Diş Kaplamaları

Yamuk Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır mı?

yamuk-dislere-zirkonyum-kaplama-yapilir-mi

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı sorusu diş hastalarının merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Zirkonyum kaplama, birçok dişe yapılabilen bir kaplama tedavisidir? Peki, yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı?

Son zamanlarda sık sık tercih edilen zirkonyum kaplama, hastaların genellikle sonucundan memnun olduğu bir tedavidir. Bu nedenle de dişleri çürük olan, hasar sonucu kırık ya da eksik olan, dişleri estetik olmayan, dişlerinin rengini beğenmeyen birçok hasta zirkonyum kaplama yaptırmaktadır. Peki, yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? İşte cevabı…

Zirkonyum Kaplama Nedir?

yamuk-dislere-zirkonyum-kaplama-yapilir-mi

Yamuk Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır mı

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? Son yılların en çok tercih edilen kaplama yöntemlerinden olan zirkonyum kaplama nedir? Zirkonyum kaplama; diş hekimliğinde dijital teknolojilerin kullanımının ve estetik anlayışın artmasının bir sonucudur. Zirkonyum diş kaplama; daha çok çürükler, dişlerdeki kırıklar, dişlerdeki renk bozulmalarının giderilmesi gibi durumlarda uygulanır.

Zirkonyum kaplama hem dişlerin sağlığı ve sağlamlığı için hem de estetik bir yapıda olup güzel görünmesi için uygulanır. Bu yöntemde dişin ölçüsü alınarak kaplanır. Zirkonyum kaplama tedavisi dijital teknolojilerin kullanıldığı bir tedavidir. Bu nedenle her klinikte aynı kalitede olmayabilir. Dişlerinize yaptıracağınız her işlemde olduğu gibi zirkonyum kaplamada da nitelikli bir diş kliniği tercih etmelisiniz.

Zirkonyum diş kaplama için Mehmet Eker Diş Kliniği’ni tercih edebilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği, İstanbul’un önde gelen ve Bağcılar ve Başakşehir ilçelerinde şubeleri bulunan bir diş kliniğidir. Özellikle Bağcılar zirkonyum diş kaplama tedavisi için birinci tercih durumundadır. Uzman doktorları, modern, konforlu ve tam teçhizatlı muayenehaneleri ve kullandığı dijital teknolojilerle Mehmet Eker Diş Kliniği hizmetinizde!

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır? Tedavi Süreci Nasıldır?

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı diye soran kullanıcılar zirkonyum kaplama sürecini de bilmeliler. Öncelikle bu sürecin diş hekimleri tarafından nasıl yürütüldüğünü bilmekte fayda var. Mehmet Eker Diş Kliniği’ndeki profesyonel ve deneyimli hekimler zirkonyum diş kaplama sürecini şu şekilde yürütüyor:

 • İlk olarak dişteki sorun saptanır.
 • Tedaviye başlamadan önce hastanın dişlerinde ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır.
 • Dişler olması gerektiği boyutta küçültülür.
 • Küçültülen dişler ölçülür. Bu ölçüm işlemi dijital yöntemlerle veya yumuşak malzemelerle yapılır.
 • Renk skalası hastaya sunulur ve hasta buradan dişleri için renk seçimi yapar.
 • Zirkonyum kaplamalar hazırlanana dek geçici dişler takılır. Bunun amacı, hastanın dişlerinde hassasiyet hissetmemesi ve estetik görünümü kaybetmemesidir. Yani diş kesimi sonrası geçici diş takılır, hemen zirkonyum kaplama yapılmaz.
 • Aşağı yukarı 4-5 gün içinde zirkonyum dişler hazırlanır.
 • Hazırlanan zirkonyum dişler hastanın onayını aldıktan sonra geçici dişler çıkarılır ve takılır.
 • Diş özel bir şeffaf yapıştırıcıyla yapıştırılır.
 • Yapıştırma işleminden sonra yarım saat yemek yenilmemesi gerekir.
 • Diş doktorunun belirlediği tarihlerde kontrole gidilir.

Zirkonyum diş kaplama, diş beyazlatma için de yapılıyor. Zirkonyum kaplama ile diş beyazlatma işlemi yapan hekimler, hastanın daha iyi bir gülüşe sahip olmasını istiyor. Zirkonyum diş beyazlatma işlemi Mehmet Eker Diş Kliniği’nde uygulanıyor.

Zirkonyum Kaplamanın Özellikleri Nelerdir?

yamuk-dislere-zirkonyum-kaplama-yapilir-miYamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı gibi hakkında birçok soru sorulan bu kaplama yöntemi özellikle son yıllarda çok sık tercih ediliyor. Bu tercihin altında da elbette birtakım sebepler yatıyor. Diş hastaları, hem sağlık hem de estetik açısından sahip olduğu avantajlardan ötürü bu yöntemi tercih ediyor.

Zirkonyum kaplamanın hastalar tarafından sık tercih edilmesinde başlıca şu 4 temel neden bulunuyor:

Özellik Açıklaması
Güç Özellikle arka dişlerin çiğneme gücüne sahip olan ve doğal dişler kadar baskıya dayanıklı bir yapısı vardır.
Ömür Zirkonyum diş kaplamalar, iyi bakım gösterildiği sürece klasik metal alaşımlar kadar uzun ömürlü olabilir.
Uyum Biyo-uyumlu malzemeler sınıfında olan zirkonyum; vücudun iltihaplanma benzeri tepkiler vermesi oldukça düşük bir olasılıktır.
Uygulanabilirlik Diş kaplaması zaman isteyen bir uygulamadır. Kaplama süreci dişlerdeki dolgu, köprü gibi diğer tedavilerin yapılmasından sonra başlar. Diş doktorunuz isterse zirkonyum kaplamaları kendisi de hazırlayıp iki seansta yapabilir. İlk muayenede dişlerde zirkonyum için yer açılır ve çalışılacak dişlerim ölçüsü alınıp kopyalanır. İkinci seansta, dişe uygun yapılmış zirkonyum kaplama takılır.

 

Yamuk Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır mı?

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı sorusu zirkonyum diş kaplama hakkında sıkça sorulan bir sorudur. Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı sorusuna cevap bulmak için hangi dişlere zirkonyum kaplama yapılır sorusunu cevaplamak gerekir.

Zirkonyum kaplama çarpık diş ya da yamuk diş için uygun mudur? Yamuk dişlere kaplama yapılır mı? Zirkonyum kaplama şu durumdaki dişlere yapılabilir:

 • Çürük dişler
 • Diş araları ayrık olan dişler
 • Darbe almış kırık dişler
 • Çeşitli nedenlerden ötürü rengi değişmiş dişler
 • Beyazlatma işleminin işe yaramadığı dişler
 • Eksik dişler
 • Diş eti çekilmesinden ötürü estetiği bozulmuş olan dişler
 • Çarpık dişler
 • Estetik bir görünümü olmayan dolgulu dişler
 • Kuron ve köprü uygulanmış dişler

Yamuk Dişlere Zirkonyum Kaplama Yapılır mı? Nasıl Yapılır?

yamuk-dislere-zirkonyum-kaplama-yapilir-miYamuk, çarpık dişler için uygulanan diş teli yöntemi işe yarasa da zahmetli ve uzun bir süreci içermesinden dolayı eskisi kadar tercih edilmiyor. Son zamanlarda yamuk ya da çarpık dişler için uzun süren tel tedavisi ile uğraşmak istemeyen hasta sayısı giderek artmıştır. Bu durum yamuk dişler tel takmadan nasıl düzelir, çarpık dişlere lamine yapılır mı, yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı sorularının sorulmasına neden olmuştur.

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? Yamuk dişlerin tedavisinde kaplama uygulandığı zaman sağlıklı dişlerin üzerine lamine ve zirkonyum uygulanır. Çarpık dişlerde tedavi yöntemi dişlerin durumuna göre değişecektir. Eğer sadece diş aralıkları fazlaysa ve diş renginde değişim yoksa bonding tedavisi yapılabilir. Ön dişlerde çarpıklık ya da yamukluk ve dişlerde sararma varsa lamine kaplama uygulanabilir.

Bununla beraber dişler estetik olarak düz bir yapıda değilse ve azı dişlerinin de dahil olduğu bir estetik problemi varsa zirkonyum kaplama tercih edilebilir. Zaten çarpık dişlerin tedavisinde kaplama yapılacağı zaman çoğunlukla metal içerikli olmayan kaplamalar tercih edilir.

Yamuk Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Yamuk dişlere zirkonyum kaplama yapılır mı? Yamuk dişlere uygulanan kaplamaların fiyatı birçok kritere göre değişir. Öncelikle ne tür bir diş kaplama uygulandığına göre değişir. Bununla beraber kaç dişe uygulandığına, ne amaçla uygulandığına ve ne tür dişe uygulandığına göre değişir. Klinikten kliniğe de fiyatlar farklılaşmaktadır.

Yamuk diş kaplama fiyatları için öncelikle ne tür kaplama yapılacaksa onun fiyatına bakılmalıdır. Örneğin zirkonyum diş fiyatları gibi. Kaplama türüne göre fiyatlar değişmektedir çünkü kaplamalar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kaplamanın fiyatlarına baktıktan sonra fiyat aşağı yukarı belli olmuş oluyor.