyumu

Bu tedavilerde istenen kaplamaların renginin beyaz olması değil, doğal diş rengi ile uyumlu olmasıdır. Doğal diş rengine en yakın renge sahip seçenekler, her zaman daha doğal sonuçlar oluşturur. Böylece dişlerin kaplama oldukları dahi dışarıdan fark edilmez.

5 – Uzun Ömürlü Yapı

Tercih edilecek malzemenin ömrü ne kadar uzun ise beklentileri karşılama konusunda o seviyede başarılı olur. Uzun ömürlü seçenekler, tek bir tedaviden sonra uzun yıllar boyunca rahat edilmesine imkan verir. En iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabı için seçeneklerin ne kadar uzun ömürlü oldukları dikkate alınmalıdır.

6 – Malzeme Kalitesi

Malzeme kalitesi, her alanda olduğu gibi burada da önemlidir. Kullanılan malzemelerin kalitesi, en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabını direkt olarak ilgilendirmektedir.

en-iyi-dis-kaplamasi-hangisi7 – Tedavi Süreci

Her ne kadar günümüzde kaplama tedavilerinin tamamı benzer şekilde uygulansa da en iyi diş kaplama hangisi konusunda tedavi sürecini ve riskleri dikkate almak gerekir.

8 – Maliyet

Maliyetler, dikkate alınması gereken bir diğer husustur. En iyi diş kaplama fiyatları, yüksek talep nedeniyle diğerlerine göre daha pahalı olacaktır.

9 – Bakım

Tedaviden sonra ekstra bakım gerektirmeyen, rutin diş bakımı yeterli olan kaplamalar daha avantajlıdır.

Buradaki 9 adım sonunda en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabı verilebilir. Soruların cevabını verirken en iyi porselen diş markası veya seçeneklerin en kaliteli ürünleri dikkate alınmalıdır.

Mehmet Eker Diş Kliniği, en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun en net cevabını alacağınız noktalardan biridir. Bu tedaviler hakkında bilgi almak için klinikle iletişime geçebilirsiniz.

Zirkonyum mu Porselen mi Daha İyi?

en-iyi-dis-kaplamasi-hangisiEn iyi diş kaplaması hangisi denildiğinde, akla iki seçenek gelir; porselen ve zirkonyum. Hangisinin daha iyi olduğu her zaman tartışılan bir konu olmuş ve en iyi diş yapımı hangisi sorusunun cevabı, bu malzemeler üzerinden aranmıştır. Diş kaplama tedavisinde yoğun olarak kullanılan bu malzemelere ilişkin detaylar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Kriterler Porselen Kaplamalar Zirkonyum Kaplamalar
Malzeme Kalitesi ve Dayanıklılık Dayanıklılığı yüksek bir malzemedir. Kaplama tedavilerinde uzun süre bir numaralı seçenek olmuştur. Dayanıklılığı, porselene göre daha iyi olan bir malzemedir.
Estetik Görünüm Estetik görünüm sağlamada başarılıdır. Estetik sağlamada son derece başarılıdır. Dişlerin rengini ve dokusunu çok iyi taklit eder. Doğal dişlerle benzer yapıdadır.
Renk Değişimi Renk değişimine karşı dirençlidir. Talimatlara göre hareket edildiğinde renk değişimi yaşanmaz. Renk değişimine karşı dayanıklı bir malzemedir. Uzun yıllar, rengini korur. Lekelenmeye karşı dirençlidir.
Koruyuculuk Çürüklerden ve dış darbelerden koruyuculuğu yüksektir. Dişleri çürüklere ve dış etkenlere karşı korur.
Hassasiyet Sıcak ve soğuklara karşı diş hassasiyeti oluşmasını engeller. Hassasiyeti engelleme konusunda en başarılı kaplama malzemesidir.
Maliyet Diğer kaplama tedavilerine göre pahalıdır. Ancak zirkonyuma kıyasla daha uygun maliyetlidir. En pahalı diş kaplama tedavisidir. Ancak maliyeti, diğerlerinden aşırı yüksek değildir.
Bakım Gereksinimleri Rutin diş bakımı yeterlidir. Rutin diş bakımı yeterlidir.

Buradaki tabloya göre en iyi diş kaplaması hangisi sorusunun cevabının zirkonyum kaplama olduğu ifade edilebilir. Ancak her hastanın durumunun farklı olduğu ve bu noktada diş hekiminin tavsiyelerinin de dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Mehmet Eker Diş Kliniği, kaplama diş tedavilerinde deneyimlidir. Diş kaplaması için klinikle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

En İyi Diş Kaplaması ile İlgili Sık Sorulan Sorular

En iyi diş kaplaması hangisi konusundaki sık sorulan sorular ve bu soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

1 – Çocuklar İçin En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

Çocuklar için tercih edilecek seçeneklerin biyouyumlu olması gerekir. Bu noktada zirkonyum kaplamalar bir adım öndedir. Zirkonyum kaplamalar, diş hekiminin onay vermesi durumunda çocuklara da uygulanabilmektedir.

2 – En Pahalı Diş Kaplama Tedavisi Hangisi?

Zirkonyum, diğer seçeneklere göre nispeten daha yüksek maliyete sahiptir. Ancak kalitesi ile fiyat farkının karşılığını vermektedir.

3 – En İyi Diş Kaplama Malzemesi Nedir?

Zirkonyum, en iyi diş kaplama malzemesi olarak kabul edilir. Dayanıklılığı, estetik ve doğal sonuçlar vermesi, alerjik reaksiyona neden olmaması en önemli özellikleridir.