Diş Ağrısı

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser? En Etkili Yöntemler

dis-agrisini-en-cabuk-ne-keser

Diş ağrısını en çabuk ne keser? Yaşam kalitesini direkt düşüren ve diş sağlığı açısından ciddi bir işaret olan diş ağrıları, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Nedene bağlı olarak uygulanacak tedavi ile diş ağrılarının hızlı bir şekilde kesilmesi mümkündür. Diş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun yanıtına dair detaylar, yazının devamında.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısının farklı nedenleri vardır. Bu nedenler, dişin genel durumuna bağlı olarak farklı şiddette ağrılara yol açabilir. Aynı nedenden dolayı oluşan ağrılar, bir hastada son derece şiddetli iken, farklı bir hastada daha düşük şiddette olabilir. Dolayısıyla nedenlerin kişilere göre değişebileceği unutulmamalıdır.

dis-agrisini-en-cabuk-ne-keserDiş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun yanıtının verilebilmesi için ağrının arkasındaki nedenlerin bilinmesi gerekir. Yaygın diş ağrısı nedenlerine dair detaylar, aşağıda yer alan tabloda gösterilmiştir:

Nedenler Açıklama
Çürük Dişlerde meydana gelen çürükler, diş minesine zarar vererek diş köklerinde bulunan sinirlerin tahriş olmasına yol açar. Ayrıca çürükler nedeniyle dişlerde ve diş etlerinde enfeksiyon da oluşabilir. Bütün bunlar ise diş ağrısı olarak kendisini belli eder.
Diş Eti İltihabı Diş eti iltihabı, enflamasyona neden olarak diş etlerinde çekilmeye yol açar. Periodontitis ve gingivit olarak isimlendirilen bu durum, diş köklerinin açığa çıkmasına ve ağrıya neden olabilir.
Enfeksiyon Diş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun sorulmasının yaygın nedenleri arasında enfeksiyonlar vardır. Enfeksiyon veya bilinen diğer ismiyle apse, şiddetli ağrıya ek olarak şişlik, kızarıklık ve yüksek ateş gibi belirtilere de yol açabilir.
Bruksizm Bruksizm veya bilinen ismiyle diş gıcırdatma, gizli diş ağrısı nedenlerinden biridir. Uykuda, farkında olmadan sürekli dişlerin sıkılması olarak ifade edilen diş gıcırdatma, dişlerde ağrıya neden olabilir.
Çatlak veya Kırık Dişlerde meydana gelen çatlak veya kırıklar, dişin iç tabakaları olan dentin ve pulpa bölgesinin açığa çıkmasına yol açar. Bu bölgelerin hava alması ile buradaki sinirler tahriş olur ve bunların sonucunda ağrı ortaya çıkar.

Yaygın diş ağrısı nedenleri bu şekildedir. Ancak bunların dışında da dişlerde ağrıya yol açan nedenler vardır. Diğer nedenler ise şunlardır:

 • Hasarlı dolgu
 • Yanlış yapılan kanal tedavisi
 • Diş telleri
 • Diş minesinin aşınması
 • Gömülü dişler
 • Diş sürmesi
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Sürekli aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmek
 • Dişleri sert fırçalamak
 • Diş boşluklarına gıda artıklarının sıkışması
 • Diş kökü kırıkları

Diş ağrısını en çabuk ne keser sorusu sorulduğunda, arkasındaki nedenlerin bunlar olabileceği dikkate alınmalıdır.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

dis-agrisini-en-cabuk-ne-keserDiş ağrısı, vermiş olduğu rahatsızlık ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi nedeniyle hızlı şekilde giderilmesi gereken bir sağlık problemidir. Diş ağrılarının arkasında farklı nedenler olabileceği için uygulanacak farklı çözüm yolları vardır. Bunlardan bazıları, ağrıların hızlı bir şekilde şiddetinin azalmasını ve ağrının tamamen kesilmesini sağlar.

Diş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun verilecek farklı yanıtlar vardır. Bu noktadaki en etkili yöntemler şunlardır:

1 – Diş Hekimi

Diş hekimine giderek muayene olmak, diş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun en etkili yanıtıdır. Zira diş hekimine giderek muayene olmadan ve muayene sonrasında tavsiye edilen tedaviyi uygulamadan diş ağrısından kalıcı olarak kurtulmak mümkün değildir. Dolayısıyla doktora gitmeden diş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtı yoktur.

Diş hekimi, detaylı muayene ile ağrının nedenini tespit eder ve sonrasında ise buna uygun tedaviyi uygular. Bu kapsamda kanal tedavisi, ilaç tedavisi, çürüklerin temizlenmesi, dolgu gibi farklı tedaviler uygulanabilir. Tedavilerde öncelik her zaman dişin kurtarılmasına verilir. Ancak dişin kurtarılma olasılığının olmadığı durumlarda, komşu dişlerin zarar görmemesi ve ağrının giderilmesi için dişlerin çekilmesine de karar verilebilir.

2 – Soğuk Kompres

Soğuk kompres, ilgili bölgedeki kan akışını yavaşlatır ve böylece şişliklerin artmasını engeller. Ayrıca mevcut şişliklerin azalmasına da katkı verir. Ek olarak ilgili bölgede kısmi bir rahatlama da sağlayabilir. Diş ağrısını en çabuk ne keser sorusu sorulduğunda, soğuk kompres seçeneği de akla gelmelidir.

Soğuk kompres etkili bir yöntem olmasına karşın kalıcı sonuç vermez. Ayrıca ağrının nedenine bağlı olarak her zaman işe yaramayabilir. Ancak diş doktoruna gitme ihtimalinin olmadığı durumlarda denenebilecek bir yöntemdir.

3 – Aşırı Soğuk ve Sıcak Yiyeceklerden Kaçınma

dis-agrisini-en-cabuk-ne-keserAğrıyan dişlerin hassasiyeti yüksek olur. Bu tür durumlarda hassasiyeti artırıcı aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecekler, ağrının artmasına yol açar. Dolayısıyla diş ağrısını artırmamak için sadece ılık yiyecek ve içeceklerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Diş ağrısını en çabuk ne keser konusunda, diş hassasiyetine ekstra bir önem verilmelidir.

4 – Acil Servis

Dayanılamayacak seviyedeki diş ağrıları için kalıcı tek seçenek diş hekimleridir. Ancak diş hekimine gitmenin hemen mümkün olmadığı durumlarda acil servise gidilebilir. Buradaki doktorlar, yapacakları muayene sonrasında hastalara ağrı kesici reçete edebilir. Ağrı kesiciler, geçici olarak ağrının azalmasını sağlar.

Ağrı kesiciler, diş ağrısını en çabuk ne keser sorusunun yanıtlarından biridir. Ancak bu ilaçların tedavi edici özellikleri yoktur. Tedavi için mutlaka diş hekimlerine görünmek gerekir.

Mehmet Eker Diş Kliniği olarak 24 saat boyunca hizmet veriyoruz. En beklenmedik zamanlarda başlayan diş ağrılarınız için kliniğimize gelebilir ve diş hekimlerimize muayene olabilirsiniz.

Gece Diş Ağrısı Tutarsa Ne Yapmalı?

Gece diş ağrısı tutar ve dayanılmayacak seviyeye çıkarsa zaman kaybedilmeden diş hekimine gidilmelidir. Mehmet Eker Diş Kliniği, 7/24 hizmet vermektedir ve bu tip durumlar için en ideal seçenektir.

Diş hekimine gidilme imkanı olmayan durumlarda ise acil servise gidilmelidir. Acil servis doktorlarının verdiği ağrı kesici ilaçlar, diş ağrısının azalmasını sağlayacak ve diş doktoruna gitmek için hastalara zaman kazandıracaktır.

Sık Sorulan Sorular

dis-agrisini-en-cabuk-ne-keser

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Diş ağrısını en çabuk ne keser konusu ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Evde Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Diş ağrısını gidermek için evde kullanılacak yöntemler güvenli değildir. Karanfil yağı, sarımsak macunu, vanilya özü ve nane çayı gibi farklı yöntemler olsa da ağrının nedenini bilmeden bunları uygulamak doğru olmayacaktır. Dolayısıyla şiddetli diş ağrısında zaman kaybedilmeden bir diş hekimine başvurulması ve muayene olunması gerekir.

2 – Sigara Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Sigara, diş ağrısına iyi gelmediği gibi diş ağrısının artmasına dahi yol açabilir. Ayrıca ağrıların geçmesi için uygulanan diş tedavilerini de olumsuz etkiler. Bundan dolayı diş tedavileri sürecinde sigaradan olabildiğince uzak durulmalıdır.

3 – Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zonklayan diş ağrısının arkasında farklı nedenler olabilir. Apse ve diş kökü iltihabı bu noktadaki en yaygın nedenlerdir. Ağrının kalıcı olarak giderilmesi için apsenin veya diş kökündeki iltihabın temizlenmesi gerekir. Bu ise ancak diş hekimi tarafından kanal tedavisi veya ilaç tedavisi ile yapılabilir. Diş hekimi dışındaki seçenekler zonklayan dişlerdeki ağrıya kalıcı çözüm getirmez.

4 – Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürükten kaynaklı diş ağrılarının azalması veya tamamen geçmesi için doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Fakat ağrı kesicilerin etkisi geçtiğinde ağrı yeniden başlayacaktır. Kalıcı çözüm için çürüğün diş hekimi tarafından temizlenmesi, dişin durumuna göre dolgu veya kanal tedavisi yapılması gerekir.

5 – Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyutmayan diş ağrısı için diş hekimine gidilmeli ve ağrının arkasındaki nedene uygun olacak tedavi uygulanmalıdır. Bunun haricindeki yöntemlerin güvenli olmadığı ve kalıcı sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır.