diş tedavileri

5 Adımda Protez Diş Nasıl Temizlenir?

protez-dis-nasil-temizlenir

Protez diş nasıl temizlenir? Diş eksikliklerin giderilmesi için kullanılan protezlerin uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım sağlaması için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Doğru temizleme ile protezlerin ömürleri artırıldığı gibi ağız ve diş sağlığı da korunur. Peki, protez diş nasıl temizlenir?

Protez Diş Nedir? Protez Diş Modelleri

Protez diş, eksik dişlerin giderilmesi, estetik ve fonksiyonel problemlerin ortadan kaldırılması için kullanılan yapay dişlerdir. Uygulanan protez diş tedavileri, hareketli ve sabit olmak üzere iki temel sınıfa ayrılır. Sabit protezler, hastalar tarafından çıkarılamaz ve sabittir. Hareketli protezler ise hastalar tarafından çıkarılıp takılabilir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan farklı özelliklere sahip protez diş çeşitleri vardır. Bunlardan bazılarına ilişkin özellikler şu şekildedir:

  • Tam Protez: Total protez olarak da bilinir. Hastaların üst veya alt çenelerindeki bütün dişlerin yerine konulması için kullanılır. Alt ve üst çenede aynı anda kullanılabilir.
  • Parsiyel Protez: Halk arasında takma diş olarak da bilinen parçalı protez, birden fazla eksik diş olması durumunda kullanılır.
  • Hibrit Protez: Tedavide sabit ve hareketli protezlerin aynı anda kullanılması durumu olarak açıklanabilir. Örneğin; diş implantlarına ek olarak kullanılan hareketli protezler, bu tedaviye örnek olarak gösterilebilir.

Bu tür hareketli protezlerin haricinde sabit protezler de vardır. Dişlere yapılan kaplama ve köprü tedavileri ile yerleştirilen protezler, sabit protezlere örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca implant tedavisi ile yerleştirilen protezler de yine sabittir.

Protezin sabit veya hareketli olduğuna bakılmaksızın protez diş nasıl temizlenir sorusu, tüm hastalar için son derece önemlidir.

protez-dis-nasil-temizlenirSabit Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Protez diş nasıl temizlenir? Bu sorunun yanıtı, protez kullanan herkes için önemlidir. Ancak protezin sabit veya hareketli olmasına göre sorunun yanıtı farklılık göstermektedir. Hareketli protezlerin temizlenmesi için özel yöntemlerin kullanılması gerekirken, sabit protezler içinse genellikle özel yöntemler gerekmemektedir.

Sabit protezleri olanların rutin diş bakımı ve temizliğini yapması yeterlidir. Günde iki defa yumuşak üçlü diş fırçası ile dişlerin fırçalanması ve yemeklerden sonra diş ipi ile dişlerin temizlenmesi, protezlerin de temizlenmesini sağlar. Dolayısıyla ekstradan farklı yöntemlerin kullanılması gerekmez.

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Sabit protezlerin aksine hareketli protezlerin farklı şekilde temizlenmeye ihtiyacı vardır. Protez diş nasıl temizlenir sorusu da esasen hareketli olan protezler için sorulmuştur. Hareketli protez diş temizliği için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

1 – Hazırlık

İlk olarak protez çıkarılır ve temizlik için kullanılan bütün malzemeler hazırlanır.

2 – Durulama

Çıkarılan protez dikkatli bir şekilde durulanır. Durulama ile protezin üzerindeki büyük ve kolay çıkabilen gıda artıklarının giderilmesi hedeflenir.

3 – Fırça ile Temizlik

Protezler için özel olarak üretilen fırça ve diş macunu ile protezler temizlenir. Bu temizlik ile dişlerin arasındaki küçük gıda artıkları, bakteriler ve benzeri unsurlar giderilir.

4 – Özel Solüsyon Kullanımı

Fırçalama sonrasında ise protezlerin özel bir solüsyonda bekletilmesi gerekir. Özel solüsyon, fırçanın giremediği noktalara kadar girerek, buradaki bakterilerin temizlenmesini sağlar. Üstelik özel yapısı sayesinde protezlerin beyaz kalmasına da katkı verir. Bu işlem, damak diş olarak bilinen farklı protezler için de uygulanır.

Protezlerin solüsyonda kalma süresi, kullanım zamanına göre değişir. Ancak solüsyonun türünün de bu noktada önemli olduğu unutulmamalı ve talimatlara uygun şekilde hareket edilmelidir.

5 – Durulama

Kullanım öncesinde solüsyondan çıkarılan protezlerin özenli şekilde durulanması önemlidir. Böylece solüsyon çıkardığı kalıntılar giderilecek ve hijyenik bir kullanım sağlanacaktır.

Sararan Protez Dişler Nasıl Beyazlatılır?

protez-dis-nasil-temizlenirProtezler, tıpkı doğal dişler gibi zaman içerisinde beyazlığını kaybedebilir. Protezlerin beyazlığını tekrardan kazanabilmesi için uygulanması gereken yöntemler, esasında protez diş nasıl temizlenir sorusunun cevabından farklı değildir. Sararan protezlerin beyazlatılması için kullanılan yöntemlere ilişkin detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan tablo incelenebilir:

Yöntem Açıklama
Fırçalama Protez dişlerin temizlenmesi için geliştirilen özel fırçalar ve macunlar vardır. Bu macunlar kullanılarak yapılacak düzenli fırçalama, sararma olasılığını büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca her fırçalama ile sararmalar da giderilmektedir.
Solüsyon Protezler için üretilen özel solüsyonlar, bakterileri gidermede etkili sonuçlar verdiği gibi protezlerin kendi rengini alması için lekeleri de gidermektedir. Beyazlatma için protezlerin solüsyon içerisinde ortalama 30 dakika kalması yeterlidir.
Beyazlatma Tabletleri Protez temizliği için geliştirilen temizleme tabletleri, aynı zamanda beyazlatıcı etkiye de sahiptir. Talimatlara uygun olarak kullanıldığında, sararmalar ve lekelenmeleri gidermektedir.

Buradaki yöntemler, protez diş nasıl temizlenir sorusunun yanıtı olarak da kabul edilebilir. Etkili temizlik, beyazlaması sağlar ve lekelenmeler ile renk değişimlerini engeller.

Evde Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Protezler, talimatlara ve diş hekimlerinin tavsiyelerine uygun olacak şekilde temizlenmelidir. Temizlik için diş macunu, uygun fırça ve solüsyon gibi ürünlerin kullanılması gerekir. Bunların yerine farklı ürünler ile temizlik yapılırsa protezler kullanılamaz duruma gelebilir. Farklı seviyelerde olan takma diş fiyatları dikkate alındığında, hastalara gereksiz yere bu maliyetin altına girmiş olurlar.

Evde protez diş nasıl temizlenir sorusunun arkasında, doğal ürünlerle temizliğin nasıl yapılacağı hususu vardır. Özel olarak üretilen solüsyonları ve macunları kullanmak istemeyenler, evdeki doğal ürünleri kullanarak protezlerini temizlemeyi hedefler. Ancak takma diş temizliği karbonat veya benzeri ürünlerle yapılamaz.

Karbonat, sirke ve limon gibi ürünlerin temizleyici özelliği bir noktaya kadar vardır. Üstelik bu doğal ürünlerin her malzemede aynı etkiyi vermedikleri ve bazı ürünlere zarar verebildikleri bilinen bir durumdur. Bundan dolayı protez diş temizliği doğal yöntemler ile değil, diş hekiminin tavsiye ettiği yöntemlerle yapılmalıdır.

Protez Diş Temizliğinde Fırça Seçimi Nasıl Yapılır?

protez-dis-nasil-temizlenir

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Protezlerin temizlenmesinde özel olarak üretilen diş macunları etkili sonuçlar vermektedir. Ancak bu etkili sonuçları elde etmek için doğru fırça seçimi yapılmalıdır. Fırça seçimi sırasında dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

  • Sert kıllı fırçalar, yapay dişlerin üzerinde çiziklere neden olabilmektedir. Bundan dolayı tercih edilen fırçaların yumuşak kıllı olması gerekir.
  • Fırça yapıları sadece yapay dişler için değil, protezin diğer bölümleri için de uygun olmalıdır. Bu noktada olumsuzluk yaşamamak için protezlere uygun olan fırçalar tercih edilmelidir.
  • Protez fırçaları, özel bir tasarıma sahiptir. Sahip oldukları bu tasarım ile protezin her noktasına etkili olarak ulaşır ve gerekli hijyeni sağlar. Normal fırçalar, bu temizliği etkili olarak sağlayamaz.

Protez Diş Nasıl Temizlenir Konusu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Protez diş nasıl temizlenir konusu ile sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Sabit Protez Diş Nasıl Beyazlatılır?

Sabit protezlerin beyazlatılması için rutin diş temizliği ve bakımı aksatılmamalıdır. Günde iki defa yumuşak bir fırça ve macun ile dişlerin fırçalanması ve yemeklerden sonra diş ipi kullanımı, sabit protezlerin beyazlamasını sağlar ve sararmasını engeller.

2 – Takma Diş Temizliği Çamaşır Suyu ile Yapılır Mı?

Takma dişlerin temizlenmesi veya beyazlatılması için çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Bu durum, hem protezlerin zarar görmesine hem de sağlığın riske edilmesine neden olur. Dolayısıyla böyle bir uygulamadan kesinlikle kaçınılmalıdır.

3 – Sirke ile Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Sirke, temizleme özelliği olan bir maddedir. Ancak protez temizliğinde kullanılmamalıdır. Bu noktada diş hekimlerinin tavsiye ve talimatlarına göre hareket etmek gerekir.

4 – Sabit Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Sabit protezlerin temizliği için dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması yeterli olmaktadır. Bunların haricinde farklı yöntemlere ihtiyaç duyulmamaktadır.