diş tedavileri

Şeffaf Diş Teli ile Metal Tel Farkı Nedir? 4 Şeffaf Tel Özelliği

seffaf-dis-teli

Şeffaf diş teli, dişlerindeki görünüm sıkıntısını gidermek isteyen ancak bunu estetik bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler için sunulan yöntemdir. Ortodonti yöntemleri arasında yer alan bu yöntem, her klinik tarafından gerçekleştirilmemektedir. Bu yüzden hastaların araştırma yaparak doğru kliniği seçmesi gerekecektir.

Var olan diş yamukluğu, çarpıklığı, çene problemleri gibi değişik sorunlar bireylere sorun yaratmaktadır. Temelde estetik problem yaşattığı kadar ağız ve diş sağlığı adına da problem olabilmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde uzmanlar tarafından ortodonti tedavileri önerilmektedir. Çocuk, genç ya da yetişkin fark etmeksizin bu yüzden herkese şeffaf diş teli uygulanmaktadır.

Şeffaf Diş Teli Nedir?seffaf-dis-teli

Şeffaf olarak bulunan diş telleri bu şekilde isimlendirilmektedir. Toplum arasında estetik diş teli ya da görünmeyen diş teli olarak adlandırılsa da temel ismi farklıdır. İkincil ismi olarak porselen diş teli olarak da bilinir. Uygulama sırasında kullanılan malzemelerinden dolayı ortodonti tedavisi sırasında daha estetik, kabul edilir bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Ortodonti tedavisi her ne kadar estetik kaygılardan dolayı gerçekleşse de klasik metal diş telleri dışarıdan çok fark edilir. Toplum önünde yer alan, sürekli iletişim halindeki bireyler çoğu zaman metal diş teli görüntüsünden hoşlanmaz. Bu yüzden bahsi geçen tedavi yöntemi uygulanır. Dışarıdan çok daha az görünen şeffaf diş telleri neredeyse diş rengi görünümündedir. Bundan dolayı daha rahat kamufle olabilmektedir.

Görünmeyen Diş Teli ile Şeffaf Diş Teli Aynı mı?

Diş teli tedavisi kapsamında yer alan şeffaf teller, her ne kadar görünmeyen bir yapıya sahip olsa da görünmeyen diş teli olarak adlandırılamaz. Çünkü görünmeyen diş teli daha çok lingual diş teli uygulaması için kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde tel dişin ön değil, arka kısmına uygulandığından tamamen görünmez bir yapıya kavuşmaktadır.

seffaf-dis-teliŞeffaf teller de iste tamamen görünmezlik durumu söz konusu olmaz. Diş rengine en yakın olacak şekilde tasarlanıyor olsa da dışarıdan dikkatli bakıldığında fark edilebilmektedir. Çünkü braket ve teller dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Şeffaf Diş Tellerinin Özellikleri Neler?

Kullanılacak olan şeffaf diş telleri kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Bahsedilecek bu özellikler neticesinde hastalar tarafından tercih edilir. Uzman bir diş hekimi kontrolünde onay verildiği takdirde hemen tedaviye geçilmektedir. Genel itibari ile şeffaf diş tellerinin özellikleri ve avantajları şu şekildedir:

  1. Diş ile Uyum Sağlar: Dişinizin sahip olduğu doğal rengine neredeyse tam olarak uyum sağlar. Ayırt edilemeyen rengi dolayısıyla metal diş telinde olduğu gibi doğrudan öne çıkmaz.
  2. Diş Yapısını Düzeltir: Görüntüsü farklı olsa da ortaya koyduğu işlevsellik sayesinde diş yapısında değişim yaratacaktır. Böylece olumsuz etkilenen diş görüntüsü giderilebilmektedir.
  3. Her Yaşa Uygundur: Sahip olduğu özellikler neticesinde tek bir yaşa uygunluk taşımamaktadır. Tam tersine, her yaşa uygun bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı bireyler tarafından gönül rahatlığıyla tercih edilebilmektedir.
  4. Diğer Yöntemlerle Benzer Süreç İlerletilir: Diğer diş teli tedavisi ile kıyaslandığında süreçte değişim oluşmamaktadır. Benzer süreç burada da işlendiğinden ekstra bir uğraş gerektirmez ya da farklı kurallara sahip değildir.

Şeffaf Diş Teli Ne İşe Yarar?

seffaf-dis-teliŞeffaf yapıdaki diş tellerinin ortaya koyduğu işlevsellik genel ortodonti tedavileri ile benzerlik taşımaktadır. Genel itibari ile bu tellerin:

  • Çarpık diş görünümü,
  • Yamuk dişler,
  • Dizilim sorunları,
  • Dişlerde genel estetik problemler,
  • Çene problemleri gibi sorunları giderebilme gibi faydaları söz konusudur.

Özellikle toplum içerisinde çarpık ve dizilim sorununa bağlı olarak yamukluk görülür. Bahsi geçen sorunları giderebilmek için bu ortodonti yöntemini dilerseniz, Başakşehir diş klinikleri arasında yer alan Mehmet Eker Diş Kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Metal Diş Teli ile Şeffaf Diş Teli Farkları Neler?

Geleneksel olarak uygulanıp yaygın olan metal diş teli ile şeffaf diş teli arasındaki farklar mevcuttur. Hastalar da bu farklardan dolayı tedaviler arasında seçim yaparak ilerlemektedir. Genel itibari ile metal diş teli ve şeffaf tel arasındaki farklar şu şekildedir:

Metal Diş Teli Şeffaf Diş Teli
Metal diş teli malzemesinden dolayı gri bir renge sahiptir. Dişin doğal rengine yakın olup çok az fark meydana getirmektedir.
Alaşımdan elde edilen bir materyalden üretilmektedir. Temel materyali porselen olmaktadır.
Dışarıdan çok rahat bir şekilde fark edilebilmektedir. Dışardan fark edilmesi oldukça zordur, dişe uyum sağlar.
Her yaştan birey için uygulanabilir. Her yaştan birey için uygulanabilir.
Dişlerde yamuk, çarpık görünüm gibi estetik problemleri giderir. Dişlerde yamuk, çarpık görünüm gibi estetik problemleri giderir.
Tedavi süresi ortalama 6 ay – 1 senedir. Ancak hastanın durumuna göre süre artabilir. Dişlerde oluşturduğu baskı ve materyalinden ötürü ortalama tedavi süresi metal diş süresine göre fazladır.
Ortodonti tedavileri arasında en uygun fiyatlı yöntemdir. Porselen yapısından dolayı ortalama ücretleri daha yüksektir.
Braket kırılması görülebilir, normal bir durumdur. Braket kırılması görülebilir, normal bir durumdur.

 

Porselen Diş Teli Kimler Tarafından Tercih Edilmeli?

seffaf-dis-teliPorselen diş teli seçiminde bulunmak için özel bir profile sahip olmak gerekmez. Neredeyse herkes tarafından bu tedavi yöntemi seçilebilmektedir. Burada etkili olan unsur şüphesiz aynı zamanda uzman diş hekiminin onay vermesidir. Birlikte istişare edilip buna bağlı olarak tedaviye başlanmaktadır. Genellikle dişindeki estetik problemleri yok etmek, sağlıklı ve estetik gülüşe sahip olmak isteyen herkes tarafından tercih edilebilir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Günce olarak şeffaf diş teli fiyatları hakkında net bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü ortodonti ücretleri diğer işlemlerde olduğu gibi klinik bazında özel olarak fiyatlandırılmaktadır. Ortalama fiyat söz konusu olsa da Bağcılar diş hastaneleri ve kliniklerini araştırdığınızda ücretlerin değişebildiğini göreceksiniz.

Bu yüzden net bilgi almak adına doğrudan klinik ile iletişime geçerek fiyat bilgisi almak doğru olacaktır. Ortodonti tedavileri hakkında bilgi almak ve diş telleri hakkında ücret bilgisi edinebilmek için Mehmet Eker Diş Kliniğimiz ile iletişime geçebiliriz. Böylece bilgiyi net olarak elde edebilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şeffaf diş teli hakkında merak edilen sayısız konu bulunmaktadır. Hastalar şeffaf diş teli ya da ortodonti tedavisi almadan önce bu sorularına yanıt bulmak ister. Genel itibari ile merak edilen soruları sizler için cevapladık:

seffaf-dis-teli1 – Şeffaf Diş Teli Kaç Ay Kullanılır?

Hastanın ağız ve diş yapısına bağlı olarak şeffaf diş teli kullanım süresi değişiklik gösterecektir. Eğer dişlerdeki sorun hafif ve orta düzeyli ise bu süre ortalama olarak 6 ay 1 sene kadar sürecektir. Fakat ileri düzey ortodonti problemlerinde şeffaf diş teli ile 1-2 sene arasında tedavi yapılabilmektedir.

2 – Şeffaf Diş Teli Acıtır mı?

Çocuklarda da uygulanabilir yapıda olan şeffaf diş teli herhangi bir şekilde acıtma ya da ağrı yapmamaktadır. Sadece telin takıldığı ilk günlerde dişte oluşan baskı, ağızdaki yabancı cisme adapte olma sürecinde hafif düzeyli bir sızı yaşanabilir. Ancak bu sızı acı eşiğine bağlı olarak dayanılamayacak düzeyde değildir.

3 – Şeffaf Plak Yamuk Dişleri Düzeltir mi?

Evet. Şeffaf diş teli var olan yamuk dişleri düzeltir, çarpıklıkları giderir. Normal metal diş telinden farksızdır.

4 – Şeffaf Plak mı Daha Pahalı Diş Teli mi?

Şeffaf plak yani Invisalign yeni nesil teknoloji ve ekstra malzeme gerektirdiğinden daha pahalıdır. Şeffaf diş teli ya da metal diş teli kendisine göre daha uygun fiyatlı olacaktır.