diş tedavileri

Porselen Diş Kırılır mı?

porselen-dis

Porselen diş kaplama uzun vadede hastaların memnuniyetini sağlayan bir yöntemdir. Özellikle porselen diş yapımında harcanan emek ve sonunda alınan doğallık memnuniyetin sebebidir. Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenler için kliniğimizde diş yapımında kullanılan bu yöntemin sonuçları da oldukça kalıcıdır.

Porselen kaplama diş uzun vadede rahat kullanım sağlar. Eğer siz de dişlerinizde farklılık yaratmak istiyorsanız porselen kaplama diş yaptırabilir, bunun için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Her ne kadar uzman doktorlar tarafından porselen kaplama yapılmasına karar verildikten sonra bilgi verilse de porselen diş kırılır mı soruları çok sık araştırılır.

Zira lamine diş kaplama, amalgam dolgu kullanımı sonrası çoğu zaman memnun kalınmaz. Kalıcılık konusu da ciddi bir nokta olduğundan porselen diş nedir, kırılır mı araştırması yapmak oldukça doğaldır. İşte, konu hakkında merak edilenler ve cevapları!

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

porselen-dis

Porselen Diş Kaplama

Diş taşı temizliği, diş eti bakımı ya da kanal tedavisi sonrası da bu kaplama yapılabilir. Diş hekimi tarafından öncelikle hastanın doğal diş yapısı incelenir. Varsa eğer sorun alanı tespit edildikten sonra ne kadarlık bir dolgu gerektiği saptanır.

Bu saptama sonrası bir diş için dolgu hazırlığı yapılır. Diş hekimliği kapsamında estetik gülüş tasarımı da hedeflendiğinden birkaç gün içinde dolgu malzemesi hazırlanır. Uzman doktor daha sonra doğal görünümde olması da hesaba katılarak dolgu işlemine geçilir.

Dişin genel temizliği yapılarak dolgu dişe entegre edilir. Bu süreç içerisinde hem dili, ağzı hem de gözü rahatsız etmeyecek şekilde metal destekli şekil verilir. Oldukça kısa bir süre içinde hastanın da durumuna bağlı olarak hastayı engellemeyecek bir süre zarfında işlemler tamamlanır.

Porselen Diş Modelleri Kırılır mı?

Her dolgu uygulamasında olduğu gibi elbette bu dişlerin de kırılma olasılığı bulunur. Zirkonyum, lamine ya da diğer tüm dolguların sağlamlığı belirli seviyededir. Hastaya rahatlık sunması amacıyla ne kadar sağlam üretilse de hastanın dikkatine bağlı olarak kırılma olasılığı saptanır.

Her ne kadar porselen kaplama diğer dolgu çeşitlerine göre daha sağlam ve uzun ömürlü olsa da sert yiyecekler tüketmek ya da darbe alma sonucunda kırılabilir. Bu yüzden porselen diş yapımı sonrası doktorun da bahsedeceği durumlara dikkat ederek ilerlemek gerekir. Aksi durumda dolgunun kırılması muhtemeldir.

Porselen Diş Çeşitleri Nelerdir?

porselen-disGenel olarak diş kaplama çeşitleri yapısında kullanılan ana malzemenin adını almaktadır. Hastanın köprü yapılacak eksik dişlerinin sayısı ne kadar fazla ise porselen o kadar daha dayanıklı bir alt yapı hazırlanarak yapılmalıdır. Porselen diş çeşitleri:

1 – Metal Altyapılı Porselen Kaplama: Bu yöntemde diş yapısının ölçüsü alınarak ve ölçü bu ölçülere uygun metal altyapı oluşturulur. Hastanın ağzında denenen metal altyapı uyumlu ise diş hekimi tarafından metal alt yapı üzerine porselen uygulanarak diş şekli verilir. Daha sonrasında tekrar kontrol edilen kaplama, dişlerin cilalanmasının ardından kullanıma hazır hale getirilir.

2 – Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama: Oldukça farklı ve çok fazla avantajı bulunan bu diş kaplama tekniğidir. Daha çok estetik görünüm sağlanması açısından tercih edilir ve kullanılır. Doğal dişe en yakın olan diş kaplama çeşitlerinden biridir. Diş etinde herhangi bir çekmeye sebep olmaması sayesinde daha çok tercih edildiği doğrudur.

porselen-dis3 – Tam Seramik Empress Diş Kaplama:. Tek diş kaplaması için uygulanan bu teknik, metal altyapılı kaplamadan farklı olarak ön tek dişe uygulanabilmektedir. Estetik olarak son derece başarılı olan bu yöntem alt yapısı sıkıştırılmış porselendir.

Bilinmesi gereken en büyük sıkıntı diğer kaplamalar kadar dayanıklı olmamasıdır bu unutulmamalıdır. Sert darbeler sonucunda kırılma ihtimali yüksek olabilir. Bu sebeple arka dişlerde tercih edilmez.

4 – Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama: Diğer diş kaplama yöntemleri gibi tam olmayan bu kaplama sadece dişin ön tarafına uygulanabilir. Son zamanlarda en çok tercih edilen kaplama tekniklerinden biri olma özelliği taşır. Dişin görünüş olarak mükemmel olmasını sağlayan Laminate Veneer porselen diş kaplama yaptıranların yorumları arasında hastaların sevdiği diş kaplaması olarak oldukça popülerdir.

Lamine (Yaprak Porselen) dişlerin ön yüzeyleri olan dudak ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan çok ince yapıdaki porselen yaprak seramik olarak bilinir. Genellikle dişler hiç kesilmeden uygulanabildiği gibi dişlerin üzerinden 0,3 mm kadar bir pürüzlendirme yapılarak da uygulanması mümkündür.

Porselen Diş Çeşitleri Kaç Sene Dayanır?

porselen-disPorselen kaplama ya da dolgu yaptırdığınızda ekstrem bir durum yaşamadığınız müddetçe 10-15 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Dişin doğal yapısı da genel itibari ile sağlamdır. Fakat gerçekleşen bir kaza neticesinde kırılabilir.

Doğal diş bile ömürlük dayanıklı olmadığından bu tarz dolgulardan bu denli bir beklentiye girmemek gerekir. Yine de zirkonyum kaplama ya da diğer dolgulara nazaran uzun ömürlü olduğunu bahsetmek mümkün. Siz de kliniğimizde estetik gülüş sahibi olmak ve sağlıklı dişlere sahip olmak için misafir olabilirsiniz.

Porselen Diş Fiyatları 2023 Bilgisi

Porselen diş fiyatları 2022 ve 2023 arasında bir karılaştırma yapılacak olursa kur artışı ve dalgalanmalarından görülen farkları görmek mümkündür. Porselen diş fiyatlarını belirlerken bazı faktörler göz önünde bulundurulur.

Diş hekimi uzmanlığı Diş hekiminizin alanında uzmanlığı ve yaptığı tedavilerdeki başarı oranı fiyatı etkileyen faktörlerden biridir.
 

Dişin durumu

 

 

Eğer dişinizde ek tedavi gerekliyse bu süreç

fiyatını da doğrudan etkileyecektir.

 

 

Porselen çeşidi

 

Hekiminizle birlikte seçeceğiniz en iyi porselen diş markası ve porselen çeşidi fiyatlandırmayı etkileyecektir. Kullanılan malzeme ve tedavi zorluğu fiyatı belirlemede etkilidir.

 

 

Laboratuvar ücretleri

 

Porselen dişler, laboratuvar ortamında özel olarak hazırlanır. Laboratuvar ücretleri, diş hekiminin kullandığı laboratuvarın kalitesine ve maliyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Güncel fiyat bilgisi, ödeme kolaylığı ve sağlıklı gülüşler için siz de Mehmet Eker Kliniğimiz ile hemen iletişime geçin!