diş tedavileri

Güçlü Bir Ağız ve Diş Sağlığı İçin Sahip Olmanız Gereken 9 Alışkanlık

agiz-ve-dis-sagligi

Ağız ve diş sağlığı, önemli sağlık konularından biridir. Sürdürülmesi ve korunması gereken bir durumdur. Ağız ve diş sağlığı; dişlerin, diş etlerinin, diş minesinin sağlıklı olma durumudur. Ağzı ve dişleri sağlıklı tutmak için yapılması gereken rutinlerin yanı sıra tedavileri de içerir. Yani hem sorunların ortaya çıkmaması için alınması gereken önlemleri hem de sorun ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken müdahaleyi kapsar.

Ağız ve diş sağlığı daima korunmalıdır. Bu, göz ardı edilecek bir durum değildir. Özen ve bakım gerektiren bir konudur. Bu yüzden birtakım alışkanlıklara sahip olmayı gerektirir. Bunlar; kişiyi zorlayacak, zahmetli alışkanlıklar değildir fakat terkedilmemesi gerekir. Çünkü terkedilmesi durumunda ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar baş gösterebilir. Peki bu alışkanlıklar nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı Nedir?

agiz-ve-dis-sagligi

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı; diş etleri, dişler, ağız, dudaklar, çene ve dilin sağlığını kapsayan bir sağlık alanıdır. Ağız ve dişle ilgili hastalıkları önlemeyi ve hastalıklara müdahaleyi kapsar. Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın çok önemli bir parçasıdır, yalnızca bulunduğu bölgeyi etkilemez. Hem fiziksel sağlık, hem de psikolojik sağlık açısından çok önemlidir.

Bu noktada dişlerin yalnızca sağlıklı ve sağlam olması önemli değildir. Dişlerin, diş etlerinin görünümü de önemlidir. Çünkü diş ve diş etlerinin görüntüsü kişinin dış görünümü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Her insan sağlıklı ve estetik görünen dişlere sahip olmak ister. Bu, kişinin kendini mutlu ve özgüvenli hissetmesine katkı sağlar. Dolayısıyla bu, kişinin psikolojisi üzerinde de etkilidir.

Dişlerin sağlığını korumak için daima özen ve bakım gösterilmeli, belirli aralıklarla dişçiye kontrole gidilmelidir. Buna rağmen dişlerde problem olduğunda dişçiye gitme geciktirilmemelidir. Bu noktada iyi bir hekime ve kliniğe başvurulmalıdır. Mehmet Eker Diş Kliniği, 35 yıllık tecrübesiyle İstanbul’un önde gelen bir diş kliniğidir. Modern muayenehanesi, son teknoloji cihazları ve profesyonel doktorları ile hastaların tercihi olmuştur.

Güçlü Bir Ağız ve Diş Sağlığı İçin Hangi Alışkanlıkları Edinmeniz Gerekiyor?

Dişlerin sağlıklı bir yapıda olması, sağlıklı yapısını sürdürmesi herkes için çok önemlidir. Güçlü bir ağız ve diş sağlığı, kişinin genel sağlığına doğrudan olumlu etkide bulunur. Dişlerin sağlıklı olması; diş ve diş etlerinin sağlam olması, güzel görünmesi, estetik durması, rengini koruması gibi durumları kapsar. Bunların hepsi dişlerin sağlığı için önemli ve gereklidir.

Diş sağlığına dikkat edilmediği sürece dişlerde çürük hatta kayıp yaşanabilmektedir. Diş etlerinin kanaması ve hassaslaşması, ağız kokusu, dişlerde sızlama sıkça karşılaşılan problemlerdir. Bu problemlerle karşılaşmamak için bazı alışkanlıklar ve rutinler edinmek gerekir. Ağız ve diş sağlığı için edinilmesi gereken alışkanlıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dişleri düzenli, doğru ve uygun sayıda fırçalamak
  • Kahve, çay, sigara gibi ürünlerin tüketimini azaltmak
  • Diş temizliği için diş ipi kullanmak
  • Temizlenmesi zor tatlıları dikkatli tüketmek
  • Meyve ve sebze tüketmek
  • Bol su tüketmek
  • Düzenli olarak kontrole gitmek
  • Şeker tüketimini minimum seviyede tutmak
  • Dişlerde oluşan problemlere erken müdahale etmek

1 – Dişleri Düzenli Fırçalamak

Ağız ve diş sağlığı konusunda herkesin bildiği ve akla gelen ilk şey dişleri fırçalamaktır. Fakat önemli olan dişleri doğru fırçalamaktır. Dişlerinizi günde 2 defa fırçalamalısınız. Diş fırçanız dişlerinize ve diş etlerinize göre belirlenmelidir. Diş fırçanızın belirlenmesi için hekiminize başvurabilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği’ndeki profesyonel doktorların önerisine göre diş fırçası ve diş macunu alabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı konusunda diş fırçalamak basit bir şey olarak görülse de çok önemli olduğundan dolayı dikkatli yapılmalı, gerekirse diş hekiminden tavsiye alınmalıdır. Özellikle diş etleri hassas olan kişiler, uygun diş fırçalama için hekimlerine başvurabilirler.

2 – Sigara, Kahve ve Çay Tüketimini Azaltmak

agiz-ve-dis-sagligiSigara, kahve ve çay gibi ürünler dişlerde leke bırakan ve zamanla dişlerin sararmasına neden olan ürünlerdir. Bu ve bunun gibi renkli ürünler, özellikle dişler fırçalanmadığı sürece, dişlerde zamanla bir tabaka oluşturmaya başlar. Hem dişlerinizin dışına yapışarak renk oluşturabilirler hem de dişlerinizin minesine etki ederek içten dişlerinizi sarartabilirler. Ayrıca sigara diş ve diş etlerinize doğrudan hasar verir.

Bu ürünlerin dişlerde yaptığı renklenme sonrası dişlerinizi temizletmek için hekiminize başvurabilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği, diş beyazlatma ve zirkonyum diş beyazlatma işlemleri ile sizlerin tekrardan beyaz dişlere kavuşmanıza yardımcı olur.

3 – Diş İpi Kullanmak

Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenlerden biri de diş ipi kullanmaktır. Diş ipi ekstra temizlik sağlar. Diş fırçasının erişmekte zorlandığı noktaların temizliği için çok önemlidir. Diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi ağız ve diş sağlığı için gereklidir.

4 – Temizlenmesi Zor Tatlıları Dikkatli Tüketmek

Bazı gıdaların ve özellikle şeker içeren ürünlerin dişten temizlenmesi zor olmaktadır. Bu durum zamanla dişin çürümesine neden olmaktadır. Çürüme durumunda hemen müdahale edilmediğinde ise diş kurtarılamamaktadır. Dişlere yapışan tatlılar, şekerler başlı başına bir problemdir. Bunların dişlerde kalması dişlerde bakteri oluşumuna neden olur ve dişlere ciddi zararlar verir.

5 – Meyve ve Sebze Tüketmek

Meyve ve sebzelerde var olan vitaminler ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler, diş etlerinin de ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. Bu doğal ve lezzetli besinler dişlerinize dost besinlerdir.

6 – Bol Su Tüketmek

Vücut için en önemli kaynak olan su, ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Özellikle yemekten önce içilen su genel bir ağız ve diş temizliği yapar. Zira yemek sonrasında asidik durumda olan ağız içinin nötr hale gelmesini sağlar.

7 – Düzenli Olarak Kontrole Gitmek

agiz-ve-dis-sagligiDüzenli bir şekilde diş hekimine kontrole gitmek, en gerekli alışkanlıklardır. Çünkü dişlerinizin durumu belirli aralıklarla takip edilmelidir. Bu, dişlerinizin sağlığı hakkında geribildirim almanızı sağlar. Ayrıca sorunlar oluşmadan sorunların önlenmesini sağlar. Dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirdiğinizde dişlerinizde oluşacak problemleri önceden önler, oluşması muhtemel problemler varsa bunlara erken müdahale ettirirsiniz.

1988 yılında kurulan Mehmet Eker Diş Kliniği’nin İstanbul’un Bağcılar ve Başakşehir ilçelerinde şubeleri bulunuyor. Bağcılar zirkonyum diş denildiğinde akla gelen Mehmet Eker Diş Kliniği, modern teknoloji ürünlerle dijital diş hekimliği hizmeti sunuyor. Peki dijital diş hekimliği nedir? Dijital diş hekimliği, diş hekimliği tedavilerinde dijital teknolojilerin kullanılmasıdır. Dijital teknolojiler sayesinde diş hekimleri daha hızlı, daha doğru ve daha etkili bir şekilde tedavi yöntemlerini uygulayabilmektedir.

8 – Şeker Tüketimini Minimum Seviyede Tutmak

Şeker, diş çürümesinin en önemli sebeplerindendir. Şekerin çok olması, çok tüketilmesi dişe doğrudan zarar verir. Dişte bakterilerin üremesine, dişin çürümesine sebep olur. Az şeker tüketmek ağız ve diş sağlığı için gereklidir. Şeker tükettikten sonra en azından su içerek ağzı temizlemek iyi olacaktır.

9 – Dişlerde Oluşan Problemlere Erken Müdahale Etmek

Ağız ve diş sağlığı için alışkanlıklara sahip olmak, dişlerinize bakım ve özen göstermek yaşayacağınız ağız ve diş sağlığı problemlerini önler. Fakat dişlerinize özen göstermenize rağmen dişlerinizde problemler yaşayabilirsiniz. Bunun, genetik gibi birçok sebebi bulunur. Dişlerinizin sağlığının bozulması durumunda gecikmeden diş hekiminize gitmeniz gerekir.

Dişlerin sağlığının bozulması dışında dişlerin estetik ve güzel durması için de diş hekimine gidebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı için dişlerin yalnızca sağlıklı olması değil aynı zamanda güzel görünmesi de önemlidir. Estetik diş hekimliği, dişlerinizin estetik görünüm kazanmasını amaçlayan bir alandır. Bu alanda, çarpık veya düzensiz halde olan dişlerin düzeltilmesi hedeflenir.

Mehmet Eker Diş Kliniği, estetik diş hekimliği hizmeti de sunar. Dişlerinizin güzel bir görünüme sahip olması için profesyonel ve deneyimli hekimleri ile hizmet verir.