Diş Kaplamaları

Porselen Diş Kaplama Nedir? 2024 Porselen Diş Kaplama Fiyatları

porselen-dis-kaplama

Porselen diş kaplama, diş yapısının bozulduğu durumlarda tercih edilen bir kaplama yöntemidir. Diş kaplama yöntemi sayesinde dişler eski yapısına kavuşturulur. Her ne kadar doğal diş gibi görünüme kavuşulmasa da bireylerin estetik yapı ve fonksiyonel işlemler yapması mümkün olur. Başta diş kırılması, dişte çürüme, estetik olarak diş yapısının bozuk olması temel yaptırma sebeplerindendir.

Diş kaplama yöntemleri günümüzde oldukça fazladır. Zirkonyum diş kaplama en yaygın yöntemlerinden birisi olsa da genel itibari ile porselen kaplama da yapılmaktadır. Porselen diş kaplama ön dişler için daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü yapısı itibari ile diğer kaplamalardan kesin olarak ayrılır.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

porselen-dis-kaplama

Porselen Diş Kaplama

Adından da anlaşılacağı üzere porselen diş kaplama, diş yüzeyine porselenden elde edilen malzemenin uygulanmasıdır. Bu malzemeler dişin şeklini alacak şekilde üretilir ve takılır. Yapıştırma usulüne dayanan kaplama yöntemi sonrası bireyler tamamen estetik bir görünüm elde edecektir. Böylece estetik kaygılar tamamen ortadan kalkmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Kimlere Uygundur?

Porselen diş kaplatılacaksa bunun için bireylerin bazı şikayetleri oluşması beklenmez. Çünkü uygulamanın temelinde bir sorun yatmaz. Tamamen gülüş estetiği kapsamında yaptırılabilir. Ancak bazı bireylerin ihtiyaçtan kaynaklanan uygulama yaptırdığı görülmektedir. Bu bireyler arasında:

  • Dişlerinde kırılma ve şekil bozukluğu olanlar,
  • Daha estetik diş yapısına kavuşmak isteyenler,
  • Diş boyutunu değiştirmek isteyenler,
  • Dişte çürüme ve renk değişimi meydana gelenler bulunur.

Eğer siz de bu tarz şikayetlere sahipseniz porselen diş kaplama yaptıranlar arasında bulunabilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniğimiz ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

porselen-dis-kaplamaDiğer kaplama yöntemleri ile neredeyse birebir uygulama aşamalarına sahiptir. Siz de kaplama yaptıracaksanız genel itibari ile şu aşamalardan geçeceğinizi bilmelisiniz:

Aşamalar Uygulama
Dişlerin Temizlenmesi ve İncelenmesi Diş hekimi tarafından öncelikle hastanın diş yapısı incelenmektedir. İncelemeye bağlı olarak uygulamaya geçilecekse ilk etapta dişler temizlenir ve uygulamaya hazır bir ortam elde edilir.
Diş Ölçüsünün Alınması ve Renk Belirlemesi Porselen kaplamalar her ne kadar çok temiz bir görüntüye sahip olsa da bir dişe uygulanacaksa diğer dişlerle uyum sağlamalıdır. Ayırt edilmemesi ve estetik sorun yaratmaması adına renk belirlenir. Diğer dişlerle birlikte boyutlandırma yapılarak uygun diş üretimi sağlanacaktır.
Porselen Kaplama Hazırlığı İkinci seansa geçilmeden önce özel laboratuvar ortamlarında kaplama dişler hazırlanır. Bağcılar diş kliniği olarak yaklaşık 7-14 gün arasında kaplamalarınızı hazır hale getirmekteyiz.
Kaplamaların Dişlere Yapıştırılması Son aşama olarak adlandırılan bu süreçte kaplama dişler artık ağız içine uygulanır. Var olan dişlerinize doğal, zararsız yapıştırıcılar sürülür ve kaplamalar dişlere geçirilir. Birkaç saniye içerisinde sabitlenen dişlerinizi artık kullanabilirsiniz.

Porselen Diş Öncesi-Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

porselen-dis-kaplamaPorselen diş kaplama yaptırmadan önce çok fazla dikkat etmeniz gereken unsur yoktur. Diş hekiminiz sizin için gerekli işlemleri yapacağından problem yaşamazsınız. Sadece en önemli dikkat etmeniz gereken unsur doğru bir klinik seçimi yapmak olmalıdır. Örneğin Başakşehir diş klinikleri arasında araştırmanızı sıkı tutmalı, size uygun kliniğe yönelmelisiniz.

Diğer taraftan porselen kaplama sonrası dikkat etmeniz gerekenler daha fazladır. Bu aşamada dikkat etmeniz gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Ağız ve diş hijyenine ekstra dikkat etmelisiniz.
  • İlk birkaç gün sert gıdalardan uzak durmanız gerekir.
  • Asitli, alkollü içecekleri çok fazla tercih etmemelisiniz.
  • Kontrol randevularına gitmeli, diş hekiminize dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.
  • Sert gıdaları genel itibari ile tüketirken dikkatli olmalısınız.

Genç Yaşta Kaplama Diş Yaptırmak Uygun mu?

Her ne kadar ilk bakışta tuhaf gelse de genç yaşta porselen diş kaplama yaptırmak zararlı bir durum değildir. Elbette burada başvuracak kişinin yaşı, sebebi de önem arz etmektedir. Ancak bazı durumlarda ihtiyaçtan kaynaklanan kaplamalar söz konusudur. Örneğin; travmatik durumlar, kazalar ya da doğuştan gelen sorunlardan bahsedilebilmektedir.

Özellikle söz konusu estetik durumlar ön dişlerde mevcutsa mutlaka kaplama yapılması gerekir. Bireyin hayatını ciddi anlamda etkileyen bu durum karşısında gençler tarafından da başvurular gerçekleşir. Gençlerin yaş, ağız ve diş durumu değerlendirildikten sonra diş hekimi tarafından karar verilerek uygulamaya geçilir.

porselen-dis-kaplamaPorselen Diş Ömrü Ne Kadar?

Ortalama kaplama ömürleri 5-10 yıl olsa da kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Porselen kaplamalar için 10-15 yıl ömür söz konusudur fakat kullanım süresi kişiden kişiye farklılık da yaratacaktır. Doğru bakım, hijyenik unsurlar ve diş hekimi kontrolünde bu süre ömür boyu da olabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama Yaptıranların Yorumları Nasıl?

porselen-dis-kaplamaGenel itibari ile porselen diş kaplama yaptıranların yorumları oldukça olumludur. Diğer kaplamalara nazaran daha geniş renk skalasına sahip olması, bembeyaz dişler yaratmasından ötürü beğenilmektedir. Ancak arada olumsuz yorum yapanlar da elbette ki bulunmaktadır.

Diş hekimleri tarafından yapılan uygulamalar her ne kadar standart aşamaları içerse de tecrübe, imkân ve klinik durumuna göre uygulamalar farklılaşır. Yanlış klinik seçimi bu yüzden memnuniyeti doğrudan etkileyen bir unsurdur. Bireylerin eğer etkili bir sonuç almak istiyor ve olumlu durumlarla karşılaşma amacı taşıyorlarsa mutlaka iyi bir klinik seçimi yapması gerekir.

Siz de eğer bu konuda destek almak isterseniz Mehmet Eker Diş Kliniğimiz ile iletişime geçebilir, sitede yer alan formu doldurarak bilgi alabilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Güncel kaplama fiyatları gün geçtikte değişmekle birlikte kimi durumlarda kur farkından da etkilenmektedir. Eğer kullanılan malzemeler yurt dışından geliyorsa günümüz ekonomisinden ötürü sık sık fiyatlara değişim yaşanabilmektedir. Ancak yerel malzeme kullanımında genel itibari ile bu durum söz konusu değildir.

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda internet sitesi üzerinden doğrudan fiyat bilgisi paylaşmak yasaktır. Eğer porselen diş kaplama ücretleri hakkında bilgi almak isterseniz kliniğimize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

En İyi Diş Kaplama Hangisi?

porselen-dis-kaplamaEn iyi diş kaplama zirkonyum kaplama ya da porselen kaplama demek yanlış olur. Bireylerin işlem sonucunda hedeflediği görüntü, uygulamayı yaptırma amacı gibi unsurlara göre durum değişecektir. Kimileri için porselen diş kaplama daha iyi olabilecekken kimi durumlarda zirkonyum kaplama daha iyi gelebilir.

Tüm bunlardan dolayı en iyi kaplama yöntemine karar vermek için diş hekimi ile ortak hareket etmek gerekebilir. Amaca bağlı olarak sizin için en iyi olacak sonuca ulaşabilirsiniz. Böylece işlem sonucunda hem işlevsel hem de estetik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Porselen Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Porselen diş kaplama hakkında genel itibari ile merak edilen bazı konular bulunmaktadır. Bu soruları şu şekilde özetleyebiliriz:

1 – Porselen Diş Kaplama Ne Kadar Dayanır?

Doğru bakım yapıldığı ve dikkat edildiği müddetçe kaplamanın ömrü oldukça uzundur. Genellikle 10-15 sene kadar ortalama bir kullanım zamanı bulunur. Ancak gerekli aşamalara dikkat edildikten sonra ömür boyu kullanım imkânını da elde edebilirsiniz.

2 – Porselen Diş Kaplama İyi mi?

Tercih eden kişiler için oldukça iyi bir uygulamadır fakat doğru bir diş kliniği tarafından uygulanması gerekir. Tecrübeli, imkân sahibi olan klinikler tarafından uygulandığında herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Yıllarca rahat bir şekilde kullanım imkânı sunacaktır.

3 – Porselen ve Zirkonyum Arasındaki Fark Nedir?

Her iki uygulama arasında çok küçük farklar bulunmaktadır. Bu farkların başında öncelikle kullanılan malzeme gelmektedir. Eğer kullanılan malzeme porselen kaynaklı ise porselen kaplama olmakla birlikte zirkonyum yani alaşım kullanılıyorsa söz konusu kaplama zirkonyum kaplama olmaktadır.