Uncategorized @tr

Zirkonyum Diş Takıldıktan Sonra Kesilir mi?

zirkonyum-dis-takildiktan-sonra-kesilir-mi

Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi? Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusu, hastaların merak ettiği başlıca sorular arasında yer alıyor. Zirkonyum kaplama hakkında merak edilen çok fazla soru var.  Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusu da bunlardan biri. Sıklıkla tercih edilen zirkonyum kaplamaya dair yöneltilen bu soru, zirkonyum tedavisine dair cevaplar içeriyor.

Zirkonyum diş nedir? Nasıl bir tedavi sürecini içerir? Zirkonyum diş hangi durumlarda yapılır ve zirkonyum dişlerin ömrü ne kadar olmaktadır? Zirkonyum diş kesimi nedir? Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi? Zirkonyum dişe dair merak edilen her şey bu yazıda.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

zirkonyum-dis-takildiktan-sonra-kesilir-mi

Zirkonyum Diş Takıldıktan Sonra Kesilir mi

Diş kaplamaları en temelde, metal içerenler ve metal içermeyenler olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama, porselen diş kaplama yöntemidir. Zirkonyum dioksin altyapısına sahiptir ve porselendirler. Dolayısıyla metal içermezler. Zirkonyum, özel fırınlardan pişirilerek seramiğe dönüştürülür. Bu seramiğe zirkonya adı verilmiştir. Ve bu malzeme diş kaplamada kullanılır.

Zirkonyum diş kaplama, birçok avantajı barındırmasından ötürü özellikle son yıllarda tercih edilmiştir. Özellikle çürük dişleri olanlar ve beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyenler sıklıkla bu yöntemi tercih etmiştir. Estetik bir özellikte olduğundan ön dişlerde kullanımı yaygındır. Bununla beraber diş yüzeyine ya da eksik diş bölgelerine de uygulanabilir. Peki, zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi?

İstanbul’un önde gelen diş kliniği Mehmet Eker Diş Kliniği, zirkonyum diş kaplama yapmaktadır. Zirkonyum diş kaplamanın yanı sıra zirkonyum diş beyazlatma işlemi de yapan Mehmet Eker Diş Kliniği, Bağcılar ve Başakşehir’deki şubeleriyle hizmetinizde. Uzman ve deneyimli doktorlarla çalışan Mehmet Eker Diş Kliniği, zirkonyum tedavisi yaptırmak isteyen hastaların gönül rahatlığıyla tercih ettiği bir yer.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılıyor?

Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusuna cevap vermeden önce bu tedavi sürecine dair bilgi sahibi olmak gerekir. Zirkonyum kaplama, diş hekimlerinin uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Mehmet Eker Diş Kliniği’nde hastalara uygulanmaktadır. Deneyimli ve profesyonel diş hekimleri; hastalara hem sağlıklı hem de estetik, güzel görünen dişler kazandırmak için bu yöntemi uygulamaktadır.

Mehmet Eker Diş Kliniği, Bağcılar zirkonyum diş kaplama tedavisi için birinci tercih durumunda. Uzman doktorlarla, modern muayenehanelerde son teknoloji cihazlarla en özenli şekilde uygulanan zirkonyum diş tedavisi şu adımlarla uygulanıyor:

 • İlk olarak dişteki sorun saptanır.
 • Tedaviye başlamadan önce hastanın dişlerinde ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır.
 • Dişler olması gerektiği boyutta küçültülür.
 • Küçültülen dişler ölçülür. Bu ölçüm işlemi dijital yöntemlerle veya yumuşak malzemelerle yapılır.
 • Renk skalası hastaya sunulur ve hasta buradan dişleri için renk seçimi yapar.
 • Zirkonyum kaplamalar hazırlanana dek hastanın dişlerinde hassasiyet hissetmemesi ve estetik görünümü kaybetmemesi için geçici dişler takılır. Yani diş kesimi sonrası geçici diş takılır, hemen zirkonyum kaplama yapılmaz.
 • Aşağı yukarı 4-5 gün içinde zirkonyum dişler hazırlanır.
 • Hazırlanan zirkonyum dişler hastanın onayını aldıktan sonra geçici dişler çıkarılır ve takılır.
 • Diş özel bir şeffaf yapıştırıcıyla yapıştırılır.
 • Yapıştırma işleminden sonra yarım saat yemek yenilmemesi gerekir.
 • Diş doktorunun belirlediği tarihlerde kontrole gidilir.

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

zirkonyum-dis-takildiktan-sonra-kesilir-miZirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi? Ağız ve diş sağlığını korumak için her zaman dişlere, diş etlerine özen gösterilmeli ve bakım yapılmalıdır. Dişlerin çürümesini; diş etlerinin hassaslaşmasını, çekilmesini ve kanamasını engellemek için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve yiyip içilenlere dikkat edilmelidir. Buna dikkat etmeyenler dişleriyle ilgili sorunlarla karşılaşırlar. Bazen de buna dikkat edilmesine rağmen çeşitli sebeplerden ötürü dişlerde sorun yaşanabilir.

Dişlerde sorun yaşandığında vakit kaybetmeden diş doktoruna gitmek gerekir. Dişteki soruna göre uygulanan tedavi değişecektir. Zirkonyum kaplamanın uygulanacağı belli başlı durumlar vardır. Özellikle son zamanlarda sıkça tercih edilen bu yöntem dişlerde oluşan birçok sıkıntıyı tedavi etmede kullanılmaktadır. Dişlerin sağlıklı olması, beyaz olması ve estetik görünmesi açısından iyi bir işlev görür.

Zirkonyum diş şu durumlarda yaptırılabilir:

Çürük dişler
Diş araları ayrık olan dişler
Darbe almış kırık dişler
Çeşitli nedenlerden ötürü rengi değişmiş dişler
Beyazlatma işleminin işe yaramadığı dişler
Eksik dişler
Diş eti çekilmesinden ötürü estetiği bozulmuş olan dişler
Çarpık dişler
Estetik bir görünümü olmayan dolgulu dişler
Kuron ve köprü uygulanmış dişler

 

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum dişlerin ömrü insandan insana değişmektedir. Kimi insanlar, 5 – 10 yıl kullanırken kimileri ise ömür boyu kullanabilmektedir. Düzenli olarak diş kontrolü yaptıran, dişlerine özen gösterip bakım yapan kişilerde elbette zirkonyum diş ömrü daha uzun olmaktadır. Bu dişlere iyi bakmak, fırçalamak, temizlemek ve hasar vermemek gerekir.

Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusuna gelmeden önce zirkonyum tedavisi ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir konuyu hatırlatmakta fayda var. Zirkonyum dişlerinizin; sağlıklı, uzun ömürlü ve güzel bir estetiğe sahip olması için iyi bir klinikte dişlerinizi tedavi ettirmelisiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği, 1988’den bu yana profesyonelce hizmet sunan, güvenilir bir kliniktir.

Zirkonyum Diş Takıldıktan Sonra Kesilir mi?

zirkonyum-dis-takildiktan-sonra-kesilir-miZirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi? Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusu, zirkonyum diş kaplama ile ilgili çok sorulan bir sorudur. Kaplama öncesi diş kesimi yapılır. Dişler kesildikten sonra hemen zirkonyum kaplama yapılmaz ve geçici dişler takılır. Birkaç gün sonra zirkonyum dişler hazırladığında, hastanın onayının ardından takılır.

Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusuna cevap vermek için tedavi sürecine bakmak gerekir. Çürük, hasarlı, kırık dolayısıyla yerine yenisi koyulması gereken dişler önce kesilir. Sonra yerlerine zirkonyum dişler hazırlanana dek geçici diş takılır. 4-5 gün sonra ise zirkonyum diş takılır.

Zirkonyum Diş Takıldıktan Sonra Kesilir mi Sorusu ile İlgili Daha Detaylı Cevap

Zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi? Dişlerin kesilmesi bazı durumlarda gerekli olabilir. Zirkonyum kaplama yapılması, dişin tamamen ya da belli bir oranda eksik olması durumunda yapılır. Dolayısıyla burada diş kesme yapılabilir. Dişlerin kesilmesi estetik ve tıbbi tedavilerde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Nitekim zirkonyum diş kaplama uygulaması hem estetik hem tıbbi tedaviyi içerir. Ayrıca diş beyazlatma konusunda da oldukça başarılıdır.

Diş kesimi zararları olabilse de tedavi için gerekli olabilen bir işlemdir. Bazen sağlıklı bir dişe sahip olmak, daha büyük sağlık sorunlarını engellemek için dişlerin kesilmesi gerekebilir. Farklı boylarda olan dişlerin kesim işlemi estetik ve düzgün bir görünüm kazandırmak için olabilir. Özellikle ön diş kesimi estetik görüntü için yapılabilmektedir. Diş kaplama için diş kesme çoğunlukla zirkonyum kaplama tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir.

Dolayısıyla zirkonyum diş takıldıktan sonra kesilir mi sorusuna buradan cevap bulabilirsiniz. Zirkonyum kaplama işleminde kesilecek dişler kullanılacak malzeme ile beraber istenilen görüntüyü vermelidir. Bu nedenle ilk olarak hasta muayene edilir, görüntüleme yöntemleri ile dişlerin yapısı tespit edilir ve dijital ortamda nasıl bir kaplama uygulanacağı saptanır.