Uncategorized @tr

Porselen Dolgu Ne Demek?

porselen-dolgu

Porselen dolgu ile doğal bir diş görünümünü elde etmek istemez misiniz? Dolgular, şüphesiz estetik diş hekimliği kapsamında en çok kullanılan yöntemdir. Güncel olarak kompozit dolgulara göre daha fazla uygulanan porselen yapıdaki dolgular da son dönemde oldukça popüler! Eğer siz de daha uzun ömürlü ve diş eti, diş sağlığı için en doğal görünüme sahip olan bu dolguyu yaptırmak istiyorsanız kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Porselen Dolgu Nedir?

porselen-dolgu

Porselen Dolgu

Genel tanımı diş kırıklıkları ve eksikliği sırasında dişin tamamlanması için kullanılan malzemedir. Hem malzeme hem de uygulama kapsamında bu isimlendirmeyi almaktadır. Özellikle gülüş tasarımı yapıldığında diş hekimi tarafından porselenle yapılan dolgu kullanılır. Çünkü diş kaplama esnasında kullanılan bu malzeme ile dolguların kişide daha doğal görünüm sağladığı bilinmektedir.

Amalgam dolgu ile kıyaslandığında estetik dolgu olarak bulunmanın yanı sıra diş hekimliğinde uzun ömürlü olmasından dolayı da tercih edilir. Diş beyazlatma öncesi ya da sonrası dişinizin rengine ve şekline uygun olarak bu dolgudan yaptırabilirsiniz.

Onley dolgu olarak da adlandırıldığını bilmek de fayda var. Kliniğimizde yer alan uzman doktorlarımız tarafından kanal tedavisi başta olmak üzere ağız ve diş sağlığı kapsamında uygulamalarda hastalara önerilmektedir.

Porselen Dolgu Zararı Var mıdır?

Porselen dolgu estetik görünümü açısından oldukça sık tercih edilen bir dolgu çeşididir. Fakat her tedavide olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. İşte porselen dolgu zararları

  • Fiyat: Porselen dolgu genellikle diğer dolgu malzemelerine göre daha yüksek maliyetli olabilir.
  • Duyarlılık: Porselen dolguların bazen diğer dolgu malzemelerine göre daha fazla duyarlılık yapabileceği ve hassasiyet oluşturabileceğini bilmeniz gerekir. Sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerle temas ettiklerinde geçici bir hassasiyet oluşabilir.
  • Uyumsuzluk: Bu dolgular bazı durumlarda dişle tam olarak uyumlu olmazlar. Bu, dolgunun çene veya dişlere zarar verebileceği veya rahatsızlık hissi yaratabileceği anlamına gelebilir.
  • Kırılma riski: Porselen dolgu dayanıklı bir malzeme olsa da dişlere uygulanan aşırı kuvvet durumunda kırılabilirler. Özellikle arka dişlerde kullanıldığında, çiğneme kuvvetlerine dayanıklı olması için hastanın ekstra özen göstermesi gerekir.
  • Diş yapısının kaybı: Porselen dolgu uygulaması için dişin bazı kısımlarının önceden hazırlanması gerekebilir. Bu, diş yapısının bir kısmının çıkarılması anlamına gelebilir, bu da doğal diş yapısının kaybedilmesine neden olabilir.
  • İkincil çürük riski: Bu dolgular doğal diş yapısından ayrı olduğu için dolgu ve diş arasında birleşme noktasında mikroskobik boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar, bakterilerin ve yiyecek artıklarının birikmesine ve ikincil çürüklere neden olabilmektedir.

porselen-dolguPorselen Dolgu Nasıl Yapılır?

Hastanın ağız ve diş sağlığı için uzman tarafından inceleme yapılır. Kırılan, şekli bozulan diş üzerinde boşluğun ölçüsü alınır. Doğal görünmesi için gerekli olan dolgu miktarı belirlenerek hazırlanması için beklenir.

Porselen dolgu öncesi yapılması gereken diğer tedaviler tamamlanır. Doktor bir sonraki seansta özel malzemeleri kullanarak dolgu ile dişe yapıştırılır. Böylece artık yarım kalan diş görüntüsü ortadan kalkar ve rahat bir şekilde gülebilirsiniz!

Porselen Dolgu Ömrü Ne Kadar?

Amalgam dolgu ile kıyaslandığında porselen ile yapılan dolguların kullanım ömrü daha fazladır. Hasta tedavi sonrası direkt günlük yaşamına dönebilir. Gün içinde kullanılan kahve, çay ve sigara kullanımına göre amalgam dolguların renginde kısa sürede değişim olur. Halbuki modern ve tercih edilen bu yöntemde dişler bu kadar kolay etkilenmez ve renk değişimi olmaz. Hastanın tutumuna bağlı olarak kullanım ömrü belirlenmektedir.

Porselen Dolgu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

porselen-dolguHastanın ağız sağlığına bağlı olarak dolgu sonrası dikkat etmesi gerekenler değişiklik gösterir. Her ne kadar doğrudan günlük yaşamınıza dönebilseniz de ilk gün içinde biraz dikkatli olmalısınız. Aşırı sıcak ve soğuk şeylerden birkaç saat uzak durmanız gerekebilir. Aynı zamanda gün içinde ağız ve diş sağlığınıza da dikkat etmeye devam etmelisiniz.

Porselen Dolgu Fiyat 2023| Güncel Porselen Dolgu Fiyat Bilgisi

Dolgu fiyatları kullanılacak malzeme oranı ve güncel malzeme fiyatına göre değişiklik gösterir. Kliniğimizde yer alan uzman doktorlarımız tarafından dişleriniz incelendikten sonra fiyat bilgisi verilecektir. Güncel fiyat bilgisi internet üzerinden paylaşılamadığından siz de İstanbul’da yer alan kliniğimizle kısa sürede iletişime geçebilirsiniz!

Kompozit Dolgu Nedir? Porselen Dolgudan Farkı Nedir?

Kompozit dolgu, diş için kullanılan bir dolgu türüdür. Aynı zamanda beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Kompozit dolgular, diş rengine en uygun şekilde eşleştirilebilen estetik bir dolgu seçeneğidir. Bu dolgular, dişteki çürük, kırık veya boşluk gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Uygulama aşamaları şu şekildedir:

porselen-dolgu

Hazırlık aşaması Diş hekiminiz çürümüş veya hasarlı dişi temizleyip dolguya hazır hale getirir.
Dolgu yapıştırıcı uygulama Dolgu için dolgu malzemesi için özel yapıştırıcı uygulanır.
Kompozit dolgu uygulaması Bonding ajanının üzerine, önceden seçilen uygun renkteki kompozit dolgu malzemesi tabakalar halinde uygulanır ve her bir tabaka özel bir ışık (UV veya LED) ile sertleştirilir. Bu işlem, dolgunun katmanlar halinde oluşturulmasını ve sertleşmesini sağlar.
Şekillendirme Dolgu, dişin doğal yapısına uyacak şekilde şekillendirilir ve yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Son olarak, dolgu cilalanıp doğal dişlerle uyumlu bir parlaklık elde edilir.

Porselen dolgu mu kompozit dolgu mu diye merak ediyorsanız Kompozit dolgu ile porselen arasındaki farklara da değinmek gerekir. ikisi arasında başta maddi yönde büyük fark vardır. Porselen malzeme maliyet olarak daha yüksek olduğundan kompozit dolgudan daha maliyetlidir.

Ayrıca kompozit dolgu dişin doğal yapısına yapım aşamasında daha az zarar verir. Doğal dişe yakınlığı ile tercih edilse de porselenlerin dayanıklılığının yüksek olması tercih oranını arttırmıştır. Günlük yaşamda özellikle arka dişlere uygulanan basınçtan porselen daha az etkilenmesi daha muhtemeldir.

Siz de Mehmet Eker Kliniğimiz bünyesinde ister dolgu ister kanal tedavisi isterseniz kaplama diş ihtiyacınızı giderebilirsiniz.