diş tedavileri

Diş Teli Fırçaları Nelerdir? Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

dis-teli-fircalari

Diş teli fırçaları, ortodonti tedavisi sırasında hastaların kullanması adına özel üretilmiş ürünlerdir. Normal diş fırçalarına göre kıl yapısı, yumuşaklığı gibi unsurları değişiklik gösterir. Bu sayede ortodonti tedavisi sırasında hastanın ağız ve diş hijyeninin daha iyi olması sağlanmaktadır. Bireylerin özellikle diş hekimi kontrolünde bu tarz fırçaları kullanması önerilmektedir.

Ortodonti tedavileri günümüzde her ne kadar farklı yöntemlerle gerçekleşiyor olsa bile geleneksel tedaviler arasında metal diş teli ve diğer tel uygulamaları bulunur. Dişe takılan braket ve teller, normal diş fırçalarının diş yüzeyine erişmesine engel olur. Tam da bu aşamada devreye giren diş teli fırçaları istenen düzeyde diş temizliği oluşturmak için gereklidir.

Diş Teli Fırçası Nedir?

dis-teli-fircalariDaha önce de bahsedildiği üzere diş teli fırçası, ortodonti tedavisinde yer alan hastalar için üretilmiş özel fırçalardır. Bu fırçaların yapısı, görünümü, kıl yoğunluğu ve sertliği oldukça değişkendir. Zaten bu değişkenler sayesinde normal diş fırçalarından kesin olarak ayrıldığı görülmektedir.

Her ne kadar temel gövdesi ve baş kısmı geleneksel diş fırçaları gibi olsa da genel itibari ile özellikleri farklılaşmaktadır. Dahası kullanıldığı alanda diş ile teması daha fazladır, diş etlerine ve diş aralarına iyi nüfuz eder. Diğer taraftan bu diş fırçaları her yerde satılmamaktadır. Sadece belirli markalar tarafından kısıtlı modelleri ile satışta yer almaktadır.

Tedavi yöntemi ne olursa olsun tüm ortodonti tedavileri sırasında kullanılabilir. Örneğin sadece metal diş teli uygulamasında değil, lingual diş teli uygulamasında da etkili olan bir üründür. Bu yüzden ortodontistler tarafından belirli markaların listesi verilerek önerilmektedir. Fakat burada karar verecek son kişi hasta olduğundan dilediğini alma hakkına sahiptir.

Arayüz Fırçası Diş Teli Fırçası ile Aynı mı?

Toplum arasında diş teli fırçaları denildiğinde akla ilk olarak arayüz fırçaları gelmektedir. Arayüz fırçalarının da temel amacı diğer fırçalarda olduğu gibi hijyen sağlamaktır. Fakat yapısı, gövdesi ve fırça kıllarından dolayı tamamen farklılığa sahiptir. Daha çok küçük yapıdadır ve tellerin arkasına, braket aralarına girmek adına üretilmiştir.

Sonuç olarak diş teli fırçaları ile arayüz fırçası teoride aynı değildir. Her iki ürünün de amacı ortak olsa da üretimleri farklıdır. Ancak toplum arasında özellikle ortodonti fırçası denildiğinde akla ilk olarak arayüz fırçası gelmektedir. Bu yüzden genel olarak uzmanlar arasında bu fark açıkça belirtilmekte halk arasında ise bir kabul görmektedir.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

dis-teli-fircalariOrtodonti hastalarının arayüz fırçası kullanmak adına özel bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Diş teli fırçaları normal fırçalar gibi kullanılabilir. Sadece etkisini arttırmak adına diş aralarına, tel arkasına ve braket yanlarına değdiğine emin olmalısınız. Böylece dişteki hijyen daha iyi sağlanacaktır.

Diğer taraftan mümkün mertebe çok baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle uyguladığınız kuvvete göre braket kırılması görülebilir. Bu tarz durumlardan kaçınmak adına normal fırçalama yönteminde kullandığınız çabayı diş teli fırçaları için kullanmalısınız.

Eğer normal ortodonti diş fırçası değil sadece arayüz fırçası kullanacaksanız şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Diş macunu kullanmanız gerekmez. Islatarak kullanabilirsiniz.
  • Her besin tüketiminden sonra kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Dişlerinizi normal fırça ile temizledikten sonra arayüz fırçası kullanmalısınız.
  • Mümkün mertebe her alanda yanınızda taşımalısınız.
  • Fırçalama sonrası bol su ile temizlemeli, yüzeyinde besin parçası kalmadığına emin olmalısınız.
  • Diş eti ve çevresini temizlerken arayüz fırçası ile çok baskı yapmamalısınız. Aksi takdirde kanama görülebilir.

Bu ve bunun gibi durumlar hakkında hastalara Başakşehir diş klinikleri bünyesinde çalışan ortodontistler özel bilgi verecektir. Verilen uyarılara dikkat ederek ilerlerseniz, sorun yaşamazsınız.

Ortodontik Diş Fırçası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastalar ilk defa diş teli tedavisi görüyorsa bu tedavi sırasında nasıl diş fırçası seçiminde bulunmalı emin olamayabiliyor. Elbette diş teli fırçaları alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Özellikle ortodontist tarafından konu hakkında detaylar daha fazla verilecektir. Fakat genel itibari ile diş teli fırçaları seçerken şu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır:

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedenleri
Fırçanın Sahip Olduğu Kıl Yoğunluğu Fırça kılları her zaman farklı olmaktadır. Yoğunluk arttıkça dişe temas eden alan artacağından hijyenin artma olasılığı söz konusu olur. Bu durumda kullanacak bireye bağlı olarak daha yoğun kıl yapısına uygun fırçalar seçilmelidir.
Gövde ve Başlık Boyutu Kullanan hastanın yaşına göre gövde be başlık boyutu önemlidir. Söz konusu diş teli fırçaları genelde yetişkinlere göre üretilir. Ancak çocukların da bu tedavi alabilmesi mümkün olduğundan ağız yapısına uygun hareket edilmelidir.
Fiyatları Diş teli fırçaları fiyat anlamında normal fırçalara göre değişiklik gösterir. Bu yüzden ücretlere bakarak hareket etmekte fayda var. Bütçeye uygun diş teli fırçaları seçilmeli, alışveriş yapılmalıdır.
Ortodontist Önerileri Ortodontistler bu konuda uzman olduklarından doğru diş teli fırçaları hakkında önerilerde bulunacaktır. Önerileri göz önünde bulundurarak hareket etmeli, uzman ile birlikte karar vermelisiniz.

 

Klinikler Tarafından Arayüz Fırçası Ücretsiz Veriliyor mu?

dis-teli-fircalariArayüz fırçaları, diş teli fırçaları olarak bilinen ortodonti fırçalarından farklı olduğundan genelde daha düşük maliyetlidir. Her klinik ya da hastane olmasa da bazı Bağcılar diş hastaneleri tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Fakat verilme garantisi söz konusu değildir, hastanın tedavi süreci hakkında bilgi alırken merak ediyorsa bu konu hakkında detay alması mümkündür.

Diş Teli Kullananlar için Diş Fırçası Önerileri Hangileri?

Ortodontist tarafından güncel olarak üretilen diş teli fırçaları hakkında öneriler sunulacaktır. Öneriler arasında yaygın, az bulunan ya da pahalı ürünler de söz konusudur. Hasta bütçesine bağlı olarak uzman görüşü de aldığı takdirde dilediğini almakta özgürdür. Fakat ortalama sınıfta yer alan diş teli fırçaları da fiyat performans ürünü olacaktır.

Ortodontik Diş Fırçası Önerisi İnternetten Alınmalı mı?

Mümkün mertebe internet üzerinden ortodonti konusuna dair öneri almamak gerekir. İnternette yer alan bilgilerin tamamı uzmanlar tarafından oluşturulmaz. Bu yüzden diş teli fırçaları gibi önemli bir konuda öneri almak için uzmana doğrudan danışmak gerekir. Aksi takdirde yanlış fırça seçimi gerçekleşebilir.

Diş Teli Fırçaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

dis-teli-fircalari

Diş Teli Fırçaları

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak ortodonti tedavileri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kliniğimizde yer alan hastalarımız tarafından tedavi kadar diş teli fırçaları hakkında merak ettikleri bulunuyor. En sık gelen sorular ve cevapları ise şu şekilde:

1 – Diş Teli Varken Hangi Fırça Kullanılır?

Ortodonti fırçası, arayüz fırçası ya da diş teli fırçası olarak adlandırılan özel fırçalar kullanılabilir. Fakat kesinlikle şart olduğu söylenemez. Normal diş fırçası kullanan bir birey ekstra hijyen talep ediyorsa arayüz fırçası alabilir. Diğer diş teli fırçaları doğru hijyen sağlandığı müddetçe gereksiz kalabilir.

2 – Diş Teli Varken Diş Nasıl Fırçalanır?

Normal diş fırçalar gibi fırçalamalısınız. Yukarı aşağı yön ya da dairesel hareketler yapmak yeterlidir. Ancak tedavi sırasında diş teli ve braketler arasında gıdalar girebilir. Bunlara engel olmak ve temizlemek adına diş teli fırçaları ile özel olarak bu noktalara müdahalede bulunmak şarttır.

3 – Diş Teli Günde Kaç Kez Fırçalanır?

Ortodontistler tarafından en az 2-3 kere fırçalama önerilmektedir. Ancak mümkünse ve ortam uygunsa her besin tüketiminden sonra en azından arayüz fırçası ile dişler temizlenmelidir. Böylece tel kenarında besin birikmesi ve bundan dolayı çürüme yaşanmayacaktır.