diş tedavileri

Diş Plakları mı Diş Teli mi Daha İyi? Farkları Neler?

dis-plaklari

Diş plakları günümüzde en yaygın kullanılan ve hastalar tarafından da tercih edilen ortodonti tedavi yöntemleri arasındadır. Var olan görüntüsü ve işlevi dolayısıyla çarpık ve yamuk diş görüntüsünü ortadan kaldırmaktadır. Böylece olası estetik kaygıları ortadan kaldırabilmektedir. Fakat bu tedavi yöntemine dair bilgiler toplum arasında kısıtlıdır.

Geçmişten günümüze değin sürekli olarak diş teli tedavisi uygulanmasından ötürü yeni nesil ortodonti tedavileri hakkında bilgiler genelde kısıtlı kalmaktadır. Hatta çoğu zaman diş teli mi daha iyi yoksa şeffaf diş plağı mı soruları kliniğimize gelmektedir. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak ortodonti tedavileri arasında özellikle diş tellerini uygulamaktayız. Peki bu iki tedavi arasında farklar neler? İşte detaylar…

Diş Plakları Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere dişler için üretilmiş olan özel araçlardır. Bu araçların görüntüsü genel itibari ile şeffaf olduğundan şeffaf plak, şeffaf diş plakları olarak da adlandırılmaktadır. Kullanım amaçları tedavisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel itibari ile ortodonti tedavisi kapsamında ele alınmaktadır.

dis-plaklari

Diş Plakları

Tek dişe değil, tüm dişlere uygulanan diş plakları dışarıdan oldukça zor fark edilebilen bir görüntüye sahiptir. Bundan dolayı çocuk, genç ya da yetişkin olmak üzere herkes tarafından kullanılmaktadır. Ortodontist ve hasta işbirliği çerçevesinde tedavi yöntemi olarak tercih edilebilmektedir. Özellikle günümüzde ortodonti tedavileri arasında yenilikçi bir yöntemdir.

Diş Plağı Ne İşe Yarar?

Kullanım amacına bağlı olarak diş plağının işlevselliği değişebilmektedir. Güncel olarak diş plakları iki şekilde kullanılmaktadır:

  • Geleneksel diş teli uygulamasından sonra pekiştirme tedavisi olarak,
  • Tek başına kullanılarak dişlerdeki görüntü bozukluğunu gidermek amacıyla ortodonti tedavisi olarak.

Her iki durumda temel amaçları aynıdır. Dişlerdeki yamuk, çarpıklık ve dizilim sorunlarını ortadan kaldırılması hedeflenir. Fakat kullanım zamanına ve süresine bağlı olarak işe yarama durumları farklıdır.

Eğer diş plağı normal diş teli tedavisinden sonra kullanılacaksa bu pekiştirme tedavisi olarak geçer. Pekiştirme tedavisinde amaç halihazırda düzelmiş olan dişlerin düzeninde kalıcı sağlamaktır. Diş telleri çıktıktan sonra hastaya verilir ve belirli bir süre kullanılması istenir. Gece yatarken ve mümkünse gün içinde kullanılarak tedavinin kalıcılığı arttırılır.

Tek başına ortodonti tedavisi olarak kullanılacaksa şeffaf plaklar gün içerisinde mümkünse sürekli takılmalıdır. Sadece yemek yerken ve içecek tüketirken çıkarılması talep edilir. Plaklar uzun vadede dişlerdeki görüntü sorununu ortadan kaldırarak estetik bir gülüşün ortaya çıkması sağlanır.

Şeffaf Plak Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışma Prensibi Vardır?

dis-plaklariDiş plakları her bireyin diş yapısına özel olarak laboratuvarda elde edilir. Ölçü alındıktan sonra ağız yapısına göre dizayn edilen plaklar hastaya teslim edilir. Her plağın belirli kullanım süresi mevcuttur. Kullanılan plaklar diş üzerinde belirli bir baskı yaratır. Bu baskı dolayısıyla dişlerin yerleri değişir ve hedeflenen sıralamaya, dizilime kavuşan dişler estetik görüntüyü ortaya çıkarır.

Diş Plakları ile Diş Telleri Arasındaki Farklar Neler?

Toplum arasında en sık karıştırılan konulardan birisi diş plakları ile diş tellerinin arasındaki farklar olmaktadır. Başakşehir diş klinikleri bünyesindeki Mehmet Eker Diş Kliniğimize de en çok bu konuda sorular gelmektedir. Hastalarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermek adına farklara değinmekteyiz. Genel itibari ile diş plakları ve diş telleri arasındaki farklar şu şekildedir:

Diş Plakları Diş Telleri
Kullanım alanına göre pekiştirme tedavisi ya da sadece ortodonti tedavisi olarak kullanılabilir. Diş telleri doğrudan ortodonti tedavisi olup geçmişten günümüze kullanılmaktadır.
Günümüzün en yeni ortodonti tedavi yöntemidir. Geleneksel ortodonti tedavisi olup en yaygın kullanılan yöntemdir.
Her klinik tarafından diş plağı tedavisi gerçekleştirilmez. Neredeyse tüm kliniklerde diş telleri uygulanabilmektedir.
Daha estetik bir görüntü ile tedavi yöntemi sağlamaktadır. Dışarıdan fark edilebilir bir yapıya sahip olur.
Braket kırılması, tel çıkması gibi unsurlar görülmez. Doğru kullanım olmadığı müddetçe braket kırılabilir, tellerde sorun ortaya çıkabilir.
Farklı görünümü yoktur, tek bir görüntüye sahiptir. Kullanılan malzemeye göre farklı çeşitleri vardır. Porselen, metal diş teli bunlardan bazılarıdır.
Kullanım süresi hastadan hastaya değişmekte olup genel olarak tedavi süresi daha uzundur. Kullanım süresi hastadan hastaya değişmekte olup şeffaf plaklara göre daha kısa sürede sonuç verir.
Ortalama tedavi ücretleri daha pahalıdır. Ortalama tedavi ücretleri daha uygundur.

Elbette bu iki tedavi yönteminin ortak yönleri de mevcuttur. Örneğin, Bağcılar diş hastaneleri tarafından her iki yöntem de mevcut koşullar varsa uygulanmaktadır. Fakat çok sıra beklenmesinden dolayı daha çok özel klinikler tercih edilir. Eğer siz de sıra beklemeden kısa sürede tedaviye başlamak istiyorsanız, Mehmet Eker Diş Kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Diş Telleri mi Daha İyi Diş Plakları mı?

dis-plaklariHer iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bundan dolayı bir tedavinin daha iyi olacağı konusunda bilgi vermek zordur. Hastanın istediği görünüm şekli, maddi imkânları, yaşı ve tedavi olmak istediği süreye bağlı olarak durum değişecektir. Bu aşamada hastanın bahsettiğimiz farklara göz atarak karar vermesi daha doğru olacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir tedavi süresinden bahsetmek gerekirse 1-2 sene boyunca devam etmektedir. Fakat tedavi süresi kişiye özel bir durumdur. Yani, hastanın sahip olduğu şikayetler ya da yaşı gibi unsurlardan dolayı tedaviler farklılaşacaktır. Bu aşamada yapılması gereken bizzat uzman ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgi almak olmalıdır.

Invisalign Şeffaf Plak Yorumları Nasıl?

Genel itibari ile Invisalign şeffaf plak yorumları iyi olsa da temelde aynı amaca hizmet etmesinden ötürü diş teli ile farklı olmadığına da değinilmektedir. Hastalar genel olarak estetik kaygılarından dolayı şeffaf plakları tercih eder. Halbuki bu gibi kaygıları giderebilmek için lingual diş teli uygulaması da mevcuttur.

dis-plaklariLingual diş teli uygulamasında dişlerin arka kısmına teller yapıştırılır. Bu işlem sonrasında dışarıdan bir bireyin asla telleri fark etmesi mümkün olmayacaktır. Hatta şeffaf plaklar dikkatli bakıldığında fark edilirken bu teller dikkatli bakılsa da görülmez. Sonuç olarak her iki tedavi yöntemi de estetik bir gülüşe kavuşmanızda size yardımcı olacaktır.

Şeffaf Diş Plağı Kullananlar Diş Teli Kullananlara Göre Daha mı Avantajlı?

Diş plakları kullanımında avantajlar kendi içerisinde var olmaktadır. Özellikle estetik görünüm bunlardan birisidir. Fakat olumsuz yönleri de mevcuttur. Bunların başında hastaların diş plakları kullanımı konusunda daha aktif olmaları bulunur. Örneğin, diş plakları belirli sürelerde değişmelidir. Diğer taraftan gün içerisinde de sürekli çıkarıp takmak gerekecektir.

Tüm bunların sonucunda şeffaf plak kullanımı aslında hastalar için daha uğraştırıcı olabilmektedir. Metal diş telinde normal şartlarda sadece doktor kontrolünde değişim yapılır. Hastanın diş teli fırçaları kullanarak hijyen sağlamak dışında dikkat etmesi gereken şey yoktur. Diş plakları daha uğraştırıcı ve teferruatlı olduğundan avantaj konusunda geride kalabilmektedir.

Invisalign Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

Güncel diş plakları fiyatları hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Hizmet veren klinikler diş şeffaf plak fiyatları konusunda kişisel hareket etmektedir. Maliyet, işlem, süreç gibi unsurlara bağlı olarak diş plakları ücretleri belirlenir. Bundan dolayı hastaların güncel diş plakları fiyatları adına doğrudan klinik ile iletişime geçmesi daha doğru olacaktır.

Diş Plakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

dis-plaklariGenel itibari ile diş plakları hakkında sık sorulan bazı sorular mevcuttur. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak sizler için diş plakları adına gelen soruları cevaplandırdık:

1 – Diş Plağı Dişleri Düzeltir mi?

Evet, düzeltir. Şeffaf diş plakları kullanılırsa eğer dişlerde oluşan çarpıklık ya da yamukluk kesin olarak düzelecektir. Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

2 – Diş Plağı Ne Kadar Süre Kullanılır?

Hastanın diş yapısına, çarpıklık ya da yamukluk durumuna göre, yaşına ve diş plakları kullanım süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortalama olarak kullanım süresi 1-2 yıl olmakla birlikte kişiye göre 6 ay sürebilir.

3 – Diş Plağı Devlet Karşılıyor mu?

Diş plakları genel itibari ile özel klinikler tarafından verilen bir hizmettir. Bu hizmeti devlet hastanesinde almak neredeyse imkânsızdır. Devlet hastanelerinde diş plakları pekiştirme tedavisi kapsamında temin edilmektedir.