diş tedavileri

Porselen Dolgu Sağlıklı mı?

porselen-dolgu-saglikli-mi

Porselen dolgu sağlıklı mı, hasta rahat kullanılır mı? Porselen dolgu kullanımı diş hekimi tarafından mevcut dolgu yöntemlerine göre diş sağlığı için sık sık tercih edilmektedir. Sağlık açısından da oldukça iyi bir tercih olan porselen dolgular, kompozit dolgulara göre aynı zamanda estetik bir görünümde sağlar. Diş eti ve genel ağız diş sağlığı için diş tedavisi kapsamında gülüş tasarımı adına kullanılır.

Estetik diş ile ağız içinde sağlıklı bir diş görünümü ve sağlıklı gülüş istiyorsanız siz de kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz! Randevunuzu alın size bizzat porselen dolgu nasıl yapılır, porselen dolgu sağlıklı mı konularında bilgi verelim.

Porselen Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır?

Porselen dolgu yapımı ve porselen dolgu malzemesi ile dişin doldurulması, genel olarak iki seansta yapılmaktadır. Birinci seansta, diş hekiminiz varsa dişteki eski dolguyu veya çürüğü temizleyerek gerekli düzeltmeleri yapar ve ölçü alır. Sizinle yapılacak dolgunun rengine karar verir. Dişi geçici bir dolguyla kapatır. Porselen dolgu yapılması için alınan ölçüyü laboratuvara götürür.

porselen-dolgu-saglikli-miİkinci seansta, geçici dolgu çıkartılır ve laboratuvardan gelen porselen dolgunun doğal dişe uyumu, yüksekliği, rengi kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılır. Hiçbir sorun yoksa özel yapıştırıcıyla dişe yapıştırılır. Bu seansta eğer herhangi bir sorun belirlenirse, dolgu tekrar laboratuvara gönderilir hastaya üçüncü bir randevu daha verilir.?

Porselen Dolgu Hangi Durumlarda Yapılır?

Porselen dolgular dişin eksikliğini tamamlamada kullanılan bir ek tedavidir. Diş eksikliğinin fazla olduğu durumlarda tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte estetik olarak hoş bir görünüm sunar ve oldukça fazla tercih edilir. İşlemin hedefi dişin doğallığını ve doğal görünümünü korumaktır. Dişlere başarılı şekilde uygulanan bu yöntem sık tercih edilmektedir.

Porselen Dolgu Yaptırmak Doğru mu? Porselen Dolgu Sağlıklı mı?

Hastalar tarafından kanal tedavisi ya da diğer işlemler sırasında özellikle doğal bir görünüm hedeflenir. Sadece doğal görünüm değil aynı zamanda sağlıklı ve uzun ömürlü kullanılabilir olması önemli. Bu noktada onley yani porselen dolgunun sağlıklı olduğu bilinir. Uygulama uzun ömürlü bir yöntemdir böylece senelerce rahatlıkla kullanılabilir.

Porselen dolguların sağlıklı olması içerisinde kullanılan malzemelerde daha çok ilişkilidir. Metal ya da metalsiz olarak kullanılabilen porselen dolgular kişinin ağız içine ya da diş etine zarar vermez. Dişin minesine de olumsuz neden sağlayacak bir etkisi yoktur. Tam tersine bahsedilen dolgular uygulama sonrası kısa sürede kuruma sağlanır ve cila sonrası da lekelenme gibi bir durum oluşmuyor.

Porselen Dolgu Zararları Var mı?

Her ne kadar porselen dolgu sağlıklı mı sorusuna evet yanıtı verilse de olası zararları hakkında da merak söz konusu olur. Bilmelisiniz ki doğru bir klinik ve doktor seçimi yaptığınızda bu uygulamanın zararı ile karşılaşmazsınız. Tam tersine alacağınız sonuçların memnuniyet oranı oldukça yüksek olacaktır.

porselen-dolgu-saglikli-mi

Porselen Dolgu Sağlıklı mı?

Olası zararları genellikle kullanılan malzemenin yanlışlığı ve hekim hatasından kaynaklandığını bilmek de fayda var. Bu aşamada porselen dolgu sağlıklı mı sorusuna kesin olarak olumlu yanıt verilse de doğru doktorlarla anlaşmanız da fayda var. Eğer memnuniyet oranı yüksek bir doktor ile süreci ilerletmek istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Porselen Dolgu Avantajları Nelerdir?

Porselen dolgu sağlıklı mı ve avantajları nelerdir diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle bu tedavi de amaç dişlerinizin doğal görünümüne en yakın görüntüye ulaşmaktır. Yiyeceklerinizi yerken zorlanıyor musunuz? Eğer cevap evet ise mutlaka Mehmet Eker Diş Kliniği’ne muayene olmayı unutmayınız.

Yemek yerken azı dişlerimize çok iş düşer bu da hasar görme risklerini çoğaltır. Bu dişlerin tedavisinde porselen dolgular hem rahatlık açısından hem görünüm açısından sıkça tercih edilmektedir. Dişleri kuvvetlendirmede kullanılan yöntem olan porselen dolgular dişte rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. İşte avantajları:

  • Porselen dolgular oldukça dayanıklıdırlar. Dayanıklılıkları ile kenar sızıntılara izin vermezler
  • Inley ve onley olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Bu dolgularla dişin eksik tarafları tamamlanarak rahatlık arttırılır.
  • Estetik görünüm sağlarlar ve dayanıklılıklarını uzun süre devam ettirirler.
  • Porselen dolgularda cilalama sayesinde leke oluşumunu engeller ve estetik görünümde oluşabilecek olumsuzluklar ortadan kalkar.
  • Çiğnemede rahatlık sağlanır.
  • Dişte kırılmaları ve olumsuzlukları engeller.

Porselen Dolgu Sağlıklı mı? Yapım Aşaması Ne Kadar Sürer?

porselen-dolgu-saglikli-miPorselen dolgu sağlıklı mı sorusuna cevap ararken en çok merak edilen konulardan biri de tedavi sürecinin ne kadar sürdüğüdür.  Porselen dolgunun hazırlanma süreci ölçü ve diş temizliği göz önüne alınırsa iki senastır. Ama dişinize uygulanma süresi ortalama 20 dakika ve yarım saat arasında değişir.

Porselen Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Doğru şekilde uygulanan ve son aşamada cilası da yapılan porselen dolguların kullanım ömrü 15-20 seneyi bulacaktır. Diğer dolgulara nazaran daha sağlam olduğundan kırılma ile karşılaşılmaz. Kırılma olmayacağı ya da renginde değişim de meydana gelmediğinden ekstrem bir durum olmadığı müddetçe yıllarca rahat rahat kullanabilirsiniz.

Porselen Dolgu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Herhangi bir işlem yapılmadığında bile porselen dolgu sağlıklı mı derseniz evet sağlıklıdır. Ancak siz de süreci daha iyi yönlendirmek adına dolgu sonrası bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Her zaman olduğu gibi ağız ve diş sağlığına dikkat ederek ilerlemelisiniz. Aynı zamanda dolgu ve doğal dişleriniz için sert yiyecekler ile beslenmemeli, dişinizle kırma yapmamalısınız.

Porselen Dolgu Fiyatları 2023 Bilgisi

Bilinen o ki porselen dolgu sağlıklı mı, diğerlerine göre daha dayanıklı mı konusunda iddialı bir yöntemdir. Bu yüzden ücret açısından diğer uygulamalar göre daha pahalı olabilmektedir. Ancak görece tek bir dolgu sonrası yıllarca kullanabileceğinizden gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

porselen-dolgu-saglikli-miPorselen Dolgu ve Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere kendi işlevini geri kazandırabilmek için yapılan işlemin adıdır. Aynı zamanda dişte oluşan çürümenin de önüne geçebildiği için önemlidir. Diş hekiminiz sizin için en uygun dolgu türüne karar verirken porselen dolgu sağlıklı mı sorusuna da en net cevabı verecektir.

Bu faktörler çürüğün büyüklüğüne göre yapılacak tedavinin porselen dolgu mu kompozit dolgu mu hangisinin uygun olduğunu ve ağzınızın hangi kısmında dolgu işleminin yapılacağını belirler. Aynı zamanda tedavi şekli hastanın bütçesine göre de değişiklik gösterebilir. Bu sürece doktor ve hasta birlikte karar verir.

Porselen Dolgu Kompozit Dolgu
Daha uzun ömürlüdür. Dişle aynı renktedir. Estetik görünüm sağlar.
Tutuculuk daha iyidir. Yapılırken sağlıklı diş dokusuna zarar verilmez.
Aşınmaz ve leke tutma olasılığı azdır. Sertleşmeleri tedavi sırasında ışıkla tamamlanır.
Daha maliyetlidir. Daha ekonomiktir.