diş tedavileri

Porselen Dolgu Sararır mı?

porselen-dolgu-sararir-mi

Yapılan porselen dolgu sararır mı? Zamanla porselen dolgu da renk değişimi olur mu? İlk defa porselen diş kaplama yaptıracak hastalar tarafından merak edilen bu soruların cevabı oldukça nettir.

Diş dolgusu yaptırdığınızda daha sonra ekstra diş beyazlatma yaptırmak istemiyorsanız porselen dolgular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız. Zira porselen dolgu nasıl meydana gelir bildiğinizde sararma konusunda kaygı duymamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgu diğer dolgulara kıyasla daha farklı içeriklerle üretilen ve uygulanan malzemedir. Çocuk diş hekimliği ve yetişkinler için kullanıldığı bilinir. Sadece dolgu uygulamasında değil kanal tedavisi sonrası da tercih edilebilir. Diş sağlığı kapsamında estetik bir görünüm de çok önemlidir. Bu yüzden zirkonyum kaplama, amalgam dolgu gibi diğer dolgular gibi sık sık uygulanmaktadır.

porselen-dolgu-sararir-miGünümüzde en yaygın uygulama türüdür. Estetik diş hekimi tarafından özellikle dikkat edilmesi gerektiği söylenen ve önerilen bir dolgudur. Fakat her ne kadar estetik dolgu kapsamında bulunsa da porselen dolgu sararır mı yönünde araştırmalar da meydana gelir. Halbuki dolguyu oluşturulan malzemeler neticesinde herhangi bir sararmanın oluşumundan bahsetmek mümkün değildir.

Porselen Dolgu Sararır mı? Porselen Dolgu Sonrası Renk Değişir mi?

Porselen dolgu nasıl yapılır araştırmasından sonra gelişen porselen dolgu sararır mı konusu için cevap oldukça nettir. Dişinize yaptıracağınız porselen dolgu zaman içerisinde herhangi bir şekilde sararmaz. Çay ve kahve tüketimi gibi durumlardan sonra genelde amalgam ve zirkonyum dolgular sararacaktır. Fakat porselen dolgu da bu tarz bir durum söz konusu değildir.

Porselen dolgu cilalı şekilde yapılırsa ‘porselen dolgu sararır mı?’ sorusunun cevabı olumsuzdur. Dolgu kullanılan malzeme diş üzerinde kısa sürede kuruyup katılaşacaktır. Üzerine yapılan bu cila sonrası sadece sararma değil genel diş temizliği de kolaylaşır.

Genel diş ve diş eti temizliği sırasında normal dolgulara göre daha az vakit harcasanız da yeterli olacaktır. Bu durum da yeni bir çürük ve diş ağrı sorununun ortadan kalkmasına neden olur.

Porselen Dolgu Sararır mı? Sararırsa Ne Yapılmalı?

porselen-dolgu-sararir-mi

Porselen Dolgu Sararır mu?

Porselen dolgu sararır mı sorusuna en net cevap: porselen dolgular genellikle renk uyumu yüksek olan bir malzeme olarak kabul edilir. Ancak, zamanla bazı faktörlerden dolayı porselen dolguların renklerinde hafif değişiklik veya sararma görülebilir. Bunun birkaç nedeni olabilir:

  • Renkli yiyecek ve içecekler: Sigara kullanımı, kahve, çay, şarap gibi renkli içeceklerin tüketimi veya pigmentli gıdaların sık tüketimi porselen dolguların renk değiştirmesine ve sararmasına neden olabilmektedir.
  • Diş hijyeni: Düzenli ve etkili diş hijyeni uygulamamak, plak ve tartar birikimine yol açarak porselen dolguların sararmasına katkıda bulunabilir.
  • Aşınma: Porselen dolgular zamanla aşınabilir ve pürüzlü hal alabilir. Bu durumda, yüzeydeki pürüzler sararmalara yol açabilir.

Porselen dolgu sararır mı? Sorusuna verilen bu cevaplardan sonra porselen dolguların sararması durumunda ne yapılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Bu konuda en iyi yönlendirmeyi diş hekiminiz yapacaktır.  Diş hekiminiz dolgularınızı değerlendirecek ve size en uygun seçenekleri önerecektir. Muhtemelen Mehmet Eker Diş Kliniği profesyonel bir diş temizliği yapılması, dişlerinizi daha beyaz hale getirmek için diş beyazlatma tedavisi uygulanması veya porselen dolguların yenilenmesi gibi çeşitli seçenekler sunabilir.

Önemli olan, porselen dolgularınızın bakımını iyi yapmak ve diş hekiminizin önerdiği şekilde düzenli kontrollerinizi yapmaktır. Böylece olası sararma sorunlarını önleyebilir veya erken aşamada müdahale ederek olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Ön Diş Porselen Dolgu Yaptırınca Doğal Durur mu?

Ağız içinde her dişin dolgu ihtiyacı olabilir. Fakat genel itibari ile porselen dolgu uygulamasının kliniğimizde ön dişler için tercih edildiğini söylemek gerekiyor. Çünkü porselen dolgu olarak yapılan uygulama sonrası dişte müdahale olduğu bile anlaşılmaz. Son derece estetik bir görünüme sahip dişler elde edilir.

Estetik diş hekimliği kapsamında da kullanılan porselen dolgu rahatlıkla ön dişleriniz için kullanabilirsiniz. Bu sayede ön dişleriniz her ne kadar çok fazla göz önünde bulunsa da kaygılı olmanıza gerek kalmaz. Üstelik porselen dolgu sararır mı konusunda da sararma olmadığı için ön dişlerde çok rahat ve pratik şekilde kullanılabilir.

porselen-dolgu-sararir-miPorselen Dolgu Kaç Yıl Dayanır?

Porselen dolgu sararır mı konusunda güven elde edildikten sonra genel dayanıklılığı merak konusudur. Hastanın gün içindeki diş sağlığı ve dişlerini zorlayacak bir işlem yaptırmadığı müddetçe yıllarca bu dolgu dayanacaktır. Sürekli dolgu yeniletmenize gerek kalmaz.

Porselen Dolgu Zararları Nelerdir?

Her diş tedavisi gibi porselen dolgunun da bazı avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek mümkün.  Özellikle zararlarından bahsedilecek olursa şöyle sıralanabilir:

  • Diş dokusunun çıkarılması: Porselen dolgu yerleştirilmesi için dişin hasar görmüş kısmının çıkarılması gerekebilir. Bu, geri dönüşü olmayan bir işlem olduğundan, dişinize yapılan herhangi bir değişikliği kabul edip onaylamış olmanız gerekmektedir.
  • Hassasiyet: Dolgu yerleştirildikten sonra, bazı kişilerde geçici olarak hassasiyet yaşanabilir. Sıcak veya soğuk yiyecek içecekler, dolguyla temas ettiğinde hassasiyet hissi ortaya çıkabilir. Zamanla bu hassasiyet azalıp yok olur.
  • Kırılma: Porselen dolgular genellikle oldukça dayanıklıdır, ancak aşırı kuvvet veya travma durumunda kırılabilir. Özellikle arka dişlerde yüksek çiğneme kuvveti uygulandığında bu risk artabilir.
  • Diş uyumu: Porselen dolgular, dişlere tam olarak uyacak şekilde ölçülüp hazırlanacağından, uyum sağlama sürecinde geçici bir dolgu kullanılabilir. Bu geçici dolgu, porselen dolgu yerleştirilene kadar dişinizi korur. Ancak, geçici dolgu düzgün bir şekilde yerleştirilmez veya uzun süre bekletilirse, dişte hassasiyet, enfeksiyon veya diğer sorunlara yol açabilir.
  • Yüksek maliyet: Porselen dolgular, diğer dolgu seçeneklerine göre genellikle daha yüksek maliyetlidir. Bu, bazı insanlar için mali bir engel olabilir.

Porselen Dolgu mu? Kompozit Dolgu mu?

porselen-dolgu-sararir-miPorselen ve kompozit dolgu diş restorasyonunda en sık kullanılan iki tedavidir. Bunların hangi durumlarda kullanılacağını ve birbirine göre karşılaştırmalarını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Porselen Dolgu

 

Kompozit Dolgu

 

Estetik açıdan doğal dişe daha yakındır. Renk uyumu doğal diş yapısına benzer.

 

Diş renkleriyle uyumlu olacak şekilde renklendirmeler yapılabilir.

 

Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Porselen dolgulara göre daha az dayanıklı olmaları muhtemeldir. Özellikle arka dişlerde çok sert çiğneme eylemlerinde aşınma meydana gelebilir.

 

 

Gerek kullanılan malzemenin gerekse doğala en yakın kullanım imkanını sağlamasıyla diğer dolgu malzemelerine göre daha maliyetlidir.

 

Porselen dolgulara göre ekonomik olarak daha uygun fiyatlıdır.

Porselen Dolgu Fiyatları

Porselen dolgu fiyat porselen dolgu yaptıranlar veya yaptırmak isteyenler arasında oldukça merak edilen konular arasındadır. Porselen dolgu sararır mı? Yaptırdığımıza değer mi gibi konular için de mutlaka diş hekiminizin önerisini aldıktan sonra belli bir bütçe ayırmanız doğru olacaktır. Her klinikte kullanılan malzemenin kalitesi, diş hekiminiz, dişin mevcut durumu gibi faktörler göz önüne alınarak belirlenen bu fiyatlar için Mehmet Eker Diş Kliniği ile görüşmeniz oldukça faydalı olacaktır.