Diş Dolgusu

Dolgudan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

dolgudan-kac-saat-sonra-yemek-yenir

Dolgudan kaç saat sonra yemek yenir, özellikle çürük tedavisi gören hastaların en sık araştırdığı konulardandır. Çürük tedavilerinde genelde dolgu işlemine başvurulur. Diş hekimleri diş dolgusu sonrası bir süre yemek yememeyi tavsiye etmektedir. Bu noktada dolgudan sonra yemek yenmesi, dişte ağrı yaratabilir. Peki, dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? İşte detaylar!

Dişlerde; düzenli bakım yapılamaması ve genetik faktörler gibi durumlardan dolayı sorunlar yaşatmaktadır. Bu sorunlarından bir tanesi de diş çürüğüdür. Diş çürüklerinde dolgu tedavisi işlemlerine başvurulmaktadır. Bu işlem sonrasında ise hastalar dolgudan kaç saat sonra yemek yenir sorusunun cevabını aramaktadır. Dolgu yapılan diş uygulamalarından sonra 2 saate kadar yemek yememe önerilmektedir.

Dolgu İşlemi Nedir?

Zaman zaman hastalar çeşitli diş rahatsızlıklarından dolayı çekilmez ağrılar yaşarlar. Bu ağrıların çoğu ise dişlerde oluşan çürüklerden meydana gelmektedir. Diş çürüklerinde veya dişlerin içlerinde boşalma görüldüğünde; dişin durumuna göre dolgu işlemi ve ortodontik tedaviler uygulanmaktadır. Siz de sorunsuz bir diş dolgusu için kliniğimizde bulunan diş hekimliği bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

dolgudan-kac-saat-sonra-yemek-yenirÇürük dişlerde; diş eti görünür hâle geldiği için ağrı ve sızı hissedilir. Bu tarz süreler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ağrı ve sızının giderilmesi için ise söz konusu dişin içine dolgu yapılır. Peki, nasıl dolgu çeşitleri vardır? Açıklayalım!

Dolgu Çeşitleri
Amalgam dolgular
Kompozit dolgular
Porselen dolgular
Beyaz dolgu
Estetik dolgu
Geçici dolgu

Dolgudan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir? Dolgulu Dişte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde sıklıkla yapılan dolgu işleminden sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar doğrultusunda gerekli ağız bakımına ve hekimlerin talimatlarına özen gösterildiğinde, başarılı bir dolgu işlemi ile karşılaşılmaktadır.

dolgudan-kac-saat-sonra-yemek-yenirHastalar tarafından en çok merak edilenler arasında dolgudan kaç saat sonra yemek yenir sorusu bulunmaktadır. Bu konu ve dolgu ile ilgili diğer detaylar açıklanacak olursa;

Dolgu Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar
Dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? İşlem sonrasında 2 saat kadar yemek yememeye önem verilmelidir.
Yemek yemenin zorunlu olduğu durumlarda yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.
Dolgu işlemi sonrası çok sıcak ve soğuk içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
Dolguya zarar verecek gıdalardan uzak durulmalıdır.
Dolgu sonrası mutlaka kişisel ağız temizliğine dikkat edilmelidir.
Dolgu sonrası ağrı dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Geçmediği durumlarda diş hekimi ile irtibat halinde olunmalıdır.

Dolgulu Diş Ne Kadar Sürede Kurur? Dolgudan Sonra Yemek Yemek Doğru mu?

Diş hekimleri hastalara zirkonyum kaplama ve diş dolgusundan hemen sonra bir şey yemeyi ve içmeyi önermezler. Çünkü yapılan dolgunun; bir şey yemek ve içmek için uygun sertliğe ulaşabilmesi belli bir zamana bağlıdır. Bu noktada dolgu yemek yenecek sertliğe 2 saatte ulaşmaktadır. Ancak dolgunun genel sertliğine ulaşması, 24 saati bulmaktadır.

dolgudan-kac-saat-sonra-yemek-yenirHastalar doktorların tavsiyesi ettiği bu süreye uyulmazsa ve dolgudan sonra yemek yenirse ne olur? İşlem esnasındaki anesteziden dolayı ağız bölgesinde uyuşma 2 saat boyunca etkili olacaktır. Bu noktada uyuşma geçmeden bir şey içmek veya yemek, çeşitli yaralanmalara ya da ısırıklara sebebiyet verir. Peki, çeşitli dolgu türleri için durum aynı mıdır? İnceleyelim!

1 – Kompozit Dolgudan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

En çok tercih edilen bir işlem olan kompozit dolgudan sonra yemek yenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Açıklanacak olursa; işlem esnasında anestezi uygulanmışsa, hastalar anestezinin etkisi geçene kadar yemek yememelidir. Ancak işlemde anestezi uygulanmamışsa dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? Tedavi sonrasında yemek yenebilmesi mümkündür.

Kompozit dolgu işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Özellikle ağız hijyenine önem verilmelidir. Çünkü dolgunun alt kısmındaki çürük tekrarlayabilir ve bu durumsa dolgunun başarısızlığına neden olur. Hastalar dolgunun düşmesi veya kırılması durumunda da endişelenmemelidir. Kliniğimize başvurarak profesyonel bir destek almak oldukça kolaydır.

2 – Beyaz Dolgudan Sonra Yemek Yenir mi?

Yetişkin ve çocuk dişlerine yapılan beyaz dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? Minimum 2 saat süre boyunca herhangi bir şey yiyip içilmesi önerilmez. Ancak yemek yeme konusunda mecburi bir durum söz konusuysa, katı gıdaların tüketilmesi uygun değildir. Bununla birlikte çok sıcak ve çok soğuk sıvı gıdalarda tüketilmesi de uygun olmamaktadır.

3 – Estetik Dolgudan Sonra Yemek Yenir mi?

Güzel bir görünüm sunan estetik dolgudan kaç saat sonra yemek yenilir? Estetik diş hekimi diş tedavileri sonrası belirttiği süre bitmeden hastaların kesinlikle yemek yemeye ve içmeye başlamamasını önermektedir.

Diş dolgusu yapıldıktan sonra yemek yememe süresi genellikle 2 saat olmaktadır. Yani iki saatin dolması sonrasında hastalar yeme içme işlevine devam ederler. Ayrıca 2 saat sonrasında diş fırçalama gibi aktivitelerini de gerçekleştirirler.

Ancak estetik dolgudan sonra yemek yenirse ne olur? 2 saatlik süre beklenmeden yemek yenildiğinde veya sıvı gıdalar tüketildiğinde; anestezinin etkisi geçmediği için hastalar dilini, dudaklarını ve ağzını kontrol etmekte zorluk çekerler. Bundan sonucunda daha hızlı yaralanmalar meydana gelebilir.

4 – Geçici Dolgudan Sonra Yemek |Geçici Dolgudan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Kalıcı dolgular kadar dayanıklı olmayan geçici dolgudan sonra yemek yenir mi? Geçici dolgu işleminden sonra hastaların ekstra dikkatli olması gerekir. Çünkü dolgu donana kadar bir şey yiyip içilmemesi önemli bir noktadır.

Peki, geçici dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? İşlemden sonra 2 saat içerisinde geçici dolgu kurumaktadır. Yani bir süre sonrasında yemek yenmesi uygundur.

5 – Dolgudan Kaç Saat Sonra Su İçilir?

dolgudan-kac-saat-sonra-yemek-yenir

Dolgudan Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Hastalar dolgudan kaç saat sonra yemek yenir veya su tüketilir sorularının cevaplarını aramaktadır. Bu noktada bir hastanın diş dolgusundan sonra yemek içmek gibi faaliyetlerini gerçekleştirmesi için; 2 saatlik bir süreyi beklemesi gerekir.

6 – Dolgudan Sonra Sigara İçilir mi?

Çoğu kişi tarafından dolgudan kaç saat sonra yemek yenir konusu kadar bu işlem sonrasında sigara içilip içilmeyeceği de merak edilir. Hastaların öncelikle bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir;

  • Dolgunun türü
  • Uygulama esnasında yapılan kanal tedavisi
  • Ağız ve diş sağlığı
  • Diş hekimlerinin verdiği tavsiyeler

Belirtilen kriterlere bağlı olarak sigara içme süresi değişiklik gösterir. Ancak genel olarak dolgu sonrasında 2 ila 48 saat arası sigara içilmemesi gerekir.

7 – Dolgudan Kaç Saat Sonra Diş Fırçalanır?

Yeni yapılan dolgudan kaç saat sonra yemek yenir? Hastalara 2 saat yemek yenmemesi önerilir. Ancak dolgunun genel sertliğe ulaşması 24 saatte gerçekleşir.

Bu sürenin ardından yemek yedikten sonra dişlerin fırçalanmasında herhangi bir sorun yoktur. Ayrıca dişlerin arasındaki yemek artıklarından kurtulmak için diş ipi de kullanılır. Yani dolgudan sonra diş fırçalama işlemi için, dolgunun genel sertliğe ulaşması gerekir.

Dolgudan Sonra Yemek Yerken Ağrı Olması Normal midir?

Hastalara uygulanan dolgu işleminden sonra belli bir süre çok sıcak, soğuk ve sert gıdaların tüketilmesi uygun değildir. Peki, dolgudan sonra kaç saat yemek yenmez?

2 saat bir şey yenilmemektedir.  Dolgu işleminden sonra ilk iki gün hastaların duyduğu ağrı hissi normaldir. Çünkü bu durum zamanla iyileşme gösterecektir. Ancak aradan uzun süre geçmesine rağmen dişteki ağrı durumu düzelme göstermezse, mutlaka bir diş hekimine gidilmesi gerekir.

Mehmet Eker Diş Kliniği diş hekimleri, hastalara çeşitli diş sorunları konusunda uzman bir destek sağlayacaktır. Hastalar kliniğimizde bulunan hekimlerden randevu alarak; genel bir muayene fırsatı ve diş dolgusundan sonra yemek yenir mi konusu hakkında detaylı bilgiler elde ederler.

Ayrıca kliniğimiz; zirkonyum kaplama diş, implant, gülüş tasarımı, çocuk diş, gömülü diş tedavisi veya diğer diş tedavi yöntemleri konusunda da detaylı bilgi ve hizmet vermektedir.