Diş Kaplamaları

En İyi Diş Kaplama Yöntemleri

dis-kaplama

Diş kaplama, dişlerde bulunan estetik ve işlev sorunlarının giderilmesi için geliştirilmiş bir tedavidir. Bu tedavide, farklı maddelerden yapılan kaplamalar kullanılır. Hastanın ihtiyaçları ve beklentilerine bağlı olarak uygun olan seçenek tercih edilir.

Kaplama maddelerin her birinin özellikleri farklı olduğundan, ortaya çıkan sonuçlar da farklı olur. İşte tam bu noktada; en iyi diş kaplaması hangisi sorusu sorulur. Bu sorunun cevabı ve kaplama yöntemlerine dair diğer detaylar yazının devamında.

Diş Kaplama Nedir?

dis-kaplama

Diş Kaplama

Diş kaplama; özel bir malzemeden, hastanın dişlerini tam saracak şekilde yapılan kaplamaların, dişlere yerleştirilmesidir. Bu tedavide dişler, her yönden kaplanır. Yani lamine veneer yönteminde olduğu gibi sadece ön yüzlerin kaplanması gibi bir uygulama söz konusu değildir. Dişler, her yönden kaplanarak, estetik ve işlev problemleri kalıcı olarak giderilir.

Dişlere gereken özenin gösterilmemesi, genetik faktörler veya benzeri nedenlerden dolayı dişlerde estetik ve işlev problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum, her yaştan birçok insanda görülebilmektedir. Ortaya çıkan sorun sadece estetik veya işlev sorunlar olabileceği gibi her ikisi aynı anda da görülebilir.

Bu tür problemler, hastaların görünümlerini ve yaşam kalitelerini olumsuz olarak etkiler. Söz konusu problemlerin aşılması için dişlerin kaplanması gerekir. Kaplama içinse farklı seçenekler bulunmaktadır.

Diş Kaplama Yöntemleri

Diş kaplama için kullanılacak yöntemlerin tamamında izlenmesi gereken adımlar, aşamalar benzerdir. Bu yöntemler arasındaki temel fark, kullanılacak olan kaplamaların üretildiği maddelerdir. Üretilen maddeye göre buradaki yöntemler isimlendirilmiş ve birbirlerinden bu şekilde ayrılmışlardır. Bu yöntemlerden öne çıkanlar şunlardır:

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, adından da anlaşılacağı üzere zirkonyum maddesinden üretilen kaplamaların kullanıldığı tedavidir. Metal desteksiz tedavi olarak da bilinir. Zirkonyum nedir, bu tedaviye dair akla gelen ilk sorulardan biridir. Zirkonyum, doğada nadir bulunan bir metaldir. Oksijen ile birleştiğinde zirkonyumdioksit isimli bir maddeye dönüşür. Zirkonyumdioksit (zirkonya) ise bir yüksek performans seramiği olarak dikkat çeker.

Her ne kadar bu tedavinin ismi zirkonyum kaplama olsa da, esasında kullanılan madde zirkonyadır. Zirkonyumdan dönüştürülerek elde edilen bu maddenin bazı özellikleri şunlardır:

 • Beyaz, fildişi renge sahiptir.
 • Şeffaf yapıdadır ve ışığa karşı yarı geçirgendir.
 • Çok yüksek dayanıklılığa sahiptir.
 • Sıcağı, soğuğu ve elektriğe karşı yalıtkandır.
 • Metal kökenli bir madde olmasına karşın paslanmaz yapıdadır.
 • İnsan vücudu ile biyouyumluluğu son derece yüksektir.

Zirkonyanın sahip olduğu bu özellikler, kaplama tedavisinde kullanılmasına yol açmıştır. Işığa karşı yarı geçirgen olması, dişlerin doğal rengini almasını sağlayan bir maddedir. Yüksek dayanıklılığı, biyouyumluluğu, sıcağı ve soğuğu iletmemesi ise bu tedavi için ideal seçenek olmasını sağlayan özellikleridir.

Zirkonyanın diş tedavisi için adeta mükemmel olan özellikleri, bu tedaviye olan ilginin artmasını sağlamıştır. Zirkonyum kaplama nedir sorusu da bundan dolayı sık sık sorulmaktadır.

Porselen Diş Kaplama

dis-kaplamaBu yöntemde kaplamalar tamamen porselenden üretilir. Porselen, dayanıklı ve uzun ömürlü bir maddedir. Kendi doğal rengi, insan dişinin doğal rengine son derece yakındır. İçerisinde toksik maddelerin olmaması ve biyouyumluluğunun tıpkı zirkonyum gibi yüksek olması, en önemli özelliklerindendir.

Porselen diş çeşitleri, doğal sonuç oluşturma konusunda son derece başarılıdır. Bu yüzden çok sık tercih edilmektedir. Ancak sıcak ve soğuğa hassasiyet konusunda, zirkonyum kadar başarılı değildir. Söz konusu, en önemli dezavantajlarından biridir.

Kompozit Kaplama

Kompozit diş kaplama, en uygun fiyatlı tedavi seçeneği olarak dikkat çeker. Kompozit malzemeler kullanılarak üretilen bu kaplamalar, hastaların doğal diş rengi tam bir uyum sağlar. Buna karşın dayanıklılık ve uzun ömür konusunda, diğer seçeneklere göre daha geridedir.

En İyi Diş Kaplama Yöntemi Hangisi?

Dişlerdeki estetik ve işlev problemleri, farklı nedenlere bağlı olarak her yaşta meydana gelebilir. Genç yaşta kaplama diş yaptıranların sayısından, bu sorunların gençlerde de meydana geldiğini anlaşılmaktadır.

Diş kaplama, doğru malzemeler tercih edildiğinde beklentileri tam manası ile karşılar ve uzun ömürlü sonuçlar oluşmasını sağlar. Peki, kaplama konusunda en sağlam diş hangisi? Bu sorunun cevabı için seçenekleri farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Aşağıdaki tablodan, kaplamaların en başarılı olduğu alanları görebilirsiniz:

Özellikler Zirkonyum Porselen Kompozit
Sağlamlık
Dayanıklılık
Sıcağa hassasiyet
Soğuğa hassasiyet
Metal tadı
Fiyat
Biyouyumluluk
Uzun ömürlülük
Doğallık

Buradaki verilerden en iyi seçeneği bulmak mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. O da hastanın ihtiyaç ve beklentileri ile diş yapısının genel durumu. Bu hususlar dikkate alınmadan yapılacak olan seçim, eksik kalacaktır.

Zirkonyum kaplama, fiyat haricindeki tüm konularda en başarılı seçenek olarak dikkat çeker. Porselen ise sıcağa ve soğuğa hassasiyet konusunda, zirkonyumun bir adım gerisinde kalır. Bunun haricindeki konularda zirkonyum ile porselenin genel olarak yakın seviyede olduğu ifade edilebilir.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

dis-kaplamaDiş kaplama tedavisi, kendi içerisinde farklı aşamalardan oluşmaktadır. Bu tedavi, ana dişin bir miktar şekillendirilerek, üzerine bir kaplamanın oturtulması şeklindedir. Ortaya çıkan sonuç, hem dişlerdeki estetik problemleri tamamen ortadan kaldırır hem de dişlerin daha sağlam ve dayanıklı olmasını sağlar.

Ana dişin kaplamanın altında kalacak olması, tedaviden önce çürük ve benzeri sorunların giderilmesini gerektirir. Aksi durumda, çürükler kaplamanın altında fark edilmez ve dişler tamamen kaybedilebilir. Dolayısıyla ilk olarak detaylı bir diş ve diş eti muayenesi yapılır ve tespit edilen hastalıkların tedavisine hemen başlanılır.

Dişlerdeki çürüklerin ve diğer problemlerin giderilmesinden sonra tedavi süreci başlatılır. Bu süreç şu şekildedir:

 • 3D teknolojisi kullanılarak dişler detaylı olarak taranır ve sonuçlar dijital ortama aktarılır.
 • Yapılan tarama ile kullanılacak kaplamaların boyutları ve detayları belirlenir.
 • Kaplamalara ilişkin veriler, ilgili laboratuvara gönderilir ve CAD/CAM teknolojisi ile kaplamaların üretimi başlar.
 • Bir sonraki adımda, kaplamaların takılacağı dişler, kaplama için hazırlanır. Burada dişlerin bir miktar yontulması gerekecektir. Yontma ve şekillendirme öncesinde ilgili bölgeye anestezi uygulanır. Böylece hastalar en ufak bir acı duymaz.
 • Kaplamalar hazır olana kadar yontulan dişlere geçici dişler takılır.
 • Kaplamalar hazır olduğunda geçici dişler çıkarılır ve yerlerine kalıcı olanlar takılır.

Bu süreç, aynı zamanda zirkonyum kaplama nasıl yapılır sorusunun da cevabıdır. Kalıcı kaplamalar takıldıktan sonra gereken kontroller ve ayarlamalar yapılır. Kaplamaların yerlerine tam olarak oturması ve diğer dişlerle de uyumlu olması sağlanır.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları, farklı unsurlara göre farklılık gösterir. Tercih edilen malzeme, buradaki en önemli unsurlardan biridir. Örneğin; zirkonyum kaplama fiyatları ile kompozit kaplama fiyatlarının aynı veya yakın seviyede olması beklenemez. Zira zirkonyum, çok daha dayanıklı ve çok daha başarılı bir tedavi seçeneğidir. Buna karşın en pahalı diş kaplama tedavisidir.

Fiyatlar üzerinde etkili olan diğer hususlar ise şu şekildedir:

 • İşlemi yapan diş hekiminin deneyimi ve popülerliği
 • Tedavide kullanılan malzemelerin kalitesi
 • Tedavinin karmaşıklığı ve zorluğu
 • İşlemin uygulanacağı diş sayısı

Zirkonyum kaplama ile dişlerinizdeki estetik ve işlev problemlerinden kalıcı olarak kurtulmak ve bunu da en iyi diş kaplama fiyatları ile yapmak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mehmet Eker Diş Kliniği olarak, bünyemizdeki deneyimli ve uzman diş hekimleri ile bu alandaki ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

dis-kaplamaDiş kaplama ile sık sorulan soruları ve bunların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1 – Hangi Diş Kaplama Daha İyi?

Hastanın durumuna, beklentilerine ve ihtiyaçlarına bakılarak en iyi seçenek bulunabilir. Ancak zirkonyum kaplama, diğer seçeneklere göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

2 – En Pahalı Diş Kaplama Tedavisi Hangisi?

En pahalı tedavi, zirkonyum diş kaplama olmaktadır. Porselen kaplamalara kıyasla daha yüksek maliyete sahiptir.

3 – Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Süre Gider?

Talimatlara uygun şekilde kullanıldığında, 13-15 yıl sorunsuz olarak kullanılabilir.