Diş Kaplamaları

9 Adımda Zirkonyum mu Porselen mi?

zirkonyum-mu-porselen-mi

Zirkonyum mu porselen mi diye karar vermeden önce iki tedavi yönteminin de avantaj ve dezavantajlarına bakmanız gerekir. Karşılaştırma yapmanız açısından ve doğru kararı verebilmeniz için bu, önemli bir durumdur. Her iki tedavi tekniğinin de dişlere estetik görünüm ve ağız sağlığı açısından mühim olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Zirkonyum mu porselen mi noktasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken ilk detayın, kullanılan malzeme olduğunu unutmayın. Kullanılan malzeme ne kadar sağlamsa o kadar uzun ömürlü olacaktır. Dolayısıyla ayrı ayrı araştırma içine girdikten sonra, kişiye ve diş sorununa en uygun tedaviye doktorunuzla beraber karar verebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

zirkonyum-mu-porselen-mi

Zirkonyum mu Porselen mi

Zirkonyum kaplama nedir? Son dönemlerin popüler yeni nesil kaplama türüdür. Adını, kullanıldığı malzemeden yani zirkonyumdan alan ve özel fırınlama tekniği ile üretilen en sağlam kaplama çeşitlerinden biridir. Doğal diş yapısına uygunluğu ile bilinir.

Doğada bulunan güçlü bir elemente sahip olan zirkonyum malzemesi; şeffaf ve oldukça parlak yüzeyli olup, fırınlama tekniğiyle sert ve dayanıklı hale getirilir. Bu şekilde hem uzun yıllar kullanılıp hem de diş etine uyumuyla oldukça estetiktir. Zirkonyum mu porselen mi noktasında karar verirken, bu özellikleri sayesinde daha kolay karar verebilirsiniz. Ayrıca;

 • Metal içermediği için ışık geçirgenliği fazladır. Bu da doğal dişlere en yakın görünümü verir.
 • Estetik olarak doğal dişlerden farkı yok denecek kadar azdır.
 • Metal alerjisi yaratmaz.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Zirkonyum nedir araştırması yaparsanız, bu cümleyi kanıtlayacak bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Kırılma, aşınma ve çatlama durumlarına karşı oldukça sağlamdır.
 • Diş etine ve diş yapısına kolayca uyum sağlar.
 • Yüzeyinin parlak ve pürüzsüz olması, plak ve tartar oluşumunu engeller.
 • Diş beyazlatma olarak en çok tercih edilen kaplama türüdür.

Zirkonyum mu porselen mi kararında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de zirkonyumun 18 yaş üstünde uygun genç hastalara yapıldığını bilmeniz gerektiğidir.

Porselen Kaplama Nedir?

Porselen kaplama, üretiminde porselen malzemesi kullanılarak yapılan kaplama türüdür. Ham maddesi gereği beyaz renkli olup, insan vücuduna ve sağlığına uygundur. İçeriğinde dayanıklılık açısından metal destekli altyapıya sahiptir. Kendi içinde estetik görünümlü olsa da zirkonyum ile karşılaştırıldığında daha yapay görünümlüdür.

Genelde dişlerde sararma, diş eksikliği, çürük, diş eti problemleri yaşayan hastalara uygulanır. Diğer kaplama türlerine göre daha az maliyete sahiptir.

Zirkonyum mu Porselen mi? Porselen ve Zirkonyum Arasındaki Fark Nedir?

zirkonyum-mu-porselen-miHer iki tedavi yöntemi de estetik diş hekimliği noktasında kullanılsa da işlevsellik, malzeme, fiyat bakımından farklılıklar sergilemektedir. Özelliklerine bakarak en doğru kararı diş hekiminiz ile birlikte verebilirsiniz. Zirkonyum mu porselen mi konusunda en net kararı tablo üzerinden belirleyebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Porselen Kaplama
Metal desteksiz diş kaplamada kullanılır. Metal destekli dayanıklılık içeren diş kaplama alanında kullanılır.
Metal içermediği için ışık geçirgenliğine bağlı doğal diş dokusu vardır. Zirkonyum mu porselen mi kararında etkili önemli faktörlerden biridir. Metal içerdiği için, doğal diş görünümünden biraz daha uzaktadır. Yani daha yapay durmaktadır.
Dişe ve diş etine oldukça kolay uyum sağlar. Zirkonyum mu porselen mi tercihinde bu durum önemlidir. Diş ve diş etine tam olarak oturma sağlanamadığı için, sonrasında ağız içinde yara, tahriş gibi durumlar yaşanabilir.
Estetik olarak doğal diş dokusuna daha yakındır. Estetik olarak zirkonyum mu porselen mi konusunda daha yapay görünüm verir.
Yapım aşamasında doğal dişlerde kesilme gibi durumlar yaşanmaz. Yani doğal dişlere en az hasarla yapılır. Yapım aşamasında doğal dişlere zirkonyum mu porselen mi noktasında daha fazla müdahale vardır.
Daha şeffaf görünümlüdür. Yüzeyi parlak ve pürüzsüz olduğu için, plak ve tartar oluşumu yok denecek kadar azdır. Daha mat görünümlüdür. Buna bağlı olarak plak ve tartar oluşumu zirkonyuma göre daha fazladır.
Ağız içinde metal içerikli kötü bir tat bırakmaz. Ağız içinde metal içerdiği için kötü tat bırakır.
Dana ince ve keskin yapılı olduğu için çiğneme hareketleri daha fonksiyoneldir. Zirkonyum mu porselen mi tercihinde önemli kriterlerden biridir. Kalın ve mat tabakalı olduğu için, çiğneme hareketlerinde kısıtlılık ve güç olacaktır.
Malzeme kalitesi gereği daha uzun yıllar dayanır. Kırılma, aşınmaya karşı daha dirençlidir. Malzeme kalitesi gereği zirkonyum mu porselen mi konusunda, zirkonyuma göre daha çabuk kırılma ve çatlama görülebilir.

Zirkonyum mu Porselen mi: En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

Yukarıda belirtilen zirkonyum kaplama nedir ve porselen kaplama nedir sonrasında ikisi arasındaki farkları görerek, en iyi ve en sağlam diş hangisi kolaylıkla bulabilirsiniz. Her iki kaplama türünde de işlem sıraları hemen hemen aynıdır. Ancak;

 • Porselen kaplama alt yapısında gri metal kullanıldığı için, hastalarda görüntü olarak gri yansımalı gülüşler ortaya çıkabilir.
 • Zirkonyum mu porselen mi konusunda zirkonyumda alt yapı beyaz olduğu için, böyle bir durum yaşanmaz. Daha şeffaf ve doğal diş rengi ile hemen hemen aynı tonda oluşu, özellikle genç hastaların psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olur.
 • Zirkonyum üst düzey teknolojik dayanıklılığa sahip sert malzemeden yapılmıştır. Biyouyumlu malzeme sayesinde ağız içinde alerji durumu görülmez. Implant ve protez gibi tedavilerde rahatlıkla da kullanılabilir.
 • Porselen kaplama daha kalın görünümlü ancak ince dokulu olduğu için veneer gibi küçük tedavi işlemleri için kullanılabilir. Sert besinlerde kırılma oranı yüksektir.
 • Uyum sağlama ve konforlu tedavi süreci noktasında zirkonyum mu porselen mi diye kararsızsanız, zirkonyumun diş ve diş etlerine daha uyumlu olduğunu unutmayın.

Zirkonyum mu Porselen mi? Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum mu porselen mi konusuna yukarıdaki karşılaştırmalar sonrasında karar verdiyseniz, artık zirkonyum kaplama nasıl yapılır için iyi bir diş hekimi ile irtibata geçmelisiniz. Hem yüksek teknolojili yapım aşaması hem de başarılı sonuçlar çıkmasında önemli olan planlı tedavi süreci şöyle işlemektedir;

 • Ağız içi 3 boyutlu cihazlar sayesinde taranır.
 • Kaplama için gerekli olan ölçü alınarak modellemenin üretilmesi için laboratuvara gönderilir. Bu süre yaklaşık 1 hafta civarındadır.
 • Ardından hastaya ikinci randevuda anestezik işlem yapılır.
 • Zirkonyum mu porselen mi kararında zirkonyum tercih edilmesine bağlı olarak dişlere fazla müdahale edilmeden, dişler kaplamaya hazır hale getirilir.
 • Bu sırada hastaya geçici olan kaplamalar takılır.
 • Zirkonyum kaplama rengine karar verilir.
 • Kalıcı kaplamalar geldiğinde ise özel kaplama yapıştırıcısı ile dişe entegre edilir.

Zirkonyum mu porselen mi tedavi sürecinde yüksek teknolojili tedavi aşamasına uygun olarak, hastaya finale en yakın görüntü gösterilir. Bu sayede hata ve risk durumları yok edilmeye çalışılır. Aynı zamanda bu durum hastanın psikolojik olarak rahatlamasına da yardımcı olur.

En İyi Zirkonyum Markası Nedir?

zirkonyum-mu-porselen-miEstetik diş hekimliği işleminde kullanılan malzeme kalitesi ne kadar iyiyse, estetik olarak o kadar iyi gülüş tasarımı yapılır. Bu nedenle araştıracağız zirkonyum markaları için, en net ve doğru bilgilere diş hekiminden ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum markalar sağlamlığına göre isimlendirilir. Yani;

Kesme ve Küp Zirkonyum Kübik içerikli zirkonyumlardır.
Dikdörtgen Zirkonyum Bruxzir, lava plus, ivoc bu gruba girer.

Özellikle Alman markaları dayanıklılığı en iyi olan ve güvenilirliği en iyi olan markalarıdır. Bu noktada iyi marka tercihinde bulunan klinikler ile ilermeniz yararınıza olacaktır. Mehmet Eker Diş Kliniği tecrübeli ve teknisyen ekibi sayesinde kaliteli ve güvenilir işler çıkarmaktadır.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları yıl içinde birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Yani daha detaylı açıklanacak olursa zirkonyum diş fiyatlarını hangi unsurlar etkiler?

 • Malzeme kalitesi
 • İşçilik yani diş hekimi mesleki donanımı
 • Yüksek teknolojili klinik özellikleri
 • Sorunlu diş sayısı
 • Tedavi süresinin uzunluğu
 • Yıl içinde değişen fiyat politikası

Zirkonyum mu porselen mi noktasında porselen zirkonyum diş fiyatları karşılaştırmasına bağlı olarak zirkonyum, avantajlarından dolayı daha maliyetli olabilir. Ancak uzun ömürlü olması bu konunun önüne geçmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

zirkonyum-mu-porselen-miZirkonyum mu porselen mi karar veremiyorsanız, aşağıdaki sorular üzerinden fikir edinip kendiniz için en doğru kararı belirleyip, diş hekiminiz ile irtibata geçebilirsiniz.

1 – Zirkonyum Diş Yaptıranlar Memnun mu?

Zirkonyum tedavisi diş hekimliği noktasında yapılan avantajlı uygulamalardan biridir. Zirkonyum kaplama yaptıran kişiler işlem sonrası süreci ve tedavi aşamasından, hem estetik hem de uyum yönünden oldukça memnun kalmaktadır. Zirkonyum mu porselen mi noktasında yorumlar üzerinden yardım alabilirsiniz.

2 – Diş Kaplama Hangisi Daha İyi?

Zirkonyum mu porselen mi diye kararsız iseniz, uzun vadede kullanım ve estetik görünüm için zirkonyum tercihinde bulunmanız uygun olabilir.

3 – En Sağlam Diş Hangisi?

Zirkonyum malzeme kalitesi bakımından, porselen kaplama dişlere göre daha dayanıklı ve sert malzemeden üretilmiştir. Yani doğal dişlerin sağlamlığına en yakın çiğneme hareketlerine olanak vermesi, zirkonyum mu porselen mi tercihinde yardımcı olacaktır.

4 – Zirkonyum mu Pahalı Porselen mi?

Zirkonyum kaplama tedavisinde kullanılan malzeme, porselene göre daha kaliteli olduğu için haliyle bu durum fiyata yansıyacaktır. Ancak uzun vadeli kullanım için zirkonyum mu porselen mi tercihinde fiyat ikinci planda yer almalıdır.