diş tedavileri

Gülüş Tasarımında Şeffaf Plak Tedavisi Kullanımının Avantajları

seffaf-plak-tedavisi

Şeffaf plak tedavisi, gülüş tasarımında kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle tedavi sırasında estetik problemlere neden olmaması ile dikkat çeken bu yöntem, buna ek olarak farklı avantajlar da sağlar. Gülüş tasarımında şeffaf plak tedavisi kullanımının sağladığı avantajlar için makalenin devamını inceleyebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

seffaf-plak-tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi, telsiz ortodonti olarak da bilinen bir yöntemdir. Dişlerdeki çapraşıklık ve hizalama problemlerinin giderilmesi için kullanılır. Hastalara özel olarak üretilen plaklar, dişlerin istenilen konuma hareket ettirilmesini sağlar. Böylece hizalamadan kaynaklı estetik problemler giderilir.

Şeffaf plaklar, geleneksel ortodonti tedavilerinin yerine geliştirilmiştir. İlk geliştirildiği dönemlerde, geleneksel yöntemlere göre bazı eksiklikleri olan bu tedavi, günümüzde beklenti ve ihtiyaçları tamamen karşılayan bir seviyeye gelmiştir.

Gülüş tasarımında dişlerdeki hizalama problemlerinin giderilmesi için geçmişte tel tedavileri kullanılırdı. Ancak şeffaf plakların geliştirilmesi ve bu yöntemin sağlamış olduğu önemli avantajlar nedeniyle gülüş tasarımında şeffaf plaklar daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi, hastaya özel olarak uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi, kendi içerisinde farklı aşamalardan meydana gelir. Bu aşamalara ilişkin detaylar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

Aşama Açıklama
İlk Muayene Hastaların dişleri, yapılan ilk muayenede detaylı olarak değerlendirilir. Dişlerdeki problemler için şeffaf plak yönteminin uygun olup olmadığına karar verilir. Hastanın bu tedavi için uygun olmasının anlaşılması durumunda, diğer aşamaya geçilir.
Ölçü Alma Plaklar, hastalara özel olarak hazırlanır. Plakların hazırlanması için ağız için görüntüleri ve ölçüleri alınır.
Tedavi Planı İlk ölçülerin alınmasının ardından tedavi planı yapılır. Hastanın hangi sıklıkta plak değiştireceği, kullanılacak plakların ölçüleri ve tedavi süresi bu aşamada belirlenir.
Plakların Üretilmesi Alınan ölçülere göre laboratuvar ortamında plaklar üretilir.
Plak Kullanımı Üretilen plaklar, daha önce oluşturulan plana göre hastalar tarafından takılır.
Plak Değişimi Tedavi planına göre plaklar ortalama 5-10 gün takılır. Daha sonra yeni plağa geçilir. Yeni plağın takılacağı muayenede, gerekli kontroller de yapılır.

Tedavideki aşamalar genel olarak bu şekildedir. Dişlerdeki çapraşıklıklar giderilene kadar bu plak değiştirme süreci devam eder. Sürecin sonunda hizalama problemleri tamamen giderilir ve hastaların gülüş tasarımına önemli bir katkı verilir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak şeffaf plak tedavisi ve gülüş tasarımı ile ilgili ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz. Gülüş tasarımı ve diğer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak, geleneksel braket tedavileri yerine geliştirilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile diş teli tedavileri, aynı etkiyi ve yararları sağlar. Sağlanan yararlar şu şekildedir:

 • Çapraşıklıkların giderilmesi
 • Hizalama problemlerinin ortadan kaldırılması
 • Dişler arasındaki boşlukların giderilmesi

Buradaki etkileri, ortodontik tedavilerin temel hedefidir. Bundan dolayı şeffaf plaklar, telsiz ortodonti tedavileri olarak kabul edilir.

seffaf-plak-tedavisiŞeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plak tedavisi, her hastaya özel olarak planlanır. Bundan dolayı tedavi süresi, her hasta için farklıdır. Bu süreçteki en önemli husus, dişlerdeki çapraşıklık düzeyidir. Çapraşıklık düzeyi arttıkça tedavi süresi uzarken, tersi durumda ise tedavi süresi kısalır.

Her ne kadar net olarak bir süre vermek mümkün olmasa da çapraşıklık seviyesine göre tedavi süreleri şu şekildedir:

 • Hafif düzeydeki çapraşıklıklar için 6 ay
 • Orta düzeydeki çapraşıklıklar için 12 ay
 • Yüksek düzeydeki çapraşıklıklar için 18 ay

Tedavi süreleri üzerinde sadece çapraşıklık seviyeleri değil, bunun haricinde farklı unsurlar da etkilidir. Yaş, bu noktadaki bir diğer önemli etkendir. Yaşın küçük olması, tedavi sürecinin daha kısa olmasını sağlar. Zira gençlerde gelişim süreci devam ettiğinden, dişlerin hareket ettirilmesi daha kolaydır. Ancak yetişkinlerde dişler yerlerine oturduğundan, hareket ettirilmesi daha zordur ve daha yavaştır. Bu durum ise yetişkinlerdeki tedavi süresinin uzun olmasına neden olur.

Hastaların talimat ve tavsiyelere göre hareket etmesi, bir diğer önemli noktadır. Şeffaf plaklar, hastalar tarafından çıkarılabilir ve takılabilir. Bu durum nedeniyle bazı hastalara gereksiz yere plakları çıkarmakta ve günlük takması gereken sürenin çok altında plakları kullanmaktadır. İlgili durum ise tedavi süresinin uzamasına yol açmaktadır.

seffaf-plak-tedavisiGülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, şeffaf plakların kullanıldığı kapsamlı bir tedavidir. Bu tedavide, hastaların dişlerindeki bütün estetik problemlere yönelik çözümler üretilir. Böylece hastaların çok daha estetik bir gülüşe sahip olmaları hedeflenir.

Gülüş tasarımında, dişlerdeki kırıklar ve lekelenme problemleri, zirkonyum kaplama veya benzeri yöntemlerle giderilir. Böylece daha beyaz ve doğal görünümlü dişlere sahip olunur. Zirkonyum kaplamalar, çapraşıklıkları da gideren bir yöntemdir. Ancak her hasta için uygun değildir ve sadece gerekli durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Gülüş tasarımı da her hastaya özel olarak planlanan bir tedavidir. Bundan dolayı gerek kapsamı gerekse de yapılan işlemler hastalara göre farklılık gösterir. Örneğin; kırık veya lekelenme problemi olmayan birine kaplama tedavisi uygulanmaz ya da dişlerinde hizalama problemi olmayanlarda şeffaf plak kullanılmaz. Hastaların durumu detaylı olarak değerlendirilir ve problemlerine yönelik çözümler uygulanır.

Gülüş Tasarımı İçin Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları

seffaf-plak-tedavisiŞeffaf plak tedavisi, gülüş tasarımında etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Estetik gülüşlerin önündeki en önemli engellerden biri çapraşık dişlerdir. Çapraşıklıkların giderilmesi için kullanılan tedaviler ise uzun süreli olduğundan, şeffaf plaklar son derece avantajlıdır. Gülüş tasarımı ve diğer tedavilerde şeffaf plakların sağlamış olduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Çapraşıklıklar ve hizalama problemlerinin giderilmesi sürecinde estetik kaygılara neden olmazlar. Dışarıdan bakıldığında fark edilmeleri zordur.
 • İstenilen zaman çıkarılabilir. Böylece bütün yiyecekler rahat bir şekilde tüketilebilir.
 • Çıkarılabilir olmasından dolayı diş temizliği çok daha rahat yapılır.
 • Hastalara önemli seviyede konfor sağlar, rahatsızlık hissi oluşturmaz.
 • Dişlere ve diş etlerine zarar vermez. Biyouyumlu malzemeden üretildiği için alerjik reaksiyonlara yol açmaz.

Şeffaf plak tedavisi yorumları, özellikle plakların dışarıdan fark edilmemelerinin ve estetik kaygılara yol açmamalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Gülüş tasarımı yaptıran hastaların bu süreçte estetik kaygılar yaşamaması, şeffaf plakların en önemli avantajı olarak kabul edilir.

Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2023

Invisalign şeffaf plak fiyatları, hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Bu noktada net rakam vermek yanlış olacaktır, zira her hastanın dişindeki problemlerin seviyesi farklıdır. Tedavi fiyatları, çapraşıklık ve hizalama problemlerinin büyüklüğüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Çapraşıklıkların ileri seviyede olması, hem tedavi süresinin daha uzun olmasına hem de bu süreçte daha fazla plak kullanılmasına yol açar. Bundan dolayı da şeffaf plak tedavisi fiyatları, çapraşıklık seviyesine göre değişir. Bu süreçte hastaların yaşı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Çocuklarda ve gençlerde tedavi daha kolay olduğundan, fiyatlar nispeten daha uygun olabilmektedir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak şeffaf plak tedavisi ve gülüş tasarımından uygun fiyat avantajı ile yararlanmanızı sağlıyoruz. Bu tedavilere ilişkin fiyatlar ve detaylı bilgiler için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

seffaf-plak-tedavisiŞeffaf plak tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular ve bunlara ilişkin yanıtlar aşağıda yer almaktadır.

1 – Şeffaf Plak Tedavisi ile Gülüş Tasarımı Yapılabilir Mi?

Gülüş tasarımı için dişlerdeki çapraşıklıkların giderilmesi gerekir. Şeffaf plak tedavisi, bu problemleri giderme konusundaki en önemli tedavi seçeneklerinden biridir. Üstelik tedavi sürecinde estetik kaygılara neden olmaması, hastalara önemli bir avantaj sağlar.

2 – Diş Plak Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar, hastaların dişlerindeki hizalama problemlerinin seviyesine göre değişir. Problemlerin seviyesi ile birlikte tedavi masrafları da yukarı yönlü olarak değişir. Net fiyat bilgisi için hastaların ortodontistlere muayene olması gerekir.

3 – Şeffaf Diş Plağı Dişleri Düzeltir Mi?

Şeffaf plak tedavisi, dişlerdeki hizalama problemlerini giderir. Tedavi sürecinde takılan farklı sayıdaki plak, dişleri istenen konuma doğru hareket ettirir. Böylece hizalama problemleri ile çapraşıklıklar giderilerek, dişler düzeltilir.