diş tedavileri

Dil Yarası Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecer

Dil yarası ne iyi gelir? Herkeste görülebilen ve altında farklı nedenler bulunan dil yarası, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Sağlıksız beslenme, ağız hijyenine dikkat etmeme ve bağışıklık sisteminin çökmesi gibi nedenlere bağlı olarak oluşan bu yaralar, bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Peki, dil yarası neden olur? Dil yarası ne iyi gelir? Bu soruların yanıtlarına dair detaylar yazının devamında.

Dil Yarası Nedir?

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecerDil yarası, dil yüzeyinde yer alan ve tat almadan sorumlu olan dokuların tahriş olması ve burada lezyonların oluşması durumudur. Söz konusu yaralar aft olarak isimlendirilir ve tat almadan sorumlu bölgedeki hasardan kaynaklanır.

Dilin normal yapısı incelendiğinde, pembe renkli ve papilla adı verilen dokularla kaplı olduğu görülür. Ayrıca ağız içerisinde olması nedeniyle sürekli nemli ve ıslaktır. Yiyecek ve içeceklerin tadını almayı sağlayan dil, aynı zamanda yutma fonksiyonunda da görev alır. Dilin genel yapısının bilinmesi, dil yarası ne iyi gelir sorusunun yanıtının daha etkili şekilde anlaşılmasını sağlar.

Dil Yarası Neden Olur?

Dil yarasının arkasında farklı nedenler vardır. Bu nedenlere dair kısa detaylar, aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Nedenler Açıklama
Dili Isırmak Hızlı yemek yerken veya stresli olunan dönemlerde farkında olunmadan dil ısırılabilir. Böyle bir durumda ilgili noktada dil yarası meydana gelir.
Diş Gıcırdatma Uykuda farkında olmadan dişlerin sıkılması, dilin yan bölümlerinin yaralanmasına neden olabilir. Böyle durumlarda dişlerde de aşınmalar meydana gelebilir. Zirkonyum diş çeşitleri bu aşınmalarda tercih edilecek tedavilerdendir.
Enfeksiyonlar Mantar, bakteri ve virüslerden kaynaklı olarak dil ve ağızda enfeksiyon meydana gelebilir. Küçük tomurcuklar oluşması şeklinde görülebilen bu enfeksiyonlar, aft ve pamukçuk gibi farklı isimlerle de ifade edilir.
Ağız Ülseri Ağız mukozasında meydana gelen ağrılı, küçük ve beyaz yaralardır. Bu yaralar, ağzın farklı bölümlerinde ortaya çıkabildiği gibi dilde de yaralara neden olabilir.
Mineral ve Vitamin Eksiklikleri Demir, çinko, B12 ve folik asit eksiklikleri nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflar ve böylece dilde yara oluşumu daha kolay hale gelir.
Ağız Hijyeni Ağız hijyenine dikkat edilmemesi, dil yarası riskini ciddi anlamda artırır.
Besin Alerjileri Bazı besinlere karşı alerjisi olanlarda, o besinleri tükettiklerinde dilde, dudakta ve ağızda şişmeler meydana gelir.
İlaçlar Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle ağız içerisinde ve dilde yaralar oluşabilir.
Ağız Kanseri Ağız kanserinin dil yarası, ağız içerisinde lezyon gibi belirtileri bulunmaktadır.

Buradaki nedenler, dil yarası ne iyi gelir sorusunun yanıtı ile yakından ilgilidir. Ancak dilde yaraların bunların dışında farklı nedenleri de vardır. Behçet hastalığı, Sjögren sendromu, pemfigus vulgaris, uçuk virüsü, suçiçeği, HIV, hormon değişiklikleri, diş teli ve otoimmün hastalıklar diğer nedenlerden bazılarıdır.

Dil Yarası Belirtileri

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecerDil yarası ne iyi gelir sorusu, bu yaraya ilişkin belirtilerin ortaya çıkması ile sorulur. Dil yarası belirtileri şunlardır:

 • Dilde hassasiyet oluşması
 • Dilde, dişlere temas durumunda acı ortaya çıkması
 • Yanma hissi
 • Dışarıdan bakıldığında fark edilen beyaz veya kırmızı renkli değişimler
 • Dilde beyaz lezyonların görülmesi
 • Sıcak ve asidik yiyeceklerde dilde acı oluşması

Bu belirtiler ortaya çıktığında tedavi için uzman bir hekime başvurulması gerekir. Ayrıca bu yaraların bazılarının arkasında diş kırıklıkları ve benzeri problemler de olabilir. O türden problemler için zirkonyum kaplama diş örnekleri incelenerek, kaplama tedavisi değerlendirilebilir.

Dil Yarası Ne İyi Gelir?

Dilinde yara çıkan hastaların büyük kısmı bu sorunu evde, doğal yollarla çözmek ister. Bunun için de dil yarası ne iyi gelir şeklindeki soruyu sorar. Evde uygulanacak yöntemler şunlardır:

1 – Ağız Hijyeni

Dil yaralarının hızlı iyileşmesi için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Ağız hijyenine dikkat edildiğinde yaralar çok daha hızlı bir şekilde iyileşir ve bu ciddi problemler kısa sürede atlatılır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi ile dişlerin arasını temizleme ve ağız temizleme suyu kullanılması bu noktadaki başlıca yöntemlerdir.

2 – Besin Seçimi

Dildeki yaralar, tüketilen besinlerden direkt etkilenir. Bu süreçte aşırı baharatlı, yağlı, asitli gıdalardan kaçınmak gerekir. Zira bu tür gıdalar yaraların tahriş olmasına neden olur. Söz konusu durum ise iyileşme sürecini olumsuz olarak etkiler. Besin seçimi, dil yarası ne iyi gelir açısından çok önemlidir.

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecer3 – Buz Emmek

Buz emmek, ağız içerisinde bir rahatlama hissi verir ve yaralardan kaynaklı ağrının hafiflemesini sağlar. Her yara türünde işe yarayan bir yöntem olmamasına karşın, ağzı rahatlatması dikkat çekicidir. Bu emmek, dil yarası ne iyi gelir denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biridir.

Bu yöntemde buzun ısırılmaması çok önemlidir. Çünkü ağızda kaplama diş modelleri varsa ya da dişlerde hassasiyet bulunuyorsa buzun ısırılması dişleri olumsuz olarak etkileyecektir.

4 – Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su, doğal bir ağız temizleme yöntemi olarak kabul edilir. Tuzlu su ile gargara yapılması, dil yaralarının iyileşme sürecini olumlu olarak etkileyebilir. Ancak yaranın türüne bağlı olarak tuzlu gargara yapmak her zaman uygun olmayabilir.

Dil yarası ne iyi gelir sorusuna verilecek başlıca yanıtlar bu şekildedir. Buradaki hususlar, geçici rahatlama sağlar, ancak her yara türüne uygun değildir. Dolayısıyla bu yöntemleri doktor onayı olmadan kullanmamak gerekir.

Dil Yarası Tedavisi Nasıl Yapılır?

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecerDil yarası ne iyi gelir sorusunun en etkili yanıtı tıbbi tedavidir. Tıbbi tedavi ise doktor muayenesinden sonra belirlenir. Yaranın arkasında yatan nedenlere bağlı olarak uygulanacak tıbbi tedaviler farklılık gösterir. Yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Yaradan kaynaklı ağrılar şiddetli ise doktorlar tarafından uygun etkin maddeli ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Yaranın durumuna bağlı olarak antibiyotikler de önerilebilir. Dil yarası için ilaç isimleri, ancak muayene sonrasında doktor tarafından verilebilir. Ayrıca doktor onayı olmadan eczaneden ilaç alarak kullanmak da uygun değildir.
 • Yara üzerine uygulanacak topikal jeller ve kremler, bir diğer tedavi yöntemdir. Dil yarası için krem, ağız ile dil arasında bir bariyer olur ve yaraların tahriş olmasını engeller. Ayrıca yaraların tedavi sürecini de hızlandırıcı etkileri vardır. Yaranın türüne göre farklı kremler reçete edilir.

Yaraların arkasında dişlerdeki problemler varsa hastalar yüz şekline göre diş modelleri arasından uygun kaplama seçeneklerini tercih edebilir. Böylece hem dil yarasından hem de dişlerdeki problemlerden kurtulmuş olurlar.

Dilde Çıkan Yaralar Neyin Habercisi Olabilir?

Dil yaraları çoğunlukla bir hastalığın habercisi değildirler ve kısa sürede iyileşirler. Ancak uzun süre devam eden ve geçmeyen dil yaralarının arkasında farklı hastalıklar olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Behçet sendromu
 • Lupus
 • AIDS / HIV
 • Celiac hastalığı
 • Ağız veya gırtlak kanseri
 • Ağız ülseri
 • Crohn hastalığı

Sık Sorulan Sorular

dil-yarasi-ne-iyi-gelir-nasil-gecer

Dil Yarası Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Dil yarası ne iyi gelir konusundaki merak edilen hususlar ve bunlara dair detaylar aşağıda yer almaktadır.

1 – Dil Ucu Yarasına Ne İyi Gelir?

Dil ucu yarası sık görülen ve kısa sürede kendiliğinden geçen yaralardır. Bu süreçte ağız hijyenine dikkat edilmeli, asitli ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Kısa sürede yaranın geçmemesi durumunda uzman hekime başvurulmalıdır.

2 – Dil Yarasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları Nelerdir?

Dil yarası için tuzlu su ile gargara yapma ve buz emme gibi evde uygulanacak farklı yöntemler vardır. Ancak bu yöntemlerin doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekir. Aksi durumda yaralar olumsuz etkilenebilir ve tedavi süreci daha zor hale gelebilir.

3 – Dil Yarası Ne İyi Gelir?

Kısa sürede düzelmeyen dil yaraları için doktora gitmek ve muayene olmak, en etkili yöntemdir. Dil yaraları çoğu zaman basit ve önemsiz olarak görülse de arkasında farklı neden olabilir.