Diş Kaplamaları

Kuron Tedavisi Nasıl Yapılır? Kimlere Uygundur?

kuron-tedavisi

Kuron tedavisi, estetik ve fonksiyonel problemlerin giderilmesi için geliştirilmiştir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu tedavinin farklı türleri bulunmaktadır. İnsanların yaşam kalitelerini artıran kron tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz detaylar, yazının devamında.

Kuron Nedir?

Kuron; dişlerde bulunan işlevsel problemler ile estetik kaygıları gidermek için kullanılan kaplamalardır. Bu kaplamalar, dişi tamamen sarar ve hem görünümünü değiştirir hem de problemlerini giderir. Böylece dişler çok daha sağlam ve sağlıklı olur.

Diş kronları olarak da bilinen kaplamalar, kalıcı tedavilerdir. Gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından dişlere yapıştırılan bu kaplamalar hastalar tarafından çıkarılmaz. Çürüme veya benzeri problemlere bağlı olarak ancak diş hekimleri tarafından çıkarılabilir.

Kuron tedavisi, doğal dişlerin taklit edilmesini sağlar. Hastalar, kaplama sayesinde dişlerinin çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını rahat bir şekilde kullanır.

kuron-tedavisi

Kuron Tedavisi

Kuron Çeşitleri Nedir?

Kuron tedavisinin uygulama şekli genel olarak aynı olsa da kaplamaların yapıldığı malzemeler ve yöntemler farklıdır. Bu bağlamda farklı kron tedavileri vardır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan tedavilerden bazıları şunlardır:

Empress Kuron Kaplama

İçerisinde herhangi bir metal bulunmayan yöntemlerden biridir. Dişlerin doğal bir görünüm almasını sağlar. Özellikle ışığa karşı geçirgen olması, doğal diş rengini yansıtmasını sağlar. Ayrıca üzerine yerleştirilen seramik ile çok daha şık bir görünüme sahip olur.

Doğal bir görünüm sağlayan bu yöntem, yüksek dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlü kullanım sağlar. Talimatlara uygun hareket edildiğinde, uzun yıllar beklentileri karşılayacak bir yöntemdir.

Porselen Kuron Kaplama

Porselen kron kaplama, yakın zamana kadar bu alandaki en popüler seçenek olarak kabul edilirdi. Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki farklı türü bulunur. Metal destekli olan seçenek çok daha dayanıklı olmasına karşın, metalden kaynaklı bir takım riskleri vardır.

Porselen kaplamalar, doğal ve estetik çözümler oluşturur. Dişlerdeki fonksiyon problemlerini giderme konusunda da son derece başarılıdır.

Zirkonyum Kuron Kaplama

Zirkonyum kaplama, yakın zamanda geliştirilen ve üstün özellikleri ile dikkat çeken bir seçenektir. Her ne kadar ismi zirkonyum kron kaplama olsa da bu tedavide zirkonyum direkt olarak kullanılmaz. Zirkonyum isimli metalin oksijen ile birleşmesi ile ortaya çıkan zirkonya isimli seramik tedavilerde kullanılır.

Zirkonyum, yüksek dayanıklılığa sahiptir. Metal kökenli bir madde olduğundan, kendinden dayanıklıdır. Ayrıca biyouyumluluğu yüksektir. Söz konusu özelliği, tedavi sonrasında diş etlerinde hassasiyet ve alerjik reaksiyon oluşma riskini düşürür. Bunlara ek olarak dişlerin doğal yapısı ve rengi ile büyük bir uyuma sahiptir. Estetik beklentileri karşılama konusunda da etkili sonuçlar vermektedir.

Kuron Tedavisi Kimlere Yapılır?

kuron-tedavisiKuron tedavisi, estetik ve işlevsel problemlerin giderilmesinde kullanılan bir tedavidir. Çürük ve hasarlı dişlerin restorasyonu ile dişlerdeki kalıcı lekelenme problemlerinde tercih edilir. Bu tedavinin uygulandığı ve tercih edildiği durumlar şu şekildedir:

 • Çürükler nedeniyle diş dokusunun bir kısmının kaybedilmesi
 • Dişlerdeki kırık ve çatlaklar
 • Dişlerin farklı nedenlerden kaynaklı olarak aşınması ve yıpranması
 • Kalıcı lekelenmeler
 • Travma kaynaklı olarak dişlerin bir kısmının kaybedilmesi

Diş kuronları, farklı durumlarda kullanılan ve etkili çözümler üreten tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, tek başına kullanılabileceği gibi farklı tedavilerle de birlikte kullanılabilmektedir. Örneğin; köprü tedavisi sırasında kronlardan yararlanılır. Eksik dişin yerine yerleştirilen protez, komşu dişlere yapılan kronlar ile sabitlenir.

Birçok önemli avantajı ve yararı olmasına karşın bu tedavi herkes için uygun değildir. Tedavinin uygulanamayacağı durumlar ve kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Diş hastalığı
 • Çürük nedeniyle dişlerin büyük kısmının kaybedilmesi
 • Diş kökü çürükleri
 • Dişlerin çok fazla aşınması ve sağlamlığını kaybetmesi

Bu tür durumlarda kuron tedavisi tavsiye edilmez. Ancak son kararın, yapılacak muayene sonrasında diş hekimine ait olduğu unutulmamalıdır.

Dişlerinizdeki fonksiyon ve estetik problemlerin giderilmesi için diş hekimlerimizle görüşebilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak ihtiyaçlarınıza yönelik uygun tedaviyi belirliyor ve hızlı bir şekilde uyguluyoruz. Kron tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kuron Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuron tedavisi, kendi içerisinde farklı aşamalardan oluşur. İlk olarak hastanın bu tedavi için uygun bir aday olup olmadığına bakılır. Hastanın uygun bir aday olduğunun anlaşılması üzerine tedaviye başlanır. Tedavide izlenen aşamalar şu şekildedir:

 • Kuron kaplama için ilk olarak dişler hazırlanır. Bunun için dişler detaylı olarak kontrol edilir ve çürük veya diş eti problemi olmadığından emin olunur. Ardından ise dişler yontularak küçültülür.
 • Küçültülen dişlerden ölçü alınır ve hastanın tedavide hangi kaplama türünü kullanacağını seçmesi istenir.
 • Seçilen kaplama türü için ölçüler laboratuvara gönderilir. Kaplamaların yapım süresi 5-10 gün arasıdır. Kaplamalar gelene kadar dişlerde hassasiyet oluşmaması ve dişlerin zarar görmemesi için dişlere geçici kaplamalar yapılır.
 • Kronların hazır olması ile birlikte belirtilen tarihte ikinci seans başlar.
 • İlk olarak geçici kaplamalar çıkarılır ve dişlerdeki kalıntılar temizlenir.
 • Hazırlanan kronlar tek tek dişlere yerleştirilir ve yapıştırılır. Gerekli kontroller ve ayarlamalar yapılır.

Buradaki adımların ardından tedavi tamamlanır. Tedaviden sonraki ilk günlerde diş hekiminin talimat ve tavsiyelerine göre hareket edilmesi gerekir. Böylece istenmeyen olumsuz etkiler meydana gelmeyecektir.

kuron-tedavisiKuron Tedavisi Avantajları

Kuron tedavisi ile hastalara çok önemli avantajlar sağlanır. Bu avantajlara ilişkin detaylar için aşağıda yer alan tablo incelenebilir:

Avantajlar Açıklama
Dayanıklılık Kuronlar, dayanıklı yapıya sahiptir ve uzun süre sorunsuz olarak kullanılır. Talimatlara uyulduğunda uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar.
Estetik Dişlerde meydana gelen estetik problemleri etkili olarak giderirler. Dişlerin rengini, şeklini, boyutu düzeltirler. Ayrıca çapraşıklık ve hizalama problemlerinin giderilmesi noktasında da başarılı sonuçlar verirler.
Koruyuculuk Zayıf ve hasarlı dişlerin dış etkenlerden korunmasını sağlar, çürüme ve kırılma riskini düşürürler.
İşlevsellik Kırıklar, çatlaklar veya benzeri durumlardan kaynaklı olan çiğneme ve konuşma işlevlerindeki problemleri giderirler.
Biyouyum Biyouyumlu maddelerden üretilirler ve böylece diş etlerinde alerjik reaksiyonlara yol açmazlar.
Konfor Hassasiyet ve ağrı gibi problemleri giderirler ve hastalar için konforlu bir deneyim sağlarlar.

Kuron Diş Fiyatları

Kron diş tedavisi ile ilgili merak edilen hususlardan biri de fiyatlardır. Kuron fiyatları, hastaların dişlerindeki probleme bağlı olarak farklılık gösterir. Kaç dişe kaplama yapılacağı, kaplamalarda kullanılacak malzemelere ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak rakamlar değişir.

Fiyatlar konusundaki en önemli etkenlerden biri kullanılacak kaplama türüdür. Porselen ve zirkonyum kaplama, sağlamış olduğu avantajlar ile günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplama, bu alandaki en iyi seçenek olarak kabul edilir. Ancak maliyeti, diğerlerine göre nispeten daha yüksektir. Porselen kaplama ise fiyat açısından ikinci sırada yer alan seçenek olarak dikkat çeker.

Kuron tedavisi ile ilgili ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üreten diş hekimlerimiz, aynı zamanda uygun fiyat avantajından yararlanmanızı sağlar. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak deneyimli diş hekimlerimizden bu tedaviyi almanızı sağlıyoruz. Kron tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kuron Tedavisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

kuron-tedavisiKuron tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular ve bu sorulara ilişkin yanıtlar aşağıda yer almaktadır.

Kuron Tedavisi Acıtır Mı?

Kuron tedavisi sırasında hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi sayesinde hastaların herhangi bir acı duymaları engellenir. Tedaviden sonra ise hafif bir acı olabilir. Bu acı, geçicidir ve genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Kuron Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kuron tedavisi, hastaların dişlerinin durumuna göre farklı sürelerde tamamlanır. Genel olarak tedavi, 2 seansta tamamlanır. Her seans ortalama 1 saat kadar sürer. Ancak farklı durumların olmasına bağlı olarak seans sayısı ve süresi artabilir.

En İyi Kuron Tedavisi Hangisi?

Zirkonyum kaplama, sağladığı avantajlar ve yüksek dayanıklılık ile en iyi tedavi olarak kabul edilir. Ancak her hastanın durumu farklı olduğundan, hastalara bağlı olarak bu durum farklılık gösterebilir.