Diş Ağrısı

4 Adımda Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

uyutmayan-dis-agrisi-nasil-gecer

Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Uyutmayan diş ağrısı, kişinin istirahat etmesini ve uyumasını engelleyen bir durumdur. Hatta bu ağrıların şiddeti ile kişi uyurken bile uyanabilmektedir.

Bu diş ağrısının sebebi genellikle dişteki çürüklerdir. Uyutmayan diş ağrısı herkeste görülebilir. Cinsiyete ve yaşa bağlı değildir. Bu ağrıların tedavisi için en doğru hareket bekletilmeden diş hekimine başvurmaktır.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser? Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

uyutmayan-dis-agrisi-nasil-gecer

Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu ağrılar genelde zonklama ve sızı şeklinde olmaktadır. Ağrılar ilk olarak ağızda hissedilmektedir. Ağrının şiddetine bağlı olarak baş ve kulaklara kadar yayılan bir ağrıya dönüşebilmektedir.

Bu durumun nedeni diş çürüklerinden kaynaklı olsa da, altta yatan nedene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Doğal yöntemler ile ağrı hafifletilebilir. Fakat ağrının sebebi çürüğe bağlı iltihap ve enfeksiyon ise kesinlikle bir diş hekiminden yardım alınması gerekmektedir.

Kullanılan bu doğal yöntemler ağrıları hafifletse de kesin çözüm olmamaktadır. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde olduğu ‘iddia edilmektedir’;

Doğal Yöntemler
Antibakteriyel özelliği olduğu için maydanozu çiğnemek Diş macunu değiştirmek
Antiseptik özelliği olduğu için sirkeli su ile gargara yapmak Sıcak veya soğuk kompres uygulamak
Antimikrobiyal özelliği olan sarımsağı ezerek ağrıyan bölgeye uygulamak Karanfil çiğnemek yada karanfil yağı

Bu yöntemler tamamen iddiadan ibarettir. Çünkü doğal yöntemlerin bilimsel olarak işe yaradığı kanıtlanmamıştır. Bu yüzden işin alanında uzman bireylere ve kliniklere başvurmak daha doğrudur.

1 – Kulağa Vuran Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sızı şeklinde başlayan diş ağrıları kısa bir süre sonra şiddetini artırarak, kulak bölgesinde ağrıya neden olmaktadır. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Bu ağrıların dişte mi yoksa kulakta mı olduğu ayırt edilememektedir. Bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanımı etki göstermeyebilir.

Kısa süreli olarak dişlerde oluşan apse veya diş çektirmek kulak ağrısına neden olmaktadır. Diş çekiminden sonra 2-3 günlük bir süreçte şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar diş bölgesinde, çene, kulak hatta şakaklarda da ortaya çıkabilmektedir. Yaşanan ağrılar, tedaviye başlanmadığı takdirde ileri derecede kulak enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Evde uygulanacak doğal yöntemler bu noktada işe yaramamaktadır. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Bu ağrılar için en kısa sürede bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Diş hekiminizin önerdiği ilaçlarla kulak ağrısı şikayeti giderilmektedir.

2 – Gece Diş Ağrısı Tutarsa Nasıl Geçer?

Şiddetli diş ağrıları genellikle geceleri başlamaktadır. Bunun nedeni hormonal değişiklikler ile damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemeler olmaktadır. Böyle bir ağrıyla karşılaşıldığında ağrı kesici bir ilaç alarak, en yakın diş hekimine gitmek gerekir.

Diş hekimlerine erişimin zor olduğu durumlarda ise, ağrıyan dişin diş eti bölgesine alkol, kolonya, aspirin gibi şeyler sürmek son derece tehlikeli ve yanlış uygulamalardır. Bunlar, diş etini tahriş ederek ikinci bir ağrıya neden olmaktadır.

Ağrı kesici gargaralarla ve tuzlu su ile yapılacak olan gargara hastayı bir miktar rahatlatmaktadır. Bu yöntemler kısa sürelidir ve tedavi edici nitelikte değildir. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? doğru olan yöntem, ağrı kesici bir ilaç alarak geçici olarak ağrıyı dindirmek ve ilk fırsatta bir diş hekimi kontrolüne gitmektir.

uyutmayan-dis-agrisi-nasil-gecer3 – Doktora Gitmeden Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Böyle durumlarda diş ağrısını hafifletmek için, tuzlu su, oksijenli su, dişe karanfil yağı, vanilya özü ve soğuk kompres uygulanmaktadır. Ancak bu ağrılarda doğal yöntemler kısa süreli tedavilerdir. En doğru olan bir diş hekimine başvurmaktır.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak alanında deneyimli hekimlerimiz ile birlikte yapılan tedavilerle bu ve bunun gibi diş hastalıklarına tedavi imkanı sunmaktayız. Amacımız, sizlere daha iyi hizmet sunmaktadır. Kliniğimizde, sadece diş sağlığınızı değil aynı zamanda kendinizi de özel hissetmenizi sağlamak için özel tedaviler uygulamaktayız. Sağlıklı bir gülüş için bize güvenebilirsiniz.

4 – Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dişlerin çürük sebebiyle ağrıması gibi durumlarda, çürük olan dişin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer?  Yaşanan ağrıları hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Ancak bu ağrılar, ilaç almayı bıraktığınızda tekrar başlayacaktır.

Bu ağrıların tedavisi için lokal anestezi ile dişin uyuşturulması ve çürüğün tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında diş bölgesinde oluşan boşluğu kapatmak için dolgu malzemeleri ile işlem yapılmaktadır. Çürük olan dişin öz kısmına kadar ilerleyen durumlarda ise kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Uyutmayan Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, dişte ve diş etinde meydana gelen sızı, uyuşukluk gibi bazen de zonklama şeklindeki ağrı hissidir. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Bu ağrı bir sürü nedenden kaynaklı olabilmektedir. Bu ağrı sebepleri ise şöyledir;

  • Zarar gören diş minesinde oluşan çürükler, erken tedavi edilmediği durumlarda sinirleri tahriş etmektedir. Bu durum ise çok şiddetli ve gece uyutmayan diş ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Fırçalama esnasında oluşan kanama ve bu kanamaya bağlı olarak diş eti dokusunda şişme ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu durum ise diş eti iltihabına neden olur. İltihap nedeniyle dişlerin üzerinde plaklar oluşmaktadır. Bu plaklar diş etlerinin çekilmesine ve çok şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.
  • Bu diş ağrısına enfeksiyonlarda sebep olmaktadır. Diş kökünde biriken bakteriler sebebiyle oluşan bir enfeksiyon, diş apsesine yol açabilmektedir. Bu apse kişide, şişlik, şiddetli ağrı ve ateş gibi belirtilerle kendini göstermektedir.
  • Bazı insanlar gün içinde veya gece uyurken dişlerini sıkarak veya gıcırdatarak dişlere zarar verebilmektedir. Dişleri sıkmak veya gıcırdatmak aşındırma yarattığı için diş ağrısını oluşturmaktadır.

uyutmayan-dis-agrisi-nasil-gecerUyutmayan Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bu diş ağrısı pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Yalnız kişilerin ağız hijyen alışkanlıkları ve yaşam tarzları kişiden kişiye değiştiği için nedenleri de değişkenlik göstermektedir. En yaygın belirtiler ise şunlardır;

  • Soğuk ve sıcak yiyeceklerin yenilmesi ve içilmesi esnasında oluşan ağrılara, diş minesindeki çatlaklar ve çürükler neden olmaktadır.
  • Diş zonklaması neden olur? Dişteki sinirler ve etrafındaki dokular Bu zonklamaya neden olabilmektedir.
  • Enfekte olmuş ve çürümüş bir diş ağızda bakteri üretmektedir. Bu bakteriler ağızda koku yapmaktadır. Ağız kokusu da bu ağrıların belirtileri arasındadır.
  • Başın belli bölgelerinde ve çene etrafında hissedilen ağrılar, diş ağrısı habercisi olabilmektedir.
  • Ağız içerisinde oluşan yara, kızarıklık, diş etlerinde şişlik ve fırçalama iltihaba neden olmaktadır. Bu iltihap diş eti hastalıklarına yol açmaktadır. Bu hastalıklar diş ağrısı belirtilerindendir.

Sık Sorulan Sorular

Diş sağlığı oldukça önemli bir konudur. Kişilerin diş problemleri hakkında akıllara takılan bazı sorular bulunmaktadır. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? gibi merak edilen sorulardan bazıları şöyledir;

uyutmayan-dis-agrisi-nasil-gecer1 – Dolgu Olan Diş Neden Ağrır?

Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Dolgu yapılan bir diş zamanla yıpranarak aşınabilmektedir. Bu olay, dişin yüzeyine doğru aşındığını veya kenarlarının kırıldığını göstermektedir. Böyle durumlarda dişlerde hassasiyet ve ağrı olmaktadır. Diş hekimlerinin önerdiği ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

2 – Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişte meydana gelen zonklama durumunda tuzlu ve ılık suyla çalkalama yapılmaktadır. Bu çalkalama yöntemi ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Diş etinizde şişlik olduğu durumlarda, tuzlu su yatıştırıcı görevi görmektedir.

3 – Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yaşanan diş ağrısı için, sirkeli su ile gargara yapmak, maydanoz çiğnemek, sarımsağı ezerek ağrıyan bölgeye uygulamak, sıcak veya soğuk kompres yapmak, diş macunu değiştirmek gibi durumlar ağrıyı azaltmada etkili olmaktadır.