diş tedavileri

Lingual Diş Teli Nedir? Lingual Diş Teli Hakkında 5 Bilgi!

lingual-dis-teli

Lingual diş teli uygulaması, ortodonti kapsamında tercih ediliyor olup günümüzde yaygın olarak gerçekleştirmektedir. Hastaların estetik kaygılarını yok etmeyi sağlayan bu uygulama özellikle her yaş için uygunluk taşımaktadır. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin her birey için ortodontist tarafından uygulama yapılmaktadır.

Diş teli uygulaması genel olarak dişlerin düzenini ve görünümü değiştirmek amacıyla gerçekleşmektedir. Var olan bu değişim ile estetik bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Özellikle çarpık diş ve yamuk diş görünümü yok etmek için ortodonti tedavisi gereklidir. Fakat bunu gerçekleştirirken farklı yöntemler bulunur.

Bu yöntemlerden bir tanesi de lingual diş teli yani görünmez diş teli olup Mehmet Eker Diş Kliniği kapsamında uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.

1 – Lingual Diş Teli Nedir?

Lingual diş teli tedavisi, görünmez diş teli uygulaması olarak da bilinmektedir. Geleneksel diş teli tedavisi ile kıyaslandığında kendi içerisinde farklı avantajlara sahiptir. Bu avantajların başında ise diş telinin dişin ön yüzeyine değil arka yüzeyine uygulanması bulunur.

Dişlerin arka kısmına uygulanan diş teli uygulaması ile bireylerin diş yapısında değişim hedeflenmektedir. Dışarıdan herhangi bir şekilde fark edilmiyor oluşundan ötürü estetik kaygıları minimuma indirmektedir. Böylece herhangi bir değişiklik fark edilmeksizin tedavi uygulanmaya devam etmektedir.

lingual-dis-teliPorselen Diş Teli ile Lingual Diş Teli Aynı mı?

Başakşehir diş klinikleri tarafından yaygın bir şekilde uygulanan lingual diş teli, bazı diğer tedavi yöntemleri ile karıştırılabilmektedir. Porselen diş teli uygulaması bu karışıklığın oluştuğu alanların başında yer alır. Her iki uygulama ortodonti tedavisi olsa da farklıdır, aynı tedavi değildir.

Porselen Diş Teli Tedavisi Lingual Diş Teli Tedavisi
Diş teli, dişin ön ya da arka yüzeyine uygulanabilmekte olup daha çok ön yüzeyde kullanılmaktadır. Diş teli doğrudan dişin arka yüzeyine uygulanır ve dışarıdan fark edilmez.
Kullanılan diş teli metal değildir, porselen yapıdadır. Dişin ön yüzeyinde kullanıldığında çok zor fark edilir. Metal diş teli kullanılmakta olup klasik bir uygulama yapılır.
Ortodonti tedavisi kapsamında yer alır. Ortodonti tedavisi kapsamında yer alır.
Her yaştan birey için uygulanabilir yapıdadır. Her yaştan birey için uygulanabilir yapıdadır.
Maliyeti porselenden üretilmiş olmasından dolayı daha fazladır. Maliyeti metal diş teli kullanılmasından ötürü daha cebe uygundur, düşüktür.

Her iki tedavi arasındaki farkı böylece daha iyi anlamak mümkün olacaktır. Eğer diş tellerinin hiç görünmemesini istiyorsanız, lingual tel uygulamasını seçmelisiniz. Telin dişlerin ön yüzeyde olmasını istiyor fakat estetik bir görünüm amaçlıyorsanız porselen diş teli tedavisi daha doğru olabilecektir.

lingual-dis-teli2 – Görünmeyen Diş Teli Uygulaması Kimler için Uygundur?

Günümüzde birçok bireyin dişlerin sıralaması, görünümü ve duruşu konusunda şikayetleri mevcuttur. Küçük yaşlardan itibaren farklı sebeplere bağlı olarak bahsi geçen şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bunun karşılığında yapılması gereken ise ortodonti tedavileri olmaktadır.

Her ne kadar günümüzde farklı ortodonti tedavileri var olsa da temel amaç dişlerin estetik anlamda istenen şekilde sıralanması, görülmesidir. Bunu gerçekleştirmek amacıyla görünmez diş teli uygulamasına başvurabilirsiniz. Peki uygulama kimler için uygundur?

Kesin olarak bir sınırı olmamakla birlikte bahsi geçen şikayetlere sahip her birey tarafından tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Öncesinde bir ortodontist tarafından kontrol muayenesi yapılır herhangi bir engel bulunmadığı takdirde uygulama yapılabilmektedir. Genel itibari ile:

  • Diş görünümünden hoşlanmayan bireyler,
  • Dişlerin sıralamasında hata bulunanlar,
  • Yamuk ve çarpık diş görüntüsüne sahip olanlar,
  • Estetik anlamda daha güzel bir görünüm isteyenler lingual diş teli uygulamasına başvurabilir.

Bahsi geçen tedavi yöntemi, Mehmet Eker Diş Kliniğimizde gerçekleşmekte olup her yaştan birey için uygunluk arz etmektedir. Çocuklarda olduğu kadar yetişkinler de gönül rahatlığıyla tedaviye başlayabilmektedir.

3 – Lingual Diş Teli Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

lingual-dis-teliHer uygulamada olduğu gibi görünmez diş teli tedavisinde de dikkat edilmesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken unsurlar, tedavinizin istendik yönde ilerlemesine neden olur. Aynı zamanda dişlerinizin de tedavi sonunda estetik bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Ortalama olarak bir lingual tel tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Tel arasında besinlerin kalması çürümeye neden olur bu yüzden ara yüz fırçasıyla düzenli fırçalamalı, hijyene dikkat etmelisiniz.
  • Sert ve kabuklu gıdalardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde braket kırılması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Asitli içecekler ve alkollü içecekler dişleriniz kadar tele zarar verebilir bundan dolayı minimum seviyede tüketmek şarttır.
  • Kontrol randevularınızı aksatmadan gitmelisiniz.

Ekstra dikkat etmeniz gereken konular da mevcut olacaktır. Bunları Bağcılar diş hastaneleri ve özel diş kliniklerindeki uzman doktorlar size aktaracaktır.

4 – Lingual Diş Teli Dezavantajları Bulunuyor mu?

Sanılanın aksine lingual tel uygulamasında herhangi bir avantaj söz konusu değildir. Bu uygulama geleneksel diş teli uygulamasına göre sadece görünüm olarak fark edecektir. Dişin arka kısmına uygulanmasından ötürü hastayı olumsuz etkileyen bir durum söz konusu olmayacaktır. (Örneğin uyutmayan diş ağrısı, kötü görünüm vs.) Diğer taraftan maddiyat olarak da yüksek ücretler talep edilmediğinden her anlamda hasta için avantaj sunmaktadır.

lingual-dis-teli5 – Lingual Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Güncel lingual diş teli ücretleri klinikler arasında farklılık yaratmaktadır. Kliniklerin bu denli farklı ücretlendirme sunması normal bir durumdur fakat hastalar cebine uygun fiyatlandırma ve profesyonel hizmet talep etmektedir. Bunu karşılayabilecek klinik oldukça kısıtlı olduğundan bizzat kliniklerle iletişime geçerek bilgi almanız gerekir.

Mehmet Eker Diş Kliniğimize telefon numaramızdan ulaşabilir ya da sitemizde yer alan formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

Lingual Tel Hakkında Sık Sorulan Sorular

lingual-dis-teli

Lingual Diş Teli

Kliniğimize gelen hastalar başta olmak üzere genel anlamda internet üzerinde de lingual diş teli hakkında merak edilen bazı konular mevcuttur. Sık sorulan soruları ve cevapları bu yüzden sizler için bir araya getirdik.

A– Lingual Diş Teli Kimlere Takılır?

Dişlerin sıralamasında hata bulunan, çarpıklık ve yamukluk mevcut olan herkes tarafından lingual diş teli uygulanabilir. Geleneksel uygulamaya kıyasla özellikle estetik kaygı yaşayan hastalar görünmeyen diş teli tedavine yönelebilmektedir. Yaş sınırı bulunmamakla birlikte diş hekimi tarafından onay verildiği takdirde tedaviye başlanmaktadır.

B– Diş Teli Ne Kadar Sürer?

Geleneksel diş teli tedavisi ile kıyaslandığında lingual diş teli uygulamasında süre anlamında farklılık yoktur. Hastanın sahip olduğu diş yapısına göre ortalama bir tedavi süresi belirlenmektedir. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte tedavi süresi ortalama 6 ay – 1 yıl olmaktadır. Fakat bu süre 2 yıla kadar artabilmektedir.

C – Lingual Tel Konuşmayı Etkiler mi?

Ortodonti tedavileri arasındaki diş telleri genel olarak düşük düzeyde de olsa konuşmayı etkileyebilmektedir. Bu rahatsız edici düzeyde olmamakla birlikte mümkündür. Lingual diş teli uygulamasında ise telin konuşmayı etkileme olasılığı daha düşüktür. Bu yüzden genel itibari ile konuşmayı etkilemez, hastayı zor durumda bırakmaz.

D – Lingual Diş Teli Ne Kadar?

Lingual diş teli fiyatları uygulama süresi, hastanın diş yapısı ve güncel malzeme maliyetine göre belirlenmektedir. Etkenler dönemsel olarak değişeceğinden güncel fiyat bilgisini ancak klinikten almak mümkündür. İnternet üzerinde fiyat bilgisi paylaşmak yasak olmakta olup güncel fiyatlar için kliniğimize ulaşmanız gerekecektir.